YAKUT MİTOLOJİSİNDE ABASI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 12:56:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: YAKUT MİTOLOJİSİNDE ABASI  (Okunma Sayısı 330 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 01 Nisan 2018, 20:27:27 »

Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinin kuzeyindeki Yakutistan Cumhuriyeti’nin asıl nüfusunu oluşturan Yakutların mitolojisidir.

Abası - kötülükleri simgelediklerine inanılan ve korunmak için kendilerine kurbanlar sunulan kötü ruhlara verilen ad. Orta ve yeraltı dünyada yaşayan Abası insan doğasının kötü tarafını yaratan Ulu Toyon Tanrısı’na hizmet eder. Abası ağaç kadar uzun boylu insan, ya da tek ayaklı, tek elli ve tek gözlü canavar olarak betimlenir.

Yakutların inançlarına göre dünyada kötü, zararlı ve iğrenç ne varsa Albası tarafından yaratıldı. Bu ruhlar insanları baştan çıkarır, cinayete teşvik eder, insanın başına çeşitli belalar açar ve hastalıkların sebebi olur, aklını kaçırabilir. İnsan ve hayvanların canları ile beslenir. İnsanın 70 yaşına girmeden ölmesi Abası’nın onun canını yemek için kaçırdığı anlamına gelir. Hastayı tedavi eden şamanların asıl amacı hangi Abası’nın hastalığa neden olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bundan sonra bu Abasıyla ya mücadeleye başlaması ya da onu yumuşatmak için hayvan kurbanını vermesi gerekiyor.

Yakut efsanelerinde en sık rastlanan Abası türleri şöyle:

Ulu Toyon (Büyük Efendi) – Abası kabilesinin yaratıcısı ve başı. Efsanelere göre insanlara ruh (sür), kuzgun vasıtasıyla ateş verdi. Bir sürü Yakut soylarının koruyucusu, kuzgunların ve en güçlü şamanların babası ve koruyucu ruhu olduğuna inanılır. Şamanlar Ulu Toyun’a sert ama adil hakim olarak başvururlardı.

Ulu Toyon antropomorfik ama insanlar için görünmez tanrı olarak betimlenir. Bazı efsanelerde boğa, ayı, geyik gibi büyük hayvan kılığını alır. Ulu Toyon’un karısının adı Buus Dyalkın Hatun (sallana sallana gezen buz hanımı anlamına gelir). Oğulları bazen atlarla gökyüzünden yeryüzüne iner ve kızlarla ilişkilerde bulunurlar.

Arsan Duolay (‘Toprak göbekli Efendi’) –yeraltı dünyada yaşayan sekiz kötü ruh soyunun başı. Bu ruhlar çeşitli doğa afetlerine neden olur. Onlardan kurtulma yolu sığır kurbanını vermektir. Arsan Duolay karısı ve yedi oğlu ile yeraltı dünyanın ta dibinde bataklık içinde yaşar.

Kara Suorun (‘Kara Kuzgun’) – dokuz şaman soyunun atası, Ulu Toyon’un oğlu. Efsaneye göre Kara Suorun’un küçük oğlu kuzgundu, bu yüzden insanların bu kuşları öldürmesi yasaklı. Ama kuzgunun avcıyı çok rahatsız etmesi halinde avcı onu öldürebilir, ama sonra onun ağzına tavşan postunun bir parçasını koyması gerekiyordu. Bu, kuzgunun kabahatli olduğunun kanıtıydı, ve o zaman Kara Suorun avcının oğlunu oldürmesini affederdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.