TÜRK BAYRAĞI’NIN KOZMİK KÖKENİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 12:39:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK BAYRAĞI’NIN KOZMİK KÖKENİ  (Okunma Sayısı 553 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 30 Mart 2018, 16:47:31 »

Genel kabul edilen görüşe göre; Türk bayrağı, rengini şehitlerin kanından, ilhamını da bu kan gölüne yansıyan ay ve yıldızdan almıştır. Bayrağımız hakkındaki bu bilgi her ne kadar duygusal bir histe ve doğru olsa da, bu onun tarihsel gelişimini veya kökenini açıklamaya yetmemektedir. Doğrudur, Türk bayrağı ay ve yıldız sembollerinden meydana gelmiştir. Fakat, burada dikkat edilmesi gereken nokta, Türk bayrağının sembolleri olan ay ve yıldızın yolculuğuna, ay ve yıldız olarak başlamamış olmasıdır. Peki, Türk bayrağının gerçek anlamı nedir? Bayrağımızın kökeni nerelere kadar uzanıyor?

Ay-yıldız, Türk kültürüne ve bayrağına, modern çağda girmemiştir. Son dönemde keşfedilen bazı Göktürk paralarında ay-yıldız motiflerini, bazı Hun dönemi paralarında ise Güneş-Ay sembollerini görmek mümkündür. Türkler, ay-yıldız sembolünü eski zamanlardan beri kullanagelmektedir. Fakat, ay-yıldız sembolünden çok daha önce ve sürekli bir biçimde kullanmış olduğumuz bir simge daha bulunmaktadır; Kün-Ay. Yani, Güneş-Ay.

Türkler ay-yıldız sembolünü kullanmadan çok daha önce Kün-Ay sembolünü kullanmıştır. Kün-Ay sembolü, Güneş ve hilal hâlindeki Ay’dan oluşur. Çoğu zaman Güneş sembolünün ortasında bir nokta veya daire bulunur. Bu ayrıntı çok önemlidir. Çünkü bu nokta veya daire, aydınlığın karanlığa galip gelişini, güneşin aydınlatma gücünün karanlığa baskın geldiğini gösterir. Türkler buna yaruk ırkı der; yani aydınlık sembolü. Kün-Ay sembolü, birlikte düşünüldüğünde, aslında bahar ayının ilk gününü ifade eder. Yeniden dirilişi, yeniden doğuşu, toprağın uyandığı günü, yani ilkbahar ekinoksunu simgeler.

Kün-Ay sembolünün en eski halini Hakasya kaya resimlerinde görürüz. Dünyanın en eski gözlemevlerinden biri olduğu düşünülen, doğal kaya yapılardan oluşan ve Sunduki adı verilen yerde keşfedilen bu Kün-Ay tamgası, M.Ö. 17 binli yıllara tarihlenmektedir. Olasılıkla, bu gözlemevi, çoğu diğer antik gözlemevi gibi ekinoks ve gündönümü tarihlerini belirlemek için kullanılmıştır. Burasının hem bir gözlemevi olması, hem de aynı yerde bulunan kayalara işlenen betimlemenin hilal şeklindeki Ay’la birlikte ortasında bir daire olan güneş sembolünü göstermesi çok manidardır. Hakasya’daki Kün-Ay sembolünün aynısına, binlerce yıl sonra Anadolu’da Göbeklitepe tapınaklarında da rastlamaktayız.

Birbirinin birebir aynı olan bu iki sembol, iki coğrafya arasında bir bağ olduğu, kültürel bir köprü olduğu varsayımını ortaya atmamıza da neden olur. Göbeklitepe’deki Kün-Ay tamgası, Anadolu topraklarında yer alan en eski tarihli Kün-Ay tamgası olma özelliğini de taşır. Kün-Ay sembolü, M.Ö. ilk bin yılda, Çu Türklerinin bayraklarında da kullanmıştır. Bugün Moğolistan bayrağında halen Kün-Ay sembolü yer almaktadır.

İlkbahar ekinoksunu, dolayısıyla Türklerin Ulu Kün bayramını da simgeleyen Kün-Ay sembolü, daha sonradan, özellikle Sümerliler zamanında Ay-yıldız biçimine dönüşmüştür. Ay-yıldız, Sümerlilerde de yeniden doğuşun ve tarımın sembolü olmuştur. Bir tarım toplumu için ilkbahar ekinoksu hayati öneme sahiptir ve Sümerliler de bunun kıymetini iyi bilmiştir. Sümerlilerden sonra Hititler, Etrüskler, Romalılar ve Yunanlılar da ay-yıldız sembolünü kullanmışlardır. Bu kültürlerin hepsinde ay-yıldız sembolü yeniden doğuşun sembolü olmuştur.

O halde, Türk bayrağının kökeni Kün-Ay tamgasıdır ve bunun ilk formları HAKASYA ve GÖBEKLİTEPE’de bulunmaktadır. Türk bayrağının kökeni, zaman olarak bilinenden çok daha eskiye, M.Ö. 17 binli yıllara kadar dayanmaktadır. Türk bayrağının gerçek anlamı ise; Yeniden Doğuş ya da Yeniden Diriliş’tir, İlkbahar Ekinoksu’dur, ULU KÜN’dür, Aydınlığın Karanlığa Yeniden Galip Gelişi’dir!

ÖZGÜR BARIŞ ETLİ
 *ALINTI*
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunga Bey
ULAK
Atsızcı
**
ileti Sayısı: 380« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2019, 18:54:00 »

Ay yıldızlı al bayrak ilk kez 1844 yılında Osmanlı yönetimi döneminde resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bir çok kimse bu konuyu bilmez. Bugünkü bayrağımızın cumhuriyet döneminde ve Atatürk'ün isteğiyle ortaya çıkarıldığı gibi yanlış bir kanı yaygındır.


Elbette önceki yazıda bayrağın en eski geçmişi ile ilgili verilen ipuçları önemlidir. Bayrağımız 1844'te resmileşmiş olsa bile köklerinin çok daha eski çağlarda olması önemlidir ve Türk uygarlığının köklü tarihini kanıtlamaktadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.146 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.