TÜRK TARİHİ AÇISINDAN DİKKAT EDİLECEK ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUS
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Aralık 2020, 23:06:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK TARİHİ AÇISINDAN DİKKAT EDİLECEK ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUS  (Okunma Sayısı 3196 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fahrettin öztoprak
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 87« : 28 Nisan 2010, 21:55:37 »

KİMSE TÜRK TARİHİNİ ATSIZ'DAN DAHA İYİ BİLEMEZ. TÜRKÇÜLÜK VE TURANCILIĞIN FİKİR BABASI ODUR. HER ÜLKÜCÜ "TÜRK TARİHİNDEN MESELELER" KİTABINI OKUMALI. ÇÜNKÜ KİMSE KENDİ KAFASINA GÖRE TARİH YAPAMAZ. TARİH YAZILMIŞTIR. ONU KABUL EDECEKSİN. TÜRK DEVLETİ'NİN KURUCUSU TEOMAN HAN'DIR. TÜRK DEVLETİ M.Ö. 220 YILINDA KURULMUŞTUR. TÜRK ORDUSUNUN KURUCUSU DA TANRIKUT METE'DİR. BU ORDU M.Ö. 209 YILINDA KURULMUŞTUR.
SON GÜNLERDE BİRİLERİ M.Ö. 522'Yİ DOĞUM YILI GÖSTEREREK BİR KİMLİK YAYINLIYORLAR. EĞER BUNU ONLAR MİLLET OLARAK KAST EDİYORLARSA NİSPETEN DOĞRUDUR. ANCAK ŞUNU DA UNUTMAYALIM. GÖKTÜRKLERİN YAŞADIKLARI TARİH BELLİDİR. KÜL TİGİN, TONYUKUK VE TÜRK BİLGE KAĞAN ABİDELERİNİN DİKİLDİĞİ TARİH DE BELLİDİR. KİMSE BUNU KAFASINA GÖRE YORUMLAMASIN VE GÖKTÜRKLERİ DE M.Ö. 500'ÜNCÜ YILLARA NAKLETMESİN. ANCAK K. MİRŞAN GİBİ YAPMAYA ÇALIŞAN DA YOK DEĞİL. KENDİSİ 1944 TÜRKÇÜLÜK TURANCILIK OLAYLARINDA MAHKEME TARAFINDAN TANIK OLARAK ALMANYA'DAN ÇAĞIRILARAK İFADESİNE BAŞVURULMUŞ BİRİSİ. BUNU O, REHA OĞUZ TÜRKKAN'A CEVAP YAZISINDA DİYOR.
TÜRK MİLLETİNİN ÇIKIŞI M.Ö. 522 YILI İLE SINIRLANDIRILMAMALI. DAHA ÖNCELERİ DE TÜRK MİLLETİ VAR. ALPER TUNGA, TARİHTE BİR İSKİT KAĞANI OLARAK GEÇİYOR. ANCAK ELİMİZDE KESİN BİLGİLER YOK. İSKİTLERLE İLGİLİ TEK CİDDİ ESER, İLYAS TOPSAKAL TARAFINDAN TÜRKİYE TÜRKÇESİNE ÇEVRİLEN ZAUR HASANOV'UN ÇAR İSKİTLER ADLI KİTABIDIR. GÖKTÜRK ABİDELERİNDE ER TUNGAN'IN ADI TUNGA TİGİN OLARAK GEÇİYOR. ER TUNGA SAGUSU KAŞGARLI MAHMUT'UN ESERİNDE DE VAR. ANCAK O BUNU UYGURLARDAN DİNLEMİŞ. UYGURLARIN DA GÖKTÜRKLERE KARŞI İSYANLARI VAR.
UYGURLAR KIRGIZLAR GİBİ EN ESKİ TÜRK BOYLARINDAN. AMA TİCARİ YÖNLERİ GELİŞMİŞ. MAL ALIP SATIYORLAR. BU NEDENLE ÇİNLE İRTİBATLARI YOĞUN OLMUŞ. BİR KAÇ KERE GÖKTÜRKLERE İSYAN ETMİŞLER. ORHUN ABİDELERİNDE ER TUNGA, YANİ TUNGA TİGİN CENAZESİNDE ON SUBAYI BASTIK, ÖLDÜRDÜK, DENİLİYOR. TARİH DE 715 YILI. BU YILLARDA İKTİDAR KAVGASI VAR. ER TUNGA BİR TÜRK KAHRAMANI. İNAL KAĞAN İLE BİRLİKTE ARAPLAR VE TÜRKEŞLER ÜZERİNE YÜRÜYEN BİRİ. TİGİN DENİLDİĞİNDEN BU ŞAHSİYET BİR GÖKTÜRK PRENSİ. UYGURLAR ONU DESTANLAŞTIRMIŞLAR. KAŞGARLI MAHMUT DA ER TUNGA SAGUSUNU UYGURLARDAN DİNLEMİŞ VE KİTABINA ALMIŞ.
TUNGA TİGİN'DEN GÖKTÜRK ABİDELERİNDE BAHSEDİLİRKEN ALPAGO KELİMESİ DE GEÇMEKTEDİR. BU YİĞİT ANLAMINDADIR. ATSIZ, 'TÜRK TARİHİNDEN MESELELER'DE ER TUNGA'DAN İSKİT HANI OLARAK BAHSEDER. HER HALDE BİR BİLDİĞİ VARDIR. BU MÜTEFEKKİR, ZANNEDERİM FİRDEVSİ'NİN ŞEHNAMESİ'NDE GEÇEN AFRASYAP'IN O OLDUĞU KANAATİNDEDİR. KAŞGARLI MAHMUT, KİTABINDA AFRASYAB'IN TUNGA ALPER OLDUĞUNU SÖYLEMEKTEDİR. HER TÜRK GİBİ BENİM DE "DİVAN-I LUGATÜ'T TÜRK" ADLI ESER SAHİBİ BU BİLGİNE HÜRMETİM VAR. ALPER TUNGA'NIN, M.Ö. 522 YILINDA YAŞAMADIĞINI SÖYLEYEMEYİZ. ANCAK M.S. 715 YILINDA CENAZE TÖRENİ YAPILAN ER TUNGA'YI M.Ö. 522 YILINA, YANİ 1250 YIL ÖNCEYE NAKLEDERKEN, BAZI KİMSELER DE ATSIZ'IN TAM TERSİNE HAREKET EDEREK, GÖKTÜRKLERİ DE O DEVRE NAKLETMEYE ÇALIŞIYOR. ANCAK BİLGE KAĞAN YAZITININ DİĞER YÜZÜNDE ÇİNCE YAZIT VAR. BUNU ÇİN KAĞANI YAZDIRMIŞ. ÇİNCE YAZITTA BİLGE KAĞAN'DAN "MEKİLEN" DİYE SÖZ EDİLİR. ÇİN TARİHİNDE DE 734 YILINDA ZEHİRLENİP ÖLDÜRÜLEN BİLGE KAĞAN VE 731 YILINDA ÖLEN KARDEŞİ KÜL TİGİN'DEN SÖZ EDİLİR. KÜL TİGİN'İN ADI BU ÇİN TARİHİNDE GUYEK TEKİN DİYE GEÇER.
ROUX'UN “ORTA ASYA TARİH VE UYGARLIK“ ADLI ARAŞTIRMASINDAKİ İFADELER GÖKTÜRKLERİN BİZANS İLE MÜNASEBET İÇİNDE BULUNDUKLARINI VE BİZANS KAYNAKLARINDA DA İFADE EDİLDİKLERİNİ GÖSTERMEKTEDİR. OKUYALIM:
"567’DE MANİAŞ , KAFKASYA’YI GEÇER VE KONSTANTİNOPOLİS’E GELİR. “İSKİT ALFABESİYLE YAZILAN BİR MEKTUP TAŞIMAKTADIR; BİZANS KRALINI SELAMLAR VE ONA ARMAĞANLAR SUNAR, DÖRT HÜKÜMRANLIĞA BÖLÜNMÜŞ TU-KİULER’İN HEPSİNİN İSTEMİ”YE BAĞLI OLDUĞUNU BİLDİRİR. AYRICA TU-KİULER’İN ELİNDEN KURTULAN VE AVRUPA’YA SIĞINAN AVARLAR’DAN DA SÖZ EDER. MANİAŞ 568 AĞUSTOSUNA KADAR İMPARATORUN YANINDA KALIR, SONRA ZEMARK’IN YÖNETİMİNDE PEK ÇOK YUNANLI ELÇİ EŞLİĞİNDE ÜLKESİNE DÖNER. TÜRKLER’İN ÜLKESİNE GELİNCE BİZANSLI İKİ ATEŞ ARASINDAN GEÇEREK ARINDIRILIR, DAHA SONRA İSTEMİ’NİN BULUNDUĞU ‘ALTIN DAĞI’NA GÖTÜRÜLÜR, BU DAĞIN ADINDAN ANLAŞILDIĞI ÜZERE ALTAY DAĞI OLMASI GEREKİR, AMA OLMAYABİLİR DE; TU-KİULER’İN ŞEFİNİN BELİRLİ BİR KONUTU YOKTUR, GENELDE İLİ HAVZASI CİVARLARINDA OTURMAKTADIR.”
“ZEMARK’IN, TAVRINI KORUMA ÇABASINA KARŞIN GÖZLERİ KAMAŞIR; KAĞAN HER AN BİR ATIN ÇEKEBİLECEĞİ İKİ TEKERLEKLİ, ALTIN BİR TAHTTA OTURMAKTADIR VE ÇADIRI DÜNYANIN EN GÜZEL RENKLERİYLE DOKUNMUŞ İPEKLERLE SÜSLENMİŞTİR.
HER YERDEN ZENGİNLİK AKMAKTADIR; ORADA BURADA HEYKELLER, HÜKÜMDARIN ALTIN YATAĞI, KAVANOZLAR, İBRİKLER VE ÜSTÜ AÇIK İKİ TEKERLEKLİ ALTIN ARABALAR; ALTIN KAPLAMALI AHŞAP SÜTUNLAR, ALTIN DÖRT TAVUSKUŞU HEYKELİ ÜZERİNDE YÜKSELEN ALTIN YALDIZLI BİR YATAK BULUNMAKTADIR. ARABALAR GÜMÜŞ KAP KACAKLA VE YİNE GÜMÜŞ ‘HAYVAN BİBLOLARIYLA’ DOLUDUR. THEOPHYLACTE SİMOCATTA, TÜRKLER’İN PERSLİLER’DEN ALDIKLARI ALTINLA KOLTUKLAR, KUPALAR, KÜRSÜLER, AT SÜSLERİ VE SİLAHLAR YAPTIKLARINI ANLATIR.“
ŞU SEYAHATNAMEDEKİ GÖKTÜRKLERE DAİR BİLGİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR: “ÇİNLİ HACI NİUAN TSANG (XUAN ZANG) AV PARTİLERİNDEN BİRİNDEN SÖZ EDERKEN TOKMAK’IN YANINDA GÖRDÜĞÜ KAĞANI ŞU SÖZLERLE ANLATIR: ‘SAÇLARI AÇIKTADIR VE ÜZERİNDE YEŞİL SATEN BİR PELERİN VARDIR. SAÇLARI ÖRGÜLÜ, HEPSİ DE BROKAR PELERİN GİYMİŞ YAKLAŞIK İKİ YÜZ SUBAYLA ÇEVRİLİDİR. ORDUNUN GERİ KALANI UZUN MIZRAKLAR, BAYRAKLAR VE YAYLAR TAŞIYAN, İNCE DOKUNMUŞ KALİTELİ YÜNLÜ KUMAŞLAR VE KÜRKLER GİYMİŞ ATLI YA DA DEVELİ SÜVARİLERDEN OLUŞMAKTADIR. SAYILARI O KADAR FAZLADIR Kİ, HÜKÜMDARIN MAİYETİ GÖZ ALABİLDİĞİNCE UZANMAKTADIR.”
BU BELGELER GÖZ ÖNÜNDEYKEN BİRİ KALKIP, GÖKTÜRKLERİN, M.S. VI. VE VIII. YÜZYILDA DEĞİL DE M.Ö. VI. VE V. YÜZYILDA HÜKÜM SÜRDÜĞÜNÜ, SÖYLEYEBİLİR. ONA İNANANLAR YA TÜRK TARİHİNDEN BİHABER, YA DA TÜRK MİLLİ ŞUURUNU ÖNEMSEMEYENLERDİR. BİLSİNLER Kİ ARABIN, MÜSLÜMANLARIN KURAN'I NASIL MUKADDESSE BİZİM DE ORHUN ABİDELERİMİZ O KADAR MUKADDESTİR.
BİRİNE SORDUM. SENİ ORHUN ABİDELERİNİN M.Ö.'Kİ YILLARA AİT OLDUĞUNA HANGİ KANAAT İTİYOR. DEDİ Kİ: M.S. VIII. YÜZYILDA ARAPLAR KİTAP SAYFALARINA YAZIYORLAR, BİZANSLILAR, ÇİNLİLER, HATTA HİNTLİLER BİLE KİTAP SAYFALARINA YAZIYORLAR. BİZİM TAŞLARA YAZMAMIZ MEDENİYETTEN UZAK BULUNDUĞUMUZU GÖSTERİR. YABANCILAR BİZİMLE, DÜNYA MEDENİYETİ YAŞARKEN TÜRKLER TAŞ DEVRİNİ YAŞIYORLARDI DİYE ALAY EDERLER DİYE KORKUYORUM. ONUN DÜŞÜNCESİ BU. NE DİYEBİLİRİM. ANCAK DEMEK ZORUNDA KALDIM: BEYEFENDİ, XXI. YÜZYILDA, GÜNÜMÜZDE BİLE MEZAR TAŞLARI DİKİLMİYOR MU? O MEZAR TAŞLARINA YAZILAR, HİTABELER YAZILMIYOR MU? KÜL TİGİN VEFAT ETMİŞ, ABİSİ GÖKTÜRK KAĞANI TÜRK BİLGE KAĞAN BİRİNCİ MEZAR TAŞINI DİKTİRİP, ÜZERİNE HİTABESİNİ YAZDIRMIŞ. TONYUKUK VEFAT ETMİŞ, MEZAR TAŞINA ONUN HAKKINDA BİLGİLER YAZILMIŞ. TÜRK BİLGE KAĞAN VEFAT ETMİŞ, OĞLU TÜRK BİLGE KAĞAN BABASININ MEZAR TAŞINA BABASININ AĞZINDA HİTABESİNİ YAZDIRMIŞ. BUNU BİR AN BİLE DÜŞÜNMEDİN Mİ? DURDU, YÜZÜME BAKTI, "HAKLISIN" DEDİ. "BUNU DÜŞÜNMEMİŞTİM. DEMEK Kİ TARİHİ BİLGİLER DOĞRU" DEDİ.
AYRICA ŞUNU DA BELİRTMEKTE FAYDA VAR: ORHUN ABİDELERİNDE MÜSLÜMANLARDAN "TAZİKLER" DİYE BAHSEDİLİYOR. YANİ "TACİKLER" DEMEK İSTENMİŞ. URFALI MATEOS'UN TARİHİNDE ANADOLU'DA DA MÜSLÜMANLARDAN, YANİ ARAPLARDAN "TACİKLER" DİYE BAHSEDİLMEKTEDİR. ÇÜNKÜ KİMİSİ DE "ORHUN ABİDELERİNDE ARAPLARDAN NEDEN BAHSEDİLMİYOR" DİYOR. KENDİNCE ORADA İLLA ARAP KELİMESİNİ YA DA MÜSLÜMANLAR SÖZÜNÜ ARIYOR. ARASIN BAKALIM. KİMİ MÜSLÜMAN BAĞNAZLARIN ELİNDE KIRILMIŞ YA DA RÜZGAR GİBİ DOĞA OLAYLARI NEDENİYLE AŞINMIŞ KELİMELERİ BİR ARAYA GETİRİP, BELKİ BULABİLİR.

KÖMEN BOZKURT
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.284 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.