Ankara Savaşı Yıldırım Bayezid -Timur Han
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Ekim 2020, 07:01:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ankara Savaşı Yıldırım Bayezid -Timur Han  (Okunma Sayısı 104741 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SARUKAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« Yanıtla #10 : 09 Ekim 2010, 04:57:31 »

Timur Han'in Anadoluya sefer duzenlemesinin tek sebebi; Osmani Ummetiyenin, Turkmenler uzerinde kurdugu baskiyi cokertmekdi.Agir vergiler ve iskenceler altinda yasamlarini surdurun Turkmenler, Timur Han'dan yardim istemislerdir.O da kaninin verdigi asalet dogrultusunda Turkmen kandaslarinin yardimina kosmus, Osmanogullardan Turkmenlerin intikamini bir nevi almistir.

Kendisi Anadoluda kalmamistir cunku fikrince; Anadolunun zaten Turkmen yurdu olmasidir.Anadoluyu fethe cikmadigi gibi sadece Turkmenlere yardim amacli orda olmasidir.

Yureginin guzelligi ve Turkmen kanina sahipliginden oturu Timur Hani hep yuceliklen anacagiz.

TTK.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TürkcüKasirga
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 09 Ekim 2010, 06:09:40 »

Timur Han'in Anadoluya sefer duzenlemesinin tek sebebi; Osmani Ummetiyenin, Turkmenler uzerinde kurdugu baskiyi cokertmekdi.Agir vergiler ve iskenceler altinda yasamlarini surdurun Turkmenler, Timur Han'dan yardim istemislerdir.O da kaninin verdigi asalet dogrultusunda Turkmen kandaslarinin yardimina kosmus, Osmanogullardan Turkmenlerin intikamini bir nevi almistir.

Kendisi Anadoluda kalmamistir cunku fikrince; Anadolunun zaten Turkmen yurdu olmasidir.Anadoluyu fethe cikmadigi gibi sadece Turkmenlere yardim amacli orda olmasidir.

Yureginin guzelligi ve Turkmen kanina sahipliginden oturu Timur Hani hep yuceliklen anacagiz.

TTK.

Kandasim o tarihlerde Osmanli her yönü ile Türk'tür, ümmet anlayisi daha devlet yönetiminde hakim degildir yaygin ve hakim olan inanc Bektasiliktir. Ümmetcilik ve Türkmenlere baski Yavuz Sultan Selim'den sonra baslamistir. Yine Timur Gürkan, Oguz/Türkmen degildir. Türklesmis Mogol Barlas oymagina mensuptur bunu Atsiz Ata makalelerinde yazmistir.

Savasin baslamasina sebep olan asil durum ise söyledir:


"...O yıl Uygur asıllı Erzincan Emiri Mutahharten'in teşviki ile Timur bir öncü Anadolu seferi yaptı. Yörelerini Osmanlı'lara yitirmis olan Anadolu beyleri de Mutahharren vasıtasıyla Timur'a sığınmışlardı. Buna karşılık Karakoyunlu Kara Yusuf Bey ve Sultan Ahmed Jelayir Osmanlı'lara sığınmıştı.

1400'un ilk aylarında I. Bayezid yine İstanbul kuşatması ile ilgiliyken Timur'un Sivas'i aldığını, Kayseri yakınlarında bir Osmanli Anadolu eyaletleri ordusunu mağlup edip dağıttığını ve Malatya'ya inip bu kaleyi ele geçirdigi haberlerini aldı. Ağustos'da İstanbul kuşatmasından ayrılmakla beraber, I. Bayezid o yıl Anadolu'ya sefer yapmadı.

1401'de ise Timur'un Bağdad'a yöneldigi haberi geldi. I. Beyazid o yaz Erzincan Emiri Mutahharten uzerine bir sefer başlattı. Osmanlılar ve Timur arasında sıkışan Mutahharren Osmanlılara bağlılığını sundu. Ancak Timur'un Sivas'ı almasına yardımcı olduğunu bilen ve ona güvenmeyen I. Bayezid, Erzincan'ı ve Kemah'ı ele geçirerek, Erzincanlılar'ın isteği üzerine, Mutahharten'in, kendisine bağlı olmak kaydıyla hükümdarlığını tanıdı. Buna rağmen Mutahharten, Timur ile olan ilişkisini sürdürmüş ve I. Bayezid'in eline geçmiş Kemah kalesini geri almak için destek sağlama girişiminde bulunmuştu.

Timur o yıl Karabağ'da kışlağa çekilmişti. Timur diğer Anadolu beyliklerinin de yasal hükümdarlarına geri verilmesini I. Bayezid'den istiyordu. O yıl iki hükümdar arasında birbirini tahrik etmek için karşılıklı hakaretlerle dolu bir mektup diplomasisi başladı. Timur bir taraftan Fransa, Cenova ve Bizans ile ilişkilere başlamıştı; diğer taraftan da I. Beyazid'da gönderdiği mektuplarla sözde uzlaşmacı bir yaklaşımla I. Beyazid'i çileden çıkaracak isteklerde bulunmaktaydı. I. Bayezid Mısır Memlukluları ile dayanışma için diplomatik girişimlerde bulunduysa da bunda başarı sağlanmadı.

1402'de Timur büyük bir ordu ile Anadolu seferi başlattı. O yıl baharında Kemah kalesini kuşattıp aldı ve Sivas üzerine yürüdü. I. Beyazid ise ordusu ile Tokat'a gelmiş ve orada ordugah kurmuştu. Her iki taraf da bu yörede savaşa razı olmayarak biri kuzeyden diğeri güneyden Kızılırmak'ı takip ederek Ankara'ya geldiler. Burada 22 Temmuz,1402de Ankara Savaşı başladı. Timur Ankara Savaşında büyük başarı kazandı..."

Kaynak: Tevarih-i Âl-i Osmandan Âşıkpaşazade Tarihi
Simdi degerli kandasim, Timur-Bayezid cekismesini bir Türkcü olarak tarafsiz sekilde degerlendirecek olursak bunun Türk dünyasina getirdigi tahribatin izlerini bugünde rahatlikla görebiliriz.
Timur büyük bir Türk basbugudur fakat hatasi cok büyüktür, bir cok tarihci Timur'un yaptigi hatalarini vicdanen telafi etmek icin Cin seferine ciktigini yazarlar fakat ömrü buna yetmemistir ordu geri dönmüstür.
Hadi diyelim ki ümmetci Osmanli'yi cezalandirmak icin Anadolu'ya yöneldi, ya Ruslarin Türk yurtlarina sarkmasinin önünde en büyük set olan diger Türk devleti Altin Ordu'yu neden cezalandirdi ? Onlardami ümmetciydi ?
Altin Ordu'yu yikmasi, Ruslarin büyüyüp palazlanmasina sebep olmustur. Ruslar, bu set yikildiktan sonra ilerleyen tarihlerde bir bir Türk yurtlarini istila ederek Türk dünyasinin bugünkü hale gelmesine sebep olmuslardir.
Suda var ki, varsayalim o tarihlerde Osmanli ne kadar ümmetci idiyse ayni sekilde Timur'da ümmetcidir. O tarihlerde kimse bizim anladigimiz manada Türklük icin savasmamistir. Milletler, Devletler, Boylar din savaslari yapmistir büyük olma savaslari yapmistir, iktidar mücadelesi icin savaslar yapilmistir bunlar tarihi gerceklerdir. Hakeza Yildirim Bayezid'in sabah aksam icki ictigini bütün tarihciler yazar ümmetci bir hükümdarin icki icmesi ne derece dogrudur buda tartisilir.?

Kisacasi Sarukan andam, bu savasa sebep olan her iki tarafta sucludur. Bunun bedelini yüzyillar boyu Türkler ödemistir. Bugün Türk dünyasinin icinde bulundugu duruma sebep Timur'un özellikle Altin Ordu Türk devletini yikmasidir ! Olaya birde bu taraftan bakalim.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SARUKAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« Yanıtla #12 : 09 Ekim 2010, 07:04:04 »

Degerli Turkcu Kasirga Andam,

Timur Hun seferler duzenleyerek ulkesinin sınırlarını, Afganistan, Iran, Hindistan, Irak ve Suriye'nin bir bolumunu icine alacak sekilde genisletmistir. Ancak onun devleti 1405'te olumunden sonra parcalandı. Ogulları ve torunları ele gecirmis oldugu toprakların degisik bolgelerinde hakimiyet kurdular. Aradan cok zaman gecmeden Timurogulları'nın hakim oldugu topraklar Ozbek Turkmenlerin  saldırılarına ugradı.

Ruslar, Orta Asya'daki Turk bolgelerini isgal etmeye once Kazakistan toprakları uzerinde kurulmus olan hanlıkları hakimiyetlerini kabul etmeye zorlamakla basladılar. 1856'da Taskent'i, 1868'de Semerkant'ı ele gecirdiler. 1864'te Kazakistan topraklarının tamamını isgal ettiler. 1876'da Hokand Hanlıgı'nı ortadan kaldırdılar. 1884'te Merv bolgesini isgal ettiler. Boylece Batı Turkistan'ın buyuk bir kısmı Rus hakimiyeti altına girmis oldu.


Bolgede kurulmus buyuk devletlerin parcalanarak kucuk hanlıklara ayrılmıs olmasi ve bir birleriylen olan savaslari Ruslarin isini kolaylastirmistir.

Ic karisikliklar,isyanlar,bolgede hakimiyet kuracak guce sahip olamayan hanliklar sayesinde Turkmen topraklari birer,birer elden dusmustur.

Turkmen yurtlarinin Rus isgaline ,sonrasindada Sovyetlerin zulmune ugramalarinin sorumlusu olarak Timur Han'i gormuyorum.

Parcalanmaya sebeb veren etkenler; Dis problemler, Ic karisikliklar, Islami hareketler,Ekonomik cokuntulere bagliyorum.

Dikkatimi ceken onemli bir konuda; Orta Asyadaki Turkmen kandaslarimizin Sovyet isgali altinda gordukleri eziyet,iskenceler sonucu Turkluklerini cogu yerde yitirmis olmalari ama dinlerini yani islami halen korumus olmalari.

Buda gosteriyor ki; baskilarin Turklugu yok etmek icin yapilmis olmasi,islami degil. Ruslar cok ince hesaplar pesinde kosarak islami yok etmemistir tam aksine Turkculugu/Turklugu bitirmistir bu bolgelerde.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 09 Ekim 2010, 16:47:04 »

Kandaşlar, hülasa bu savaşın olmaması gerekirdi. Bu savaş olmasaydı şu an bulunduğumuz konumdan daha yükseklerde olabilirdik. Bu savaştan ders çıkarmalıyız, atalarımızın yaptığı hataları yapmamalıyız. Onlar savaştıysa biz birleşmeliyiz. Turan'a ulaşmamız için birleşmemiz şart.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ötüken delisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 6« Yanıtla #14 : 11 Ekim 2010, 01:45:10 »

Şimdi diyoruzki keşke bu savaş olmasaydı ve TÜRK dünyasında tahribata neden olmasaydı vs... İki büyük komutan ve iki büyük hükümdardan bahsediyoruz.Her kelimeleri bulundukları coğrafyada kanun niteliğinde olan iki büyük hükümdar.Her hareketlerine,konuşmalarına,yemek yeme şekilleri bile belli bir disiplin içinde olmasına büyük özen gösteren,her hareketlerinden mana çıkarılan iki büyük hükümdar.Ve ikisininde kontrolü altında olan toprakların birbirlerine yakınlığınıda düşünmeliyiz.Ne zamanki dünyada böyle iki büyük hükümdar var ise ve dahi birbirlerine yakınlığı mevzu bahis ise savaş zaten kaçınılmaz oluyor.Timurun devleti için yürüttüğü politika Bayezidin devleti için yürüttüğü politika ve birbirlerini belli etmeselerde çekememeleri,savaştan kaçınır görünüpte aslında savaşı en az kaçınır göründükleri kadar istemeleri savaşa neden olmuştur.İki hükümdarında aceba birbirimizle savaşırsak hangimiz galip geliriz tutkusu savaşa neden olmuştur.Bu örnekleri çoğaltabiliriz.Savaşın etkilerine gelince;savaşılmamış olunsaydı etkileri belki daha tahripkar olabilirdi TÜRK dünyası üzerinde.Bunlar şu anki değerlendirmelerimizde açıkça ortaya konamamaktadır.

Fetret devrinin yaşanması kesinlikle Timurla alakalı değilidir.Malumunuz üzere Osmanlı göreneğinde her zaman şehzdeler arası çekişmeler olmuştur ve kanlı savaşları başlatabilmiştir.Yıldırım Bayezid Ankara savaşında yenilmeseydi,hatta hiç savaşmamış olmaları fetret devrinin yaşanmasına engel olmayacaktı.Bayezid öldükten sonra şehzadeler zaten bir padişahlık mücadelesine girecek ve bu kanlı savaşlar neticesinde üç beş padişahlı bir kaos ortamı Osmanlı ülkesinde hakim olacaktı.Bu zaten kaçınılmaz bir durumdu.Keza Timur Osmanlı topraklarını zaten işgal etmemiştir oluşuna bırakmıştır tabi öncesinde Musa çelebiyi padişah olarak görmek istemiş ve akabinde onu tutsaklıktan salıvermiştir.Nihayetinde Mehmet çelebi ile sona eren bir fetret devri var.Bunu değişik yorumlarla neticelendirebiliriz ama bütün yorumlarımızda mutlaka hata payımız olacaktır.Olyaları zamanın şartlarına göre değerlendirirsek ki onuda yapabilmemiz için o zamanı,olayların yaşandığı coğrafyayı,kişileri çok iyi bilmek zorundayız.

Esenlikler dilerim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 [2]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.302 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.041s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.