Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => TÜRKÇÜ TARİH => Konuyu başlatan: Karadeniz T üzerinde 04 Ocak 2011, 03:00:02Konu Başlığı: Sultan Baybars
Gönderen: Karadeniz T üzerinde 04 Ocak 2011, 03:00:02
Bu günlerde televizyonlardaki dizi filmlerini ağzı açık izlediğimiz Spartacus; köle olarak geldiği Capua kentinden kendi ordusuyla kaçtıktan sonra; çevredeki ufak köy ve kasabalarda yağmacılık yaparken Roma ordusu tarafından öldürülüldü.

Sultan Baybars ise köle olarak gittiği; Kahire'de Memlük Devletinin başına geçip Sultan olmuştur.


Büyük Türk Baybars, 1223 yılında Kıpçak ilinde doğdu. Kıpçak Türkü Baybars, Başbuğ Cengiz’in torunu olan Türk-Moğol serdarı ve Altın Ordu Hükümdarı Berke Han’ın damadı idi. Kendi yerine geçecek oğluna da Berke adını vermişti.

Köle olarak Kahire’ye gelmiş, Eyyubîlerin hassa ordusuna alınmıştı. Zeka ve yeteneği ile kısa zamanda kendini gösterdi. Ayn-Calud’da Haçlılarda yapılan savaşta, öncü birliklerine kumanda ediyordu. Sultan Kutuz ona, vaat ettiği Halep valiliğini vermediği gibi, şöhretinden ve kendi yerine sultan seçilmesinden korkarak öldürtmek bile istemişti. Baybars, Kutuz’un bu girişimini boşa çıkardı ve ölen Kutuz oldu. Bundan sonra sultan seçilen Baybars, hükümdarlığının birinci yılında (1261’de), Moğollar tarafından öldürülmüş olan Abbasî halifesinin yerine aynı aileden başka birini getirerek, Mısır Abbasî Hilafetini kurdu.

1260’ta hükümdar olup. 1277’ye kadar hüküm süren Sultan Baybars zamanında Mısır Türk Devleti en kudretli devrine ulaştı. Cesur bir asker olan Baybars, kudretli bir hükümdar ve iyi bir idareci olduğunu gösterdi. Franklarla, Ermenilerle, Moğollarla yaptığı savaşları kazandı. İsmailîlerle de mücadele etti. Anadolu’da Moğollara karşı direnişe geçen Türkmen beyliklerini destekledi ve ordusunun başında Kayseri’ye kadar ilerledi. Sonra, kendi merkezinden daha fazla uzaklaşmamak için Şam’a döndü.

Altınordu ve Bizans ile de siyasi münasebetler kuran Baybars, Haziran 1277’de hastalanarak, 54 yaşında iken öldü. Orta çağ tarihinin en büyük ve örnek hükümdarlarından biri olarak anılan Baybars, devlet teşkilatında büyük bir reform yapmış, Haçlıları Yakındoğu’dan sürüp çıkarmıştı.

Baybars / Baibars / Kipchak Turk / Байбарыс        


Konu Başlığı: Ynt: Sultan Baybars
Gönderen: Gumus Kurt üzerinde 05 Şubat 2011, 01:02:01
(http://i55.tinypic.com/2645s35.jpg)

Sultan Baybars büyük Türk ulularından biridir. Fakat anlatılan yazıda bir yanlış var. Sultan Baybars'ın  ile Cengiz Han nasıl savaşmışlardır? Çünkü; Baybars'ın doğum yılı 1223, Cengiz'in ise ölüm yılı 1227'dir. Ayrıca AYN CALUT savaşı ise 1260 yılında olmuştur. Yani Cengiz Han öldükten sonra.

Buradan anlaşılacağı gibi Sultan Baybars savaşı Hülagü Han'ın ordu için görevlendirdiği Ketboğa ile yapmıştır. Savaşta ölen Ketboğa ise tıpkı Hülagü ve Baybars atamız gibi öz be öz Türk'tür. 2 Tarafında ülkelerinin başında bulunan ve ordunun başındakiler Türk'tür. Memlük Devletinin başında Seyfettin Kutuz vardır, ordunun başında ise Sultan Baybars.

Gördüğünüz gibi bir Türk'ü ancak diğer bir Türk durdurur.

Tanrı bir daha Türkleri birbirine kırdırmasın.


Konu Başlığı: Ynt: Sultan Baybars
Gönderen: Istemi Han üzerinde 05 Şubat 2011, 22:44:03
Doğrudur, Sultan Baybars Cengiz Han'ın kendisi ile savaşmamıştır, ancak Cengiz Han'ın askerine ilk galip çıkan olmuştur. Baybars gerçek bir Türk komunatı olmuş, onun zamanındaki memlükların devleti Devletül Türki ismini taşımış ve memüklar hep Türkçe konuşarak araplarla muhatapta olurken tercüman kullanmışlar! Bunlar bizim atalarımız, başka ülkelerde bile o ülkenin dilini oğrenmeye pek gayret göstermemişler, bizim zamanımızda ise yabancı dil bilen son derece kültürlü sayılıyor. Tabi ki, yabancı dil bilen kötü bir şey değildir, fakat ana dilimize en büyük saygı olması gerek..
Baybars Ata Yurdunu çok sevmiş, o zaman ki Ata Yurdu Kıpçak steplerinde kurulu olan Altın Ordu Han'ına altınlar, mücevherler ve başka değerli şeyler göndermiş, camiler yaptırmış, Altın Ordu halkını müslüman olmalarına sebeb olmuştur. Genç çocukları oradan alıp Mısıra asker yapmış, her türlü imkanlardan faydalanmaya imkanlar sağlamıştır. Arap sekreteri Al Omari onun ve Türk Yurdu Kıpçak yerleri ile ilgili çok güzel bilgiler yazmış ve bizzat kendisi Altın Orduyu ziyaret etmiş.


Konu Başlığı: Ynt: Sultan Baybars
Gönderen: Çingiz Kağan üzerinde 03 Ocak 2012, 05:32:18
Sen kim oluyosunda Cengiz Hanın torunu Hülagü Hanın çerilerine putperest diyorsun


Konu Başlığı: Ynt: Sultan Baybars
Gönderen: Gumus Kurt üzerinde 03 Ocak 2012, 14:15:08
Karadeniz T nin eklediği içeriği kaldırmaması durumunda içeriğin bizlerce kaldırılmasının uygun olacağı görüşündeyim. Yazı baştan aşağı tarihi bilgi eksikliğiyle dolu ve ümmetçilik kokuyor.

Otağ üyelerine önerim; bu türlü alıntılar yapacaklarsa ve ümmetçi kaynakların dışında kaynak bulamıyorlarsa en azından yazının özetini kendileri çıkarıp buraya uygunca koysunlar.

Yazı değiştirilmiştir.


Konu Başlığı: Ynt: Sultan Baybars
Gönderen: Tata Tunga üzerinde 17 Ağustos 2012, 14:45:43
Sultan Baybars'ın hayatını anlatan 30 bölümlük dizi çekilmiş Suriye'de. Elinden geldiği kadar olayları anlatmaya çalışmışlar. Ancak Sultan Baybars'ın Kıpçak Türkü olduğuna vurgu yapmıyorlar, sadece İslâm dünyasına yaptığı hizletlere, haçlılarla, Hülâgü Kağan'ın ordusuyla müacedelesine vurgu yapıyorlar. Hülâgü'nün ordusunu da vahşi, kan içii diye tanıtıyorlar, Hülâgü'yü de negatif bir karakterolarak taktim ediyorlar.

Doğrudur, Baybars olmasaydı İslâm dini bugün yeryüzünden kalkacaktı, üstelik Cengiz Han'dan bu yana torunlarını Baybars'tan başka hiç kimse yenememiştir. Ancak Baybars'ı konuşmalarıyla Araplardan farksızmış gibi göstermeleri doğru değildir, İslâm ülküsünü ne kadar savunup ayakta tutsa da Türk olduğu bilincine de sahiptir.

Bu dizi dublajlı olarak Türkçeye de çevirilmiştir. Her gün tv 5'te saat 22:00'da verilir. Tekrarı da gece 01:30'da verilir. Bütün Ramazan ayı boyunca verilmiştir. Bugün yarın da son iki bölümü izleyebiliriz. YouTube'de yalnızca Arapça orijinali vardır (Baybars'ı tarihe geçiren, en büyük adımı attıran Ayn-Calud Savaşı ve Baybayrs'ın Hülâgü'nün ordu komutanı Kitbugi'yi öldürmesine yer veren bölümünün linkini vereyim):

مسلسل الظاهر بيبرس الحلقة 21


Konu Başlığı: Ynt: Sultan Baybars
Gönderen: Tata Tunga üzerinde 17 Ağustos 2012, 15:16:39
22. Bölümde ise Hülâgü yenilgiden çıldırmış, büyük bir zevle Müslümanların kafasını uçuran bir diktatör olarak gösterilir, :Hülâgü'nün oğlu Yeşmut'un da öldürülüp da kafasının kesilmesini, haçlıların da çaresizliğini anlatır. 23. bölümde de  Hülagü'ye oğlunun kesilmiş başının gönderilmesini, Kutuz'un öldürülmesini, Baybars'ın sultan olmasını anlatır.

مسلسل الظاهر بيبرس الحلقة 22
مسلسل الظاهر بيبرس الحلقة 23