Rıza Zelyut yazdı: Osmanlı, Türk’ü aşağılamıştır
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Nisan 2020, 22:25:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 9
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rıza Zelyut yazdı: Osmanlı, Türk’ü aşağılamıştır  (Okunma Sayısı 30085 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çepni77
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 130Site
« : 05 Ocak 2011, 00:46:13 »

Cumartesi günü Star Gazetesi’nde yer alan bir haberden anlıyoruz ki; CHP Lideri Kılıçdaroğlu; ‘Osmanlı devletinde Türk olmak ayıptı!’ demiş. Prof. İlber Ortaylı da, ‘Kılıçdaroğlu bilmediği konularda konuşmasın!’ diyerek, Kılıçdaroğlu’nu yalanlamış.
Ve bence, Sayın Ortaylı, Kılıçdaroğlu’nu değil de tarihsel gerçekleri de yalanlamış…
Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Bey; (Aslı od man/od adam/ateş adam olmalı)Türk halklarından birisi olan Oğuzlar’ın Kayı boyundandır.
Kendisi bey seçildiğinde; çevresindeki alplar; ona bağlı kalacaklarına ant içmek için kadehlerini kaldırmışlar ve ‘tolu/dolu’ içmişlerdir.
Bu tören en az 3 bin yıllık Türk töresidir.
Yine bir has Türk olan oğul Orhan Bey ile birlikte Pençik Oğlanı (Esir edilen Hıristiyan çocukların beşte birisi) uygulaması başlatılmıştır. Böylece; hem Yeniçeri Ordusu’nun elemanı hem de sarayda hizmet edecek devlet arkanı bu kesimden sağlanmıştır.
Yeni Saray’daki (Topkapı Sarayı) Enderun, bütün gücüyle Rum, Sırp, Arnavut, Macar, Hırvat vb… Balkan halklarından çocukların eğitilip devletin yönetim kademelerine hazırlandığı okul olmuştur. Ama bu eğitim, Sırp Kuyucu Murat Paşa örneğinde olduğu üzere; onlardaki Türk düşmanlığını giderememiştir.
- – -
Ne zaman ki devlet tam teşekkül etmiş; İstanbul payitaht haline gelmiş; o zaman Divan-ı Hümayun’da (Dönemin Bakanlar Kurulu) ağırlıkta olan Enderun yetiştirmeleri; kendi kurduğu devletten hak isteyen Türk’ü dışlamış ve hatta düşman ilan etmiştir.
Oğuz hakanlarının kendi milletini kısa sürede düşman konumunda görmeye başlamasını Siyasetname de gösterir. Nizamülmülk’ün sultan’a, devleti kuran Türkmene iyi davramasını tavsiye etmesi bu yüzdendir.
Osmanlı öncesi Konya Selçuklu ortamında da Farslılaşma ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Türklük dışlanmış, Türkçe horlanmıştı. 1329′da Âşık Paşa, Garibname’de ‘Türk diline kimseler bakmaz idi/Türklere hergiz gönül akmaz idi’ diyerek yönetimdeki Türk düşmanlığını yermedi mi?
- – -
Asıl kırılma; Akkoyunlu Devleti yerine Safevi Kızılbaş Türkmen devletinin geçmesiyle başlamıştır. Osmanlı’nın hakkını vermediği Türkmen Kızılbaşları çiftlerini bozup Şah İsmail’in yanına gitmişler; bu durum, ‘Gel gitme güzel kalender’ türünden türkülere bile konu olmuştur.
Daha 2. Bayezid zamanında Divan-ı Hümayun Katibi Hafız Hamdi Çelebi (Kadimi) , ‘Baban bile olsa Türk’ü katlet!’ diyor. Kızılbaş ile eşleştirdikleri Türkmenler için Osmanlı müftüleri Kemal Paşazade’nin ve Ebussuud Efendi’nin verdiği o fetvalardaki katı düşmanlık nedir peki İlber Hocam?
1512′de ölen ozan Mesihi; ‘Mesihi gökten insen sana yer yok/Yürü var gel Acem’den ya Arab’dan’ derken, Osmanlı yönetiminin Türk’ü dışladığını anlatmıyor muydu? Kaba Türk, akılsız Türk, eşek Türk sözlerini bu millet kendisine kendisi mi uydurdu.
Buyurun size Osmanlı alimi Hoca Sadeddin Efendi’nin meşhur beyti:
‘Başına tac aldı çıktı ol pelid/Etdi biidrak Türkleri mürid.’
Bu adam; Şah İsmail’in peşinden gidenleri kötülerken onlara ‘akılsız Türk’ diyor.
- – -
Sadece bu kadar da değil. Osmanlı sarayında imal edilen Türk düşmanlığı; Enderun ve Birun’dan çevreye yayılmış, kendisi Türk nice insan da Türk’ü kötüleyerek bir paye edinmeye çalışmıştır. Kahvedeki halk ozanı bile ‘ Türk’ün dilberidir gayetle inat/Şehir dili bilmez lisanı kubat!’ diye sazını tıngırdatmıştır. Meşhur taşlamacı Kazak Abdal, ‘Köyden şehre inse bir Türk’ün kızı/İnci mercan ister yakut beğenmez!’ diye bu kervanda yürüyenlerdendi. 19. yüzyıl destanlarında bile, ‘Ey garip Türk, senin ne işin var İstanbul’da?’ denilmiyor mu?’
- – -
Osmanlı’nın ‘ümmet-i Muhammed’ olduğunu da zaten kendileri söylüyorlar.
İlber Hocam! Doğrudur; Avrupalılar Osmanlı padişahlarına Türk sultanı diyorlar ama o sultanlar kendilerine hiç Türk sultanı demediler.
(Türk’ün kim olduğunu merak edenlere ‘Yabancı Kaynaklara Göre TÜRK KİMLİĞİ’ isimli kitabımı tavsiye ediyorumKöprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.ilk-kursun.com/2011/01/riza-zelyut-yazdi-osmanli-turku-asagilamistir/
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, büyük Türkelinde, Türk uruğunun kayıtsız şartsız hakimiyeti ve bağımsızlığı ile Türklüğün her yönden bütün milletlerden ileri ve üstün olma ülküsüdür.
Dedem Korkut
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2011, 13:20:05 »Yanılmıyorsam pençik sistemi Orhan Bey döneminde değil,I.Murat döneminde uygulanmaya başlanmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2011, 14:58:40 »Yanılmıyorsam pençik sistemi Orhan Bey döneminde değil,I.Murat döneminde uygulanmaya başlanmıştır.

Temellerini I. Murat atmıştır. Lakin, devlet politikasında sistemi egemen kılan ve kapsamlı hale getiren Fatih Sultan Mehmet olmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
turatbek_aytmatov
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2011, 15:12:56 »

Sağolasın andam bu da tarihteki Türk düşmanlığını açık açık ortaya koyan bir yazı olmuş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
Dedem Korkut
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2011, 15:17:14 »

Yazıda bazı yanlışlar bulunduğunu söylemek gerekir.Oğuz Şad ağabeyin dediği gibi pençik sistemi Fatih döneminde düzene girmiştir.Ayrıca ''Gökten insen sana yer yok/Yürü var gel Acem’den ya Arab’dan'' sözü bildiğim kadarıyla Ozan Mesihi'ye değil,Fuzuli'ye aittir.Rıza Zelyut biraz araştırmadan yazmış gibi geldi bana.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
İzmirli Kurt
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 160


GökTürk Erki Cihana Hakim Olana Dek Cenk!


« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2011, 15:51:07 »

                                                  2011'DE 1930 MODEL SİYASET


Senelerden buyana karşılaştığım ve hiç değişmeyen bazı sorular vardır:
"Osmanlı Türk müydü? Türkler, imparatorluk döneminde neden sık sık soykırıma uğramışlardı? Padişahların cephelerde ateş hattına ölmeleri için öncelikle Türkler'i sürdükleri doğru mu? Osmanlı padişahlarının milliyetleri ve anadilleri neydi? Osmanlı Devleti'nde yönetici sınıf neden Türkçe konuşmazdı?" gibisinden sorular...
Böyle sorulara ilk zamanlarda hemen "Osmanlı hanedanı Türk idi, Türkler'e karşı herhangi bir soykırım yapılmamıştı, zaten o asırlarda 'soykırım' diye bir kavram yoktu. Padişahların meraklarından biri, soyağaçla-rında kendilerini Oğuz Han'a bağlamaktı ve anadilleri Türkçe idi. Osmanlı'nın yönetici sınıfı sadece Türkçe konuşurdu, resmî dil de Türkçe idi ve devlet işlerinde başka dillerin konuşulması zaten yasaktı. Bugün 'Osmanlıca' dediğimiz dil Türkçe'nin o devirlerdeki ismi idi. 'Osmanlıca' diye ayrı bir dil yoktu, hiç olmadı" diye cevap vermeye çalışırdım.
Ama sorular bitmezdi: "Osmanlı zamanından bahsederken neden 'Türkiye' diyorsun? 'Türkiye' sözü 1923'te, Cumhuriyet ile beraber ortaya çıkmadı mı? Batılılar, Osmanlı Devleti'nden bahsederlerken hangi ismi kullanırlardı?", vesaire, vesaire, vesaire...

TAM ON ASIRLIK İSİM
Bıkmadan cevap verir, "Avrupalılar, Malazgirt sonrasında Anadolu'ya 'Türkiye' demeye başladılar. Bu toprakların ismi 11. asırdan itibaren sadece 'Türkiye' oldu; Osmanlı'ya 'Türk', padişahlara da 'Büyük Türk', derlerdi. 'Türkiye' sözü, Cumhuriyet'in ilânından sekiz asır önce de kullanılırdı" derdim...
Sonraları aynı soruların gelmesinden, aynı cevapları vermekten ve karşımdakini bir türlü ikna edememekten sıkıldığımdan olacak, "Osmanlı Türk müydü?" diyenlere "Hayır! Yarı Japon, yarı Afrikalı, ama biraz da Hintli idi" gibisinden abuk subuk sözler etmeye başladım.
"Karşında birşeyler öğrenmek isteyenle neden doğru dürüst konuşmuyorsun?" diyebilirsiniz... Ama buyurun, kendinizi benim yahut seneler boyu hep aynı soruların muhatabı olan bir kişinin yerine koyun ve hemen her gün gelen böyle sorulara yine hep aynı cevapları vermeye çalışın... "Veririm!" demeyin, veremezsiniz; bir an gelir "Yeter yahu!" dersiniz...
Böyle tuhaf soruları soranların aslında hiçbir hataları yoktur. Hata onlarda değil, bir dönemde siyasî sebeplerle ortaya atılmış ve okullarda da öğretilmiş olan ama aslı-astarı bulunmayan böyle söylentilerin artık hiçbir sebep yok iken hâlâ öğretilmesinin ve bazı ders kitaplarında yeralmasının önüne geçmeyenlerdedir. "Osmanlı, Türk değildi" iddiası Cumhuriyet'in kuruluşundan hemen sonra yeni rejimin meşruiyetini sağlamak için ortaya atılan ideolojik söylemlerden sadece biridir. Bunun yanısıra "Güneş-Dil Teorisi" ve "Etiler ile Sümerler'in Türklüğü", hattâ "Arapça'nın aslının Türkçe olduğu" yolunda benzer iddialar ortaya atılmış ama genç Cumhuriyet'in güçlenmesinden sonra gereksiz görüldükleri için tekrarlanmamış, unutulmaya terkedilmiş fakat "Osmanlı, Türk değildi" saçmalığı devam etmiştir...

BU KADARI DA AYIP!
Şimdi, aynı söyleme CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılmış, "Osmanlı'da Türk olmak ayıptı. O dönemde ümmet toplumu vardı" gibisinden sözler etmiş...
Kemal Bey'e, "Lütfedin biraz tarih okuyup ondan sonra konuşun" diyeceğim, hattâ nazar buyurması gereken birkaç kitap ismi de vereceğim ama meselenin bir başka tarafı var... O da, CHP'nin başına "yenilik yapacağı" vaadi ile geçen bir politikacının, hâlâ 1930'ların, yani 80 sene öncesinin sloganlarını terennüm etmesi...
Ya "yenilik"ten bahsetmeyin, yahut bu gibi "antik" sloganlardan artık medet ummayın Kemal Bey... Üç çeyrek asırlık böyle sözler 2011 'de biraz tuhaf kaçıyor ve hakikaten ayıp oluyor!

Murat BARDAKÇI


Konuya dair farklı bir bakış açısı olarak okunmalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

----------Burak Cilasun---------
Sanal Türkçü kahramanların ahlaksızlık ve bayağılıktan ibaret sözlerine itibar etmeyiniz.
ŞAMAN OĞUL
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 33


HAKAN AKTAŞ


« Yanıtla #6 : 05 Ocak 2011, 16:01:43 »

Osmanlıda Türkler hep ezilmiş, Türk kültürü ve dili yitirilmiştir. Aslında Osmanlı diye bir devlet hiç kurulmadı.

Osmanlı denilen çakma uydurma devlet Atamanoğulları  ataman beğliğidir. Atamanbeğliğinin başına geçen devşirmeler   beğliğin adını Türkçe olmayan bir isim osmanlı yaparak Türklere ihanetin başlangıcını vermişlerdir.

Asıl kurucusu Türkmenlerdir. Fakat Türkmenler  saf dışı bıraqkılıp  başına soyu sopu belli olmayan devşirmeler oturdu, yabancı katunlarla evlendi,  güya  birçok toprağı, yurdu Osmanlı sınırlarına katarak öte yandan Türkleri eziyor yok ediyorlardı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SonOsmanli03
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 05 Ocak 2011, 16:39:55 »

Osmanlı konusunu ısıtıp ısıtıp önümüze koymak bize ve temsil ettiğimiz davaya, Türkçü'lüğe zarar vermekten öteye gitmez. Osmanlı başkasının değil bizim Osmanlı'mızdır. Eksileri ve artılarıyla, günahı ve sevabıyla bizim Osmanlı'mızdır ve bunu eşeleyip eşeleyip gündeme getirmek pek akıl karı gibi gözükmüyor bana. Önemli olan o hatalardan veya yanlışlardan ders alabilmektir. Yoksa daha kendi aslıyla barışamamış insanlar Türk'lüğü, Türkçü'lüğü nereye götürebilir dedirtiriz ve bu bize kan kaybettirir. Bir ulus tarihine yanlışlarından ders almak için ve varsa kahramanlıklarından övünç duymak için dönüp bakmalıdır. Osmanlı'yı yerin dibine sokmak Türkçü'lerin değil Türk düşmanlarının işidir.
 GökTürk
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 05 Ocak 2011, 16:57:03 »

Osmanlı konusunu ısıtıp ısıtıp önümüze koymak bize ve temsil ettiğimiz davaya, Türkçü'lüğe zarar vermekten öteye gitmez. Osmanlı başkasının değil bizim Osmanlı'mızdır. Eksileri ve artılarıyla, günahı ve sevabıyla bizim Osmanlı'mızdır ve bunu eşeleyip eşeleyip gündeme getirmek pek akıl karı gibi gözükmüyor bana. Önemli olan o hatalardan veya yanlışlardan ders alabilmektir. Yoksa daha kendi aslıyla barışamamış insanlar Türk'lüğü, Türkçü'lüğü nereye götürebilir dedirtiriz ve bu bize kan kaybettirir. Bir ulus tarihine yanlışlarından ders almak için ve varsa kahramanlıklarından övünç duymak için dönüp bakmalıdır. Osmanlı'yı yerin dibine sokmak Türkçü'lerin değil Türk düşmanlarının işidir.
 GökTürk

Osmanlı Türklüğün geçmişidir. Doğrudur.

Lakin, bir kere olsun ''Osmanlı'da Türklüğe eziyet edilmiştir'' lafını söylemeyenlerin; Osmanlı'yı Türklüğe idol olarak göstermeye ve de savunmaya hakkı yoktur.

Osmanlı yeri geldiği zaman, Türklüğe hücum etmişlere karşı sahip çıkacağımız devlet olsa da, dışı eli içi de bizi yakıyor. Türklüğün feryatlarının yankılandığı tarihi ''eşelemek'' olarak nitelemek, Türklüğün dostu olacak Türkçü'nün işi midir Yiğit Alp efendi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SonOsmanli03
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 05 Ocak 2011, 17:19:16 »

Osmanlı konusunu ısıtıp ısıtıp önümüze koymak bize ve temsil ettiğimiz davaya, Türkçü'lüğe zarar vermekten öteye gitmez. Osmanlı başkasının değil bizim Osmanlı'mızdır. Eksileri ve artılarıyla, günahı ve sevabıyla bizim Osmanlı'mızdır ve bunu eşeleyip eşeleyip gündeme getirmek pek akıl karı gibi gözükmüyor bana. Önemli olan o hatalardan veya yanlışlardan ders alabilmektir. Yoksa daha kendi aslıyla barışamamış insanlar Türk'lüğü, Türkçü'lüğü nereye götürebilir dedirtiriz ve bu bize kan kaybettirir. Bir ulus tarihine yanlışlarından ders almak için ve varsa kahramanlıklarından övünç duymak için dönüp bakmalıdır. Osmanlı'yı yerin dibine sokmak Türkçü'lerin değil Türk düşmanlarının işidir.
 GökTürk

Osmanlı Türklüğün geçmişidir. Doğrudur.

Lakin, bir kere olsun ''Osmanlı'da Türklüğe eziyet edilmiştir'' lafını söylemeyenlerin; Osmanlı'yı Türklüğe idol olarak göstermeye ve de savunmaya hakkı yoktur.

Osmanlı yeri geldiği zaman, Türklüğe hücum etmişlere karşı sahip çıkacağımız devlet olsa da, dışı eli içi de bizi yakıyor. Türklüğün feryatlarının yankılandığı tarihi ''eşelemek'' olarak nitelemek, Türklüğün dostu olacak Türkçü'nün işi midir Yiğit Alp efendi?

Ağabeyim; bugün için Türkçü'lerin vitrini olmaya aday turkcuturanci.com'da, Osmanlı'yı Türk düşmanı Osmanlı şeklinde sergilemek burayı ziyaret eden genç bozkurtları bize çeker mi yada uzaklaştırır mı? Derdim budur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 ... 9
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.078 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.032s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.