Selçuklular neden hak ettiği kadar anılmaz?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2020, 08:25:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Selçuklular neden hak ettiği kadar anılmaz?  (Okunma Sayısı 2719 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« : 19 Eylül 2013, 00:15:22 »

Evet, büyük Selçuklulardan başlayan Selçuklu devri neden Türkiye'de hak ettiği değeri görmez? Bu soru benim kafama hep takılmıştır. Ben Selçuklular konusunda tarih anlayışında eksiklikler görüyorum. Biz Türkçüler dahi, Hunlardan, Göktürklerden, Timur'dan, Cengiz Han'dan, Osmanlı'dan ve Şah İsmail'den her fırsatta konu açıp tartışırız ama Selçuklu konusu pek işlenmez.

Üstelik Selçuklular sadece Türk tarihine değil, dünya tarihine bile yön vermiştir bence. Selçuklulardan önce Bizans ve avrupa zayıflayan İslam dünyasını siyasi yönden yok edebilirdi ama bu Selçuklular sayesinde engellenmiştir. Haçlı seferleri gibi büyük olaylar zinciri Selçuklular yüzünden başlamış ve en büyük haçlı seferleriyle Selçuklular mücadele etmiştir. Orta Asyadan Anadoluya göç Selçuklular eliyle başlamıştır.

Bu konuda yeterli araştırma yapılmadığını düşünmekteyim. Nedense Türklerde İslami dönem denince akla hep Osmanlı gelir ama Selçuklu gelmez. Üstelik bizim bugün hayalimizde olan Turan topraklarının önemli bir bölümü Selçukların eline geçmiştir bir dönem.

Atsız atanın dediği gibi, ki bence Türkiye'de Selçuklular üzerinde en fazla duranlardandır kendisi, devletimizin temeli 1040 da büyük Selçuklu devletiyle atılmıştır.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatırsa sevinirim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Atamanoğlu
Şafak
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 17« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2013, 14:56:29 »

Aslında bi art niyet göremiyorum yani ihmal var ve Osmanlı varken milletimizin aklına Selçuklu gelmiyor maalesef, milletimiz Osmanlı devletimize kendini şartlamış durumda.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Onbaşı Yamtar
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 444« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2013, 15:29:57 »

Aslında bi art niyet göremiyorum yani ihmal var ve Osmanlı varken milletimizin aklına Selçuklu gelmiyor malesef,milletimiz Osmanlı devletimize kendini şartlamış durumda

Irkdaşım,
Eğer bir gün Selçuklu İmparatorluğu için de aşk, ihanet, entrika dolu bir dizi yapılırsa, o zaman Selçuklu Devleti'ne de ilgi artar.
Milletimizin Osmanlı İmparatorlu'na olan ilgisi maalesef diziler ve filmler düzeyinde. Nasıl ki iç ve dış siyaset gündemi Kurtlar Vadisi dizisiyle yorumlanıyorsa, tarih yorumu da böyle yapılıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Toprak ana uyuturken koynunda bizi
Yarınkiler biçecektir ektiğimizi,

Yeşermesi ektiğimiz tohumun haktır,
İşte o gün ruhlarımız şad olacaktır!
Atamanoğlu
Şafak
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 17« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2013, 15:40:12 »

Tabii kesinlikle doğru yani buna katılmamak imkansız,gerek dizi olsun gerekse olaylar olsun mesela İstanbulun fethi gibi ve padişahların evliya gibi görülmeleri halife olmaları topluma damgasını vuruyor burada din faktörü çok önde ki Göktürklere neden mesela Osmanlı kadar ilgi yok? Yani bu konunun birkaç sebebi var,İlgi merak din bunların başında
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Dedem Korkut
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2013, 17:41:52 »

Selçuklu dönemine ait belge, vesika vb. şeyler, Osmanlı dönemi kadar mevcut değildir. Bu  da doğal olarak tarihçilerin bu alanda daha az çalışmasına neden olmaktadır. Selçuklu dönemiyle ilgilenen kandaşlarıma tavsiyem Osman Turan'ın eserlerini okumaları.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.410


İLHANLILAR


« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2013, 18:37:45 »

İlhanlıları , Çağataylıları, Altınorda'yı hiç anlatmıyorlar. Çünkü Günümüz Tarihçilerinde Irkçılık pek yok . Dincilik hastalığına tutuldukları Osmanlı'nın dinci yüzünü ballandıra ballandıra anlatıyorlar
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ULAK_ KURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 440« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2013, 19:34:04 »

Selçuklu dönemine ait belge, vesika vb. şeyler, Osmanlı dönemi kadar mevcut değildir. Bu  da doğal olarak tarihçilerin bu alanda daha az çalışmasına neden olmaktadır. Selçuklu dönemiyle ilgilenen kandaşlarıma tavsiyem Osman Turan'ın eserlerini okumaları.

Tarihçiler üniversiteden sonra yüksek lisans seçerken bildiğim kadarı ile dönemlere bölüyorlar. Yani, yüksek lisanslarını sadece bir dönem üzerinde yapıyorlar. Cumhuriyet Dönemi, Osmanlı Dönemi Selçuklu Dönemi gibi. En kolay belgelere ulaşılabilen de Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri olduğu için sanırım bunları tercih ediyorlar. Örneğin Göktürkler Dönemi ve öncesine ait çok az kaynak var. Hali ile bunları seçen de az oluyor. Benim tahminim bu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.253 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.