Teşkilat-ı Mahsusa Ruhu - Masum Ekinci
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Eylül 2020, 00:00:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Teşkilat-ı Mahsusa Ruhu - Masum Ekinci  (Okunma Sayısı 2509 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tarsuslu
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 21« : 27 Mart 2015, 16:54:43 »

TEŞKİLAT-I MAHUSUSA RUHU

Masum EKİNCİ
14 Mayıs 2010 Cuma

20. asrın ilk çeyreğinde faaliyet gösteren Teşkilat-ı Mahsusa (TM), o tarihlerde dünyanın en güçlü, en gizli ve en etkin örgütlerinden biriydi.
Teşkilat-ı Mahsusa'nın henüz gün ışığına çıkmamış üç kıtada gerçekleştirdiği birçok önemli icraatlarına ilişkin belgeler, halen Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı bünyesinde saklanıyor.

Teşkilat-ı Mahsusa amatör bir ruhla, çok geniş bir coğrafyada büyük başarılar elde etmiş bir örgüttü.

TM’nin, karşı casusluk, saldırı, sabotaj gibi düşmana büyük zararlar veren eylemlerinin yanısıra Medine’de İslam Üniversitesi kurması, Hindistan’a imamlar göndermesi, etkin Arap şeyhlerin çocuklarının Galatasaray Lisesi'nde eğitim almalarını sağlaması, Kuzey Afrika'da özellikle İngilizlere karşı milli mücadele fikrini yayması, İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun yapılanmasını örgütleyip ve para desteği de sağlayarak İngilizlere IRA'yı hediye etmesi gibi az bilinen ama etkileri bugüne kadar gelen çok önemli faaliyetleri de vardı.(Amblemlerinde ay yıldız olan ve İrlandalıların yoğun olarak yaşadığı Portsmouth şehrinin aynı isimli İngiltere liglerinde mücadele eden takımıyla İrlanda Premier Ligi’nde yer alan Drogheda United takımları istihbarat için kullanılmıştır.)

Eleştirdikleri Abdülhamit Han’ın politikalarını daha sonra benimseyerek kendilerine yol haritası çizdiler.

Sultan Hamid'in otuzüç yıllık saltanatında Hindistan'dan Fas'a kadar tüm müslüman ülkelerle olan ilişkilerinin devamını Teşkilât-ı Mahsusa eline almıştı.

Teşkilat-ı Mahsusa’nın örgütlenme hedefi, İslam dünyasını ve Müslüman Türkleri bir bayrak altında toplamaktı.

Misak-ı Milli sınırları içerisine sıkışıp kalmış "dar ufuklu" Türkiye, çok uzun yıllar o beğenmediği Osmanlı gibi büyük düşünemedi.

Zaman zaman sekteye uğrasa da rahmetli Turgut Özal ile başlayan “Büyük Düşünen” Türkiye çizgisi bence son yıllarda zirve yapmış durumda.

Yazının burasına kadar güzel geldikte, bundan sonrası Adalet Ve Kalkınma Partisi iktidarına sempatiyle bakmayanları biraz kızdıracak.

Tayyip Erdoğan’ın iktidara gelmesi, ardından Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmasıyla özellikle Türk dış politikasında ivme kazanan Teşkilat-ı Mahsusa ruhu müslüman coğrafya da Türkiye’ye duyulan sempatinin artmasına neden olmaktadır.

Amerika’nın Irak ve Afganistan’da yaşadığı adı konulmamış yenilgileri, Başbakanın ard arda İsrail’e posta koyması, Filistin’de yaşanan insanlık trajedisine gösterilen devlet tepkisi, sürekli geliştirilen ikili ilişkiler, yüksek perdeden yapılan özgüvenli konuşmalar özellikle İslam dünyasında Türkiye’yi bir anda bölgenin gerçek lider ülkesi yapmıştır.

Ortadoğu’da, Kafkaslarda, Balkanlarda ve Orta Asya’da artık Osmanlılık duygusu şaha kalmıştır.

Teşkilat-ı Mahsusa’nın önemli isimlerinden Kafkas kökenli Eşref Kuşçubaşı, "Ben ne Dağıstan rüyalarını gören bir Çerkez, ne Arap, ne de Rum'um, ben Türkçe konuşan Müslüman bir Osmanlıyım" derken aslında yeni Cumhuriyetin hedeflemesi gereken ideallerini anlatıyordu.

Gecikmeli de olsa böyle düşünenler devler yönetiminde tekrar söz sahibi oldular.

Her ne kadar Ankara Kirazlıdere’deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığı için 'Teşkilat-ı Mahsusa'nın devamı' diye kendince eleştiren ve burasını müzeye dönüştürülme densizliğinde bulunan Ertuğrul Günay gibi isimlere karşı bu devlet içinde Türk tarihinin altın sayfaları arasında tarihi misyonlarını canları pahasına yerine getirip, sessiz sedasız bu dünyadan ayrılan nice isimsiz kahramanlar gibi düşünenler olduğunu biliyorum.

Ey okuyucu, hazıra konma biraz da sen araştır. Bak bakalım Demirci Mehmet Efe, Gavur Mümin, Bulgar Sadık Reis, Osman Nevres, Yörük Ali Efe, Brastikli Aziz Ağa kimdir, neler yapmışlar? Bu isimler sadece birkaç örnek.

Onlar bu topraklara uzaydan gelmediler. Aramızdan çıktılar.

Unutmayın, bu topraklar çok ama çok bereketlidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tarsuslu
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 21« Yanıtla #1 : 27 Mart 2015, 16:56:08 »

Teşkilat-ı Mahsusa olmasaydı İstiklal Savaşı kazanılamazdı.

İsmail Hakkı PEKİN
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tong Yabgu Kağan
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 192« Yanıtla #2 : 27 Mart 2015, 17:22:54 »

Ulan amına koydumun akp lisi gelip burda Teşkilat-ı Mahsusa yı örnek gösterip bu gün AKP'nin ortadoğu stratejisini haklı çıkartmaya mı çalışıyorsun. Gelip burada AKP sempatizanlığımı yapıyorsun.

Evet Teşkilat-ı mahsusa Osmanlı döneminde etkili bir örgütlenmeydi ancak bu günkü AKP'nin yaptıklarıyla pek fazla bir alakası yok. AKP tamamen Amerikanın emirleri doğrultusunda ortadoğu politikası izleyip amerikan çıkarları için ortadoğudaki örgütleri silahlandırıyor. Ayrıca günümüzde teşkilat-ı mahsusa tarzı yapılanmalar pek fazla etkili olmaz. İthal teknolojiyle yapılan çalışmalar hiçbir şekilde gizli kalmaz bunun en büyük örneği Amerika'da yaşandı ve Amerikan gizli servislerinin planları wikileks ile ortaya çıktı. Sen hala kalkıp burada akp sempatizanlığı yapıyorsun. Şimdi siktir git buradan.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.529


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #3 : 27 Mart 2015, 17:29:23 »

Teşkilat-ı Mahsusa olmasaydı İstiklal Savaşı kazanılamazdı.

İsmail Hakkı PEKİN

Bozkurtum Atılmanı istedi

ATILDIN
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.084


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2017, 10:41:24 »

TEŞKİLAT-I MAHSUSA KURULUYOR
SEFERBERLİĞİN İLAN EDİLDİĞİ GECE İTTİHAT VE TERAKKİ GENEL MERKEZİ…
Seferberliğin ilan edildiği 11 Kasım gecesi İttihat ve Terakki Teşkilatı Genel Merkezi’nde tarihi bir toplantı vardı ve üyelerin hepsi hazırdı. Toplantı önemli bir karara gebeydi: Enver Paşa’nın önerisiyle Teşkilat-ı Mahsusa’nın temelleri atılacaktı. Alınan kararda şöyle deniliyordu: “ İster savaşa katılalım, ister katılmayalım ordularımızın ileride düşman topraklarındaki hareketlerini kolaylaştırmak için bir Teşkilat-ı Mahsusa kurulmalıdır. Bu teşkilat sayesinde silahlandırılacak çeteler savaş sırasında düşman topraklarına girecekler, düşmanın hareketi ve sayısı hakkında ordularımıza gerekli bilgiyi vereceklerdir.”
TEŞKİLAT-I MAHSUSA…AMAÇLARI…İCRAATLARI…
Teşkilat-ı Mahsusa yaptıkları, en zor şartlarda bile imza attığı inanılmaz eylemlerle bir döneme mührünü vuran bir örgüttür. Teşkilatın kuruluş tarihi hakkında çeşitli görüşler vardır: Cemal paşa hatıralarında teşkilat-ı Mahsusa’nın 1913 yılında Batı Trakya’daki faaliyetlerinden söz eder. Doktor Philip Hendrick Stoddard da Ağustos 1914’te Teşkilat-ı Mahsusa’nın illegal olarak çalıştığını 5 Ağustos 1914’te resmi bir kimliğe büründüğünü belirtir. Kaynakların ortak görüşü ise şudur: Teşkilat-ı Mahsusa Enver Paşa’nın ve mesai arkadaşı Binbaşı Süleyman Askeri’nin yönettiği ve İttihat Terakki Genel Merkezi’nin Batı Trakya ile ilgili kararlarını uygulamakla görevli bir örgütün büyüyüp gelişmesiyle oluşmuştur. Kuşçubaşı Selim Sami ve Eşref kardeşler, Çerkez Reşit , Hüsrev Sami gibi isimlerin aktif olarak çalıştığı teşkilat, yakın tarihimizin en başta gelen gizemli bir örgütüdür.
Teşkilat’ın kuruluş amacı şuydu: Bütün Müslüman Alemi’ni bir bayrak altında toplamak, yani İslam birliğini gerçekleştirmek. Bunun yanında bütün Türk Dünyası’nı da siyasi bir birliğe kavuşturmak, yani Turan Ülküsü’nü gerçek kılmak. Önemli bir İslam büyüğü Emiri Efendi ve Türkçülük’ün ideologu Ziya Gökalp Teşkilat’ın fikirlerinden esinlenmiş, Teşkilat-ı Mahsusa Osmanlı coğrafyasında geniş bir yelpazeye yayılmış, büyük bir ümit kaynağı olmuştur,
Teşkilat-ı Mahsusa başlangıçta oldukça iyi işler yapmış, ama Arap isyanları ve İngiliz altınları zamanla bütün dengeleri değiştirmiştir. Balkanlar’da ve Osmanlı’nın değişik yörelerinde İttihat ve Terakki’nin fedakar subayları sayesinde ayaklanmalar çıkmış, İtilaf Devletleri’ni oldukça uğraştırmıştır.
Enver Paşa’nın emri ile Teşkilat-ı Mahsusa’nın başına geçen Kurmay Binbaşı Süleyman Askeri’nin emrinde seçme subay ve askerlerden oluşan Osmancık Gönüllü Alayı vardı. Yüzbaşı Hayri, Filibeli Halim Cavit, Yüzbaşı Lütfü, Piyade Teğmeni Şehreminili Sadık gibi mümtaz subaylar, Binbaşı Süleyman Askeri Bey’in işini oldukça kolaylaştırıyordu. Burada Teşkilat-ı Mahsusa emrinde çalışan ve yakın tarihimizde önemli işler yapan bazı subayların listesini vermeyi faydalı buluyoruz:
1- Yüzbaşı Yakup Cemil
2- Emir Abdülkadir el-Cezayir’in oğlu, Meclis-i Mebusan İkinci Başkanı Emir Ali Paşa
3- Osmanlı Meclis-i Mebusan üyesi Abdülkadir Gannavi
4- Dr. Abdurrahman Bey
5- Yüzbaşı Ali
6- Müstakbel İstiklal Mahkemesi Başkanı ve Cumhuriyet Dönemi Nafia Nazırı Miralay Ali (Çetinkaya)
7- Müstakbel Başbakan Binbaşı Ali Fethi (Okyar)
8- İşkodralı Ali Rıza
9- Teğmen İskeçeli Arif
10- Teğmen Atıf (Kamçıl)
11- Binbaşı Mısırlı Aziz Ali
12- Padişahın saray görevlilerinden Besim Ağa
13- Gazzeli Cemal Bey
14- Mustafa Kemal’in yaverlerinden Cevat Abbas
15- Yüzbaşı Hacı Emin
16- Geleceğin Harbiye Nazırı Enver Bey (Paşa)
17- Enver Paşa’nın kardeşi Nuri (Killigil)
18- Enver Paşa’nın kayınbiraderi Yarbay Nazım
19- Enver Paşa’nın amcası Kurmay Binbaşı Halil (Kut)
20- Enver Paşa’nın yaveri İzmitli Mümtaz
21- Trablus Mebusu Ferhat Bey
22- Sapancalı Hakkı
23- Müstakbel Türk Hava Kurumu Başkanı Binbaşı Fuat (Bulca)
24- Deli Fuat Paşa’nın oğlu Teğmen İslam
25- Deli Fuat Paşa’nın oğlu Şehit Reşit
26- Topçu Yüzbaşı İsmail Hakkı
27- Jandarma Yüzbaşı Kadri
28- Kuşçubaşı Eşref
29- Miralay Neşet
30- Ünlü Hatip Ömer Naci
31- Müstakbel Sağlık Bakanı Dr. Refik ( Saydam)
32- Şeyh Salih eş-Şerif et-Tunusi
33- Trablusgarplı Süleyman el-Baruni
34- Müstakbel Askeri Temyiz Mahkemesi Başkanı Bingazili Yusuf Şetvan
35- Halepli Ethem Paşa
36- şeyh Abdülaziz Şavaş
37- Yarbay Çorumlu aziz
38- Teşkilat-ı Mahsusa Siyasi Büro Müdürü Dr. Bahaeddin Şakir
39- Teşkilat-ı Mahsusa Siyasi Büro Müdürü Mithat Şükrü Bleda
40- Dördüncü Ordu Müftüsü Esat Şukayr Efendi
41- Ohrili Eyüp Sabri
42- Ünlü Komitacı Fuat Balkan
43- Süvari Binbaşı Eyüplü Hüsamettin Ertürk
44- Manastırlı Hüsrev Sami (Kızıldoğan)
45- Topçu Yüzbaşı İhsan
46- Türkistan’daki Teşkilat-ı Mahsusa harekatının idarecilerinden Kuşçubaşı Selim Sami
47- Kolağası Trabzonlu Rıza
48- Balkan Savaşı’nda Teşkilat-ı Mahsusa üyelerinden İsmail Canbolat
49- Müstakbel TBMM üyesi Edremitli Necati Bey
50- Yüzbaşı Kırkkiliseli Ali Rıza
51- Yüzbaşı Üsküdarlı Muhtar
52- İstiklal Savaşı paşalarından Dağıstanlı Nuri
53- Çerkez Ethem’in kardeşi Tevfik
54- Eğinli Hasan Rıza
55- Meclis-i Mebusan Bursa Mebusu Talip Bey
56- Müstakbel TBMM üyesi Yüzbaşı Giritli Ruşeni
57- Fas’ta Ticani Hücresi Reisi Hoca Abbas
58- Tunus Devlet Başkanı Habib Burgiba’nın Babası Şerif Burgiba
59- Arabistan’nın ünlü şeyhlerinden İbnü’r-Reşit
60- İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy
61- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mareşal Mustafa Kemal (Paşa)
Ilyas Kara Paylaşımıdır
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.279 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.