Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçü Öğreti, @KİTAP => Konuyu başlatan: Tengiz üzerinde 16 Kasım 2010, 23:36:53Konu Başlığı: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: Tengiz üzerinde 16 Kasım 2010, 23:36:53
Tarihte Kazak dediğinizde iki tür Kazak karşınıza çıkar.
1-Türk Soylu Kazaklar
2-Rus Soylu Kazaklar (Don-Volga Kazakları)

Rus Kazaklarıyla Türk Kazakları birbirinden tümüyle farklı uluslardır...

Rus Kazakları, Rusya dan siyasi nedenlerle kaçmak zorunda kalmış ayakçı ve köle takımından rusların, doğuya ilerlemeleri sonucu ortaya çıkmıştır.
 Bu ruslar, Kazak Türklerinin yaşantısını birebir örnek almış, hatta isimlerini bile Türkçe olarak değiştirmişlerdir. Ama hristiyan olarak kalmışlar ve rus olarak barbarca bir hayat sürmüşlerdir.
Plevne savaşında kazakların Türk askerlerine çok zararlar verdiği söylenir.
Ama bu kazaklar Türk değil, DON-VOLGA KAZAKLARI, diğer deyişle rus kazaklarıdır.

Tolstoy'un ünlü eseri ''KAZAKLAR'' kitabını ilk okuduğumda bu durum üzerine bilgim yoktu ve bir süre Türk olan Kazaklara da soğuk bakmıştım. Tolstoy un yazdığı kitabın rus kazaklarıyla ilgili oldu sonradan öğrendim. O kitaptaki rus kazak erkekleri birbirlerine ''çigit'' olarak sesleniyorlardı. (Yiğit) Bu da Türklerden ne kadar etkilendiklerini gösteriyor. Bu bilgiyi öğrenmemiz önem taşımaktadır.
(Tengiz)

*Osmanlıların ruslara yenilmesinden sonra rus kazaklarının Osmanlı Padişahı 5.Mehmed e gönderdikleri alay edici mektubu yazarlarken resmedilmiş ünlü bir tablo;
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Repin_Cossacks-e.jpg/800px-Repin_Cossacks-e.jpg)

*Bir DON-VOLGA KAZAĞI (RUS KAZAĞI)
(http://www.flamesofwar.com/Portals/0/all_images/Historical/Za-Stalina/Cossack-05.jpg)

*Günümüzde yeniden çekilen Ünlü Hollywood yapımı ''Taras Bulba'' filmi, bilmeyenler için Türk olan Kazakları anlatıyor gibi gözükür ama asıl anlattığı DON-VOLGA kazakları, yani rus kazaklarıdır.
(http://www.itusozluk.com/img.php/67d7e99dc0dfcaf1f825c8fba50f34407375/taras+bulba)


Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: Irkçı-Türk üzerinde 17 Kasım 2010, 02:16:40
Bunlar aslında bildiğiniz Ukraynalıdır. Bizim Kazaklarla uzaktan yakından alakaları yoktur. Karadeniz sahillerimize büyük zararlar verdiler. 10-15 kişilik kanolarla yağmacılık yaparlardı. Kanolar çok küçük ve çevik olduğu için donanmamız da bunlarla baş edemezdi.
Kısaca çapulcu sürüsü diyebiliriz.


Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: Kökjal üzerinde 17 Kasım 2010, 18:46:01
Bunlar kozaklar.


Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: Bögü:Alp üzerinde 01 Temmuz 2015, 20:12:47
Don Volga Kazakları ile Türk soylu Kazaklar birbirine karıştırılmamalıdır.


Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: BUDUNÇAR üzerinde 06 Temmuz 2015, 02:34:45
BÖGÜ:ALP kandaşım konuyu hazır canlandırmışken Osmanlı'ya kafa tutan şimdi ki ukraynalıların atası olan zaporojya kazaklarıdır.IV.Mehmet ve İvan Sirko(Zaporojya kazaklarının lideri) arasında geçen mektuplaşmayı da buraya koymak isterim.


Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: BUDUNÇAR üzerinde 06 Temmuz 2015, 02:40:32
Türkçe çevirisi ne kadar doğrudur bilmiyorum bağışlayın.Ama isterseniz ingiliz wikipedisinde asılları var.(Ne kadar doğrudur ya.)
 
IV.Mehmet
------
Ben, Muhammed'in oğlu; Güneş ve Ay'ın kardeşi; Tanrı'nın torunu ve veziri; Makedonya, Babil, Kudüs, Yukarı ve Aşağı Mısır'ın hükümdarı; imparatorların imparatoru; hükümdarların hükümdarı; hiç yenilmemiş harikulade savaşçı; Hz. isa'nın kabrinin yılmaz bekçisi; Tanrı tarafından seçilmiş mütevellinin ta kendisi; Müslümanların ümidi ve huzuru; Hıristiyanların kahredicisi ve koruyucusu olan; ben, Sultan size emrediyorum Zaporojya Kazakları, kendi rızanızla ve direnmeden bana teslim olun ve saldırılarınızla beni rahatsız etmekten vazgeçin.

İvan Sirko
------
Sen Türk iblisi, lanetli şeytanın kardeşi ve arkadaşı, ve bizzat Lüsifer'in katibi! Ne biçim bir savaşçısın? Şeytan sıçar ve ordun bununla yemlenir. Hıristiyan oğullarından asla kendine tebaa yapamıyacaksın; senin ordundan korkmuyoruz, seninle karadan ve denizden savaşacağız. Sen Babilli ahçı yamağı, Makedonyalı tekerlek tamircisi, Kudüslü biracı, İskenderiyeli keçi yüzücüsü, Yukarı ve Aşağı Mısır'ın domuz çobanı, Yılan'ın torunu, bu dünyanın ve öbür dünyanın budalası, Tanrı'nın aptalı, domuzun burnu, dişi atın kıçı, mezbaha iti, vaftizlenmemiş alın, şeytan kıçını haşlasın! Kazaklar işte sana böyle cevap veriyor, iğrenç balgam topağı! Sen gerçek Hıristiyanları yönetmekten acizsin.Tarihi bilmiyoruz ve takvimimiz yok; ay gökte, yıl kitapta, buradaki gün ile ordaki gün aynı; onun için git kıçımızı öp!


Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: KHAZAR Manash üzerinde 06 Temmuz 2015, 03:14:57
Tanrı'nın torunu mu?. Her ne olursa olsun çeviri de hata olabilir, ama Avcı Mehmed Efendimizde ki ihtişama bak.

Ha bu arada Hürrem Sultanı kaçırıp, Sultan Süleyman'a satanlar bunlar değilmiydi yahu.

400 sene önce godoşmuşlar, hala godoşlar. Karı-kızlarını sevdiklerim :). Bu da gecenin esprisi olsun.Konu Başlığı: Ynt: RUS KAZAKLAR (DON-VOLGA KAZAKLARI)
Gönderen: BUDUNÇAR üzerinde 06 Temmuz 2015, 03:28:37
Ağabey adamların aleti korkudan düğme gibi kaldığı için godoşluk gibi bir durum meydana geliyor.Karı-kızları da bu durumun farkında tabi.Bu arada asıl metine baktım açık açık "Torun" diyor Efendimiz kendine.