Eski Türk Yazıtları Örnekleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ağustos 2018, 22:52:41


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 20
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eski Türk Yazıtları Örnekleri  (Okunma Sayısı 104186 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.445« : 05 Mayıs 2011, 13:08:03 »

BU KONUDAKİ YAZIT RESİMLERİNİ GÖREMEYENLER BAĞLANTIYA GÖZ ATABİLİR-->Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/resimler/ekrandaki-kurbagalar/msg124361/#msg124361


Türk adı Tarihte T+Ü+R+K şekliyle kesin şekilde Göktürklerle görülüp 6.yy’a bağlansada bu gün biliyoruz ki ,Türk adı bundan çok daha önceleri çeşitli şekillerde var olmuş ve kullanılmıştır.Örneğin MS 420 ve 515 tarihli Pers metinlerinde,580 tarihli Bizans metinlerinde Türk adı olduğu gibi,Oğuz Kağan destanında da Uluğ Türk adı geçer. Bu Türk kelimesinin farklı versiyonları içinde, Göktürklerin yaptığı ise kelimeye son şeklini vermek ve ona yaygınlık kazandırmak olmuştur.(Göktürklerin ilk etapta Türk adı ile birleştirdikleri kavimler: Oğuz,Dokuz Oğuz, Kıpçak, Karluk, Kırgız, Turgiş, Töles, Tarduş, Basmıl, Bayırku, Kurukan,Toğra vb.)Bu öyle bir kabullendirme ve benimsetmedir ki daha önceki devirlerde farklı boy ve kavim isimleri kullanan fakat Türk olan kavimler dahi bu Türk nitelemesine gönüllü olarak Türk birliğine katılmışlardır.Elbette bu ismi benimsemeyen veya hiç kullanmayan Türk kavimleride olmuştur, fakat bu onların Türk oldukları gerçeğini değiştirmez.

Orhun Yazıtlarında zaman zaman kelimenin Türük olarak geçmeside onun farklı versiyonlarının olduğunu ispat etmektedir.Şimdi bu versiyonlar ve kavimler üzerinde duralım.

Türk kelimesinin çekirdeği T+R ve T+R+K harfleri oluşturur.

Sami kökenli Akkad İmparatorluğu dünyanın ilk sömürgeci imparatorluğu olarak Anadolu ya bir çok seferler yapmıştır.Bu seferlerden birisi olan ve İmparator Naram Sin tarafından yapılan bir tanesi konumuz açısından çok önemlidir ve üzerinde yeterince durulmamıştır.’’Şartamhari(*) Metinleri’’ adıyla bildiğimiz bir rapor bu seferi anlatmaktadır.Çivi Yazılı rapora göre kral Naram Sin MÖ 2200 lerde Anadolu ya girerek Torosları aşmış ve Hatti Kralı Pampa önderliğindeki Anadolu şehir devletleri koalisyonunu mağlubiyete uğratmıştır.Metinde kral Naram Sin Anadolu şehir devletlerinin isyanını anlatır ve krallıkların ismini sayar.15. satırdaki kralın ismi ‘’İlşu Nail’’ ve krallığının ismide ‘’Türki Krallığı’’dır.

Bu metin Anadolu da yazının henüz bilinmediği zamanlarda Anadolu hakkında bilgi vermekte ve burada bulunan bir Türk varlığından açıkça bahsetmektedir.Demek ki ders kitaplarında çocuklarımıza öğrettiğimiz Malazgirt Efsanesi büyük bir gaflettir.Anadoludaki Türk varlığı en az 4200 yıllık bir geçmişe sahiptir.Yazı bilinmediği için bundan öncesini bilmekte imkansız gibidir.

MÖ 1400 lerde ise Orta Asya dan gelip Kars’a yerleşen sonra Ege kıyılarına göç edip ,orada denizci bir toplum haline geldikten sonra Akdeniz’e açılan bir kavme rastlıyoruz.Mısırlılar onları başlarında kuş tüyleri takılı ‘’Turuşka’’ adıyla anıyorlar ve son derece savaşçı olduklarından bahsediyorlardı.Ön Asya çivi yazılarında da bu ibareye rastlanmaktadır.Bu gün dahi Hindistanda Türklere ‘’Turuşk veya Turuhka’’ adı verilmektedir.

Mısır Kaynakları Ege Göçlerine katılan bir kavim olarak Turşa’ları da zikreder.

Turuşka ların bir başka göçüde MÖ 8. yy da İtalya ya ulaşan ve Roma Uyagarlığının atası kabul edilen ‘’Trüsk’’ ler olmuştur.Romalılar bunlara kendi dil özellikleri dolayısıyla E harfini eklemişlerdir.Bunlar Etrüsklerdir.Romalılardan edinilen bilgilere göre bunlar soy kütüklerini ‘’Rasena’’ ya dayandırırlardı.Bu Türklerin soylarının ondan türediğine inandıkları ünlü dişi kurt ‘’Asena-Aşina(Göktürklerdeki şekli)’’ dır.Etrüksler kurdu kutsal sayarlardı.Roma şehrinin kurluşu efsanesinde geçen Romus ve Romulus kardeşlerin dişi bir kurt tarafından emzirilmesi burada dikkate değer.

Türklerin çok eskiden kutsal saydıkları Al renk Etrüsklerde de mevcuttu.

Etrükslerin bu gün yaşadığı bölgenin adıda ‘’Toskana’’dır.Bu bölge halkı üzerinde yapılan kan tahlil sonuçlarının Anadolu halkı ile benzer olduğu sonucuna A.W.Bijwank varmıştır.Dil yapsı,gramer ve senktans zaten çok benzerlik göstermektedir.Sadece 1-2 örnek verelim.Etrüksçede bir yerin yerlisi anlamını veren ek L ekidir.Örneğin Roma-lı anlamına gelen kelime Romal dır.Çünkü Etrüsk yazısında sesli harfler çoğunlukla es geçilirdi.Yine Etrüksçede çoğul eki –ar ve –er dir.Aslında Türkçemizde de öyledir.üçer ,beşer gibi

Etrüsklerin İtalyada ki tüm diğer izleri E ile değil T ile başlar.Topraklarına Tuksan derler(Bu günde Tuskany).Deniz kıyısı toprakları -bu günde öyle- ‘’Tirhen’’di.Bundan başka Tirsen,Turski gibi yer adlarına da bölgede rastlayabiliyoruz.Gittikçe yayılan kanaate göre bunlar Türklerle ilgili en eski izlerdir.Yeni başlayan Antropolojik araştırmalarda bunu kanıtlar niteliktedir.(Bkz.Prof. G.Poisson,Prof Calvin Kephart)

Etrüskler Roma da MÖ 509 yılında Krallık Rejimi yıkılıp Cumhuriyet kurulana kadar İtalya da hakimiyeti ellerinde tuttular.

           Çin kayıtlarına da bakarsak Türk adının izlerine rastlarız.MÖ 1100-400 arasında Çin’i yöneten Türk kökenli Çu hanedanı yıllıklarında ve Hint Aryenlerinin ‘’Avesta’’ destanlarında T+R harflerinin kavim adı olarak kullanıldığını görüyoruz.

Bilindiği gibi Çince de R harfi eksikliği vardır.Çin kayıtlarında Kuzeyli kavim olarak gösterilen Tu-kue,Tik,Ti vs. Türklerdir.L.K.Katona 1966 da Çin alfabesinde R eksikliği nedeniyle T ile başlayan tüm Kuzey boylarının T+R olarak okunması gerektiğini ispatlamıştır.Buna bakarak Tu-ko gibi okumaların Turka olarak okunması gerektiği ortaya konmuştur.

Geçelim Yunan kaynaklarında Türk izlerini bulmaya…

MÖ 480 lerde yaşayan Heredot’un ‘’Yurkae’’ve ‘’Targitoes’’ diye yazdığı adın başka kaynaklarda Turkae olarak geçmeside Türk adını gözler önüne seriyor.

Truvalılarda ‘’Tenkri’’ler adlı bir boy ismine rastlıyoruz.Truvada ki ilk tabaka halklarında Türklerle akraba bir boy olduğu sanılmakta.Etrükslerinde İtalya ya göç eden Truvalılar ve Saka Türklerinin karışımı olduğu bazı bilim adamlarınca iddia edilmekte.

Peki bu kadar farklı versiyonu olan Türk adının en eski ve asli adı ne olabilir?Bunun ‘’Tur yada Tür’’ olduğu bellidir.Zira o eski çağlarda Asya nın bir çok bölümünde K-İK çoğul anlam veriyordu.Yani aslı Tur yada Tür olan kelimeye Türk diyerek K eklerseniz bu ‘’Turlar yada Türler ‘’anlamına gelir.

Turan ve Turani kelimeleride buradan gelmektedir.Fakat Tur-an kelimesinde ki an eki tartışmalıdır.Bunun ise ülke anlamına gelmesi mantıklıdır.Zira Türklerin yaşadığı bölgeye Turan dendiğine göre bu Tur ülkesi demek olabilir.

Tur veya Tur kelimesininde Türemekten geldiğini birçok ünlü Türkolog kabul etmektedir.

 (*) Şartamhari ,Mücadelenin Kralı demektir ve bu metinler 3 nüsha olarak farklı dillere sonradan çevrilmiş halde bulunmuştur.Mezopotamya da Babilde ,Anadolu da Hattuşaş ta ve Mısır da Tel Amarnada nüshaları mevcuttur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Tengiz
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.632Site
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2011, 20:45:32 »

Bu başlıkta Orta Asya da var olan taşlara kazınmış çeşitli Türk yazıtlarını, çizimlerini ve benzeri belgeleri zaman zaman -bulursam açıklamalarıyla- koyacağım. Bunu yapmadaki bir amacım ise yazı kültürümüzün yalnızca orhun yazıtlarıyla sınırlı olmadığını, dağa taşa duygularını aktarmak isteyen atalarımızın aslında yazıyı ne denli kullanabildiklerini göstermektir. Buradaki yazıtlar geniş Turan coğrafyasına yayılmış binlerce irili ufaklı yazıttan yalnızca bir kaçı olacak doğal olarak.
Açıklamaların çoğu ingilizceydi, bende çevirebildiğim kadarı ile Türkçeye çevirmeye çalışacağım. Unutulmaması gereken bir başka nokta ise eski Türkçe nin açıklamaları yapılırken seçilen sözcükler. Eski Türkçe den şimdiki Türkçeye birebir çevirme yapılırsa bir takım anlam kaymalarından dolayı tümcenin anlaşılması zor olabilir. O nedenle sözcüklerin birebir çevrilmesinden çok, anlatılanı anlamaya çalışmak daha yararlı olur düşüncesindeyim. (Tengiz)


BARIK YAZITI


AÇIKLAMALAR

(YAZIT RESİMLERİNİ GÖREMEYENLER BAĞLANTIYA GÖZ ATABİLİR-->Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/resimler/ekrandaki-kurbagalar/msg124361/#msg124361
)


Yer: Tıva Müzesi, Kızıl Kenti. (Tıva daki İyi-Tal Köyünün güneyine; 11 km uzaklıkta olup Barık Nehrinin Doğu Kıyısında 6 Yazıttan Biri Olarak Bulunmuştur.)


Yükseklik: 1.5 Metre
Genişlik: 44 cm-65cm
Kalınlık:15 cm
Özellikler: Yalnızca 3 Tümcenin okunabildiği, Altında Yarım Ay resmi bulunan yazıt.
Bulunuşu:1891 yılı


***Uçmağa varmasıyla beylerinden ve boyundan ayrılan atanın acısı:(

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Tengiz
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.632Site
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2011, 23:34:13 »


BARIK YAZITI -2-


Özellikler
Kırmızı kum taşına yazılmış 4 tümcelik altında Yarım Ay resmi bulunan yazıt.
Yer: Tıva daki İyi-Tal Köyünün güneyine; 11 km uzaklıkta olup Barık Nehrinin Doğu Kıyısında 6 Anıttan Biri Olarak Bulunmuştur.

Uzunluk: 1.54 Metre
Genişlik: 51-52 cm
Kalınlık: 23 cm

Bulunuş Yılı:1891 (1961 Müzeye Konuluş)*Dedesi tarafından yetiştirilen bir yiğit kişiymiş Küni Tereg. Her ne kadar öksüz bir yaşam geçirip bu dünyadan ayrıldıysa da üzgün olmadığını belirtmiş....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Tengiz
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.632Site
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2011, 13:27:02 »


BARIK YAZITI-3-

Özellikler

Kırmızı kum taşına yazılmış 4 tümce.
Boy:1.57 Metre
Genişlik:58-64 cm
Yer: Tıva daki İyi-Tal Köyünün güneyine; 11 km uzaklıkta olup Barık Nehrinin Doğu Kıyısında 6 Anıttan Biri Olarak Bulunmuştur.
Bulunuş Yılı:1891 (1961 Müzeye Konuluş)
*Evini, eşini, oğlunu ve yurdunu bekleyememiş, onlara doyamamış ve uçmağa varmış olan Külüg Çur atamız acısını taşa vurmuş...  Utangaç
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Giray-han
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.277« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2011, 14:28:07 »

Elbette kandaşım. Türkler yazılarını gittikleri her yere götürmüşlerdir. Macarlar bile bu yazıyı kendi dillerine uyarlamış, ve o şekilde eserler bırakmışlardır.
Yazılar için teşekkür ederim, severek okudum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Tengiz
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.632Site
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2011, 19:16:58 »

Sağolasın Giray-han anda...

BARIK YAZITI -4-

Özellikler
Kırmızı Kum Taşına Yazılmış 3 Tümce. Yer Yer Görülen Derin Cilalama-Düzeltme Çizikleri.
Boy:115 cm
Genişlik:53 cm
Kalınlık:12 cm
Yer: Tıva daki İyi-Tal Köyünün güneyine; 11 km uzaklıkta olup Barık Nehrinin Doğu Kıyısında 6 Anıttan Biri Olarak Bulunmuştur.

Bulunuş Yılı:1891 (1961 Müzeye Konuluş)

AÇIKLAMAFacebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Gökşad
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 200« Yanıtla #6 : 07 Mayıs 2011, 23:12:29 »

Değerli paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorum kandaşım. Türkçe dünyanın en eski, köklü ve en zengin iki dilinden biridir. Yabancı dilbilimcilerin Güneş dil teorisi tezine göre bütün dillerin kökü Türkçeden çıkmıştır. Ulu önder Atatürk bu konuyla yakından ilgileniyordu, malesef  Sovvet baskısı, o zamanki şarlar ve ömrü buna müsade etmedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tengiz
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.632Site
« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2011, 17:18:54 »


UYIK-TARLAK YAZITIÖzellikler
Geyik Taşı olarak ta bilinen gri-yeşil şist taşına oyulmuş bu yazıt; eski Kırgızistan sınırları içinde bulunmuştur. Bulunduğu bölge İsa dan önceki VIII-III yılları arasındaki bronz çağının en eski göçebelerinin yaşadığı yerle içindedir. Yazıt, Yıcın Bulak dağının eteklerinin iki kilometre ötesindeki ''Tarlak'' nehrinin sol kıyısında 1888 yılında bulunmuş, 1916 yılında ise minusinsk müzesine konulmuştur.

Boy: 2.61 Metre
Genişlik: 24cm
Kalınlık: 30cm


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
ANKARALI GÖKTÜRK
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.310


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2011, 17:27:39 »          Bu paylaşımlar çok çok değerli gerçekten. Bize ve genç Kandaşlarımıza ölmez yapıtlardır bunlar. Usumuzda kalması açısından bunları saklayalım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
KurtayKağan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 39« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2011, 18:14:24 »

Tengiz kandaşım her paylaşımın gibi yine pek iyi olmuş. Her yazını, başlığını severek okuyorum, bir sözü bile kaçırmıyorum, otağa girer girmez önce senin açtığın başlıkları arıyor gözlerim. Paylaşımlarını sürdür, bizi onlarsız kılma.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 ... 20
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.083 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.