Sultan İbrahim'in Gelin Çocukları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2020, 20:58:04


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sultan İbrahim'in Gelin Çocukları  (Okunma Sayısı 11136 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 09 Temmuz 2011, 20:16:35 »

SULTAN İBRAHİM’İN GELİN ÇOCUKLARI

Osmanlı padişahları içerisinde “deli” namıyla anılan padişahlar, tarih araştırmacılarının nedense ilgi odağı haline gelmiyor. Ağız birliği etmişçesine “Akıl sağlığı bozuk tek padişah Sultan I. Mustafa’dır. Diğerlerine deli denmez.” Demeyi, araştırma ve bilgi sunumu için yeterli sayan tarihçilerimiz, Osmanlı’nın parlak dönemlerini anlatmaktan herhalde ruh sağlığı bozuk olan padişahları anlatmaya zaman bulamıyorlar.

Padişahlar içerisinde akıl sağlığı konusunda tartışmalar yapılan üç isim vardır. Bunlar Sultan I. Mustafa, Sultan V. Murad ve Sultan İbrahim… Sultan V. Murad’ın akıl sağlığının yerinde olduğunu ve yaşadıklarının tek kelime ile özeti yapılırsa bunun “paranoya”dan ibaret olduğunu düşünüyorum. Diğer isim I. Mustafa’nın deliliği ise neredeyse tüm tarihçilerin mutabakata vardığı bir gerçekliktir. Benim bu yazımda kısaca değineceğim padişah ise Sultan İbrahim…

Sultan İbrahim, kendinden önceki padişah IV. Murad’ın baskıcı döneminde büyüdü. Dördüncü Murad’ın diğer şehzadeleri öldürtmesi ve İbrahim’in bu acımasız ve baskıcı ortamda yetişmesi, birazdan anlaşılacağı üzere onun ruhi gelişiminde menfi tesirler bırakmıştır. IV. Murad’ın ölmeden önce, son şehzade İbrahim’i de öldürtmek istediği, ancak buna izin verilmediği söylenir.
Dördüncü Murad’ın vefat haberi Şehzade İbrahim’e sunulduğunda, İbrahim ilk olarak bunun kendisine karşı yapılmış bir komplo olduğunu düşünür. Nitekim IV. Murad’ın cesedi kendisine gösterilmeden bu duruma inanmaz ve ancak ceset gösterildiğinde tahta geçmeyi kabul eder.

Sultan İbrahim’in sekiz yıllık döneminde yaşanan siyasi olaylara bu yazıda değinmeyeceğim. Ancak Sultan İbrahim’in önemli özelliklerinden birisinin, kendisinden sonraki üç padişahın (IV. Mehmed, II. Süleyman ve II. Ahmed) babası olduğuna değinmeden geçmemek gerekir. İbrahim tahta ilk geçtiğinde iki yıl boyunca erkek çocuğu olmadığı için hanedanın sona erme tehlikesi olmasına rağmen, kendisinden sonraki üç padişahın babası olabilmiştir.
Sultan İbrahim’in oğulları kadar konuşulmayan ve nedense görmezden gelindiğini düşündüğüm diğer çocukları, yani kızları ise apayrı bir konudur. Kız çocuklarına yaptığı enteresan düğünlerle tarih sayfasında yer alan Sultan İbrahim’in bu düğünleri, belki dünya tarihinde var olmuşsa da Osmanlı hanedanında farklı bir sayfa olarak sayılabilir.

Samur kürklere meraklı olduğu kadar düğünlere de meraklı olan Sultan İbrahim, tarihte yapılan gösterişli düğünler gibi düğünler yapmak istemiştir. Halkın gözünde “güçlü padişah” imajını perçinlemek için bu düşüncesini uygulamaya koymaya hazırlanan sultanı bir engel beklemektedir. Ne padişahın erkek çocukları sünnet edilecek yaştadır ne de kız çocukları evlenme çağına gelmiştir. Ancak tahta geçene kadar doğru dürüst saray dışına bile çıkmamış padişahı, etrafındakiler küçük yaştaki kızların evlendirilebileceğine ikna ederler. Yahut kandırırlar…

Tarihçi Erhan Afyoncu’nun isim isim not ettiği bu padişah kızları iki, üç yaşlarında iken evlendirilmiş ve henüz bakir iken dul kalmışlardır. Bu isimleri makalede zikretmekte yarar görüyorum.
Sultan İbrahim’in 2,5 yaşındaki kızı Fatma Sultan, 50 yaşındaki Vezir Yusuf Paşa ile evlendirilir. Ancak Hanya’nın fethi sırasında başarısız oldu diye öldürülür. Dört yaşında dul kalan Fatma Sultan bu kez de Fazlı Paşa ile evlendirilir. Bu kez de Fazlı Paşa ölünce Fatma Sultan, ergenlik çağına girmeden ikinci kez dul kalmış olur.
Bir diğer “Padişah Kızı” Beyhan Sultan ise 2 yaşındayken Veziriazam Hezarpare Ahmed Paşa ile evlendirilir. Ancak Beyhan Sultan’ın babası Sultan İbrahim tahttan indirilince kızının kocası Ahmed Paşa da öldürülür. Böylelikle Beyhan Sultan 3 yaşında dul kalır. Beyhan Sultan daha sonra Uzun İbrahim Paşa ile onun ardından da Bıyıklı Mustafa Paşa ile evlendirilir.
Padişahın üçüncü kız çocuğu olan Gevherhan Sultan da 4 yaşındayken Cafer Paşa ile evlendirilir. Daha sonra iki kocayla daha “muradına eremeden” ayrı kalır. Dördüncü kocası Gürcü Mehmed Paşa ile evlendirildiğinde ise hala ergenlik çağına gelmemiştir.
İşte kimilerinin onun adına yazılan fermanlara bakarak neredeyse “dahi” ilan edecekleri Sultan İbrahim’in çocuklarının başından geçenler… Ne dersiniz sizce de “deli” namıyla anılmayı az da olsa hak etmiyor mu?

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2011, 20:46:33 »

Neredeyse kundaktan yeni çıkmış bebeleri  sırf kendi zevk ve hırsları yüzünden evlendiren baba, kim olursa olsun akıl ve zeka yoksunudur benim gözümde. Bir saraya hapsolmuş, muhtemelen herbirinin anneleri farklı kültürlerden gelmiş,değişik kadınlardan oluşan şehzade ve sultanların iktidar hırsı nedeniyle ölüm korkusu ile büyümeleri, akıl sağlıklarında korkunç travmalara neden olmuştur.Bu gibi insanların yönetime gelmesinin zararlarını Osmanlı yokoluşu ile ödemiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2011, 20:49:32 »

Osmanlı İmparatorluğu Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden itibaren adım adım bitmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2011, 20:57:27 »

Kağan Bahadır abi bu yazıyı kaleme alınca koşturarak kitaplıktan Hammer Purgstal'ın kitabını aldım. Bu dönemle ilgili onlara garipliktan biri. Sanıyorum damadı olan Sadr-ı Azam'ın idamı olayı. Noktasına dokunmadan aktarıyorum:


Girit ve Dalmaçya'yı tahrâb eden muharebeler esasında, Sultan İbrahim Taht-ı Revan, at yahud araba ile Payitaht sokaklarında gezdiği zamanlarda yük arabaları defalarca yolunu kesmiş olduğundan, İstanbul'a hiç bir arabanın girmesine müsade edilmemesini Sadrazama tembih etmişti. 18 Eylül 1647'de hastalıklar için okur bir imamın Davudpaşa'daki hanesine gideken, bir yük arabasına rastladı. Bu suretle emrine muhalif hareket edilmesine gazab ederek derhal sadrazam Salih Paşa'yı çağırttı. Sadrazam'ı hukuk-u şahanelerine muhalif olmaktaa derhal ölüme mahkum etti. Salih Paşa özür beyanına çalıştı ise de başarılı olamadı. Padişah:

-''Boğun! Boğun!'' diye bağırdı.

Ne cellad ne de kemend bulunmadığı için, Salih Paşa imamın hanesinden bir kuyu ipi ile boğuldu. İbrahim, mühr-i hümayünü başmabeynci marifetiyle Musa Paşa'ya gönderdi.Sayfa 1505


Kaleminize sağlık. Artık kimse ''Bak, bak. Kuyuya para atarmış ama fakirler için!'' diyemez sanırım.
Tarayıcı'yı çalıştırmayı bilen birini bulduğumda daha çok gariplik eklemeye çalışacağım. Çok değerli bir yazı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2011, 21:06:40 »

Dağlar gibi, Kanuni Sultan Süleymandan sonra tahta çıkanlar(Birkaçı hariç) Yaptıklarıyla eylemleriyle normal davranışlar içinde olmamışlardır.Bu ister 16. yy. olsun ister 21. yy. olsun insan zekasının kabul görmeyeceği davranışlardır. Zaten sarayda ve haremdeki iktidar hırsı ile dönen dolaplarl a ve ölüm korkusu ile büyüyen şehzadelerden de güçlü ve dirayetli olmaları beklenemez.Milli bilinçten yoksun, türlü entrikalarla büyüyen Osmanlı hanedanı zaen kendi sonunu hazırlamıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2011, 21:13:15 »

Dağlar gibi, Orhan Gaziden sonraki Padişahların hiçbirinin annesi Türk olmadığından dolayı zaten Osmanlıya mesafeli durmuşumdur hep. Bu yüzden Kanuni de dahil olmak üzere yorum yapmak istemiyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2011, 21:34:30 »

Banane Rustan, Fransızdan Dağlar gibi. Onlar ırkçılık gütmemiş diye Osmanlıyı hoş mu göreyim? Osmanlı, bugün akp hangi politikayı güdüyorsa aynını gütmüşür. Bu yüzden Osmanlı konularına girmem ben. Bu düşünce tamamen bana aittir. Kimseyede sen neden osmanlıyı seviyorsun demem. Kimse kusura bakmasın, Osmanlı Hanedanı gen çorbasına dönüşmüş bir topluluktur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2011, 21:43:09 »

  Ümmet kardeşliğinden sözediyorum dağlar gibi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dedeefendi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 125« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2011, 21:54:02 »

Deliler oyununda anlatılan İbrahim:
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2011, 22:45:22 »

 Ümmet kardeşliğinden sözediyorum dağlar gibi.

Arap topraklarini Yavuz teblig ile feth etmedi  kilicla feth etti , bugün araplar( Özellikle arap milliyetcileri ) Osmanli dan nefretle bahsederler bana Osmanli nin kilic la feth etmedigi  bir islam ülkesi gösterin derim ki ümmet birligi kurdu fakat öyle degil Osmanli da son döneminde ümmetci siyaset güdülmesi yadirganmamali beyrut sam bagdat bugün izmir istanbul neyse o dönem öyle idi imparatorluk bölünmesin diye o siyaeti güden aydinlar olmustur fakat Atsiz ata nin belirttigi gibi Türkcülük ülküsü ortaya cikinca bu köhne fikir degerliligini yitirmistir.Ümmetcilik politikasini uygulayan padisahlar dan biri belki de en aktifi sultan 2.Abdulhamit tir neden Atsiz ata kendinden Göksultan diye bahseder düsünmekte fayda var.

Dağlargibi doğru söylüyor. Günümüzde öyle bir anlatılıyor ki bunda AKP'nin de payı büyük, sanki Arap ülkeleri kendi istekleriyle Osmanlı'ya katılmış. Onlarla mutlu mesut ümmet kardeşliği yapılmış. Tabii işin aslı böyle değildir. Gel gör ki Osmanlı'nın bazı politikaları özellikle büyük bir coğrafyaya sahip olduğundan dolayı bazı ırklara ayrıcalık getirmiştir. Mesela bildiğim kadarıyla Araplar'dan vergi alınmıyordu.

Normalde Araplar Osmanlı'yı sevmezler, fakat şu an zor durumda oldukları için bazı Arap ülkerinde Türk-Osmanlı seviciliği başlamıştır.

Buyrun, alttaki resim İslami bir siteden alınmıştır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.