ALTAY MİTOLOJİSİNDE RUHLAR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 07:04:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ALTAY MİTOLOJİSİNDE RUHLAR  (Okunma Sayısı 379 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 31 Mayıs 2018, 16:18:59 »

Altayların mitolojisinde ruhlar ongon ve edzen isimli iki ana gruba ayrılır. Ongonlar – (‘temiz’, ‘’kutsal’, ‘ilkel’ anlamına gelir) ölen ataların ruhlarıdır. Aynı ismi taşıyan ve ölen ataların bulunduğu yeri inanılan resimleri ağaç, yün, kürk, deri, metal ve kumaştan yapılır. Erkekler, kadınlar, soylar, ailelere ait olan ve kişisel ongonlar var. Başta ongonların totem (kurt, ayı, at v.s.) niteliğini taşıyan atalar olduğuna inanılırdı, sonra da genellikle antropomorfik şekilde betimlenir oldu. Ölen büyük şamanların ruhları en çok saygı görenler arasında önemli yer tutardı. Hayatta olan şamanlar onların ruhlarını törenler sırasında çağırırlardı. Soy ongonları kadınların girmesi yasaklı olan kutsal yerlerde bu arada koru, dağlar, mağalarda saklanırdı. Kadınların emaneti olan aile ongonları küçük ahşap kutularda evin kapısı üstünde ya da ahırda yer alırdı. Ataların ruhlarına ikram edilir, kurbanlar verilirdi.

Edzenler (sahip anlamına gelir) belirli yerler, mekan, ev, tesislerin sahip ruhları, insanın çeşitli mesleklerinin koruyucularıdır. Edzenler genellikle antropomorfik değil, ama halkın efsanelerine göre arasıra beyaz at üzerinde beyaz elbiseli yüksek boylu ihtiyar kılığını alır. Başka efsanelere göre edzenler insanların karşısına asla çıkmaz. Bu ruhlar zengin olduğu için insanlar onların bereket vermesini, maddi durumu iyileştirmesinirica eder. Edzenler bitkiler ile hayvanlar üzerinde hüküm eder. Su edzenlerinin balık ve balıkçıların koruyucusu olduğuna inanılır. Ayrı ruhlar yağmur, kar, rüzgar, yıldırım gidi doğa olaylarından sorumlu. İnsanlar ile temaslarda bulunan orta dünya ruhları olarak edzenler insanlar ile üst dünyadaki tanrılar arasında arabulucu rölünü oynar.

Edzenlerin meydana gelmesine dair inanç atalar kültü ile ilgili. İnançlara göre tanınmış insan, şaman ve büyücüler edzen olur. Mesela kötü ve iyi hanların ruhları ölümden sonra edzenlere dönüşerek birbiriyle mücadele etmeye devam ediyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.194 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.