Türk Tarihinin Kahramanları: Yuldız Kagan
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Ekim 2020, 06:20:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Tarihinin Kahramanları: Yuldız Kagan  (Okunma Sayısı 3741 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KÜR-AÇİNA
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


Kurt Katun


« : 01 Kasım 2009, 01:19:13 »

Milâttan sonra 370'li yıllarda Kafkasya ve İtil bölgesini ele geçiren Hunlar, 374'te Doğu Gotlarının üzerine yürümüşler ve bu mağlûbiyetten dolayı Gotların kralı Ermanarikh intihar etmişti. İşte bu sırada Hunların başında Balamer adında bir kagan bulunuyordu.

Türklerin taarruzu Batı Gotlarını da etkilemiş ve böylece "Kavimler Göçü" başlamıştı. Bu arada 4. yüzyılın sonlarına doğru, 395'lerde iki büyük Türk kumandanı ki, bunların da Attila'nın akrabası olduğunu sanıyoruz. Barsaka ve Kurs-aka Türkiye ile Suriye bölgelerinde akınlarda bulunmuşlardı. 5. asrın başlarında ise Balam-er'in oğlu ya da torunu olduğu zannedilen Yuldız (Uldız) adlı bir beg, Tuna'ya doğru hareket edip, Kavimler Göçü'nün ikinci halkasını başlatmış idi.

Yuldız Kagan hakkında kısa bilgi vermeden önce, onun adına dikkat çekmek istiyoruz. Yuldız ismi her şeyden önce destanî Türk hükümdarı Oguz Kagan'ın çocuklarından birisinin adıdır ve Türk cihan hâkimiyeti anlayışına göre bu ismi taşımaktadır. Bilindiği üzere Oguz Kagan, sadece yeryüzünün değil, bütün evrenin hâkimidir. Dolayısıyla oğullarının adları, Kün, Ay, Yuldız, Kök, Tag, Tengiz olarak boşuna verilmemiştir. Destan kahramanı Oguz'un oğluyla, Balam-er'in oğlu veya torunu olan Yuldız'ın isminden başka bir Türk kaganının böyle bir isim ile anılmaması da ilgi çekicidir (en azından Yuldız adlı büyük bir Türk hükümdarı daha yoktur).

Yuldız'ın faaliyetleri sayesinde, Roma sınırları içerisinde bir kargaşa yaşanmış, çıkan iç isyanlar yüzünden âdeta bu imparatorluk yıkılmaya yüz tutmuştu. Bu kötü durumdan Roma'yı yine Türkler kurtardı. Roma İmparatorluğu'na yardıma giden Yuldız, Türklerle takviyeli Roma ordusunun başına geçerek, isyancı komutanları yakalamış ve idam etmiştir.

Yuldız Kagan'ın hâkimiyeti sırasında Türk topraklarının sınırları, doğuda İrtiş Nehri'nin batısında başlıyor, batıda Almanya'ya kadar uzanıyordu. Yuldız'ın kudreti aslında kendisinden sonra gelecek olan idarecilerin kuvvetinin temelini teşkil ediyordu. Her iki Roma'ya da baş eğdiren Yuldız Kagan 410 sıralarında, Bizans'ın Trakya valisi ile yaptığı bir barış görüşmesinde; "güneşin battığı yere kadar her yeri fethedebilirim" diyerek sınırsız gücünü ifade ediyordu. Ondan yaklaşık 166 yıl sonra, soylu torunlarından Türk Şad (İstemi Yabgu'nun oğlu) tıpkı onun gibi, yine Bizans elçilerine "güneşin doğduğu yerden, batı sınırlarına kadar her yer bize tabidir" diyordu. İki Türk beğinin birbirinden habersiz, böyle sözler sarfetmeleri, tabiî ki tesadüfî bir olay değildir. Bu düşüncelerin hepsi, Türk cihan hâkimiyeti ile bağlantılı şeylerdir.

Yuldız Kagan'ın 410'larda öldüğü sanılıyor. Ondan sonra başa geçen Kara-ton hakkında da maalesef çok az bir bilgiye sahibiz. Yukarıda belirttiğimiz üzere, Yuldız'dan sonra Türklerin başına geçen diğer Türk begleri Rua, Muncuk, Ay-bars ve Oktar hepsi onun izinden yürümüşler, her iki Roma'ya karşı da, onun siyasetini sürdürmüşlerdir. 

Yrd.Doç.Dr. Saadettin Gömeç
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karlı dağların ardında biri yaşarmış...
ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2009, 01:29:41 »

                  Evet Kandaşım bu Değerli komutanların ardından Muncuk'un oğlu ATİLLA doğmuş ve adını dağa taşa yazdırmıştır. Babası erken uçmaya varınca amcası Rua ile birlikte başladığı savaşçılığına devam etmiş ve TÜRK tarihinin en büyük kişiliklerinden biri olmuştur. Ne mutlu onun soyundan olana..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2009, 01:36:20 »

          ATİLLA ismi bir düşünceye göre o zaman ki Türk yerleşim yerindeki itil ırmağından gelen İTİLLİ anlamındadır. Bu da bana çok tezat gelmedi doğrusu. Kesin bilemesekte bu ilginç bir düşünce.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Güray
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 13


"Gücün yetmiyorsa kağan olma!"


Site
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2010, 11:42:38 »

Eski Türkçe'de iki seslinin veya iki aynı sessizin yan yana geldiğine hiç rastlamadım. Bu şekil ancak diğer dillere geçişte filan oluyor, İtilli sözcüğü sanki l de şeddeliymiş gibi, olsa olsa Etil filan olabilirdi diye düşünüyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milletin derdi olmuş kimlik bilgisi Gülümseme
Alın size kimlik Güray HATİPOĞLU
tanrinin_kirbaci
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1


« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2010, 16:57:25 »

Emeğinize sağlık kandaşlar güzel bir bilgi paylaşımı._Attila başbuğumuzu çok severim...

Y.N.: Cümlelerimize büyük harfle başlayalım ve noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakalım. Gümüş Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.245 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.