Oğuz Adının Menşei
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Temmuz 2020, 04:47:09


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Oğuz Adının Menşei  (Okunma Sayısı 2996 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurtlar Ölmez
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 136


Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir... Atsız


« : 05 Ağustos 2011, 21:04:47 »

Oğuz Adının Menşei
Oğuz adının manası hakkında eski eserlerde bilgilere rastgelinemiyor. Eski müellifler Türkmen kelimesinin ne anlama geldiğini araştırmışlar,fakat Oğuz adı üzerinde hiç durmamışlardır.İlhanlı hükümdarlarından Gazan Han devrinde(1295-1304) ve ya Gazan’ın halefi Olceytü zamanında (1304-1316) yazılmış olan Uygurca Oğuz Kağan destanında ilk süt demek olan ağız, oğuz şeklinde geçiyor.
Hatta buna bakarak bazı bilginler Oğuz adının buradan geldiğini düşünmüşlerdir. Fakat bu Oğuz Kağan Destanı’ndan takriben üç asır önce yazılmış olan Divanu Lügati’t Türk’te ilk süt ağuj ve ağuz kelimeleriyle karşılanıyor. Eğer Uygurca’da aguz ( ağız: ilk süt )oğuz şeklinde kullanılsa idi Kaşgarlı’nın bunu kaydetmesi beklenirdi. Kaldı ki, Uygurca’da da ilk sütün ağız şeklinde söylendiği anlaşılıyor. Bu sebeble destanda görülen ilk süt manasında ki Oğuz, bir imla hatası ile bu şekli almış bulunuyor.
Uygurca Oğuz destanının Olceytü devrinde İslami görüşle yazılmış şekline göre,Oğuz Han dünyaya geldikten bir yıl sonra konuşmaya başlayarak; ‘’ Sarayda doğduğum içi adım Oğuz konulsun ‘’ demiş. Fakat onun sarayda doğması ile Oğuz arasında ne gibi bir münasebetin olabileceğini anlamak mümkün olmadı.
Zamanımızdaki müelliflerden bir çokları da Oğuz’un menşeini tespit etmek için araştırmalar yapmışlardır. Bunlardan J.Marquart; Oğuz’un Ok+uz kelimelerinden geldiğini ileri sürmüştür. Marquart’a göre ok ok, uz da adam demek olup oğuz oklu adamlar ( pheil manner ) manasına gelmektedir.Marquart’ın bu görüşü ilim alemince kabul görmemiştir. Çünkü Türkçe’de adam manasına gelen uz şeklinde bir kelime yoktur.
D.Sinor ise Oğuz’u öküz ile ilgili buluyor. Fakat bu kelime, toharca A okus’dan ve ya toharca B ökes’den olsun, Türkçe’ye öküz şeklinde geçmiş olup zamanımıza kadar da böyle kullanıla gelmiştir,Sinor’un görüşüne kuvvetli dil bilgisi delilleri ile karşı çıkan L. Bazin’in de Oğuz’un tosun manasına geldiğini ileri sürdüğü görülüyor. Fakat L. Bazin’in de görüşüne katılmak ta mümkün olmuyor. Çünkü Türkiye Türkçesinde ve hatta diğer Türk lehçelerinde tosun ( jeune taureau de deux ans: iki yaşında genç boğa ) manasına gelen Oğuz şeklinde bir kelime yoktur.
J. Hamilton ise Oğuz’un oğuş’tan geldiğine inanıyor. Fakat Oğuş, Gök Türk kitabelerinde, bazan Oğuz ile aynı cümlede geçmekte olup sadece akraba ve aile manasına geliyor.
Oğuz adının aslı hakkında diğer bir görüş, Macar bilginlerinden J. Nemeth tarafından ortaya atılmıştır. Ona göre Oğuz ok+z’den müteşekkildir. Ok oymak manasında, z de çokluk ekidir. Fakat k’nın ünlü ile birleştiğinde g’ye dönmediği ifade edilerek Nemeth’in bu görüşüne de itiraz edilmiştir. Bunula beraber, bu görüşler arasında gerçeğe en yakın olanı, bize göre Nemeth’in görüşüdür. Ok+z ‘ daki ‘’k’’ , söylene söylene pekala g’ye dönebilir.
Oğuzlar ( Türkmenler ) kitabı Prof. Dr. Faruk Sümer say.19 - 20
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2011, 23:22:25 »

Esenlikler,

Kandaşlarım yazacaklarım belki baştan sona yanlış olabilir eğer çok saçmaysa anında silinsin. Ben 14-15 yaşlarındayken mahallemizdeki bir tarih öğretmeni Oğuz isminin birleşik iki eski Türkçe kelimeden geldiğini söylerdi. Bunlar OK ve Uz. Uz'un aslında orjinalinin US olduğunu veya olabileceğini ve Uz da olsa Us da olsa bunun geniş manada Akıllı kişi; bugünkü manasıyla adam gibi adam manasına geldiğini söylemişti. Oğ'un ise ( bunu neye dayanarak söyledi bilmiyorum) Ana veyahut Yaratıcı manasında kullanılan bir sözcük olduğunu söylemişti. Bundan dolayı OĞUZ adının bir isimden çok herhangi bir kutsaliyetin ifadesidir demişti.

Çok uzun zaman geçti ama bu hiç aklımdan çıkmaz. Dediğim gibi belki saçmadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Bozkurtlar Ölmez
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 136


Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir... Atsız


« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2011, 00:53:09 »

Esenlikler kandaşım, bende tam manasıyla Oğuz adının kökenini bilmiyorum, zaten çoğu araştırmacının bile tezleri çürütülmüş,sadece kitaptan bir alıntı yaptım,bu konu hakkında daha bilgili olan kandaşlar varsa onlarda söylerler Göz Kırp ama sen bildiğini söylemekten çekinme söylediğin yanlışsa bilgini düzeltirsin,söylediğin doğruysa da başkalarını düzeltirsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.229 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.