Eski Türk Yazıtları Örnekleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Ekim 2020, 10:21:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eski Türk Yazıtları Örnekleri  (Okunma Sayısı 129862 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« : 05 Mayıs 2011, 13:08:03 »

BU KONUDAKİ YAZIT RESİMLERİNİ GÖREMEYENLER BAĞLANTIYA GÖZ ATABİLİR-->Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/resimler/ekrandaki-kurbagalar/msg124361/#msg124361


Türk adı Tarihte T+Ü+R+K şekliyle kesin şekilde Göktürklerle görülüp 6.yy’a bağlansada bu gün biliyoruz ki ,Türk adı bundan çok daha önceleri çeşitli şekillerde var olmuş ve kullanılmıştır.Örneğin MS 420 ve 515 tarihli Pers metinlerinde,580 tarihli Bizans metinlerinde Türk adı olduğu gibi,Oğuz Kağan destanında da Uluğ Türk adı geçer. Bu Türk kelimesinin farklı versiyonları içinde, Göktürklerin yaptığı ise kelimeye son şeklini vermek ve ona yaygınlık kazandırmak olmuştur.(Göktürklerin ilk etapta Türk adı ile birleştirdikleri kavimler: Oğuz,Dokuz Oğuz, Kıpçak, Karluk, Kırgız, Turgiş, Töles, Tarduş, Basmıl, Bayırku, Kurukan,Toğra vb.)Bu öyle bir kabullendirme ve benimsetmedir ki daha önceki devirlerde farklı boy ve kavim isimleri kullanan fakat Türk olan kavimler dahi bu Türk nitelemesine gönüllü olarak Türk birliğine katılmışlardır.Elbette bu ismi benimsemeyen veya hiç kullanmayan Türk kavimleride olmuştur, fakat bu onların Türk oldukları gerçeğini değiştirmez.

Orhun Yazıtlarında zaman zaman kelimenin Türük olarak geçmeside onun farklı versiyonlarının olduğunu ispat etmektedir.Şimdi bu versiyonlar ve kavimler üzerinde duralım.

Türk kelimesinin çekirdeği T+R ve T+R+K harfleri oluşturur.

Sami kökenli Akkad İmparatorluğu dünyanın ilk sömürgeci imparatorluğu olarak Anadolu ya bir çok seferler yapmıştır.Bu seferlerden birisi olan ve İmparator Naram Sin tarafından yapılan bir tanesi konumuz açısından çok önemlidir ve üzerinde yeterince durulmamıştır.’’Şartamhari(*) Metinleri’’ adıyla bildiğimiz bir rapor bu seferi anlatmaktadır.Çivi Yazılı rapora göre kral Naram Sin MÖ 2200 lerde Anadolu ya girerek Torosları aşmış ve Hatti Kralı Pampa önderliğindeki Anadolu şehir devletleri koalisyonunu mağlubiyete uğratmıştır.Metinde kral Naram Sin Anadolu şehir devletlerinin isyanını anlatır ve krallıkların ismini sayar.15. satırdaki kralın ismi ‘’İlşu Nail’’ ve krallığının ismide ‘’Türki Krallığı’’dır.

Bu metin Anadolu da yazının henüz bilinmediği zamanlarda Anadolu hakkında bilgi vermekte ve burada bulunan bir Türk varlığından açıkça bahsetmektedir.Demek ki ders kitaplarında çocuklarımıza öğrettiğimiz Malazgirt Efsanesi büyük bir gaflettir.Anadoludaki Türk varlığı en az 4200 yıllık bir geçmişe sahiptir.Yazı bilinmediği için bundan öncesini bilmekte imkansız gibidir.

MÖ 1400 lerde ise Orta Asya dan gelip Kars’a yerleşen sonra Ege kıyılarına göç edip ,orada denizci bir toplum haline geldikten sonra Akdeniz’e açılan bir kavme rastlıyoruz.Mısırlılar onları başlarında kuş tüyleri takılı ‘’Turuşka’’ adıyla anıyorlar ve son derece savaşçı olduklarından bahsediyorlardı.Ön Asya çivi yazılarında da bu ibareye rastlanmaktadır.Bu gün dahi Hindistanda Türklere ‘’Turuşk veya Turuhka’’ adı verilmektedir.

Mısır Kaynakları Ege Göçlerine katılan bir kavim olarak Turşa’ları da zikreder.

Turuşka ların bir başka göçüde MÖ 8. yy da İtalya ya ulaşan ve Roma Uyagarlığının atası kabul edilen ‘’Trüsk’’ ler olmuştur.Romalılar bunlara kendi dil özellikleri dolayısıyla E harfini eklemişlerdir.Bunlar Etrüsklerdir.Romalılardan edinilen bilgilere göre bunlar soy kütüklerini ‘’Rasena’’ ya dayandırırlardı.Bu Türklerin soylarının ondan türediğine inandıkları ünlü dişi kurt ‘’Asena-Aşina(Göktürklerdeki şekli)’’ dır.Etrüksler kurdu kutsal sayarlardı.Roma şehrinin kurluşu efsanesinde geçen Romus ve Romulus kardeşlerin dişi bir kurt tarafından emzirilmesi burada dikkate değer.

Türklerin çok eskiden kutsal saydıkları Al renk Etrüsklerde de mevcuttu.

Etrükslerin bu gün yaşadığı bölgenin adıda ‘’Toskana’’dır.Bu bölge halkı üzerinde yapılan kan tahlil sonuçlarının Anadolu halkı ile benzer olduğu sonucuna A.W.Bijwank varmıştır.Dil yapsı,gramer ve senktans zaten çok benzerlik göstermektedir.Sadece 1-2 örnek verelim.Etrüksçede bir yerin yerlisi anlamını veren ek L ekidir.Örneğin Roma-lı anlamına gelen kelime Romal dır.Çünkü Etrüsk yazısında sesli harfler çoğunlukla es geçilirdi.Yine Etrüksçede çoğul eki –ar ve –er dir.Aslında Türkçemizde de öyledir.üçer ,beşer gibi

Etrüsklerin İtalyada ki tüm diğer izleri E ile değil T ile başlar.Topraklarına Tuksan derler(Bu günde Tuskany).Deniz kıyısı toprakları -bu günde öyle- ‘’Tirhen’’di.Bundan başka Tirsen,Turski gibi yer adlarına da bölgede rastlayabiliyoruz.Gittikçe yayılan kanaate göre bunlar Türklerle ilgili en eski izlerdir.Yeni başlayan Antropolojik araştırmalarda bunu kanıtlar niteliktedir.(Bkz.Prof. G.Poisson,Prof Calvin Kephart)

Etrüskler Roma da MÖ 509 yılında Krallık Rejimi yıkılıp Cumhuriyet kurulana kadar İtalya da hakimiyeti ellerinde tuttular.

           Çin kayıtlarına da bakarsak Türk adının izlerine rastlarız.MÖ 1100-400 arasında Çin’i yöneten Türk kökenli Çu hanedanı yıllıklarında ve Hint Aryenlerinin ‘’Avesta’’ destanlarında T+R harflerinin kavim adı olarak kullanıldığını görüyoruz.

Bilindiği gibi Çince de R harfi eksikliği vardır.Çin kayıtlarında Kuzeyli kavim olarak gösterilen Tu-kue,Tik,Ti vs. Türklerdir.L.K.Katona 1966 da Çin alfabesinde R eksikliği nedeniyle T ile başlayan tüm Kuzey boylarının T+R olarak okunması gerektiğini ispatlamıştır.Buna bakarak Tu-ko gibi okumaların Turka olarak okunması gerektiği ortaya konmuştur.

Geçelim Yunan kaynaklarında Türk izlerini bulmaya…

MÖ 480 lerde yaşayan Heredot’un ‘’Yurkae’’ve ‘’Targitoes’’ diye yazdığı adın başka kaynaklarda Turkae olarak geçmeside Türk adını gözler önüne seriyor.

Truvalılarda ‘’Tenkri’’ler adlı bir boy ismine rastlıyoruz.Truvada ki ilk tabaka halklarında Türklerle akraba bir boy olduğu sanılmakta.Etrükslerinde İtalya ya göç eden Truvalılar ve Saka Türklerinin karışımı olduğu bazı bilim adamlarınca iddia edilmekte.

Peki bu kadar farklı versiyonu olan Türk adının en eski ve asli adı ne olabilir?Bunun ‘’Tur yada Tür’’ olduğu bellidir.Zira o eski çağlarda Asya nın bir çok bölümünde K-İK çoğul anlam veriyordu.Yani aslı Tur yada Tür olan kelimeye Türk diyerek K eklerseniz bu ‘’Turlar yada Türler ‘’anlamına gelir.

Turan ve Turani kelimeleride buradan gelmektedir.Fakat Tur-an kelimesinde ki an eki tartışmalıdır.Bunun ise ülke anlamına gelmesi mantıklıdır.Zira Türklerin yaşadığı bölgeye Turan dendiğine göre bu Tur ülkesi demek olabilir.

Tur veya Tur kelimesininde Türemekten geldiğini birçok ünlü Türkolog kabul etmektedir.

 (*) Şartamhari ,Mücadelenin Kralı demektir ve bu metinler 3 nüsha olarak farklı dillere sonradan çevrilmiş halde bulunmuştur.Mezopotamya da Babilde ,Anadolu da Hattuşaş ta ve Mısır da Tel Amarnada nüshaları mevcuttur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2011, 14:28:07 »

Elbette kandaşım. Türkler yazılarını gittikleri her yere götürmüşlerdir. Macarlar bile bu yazıyı kendi dillerine uyarlamış, ve o şekilde eserler bırakmışlardır.
Yazılar için teşekkür ederim, severek okudum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Gökşad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 190« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2011, 23:12:29 »

Değerli paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorum kandaşım. Türkçe dünyanın en eski, köklü ve en zengin iki dilinden biridir. Yabancı dilbilimcilerin Güneş dil teorisi tezine göre bütün dillerin kökü Türkçeden çıkmıştır. Ulu önder Atatürk bu konuyla yakından ilgileniyordu, malesef  Sovvet baskısı, o zamanki şarlar ve ömrü buna müsade etmedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2011, 17:27:39 »          Bu paylaşımlar çok çok değerli gerçekten. Bize ve genç Kandaşlarımıza ölmez yapıtlardır bunlar. Usumuzda kalması açısından bunları saklayalım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
KurtayKağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 36« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2011, 18:14:24 »

Tengiz kandaşım her paylaşımın gibi yine pek iyi olmuş. Her yazını, başlığını severek okuyorum, bir sözü bile kaçırmıyorum, otağa girer girmez önce senin açtığın başlıkları arıyor gözlerim. Paylaşımlarını sürdür, bizi onlarsız kılma.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2011, 00:46:07 »

Tengiz, bu emeklerin için sana ne kadar tesekkür etsek azdır. Senin Orta ASYA' YA olan ilgin, bizim de bilgilenmemizi sağlıyor. Harika yazıtlar bunlar. Sen varol emi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2011, 17:22:57 »

Sayende hiç bilmediğim yazıtları öğrendim anda. Keşke bu tür şeyleri okullarda da öğretseler. Yoksa Türk milleti bunları nereden bilecek? Özellikle bu mankurtlaştırılma zamanında...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #7 : 20 Mayıs 2011, 19:12:02 »

Okudukça bile tüylerim diken diken oldu. Sağ ol kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Türk eri
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 146


Ben bir Türk'üm! Dinim, cinsim uludur!


« Yanıtla #8 : 06 Haziran 2011, 20:05:16 »

Tengiz Kandaşım;
2 ay otağdan uzak kaldım. Bu başlığı hiç görmemiştim. Son eklemeni yapınca konu güncellendi o sayede gördüm. 1 saat boyunca hepsini inceledim. Mükemmel bir çalışma olmuş, bütün içtenliğimle sana teşekkür ederim, emeğine sağlık.

Türk tarihinin her dönemi birbirinden şanlı ama Göktürk devri sanki hepsinden farklı gibi. Muharrem Engin'in Orhun Abidelerini almıştım. Kaç kere okudum bilmiyorum, o kitapla Göktürk alfabesini de öğrenmiştim. Ne zamandır Göktürk döneminden kalma birşeyler arıyordum ama bir türlü bulamıyordum, kısmet bugüneymiş. Tekrar teşekkür ediyor ve araştırmalarının devamını diliyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve Milletim, Tanrı'nın kırbacıyız...
Türk eri
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 146


Ben bir Türk'üm! Dinim, cinsim uludur!


« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2011, 00:07:04 »

Tengiz kandaşım çok faydalı bir iş yapıyorsun. İleride bunları toplayıp bir kitap haline getirebilirsin. Türk gençlerine tarihini canlı canlı yaşama fırsatı sunmuş olursun. Ayrıca bu yazıtların var olduğundan bile çoğu kişinin haberi yok. Herkes Orhun Abideleri ile sınırlı olduğunu sanıyor. Çok dikkat çekici bir kitap olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve Milletim, Tanrı'nın kırbacıyız...
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.306 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.073s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.