ALTAY – MODERN TÜRK HALKLARININ BEŞİĞİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 06:11:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ALTAY – MODERN TÜRK HALKLARININ BEŞİĞİ  (Okunma Sayısı 505 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 09 Temmuz 2018, 14:25:04 »

Altaylılar – Altay Dağları bölgesinde yaşayan yerli bir halktır. XIX. yüzyılın ortasından beri XX. yüzyılın başına kadar Altaylılar bir sürü kabile ve etnik gruplara ayrılıyorlardı. Günümüzde Altaylılar, Teleutlar, Şorlar, Tubalar, Telengitler’den oluşan Altay halkları Rusya Federasyonu'nun Altay Cumhuriyeti, Altay Bölgesi, Kemerovo Bölgesi, Batı Moğolistan, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşamaktadırlar.

İnsanlar yaklaşık 1,5 milyon yıl önce Eski Taş Çağı’nda Altay Dağları bölgesinin ovalarına yerleşmiştir.

M.Ö. VIII-III yüzyıllarında Altay’da ‘Altay Hayvan Üslübü’nün (eski sanatta öncelikle hayvanların resmedildiği bir üslübün adı) yaratıcıları olarak adlandırılan İskitler yaşamıştır.

M.Ö. III. yüzyıldan beri bölge tarihinin Hun-Sarmat dönemi başlar. M.Ö. VI. yüzyıldan başlayarak Orta Asya’nın hükümdarları Altaylıların ataları Türkler olmuştur.

Altay – M.Ö. 552 yılında Eski Türklerin kendi devleti olan kaganatı kurdukları tüm modern Türk halklarının anavatanıdır. Burada günümüzde Orhun Yenisey Runik yazısı olarak bilinen alfabenin kullanılması sayesinde Kaganat’ın tüm halkları arasında yaygın hale gelmiş eski Türk dili oluşmuştur. Bütün bunlar Altay dil ailesi teriminin meydana gelmesine neden olmuştur. Altay kolunda Türk dilleri, Moğol, Tunguz, Japon ve Kore dilleri bulunur.

Altay Bölgesi büyük jeopolitik önemi taşıyan coğrafyada Avrasya’nın ta ortasında bulunduğu için farklı tarih dönemlerinde çeşitli milletler ve kültürlerin birleştiği bir bölgeydi.

Uzun zaman boyunca Altay Kalmukların kurdukları Cungar Hanlığı’nın merkeziydi. Rus gezginleri Altaylılara ‘beyaz Kalmuklar’ derlerdi. Güney Altaylılar Cungarların hükmü altında 1756 yılına kadar kalıyorlardı, Cungar Hanlığı dağıldıktan sonra ise onlar gönüllü olarak Rus Devleti’nin içine girmişlerdir. Kuzey Altaylılar ise onlardan daha önce Rusya’nın içine girmiştiler.

Günümüzde Rusya’nın Türk halkları kendi Anayasası, mevzuatı, devlet dilleri, sembolleri, bütçesi olan Rusya Federasyonu’na bağlı bir özerk Altay Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2018, 22:28:10 »

Evet Tūrklūğūn kaynağı Altaylardır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.248 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.