Turan Orduları Baş Komutanı Enver Paşa Kimdir ?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Ocak 2021, 22:17:26


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Turan Orduları Baş Komutanı Enver Paşa Kimdir ?  (Okunma Sayısı 3339 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Börü Tigin
Kök Tengri
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 16


Türk Irkı Sağ Olsun


« : 03 Mart 2015, 00:56:33 »Tarih bazı insanları hiç hak etmediği övgülere veya yergilere layık görebilen, acımasız bir şeydir. Bazen yüzünün nuru kaçmış, isyan etmekten kaç kere hapse girmiş, safsatalar şeyhi olduğunu iddia eden bir meczup tarihi kendi çıkarları uğruna kullanan ve saptıranların elinde peygamberâne bir veli olarak ortaya çıkmıştır. Bazen ise her devrin eziyet çekip, aşağılanan büyük bilgelerini, düşünürlerini yine sapkın emeller uğruna hain ilan etmiştir.

İşte Enver Paşa, bu hain emellerden birisine  malzeme edilerek “başarısız bir komutan, vatan haini” gibi hiç hak etmediği sıfatlarla anılmak isteniyor. Çünkü onun kutlu, yüce düşüncelerini çekemeyen; onun gerçek ideallleri uğruna ne büyük savaş verdiğini bildiği hâlde Türklük aşığı bir ülkü erini karalamak isteyen kişiler, tıpkı diğer Türk büyüklerine yaptıkları gibi onu da aciz, başarısız ve hain adletme gayreti içerisindeler.

Genç yaşlarından itibaren Türklüğe sevdalı olan, Osmanlı’nın bir manda devleti hâline getirilmeye çalışıldığı yıllarda İttihat ve Terakki’nin kurucularından biri olarak Bab-ı Ali Baskını’nı yaparak hükümetin devlete peşkeş çekmesine mâni olan Enver Paşa, 1. Dünya Savaşı’nda İngilizler’in Osmanlı‘yı ele geçirme çabalarını yıkmak için Almanlarla yakınlaşmaya çalışmış; fakat savaşta yenilince yönünü doğrudan Türkistan‘a çevirmiştir. 
Büyük Turan Kağanlığı’nı kurma gayreti içerisinde olan Enver Paşa, Orta Asya‘da bağımsızlık mücadelesi veren birçok Türk topluluğuna destek vermiş, onların örgütlenmesinde büyük rol üstlenmiştir. Büyük bir talihsizlik olarak, Sarıkamış Harekatı‘nda kötü hava koşullarının etkisiyle yaşanan kayıplar, Enver Paşa’nın başarısız bir komutan olduğu yönünde fikirleri ortaya çıkarmış olsa da, onun Ruslara karşı vermiş olduğu büyük mücadele görmezden gelinmemiş ve askerlik görevinde Orgeneralliğe kadar yükselmiştir. Çünkü o, bir ramazan ayında gerçekleşen bu harekatta ordu seferî sayıldığı hâlde tüm orduya vekâleten oruç tutan inançlı, çalışkan ve sabırlı bir insandı.

Enver Paşa’nın Turan ülküsüne hizmeti, Kafkas İslam Orduları’nın komutanı olan Nuri Paşa’nın yardımına koşması ve Bakü’nün işgal edilmesini önlemesiyle başlamıştır. Daha sonra Rusya’da bağımsızlık hareketine destek için Batum’dan Buhara’ya kadar gezmiş ve Basmacı İsyanı’na öncülük etmiş, Ruslar’dan toprak istemiştir. O dönemde Azerbaycanlı şair, Şekili Salman Mümtaz Enver Paşa’ya şu dizelerle seslenmiştir:

Müselman gayretin çekdin, gözetdin Türk’ün namusun,
Dağıtdın haver-i İslamdan küffar kabusun.
Mesacidden dilerdi Rus asa öz nehs nakusun,
Güneşden parlak amalın olup Şark ehline ezher,
Yaşa, ey gazi-yi azam, yaşa, ey muhteşem Enver!

Azerbaycan Türklerini soykırımdan kurtaran, kızına Türkân adını veren, Şeyh Şamil gibi bir Kafkas kartalı olma uğruna ömrünü feda eden Enver Paşa, Tacikistan’da yine bir Türk bağımsızlığı amacıyla Bolşevikler’le yapmış olduğu bir savaşta havan mermisiyle vefat etmiş, orada defnedilmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bize bir gençlik lazımdır . temelinde cehalet , duvarlarında riya , tavanlarında dalkavukluk bulunmasın .
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.123 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.005s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.