Nikolay Federoviç KATANOV : Николай Федорович Катанов
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ekim 2020, 05:05:52


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nikolay Federoviç KATANOV : Николай Федорович Катанов  (Okunma Sayısı 2571 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
GökBörü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 112


BİR BOZKURT GÖRÜN BU GECE BİR DE BENİ


« : 15 Ekim 2010, 23:23:34 »


Katanov´un 145. Doğum Yılı (TÜRKSOY Dergisi)

Türk Yazı ve Kültürü Günleri

Hakas topraklarında gerçekleşen kutlamalar, yürürlüğe konulan yasa ile resmî düzeyde tertip edilmektedir. Güneşin yıl içerisindeki dört önemli durumundan biri olan 22 Eylül tarihi Hakas ülkesinde Türk Yazı ve Kültürü Günlerinin kutlanması için başlangıç tarihi olarak belirlenmiştir. Tarihte ilk kez eski Türk yazıtlarının Alman asıllı Rus bilimci D.G. Messerschmidt tarafından Hakas bozkırlarında keşfedilerek bilim dünyasına araştırılmak üzere dâhil edilmiş olmasının da eylül ayında gerçekleştiğini buraya not etmek gerekir.

Hakas Cumhuriyeti Yüksek Konseyi (Parlamentosu) tarafından 23 Haziran 2004 tarihinde kabul edilen kanun tasarısı “Türk Yazı ve Kültürü Günü” adını taşıyor. Tasarının kabul edilmesinde Hakas Yazarlar Birliği, Hakas Cumhuriyeti Hükümeti, Hakas Dil Edebiyat ve Tarihi Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Hakas Aksakallar Kurulu, Hakas Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Hakas Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı, N.F. Katanov Hakas Devlet Üniversitesi Sayan-Altay Türkiyat Enstitüsü ve diğer Hakas sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışma ve gayretleri önemli rol oynamış.

Katanov Anıtı Abakan’da

Rusya Federasyonu dâhilinde bulunan Hakas Cumhuriyeti’nde Türk Yazı ve Kültürü Günleri kapsamında bir ay boyunca çeşitli kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerden belki de en anlamlısı Hakas Türklerinin dünya çapında tanınmış bilimcisi, ilk profesör, Türkolog Nikolay Katanov’un anıtının başkent Abakan’daki, yine bu büyük bilim adamı adına açılmış olan Katanov Hakas Devlet Üniversitesi merkez binasının bitişiğinde dikilmesi idi. Anıt Krasnoyarsklı Heykeltraş Konstantin Ziniç’in imzasını taşıyor. 26 Ekim 2007 tarihinde gerçekleşen açılışa devlet büyükleri, konuklar, yurttaşlar ve TÜRKSOY Genel Müdür Vekili Dr. Mustafa Balçık da katıldı. Kültür Bakanlığı ve Semön P. Kadışev Kültür ve Halk Sanatı Merkezi Başkanlığının davetlisi olarak Abakan’da konuk olan Dr. Mustafa Balçık başkanlığındaki TÜRKSOY heyeti, ziyaret esnasında Hakas ülkesi yasama ve yürütme organları yöneticileriyle, aynı zamanda kültür, sanat ve bilm çevreleriyle bir araya gelerek verimli görüşmeler yaptı.

TÜRKSOY ilk Katanov Anıtı açılışında da bulunmuştu

Askiz Bölge Valisi Abrek V. Çeltıgmaşev tarafından kabul edilen TÜRKSOY heyeti, Avrasya coğrafyasında öncülüğünü yaptığı kültürel ve sanatsal faaliyetlerde iş birliğinin önemine değindi. Görüşmelerde Nikolay Katanov Anıtı’nın ilk olarak 27 Haziran 2007 tarihinde Askiz’de dikildiği ve bu anıtın açılışında da Türk dünyasından ilk ziyaretin Dr. Mustafa Balçık başkanlığındaki TÜRKSOY heyeti tarafından gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Bu kısa ziyaret esnasında TÜRKSOY heyeti Hakas Yazarlar Birliği Başkanı Galina G. Kazaçinova ile görüştü; Hakas Kadınlar Birliği Altınay ile bir araya geldi; tanınmış Hakas yazarlarından İlya P. Topoyev ile buluştu. Hakas Kitap Yayıncılığı Müdürü Vera V. Çezıbayeva ile olası iş birliği olanakları üzerine konuşuldu; Hakas Halkı Aksakallar Konseyi üyesi, Rusya Halkları Asamblesi Hakas Temsilciliği Başkanı, eski H.C. Bölgesel Siyaset Bakanı Lübov Ayöşina ile temasta bulunuldu. Yoğun tempoda ve gayet faydalı geçen bu ziyaret ile mevcut münasebetler daha da pekiştirilmiştir. Bölgenin yerlisi olan Hakas Türkleri ile Ruslar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan TÜRKSOY’un bölgedeki çalışmaları ve kültürel ilişkileri, bu ziyaret neticesinde belirgin bir biçimde ilerleme kaydetmiştir. Hem Çarlık hem de Sovyetler döneminde Türklük bilimi alanında önde gelen bilimcilerden biri olan Prof. Nikolay Katanov’un Hakas Cumhuriyeti, Rusya ve bütün dünyada bilim ve kültür çevrelerinde önemli bir yer edinmesi, bu büyük bilim adamının doğumunun 145. yıl dönümünün olduğu bu yıl, hem doğduğu Askiz bölgesinde hem de Hakas başkenti Abakan’da anıtların açılmasıyla çok daha anlamlı kılınmıştır.

Prof. Nikolay Katanov (1862-1922)

Yazışmalarında etkin bir biçimde 114 dili kullanabilen bilim adamı, neredeyse bütün Türk lehçelerinin dilbilimsel karşılaştırmalı tablosunu çıkarmıştır. Doğu Türkistan ve Sibirya’da Çarlık döneminde Türklük bilimi alanında bir Türk olarak ilk bilimsel arazi araştırmalarını gerçekleştiren Katanov’dur. Toplam dokuz bini aşkın ciltten oluşan kişisel kitaplığına dayanılarak İstanbul Üniversitesi bünyesinde Türkiyat Enstitüsü kurulmuştur. Societe des sciences et lettres (Leven, Belçika) ile Hungarische Ethnographische Gesellschaft (Budapeşte, Macaristan), Rusya İmparatorluk Coğrafya Cemiyeti, Rusya İmparatorluk Arkeoloji Cemiyeti, Rusya İmparatorluk Doğa Bilimleri Antropoloji ve Etnografya Severler Cemiyeti (Moskova), Türkistan Arkeoloji Severler Cemiyeti (Taşkent) gibi önemli bilimsel merkezlerde gerçek üyeliklere; Kazan’daki Arkeoloji, Tarih ve Etnografya Cemiyetinde başkanlık ve gerçek üyeliğe; Kazan ve Semipalatinsk İstatistik Komitelerinde üyeliğe; ayrıca Helsingfors (Helsinki)’taki Fin-Ugor Cemiyeti irtibati üyeliğine sahip olan bir bilim adamıdır.

Timur B. Davletov

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.kultur.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF3948C44161D1F3EA546964A517F1BA6F

Alıntıdır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

onbaşıyamtar
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 5



« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2010, 02:26:55 »

Teşekkür ederim kandaşım.Güzel bir paylaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.296 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.