Necdet SANÇAR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Aralık 2018, 19:07:21


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Necdet SANÇAR  (Okunma Sayısı 28666 defa)
0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
IŞBARA ALP
Ziyaretçi
« : 23 Kasım 2008, 02:56:07 »

Necdet Sançar
________________________________________
Nihâl Atsız'ın kardeşi Nejdet Sançar 1 Mayıs 1910'da İstanbul'da dünyaya geldi. Soyadlarının aynı olmamasının sebebi, 1934 yılında soyadı kanunu çıktığı zaman Nejdet Sançar'ın askerlik görevinde bulunmasından ötürü birbirleriyle haberleşemedikleri için farklı soyadlar tescil ettirmeleridir.

Nejdet Sançar'ın hayatı ağabeyi Nihâl Atsız ile birçok yönden benzerlik gösterir. O da bir edebiyat öğretmeniydi; 3 Mayıs 1944 sonrasında tabutluklarda ve zındanlarda en ağır işkenceleri çekti, Türkçülük Davası'nda yargılandı.

Sançar Beğ, Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği ile Türk Ocakları'nda görev yaptıktan sonra (Atsız Ata'nın genel başkanlığında İstanbul'da kurulan fakat sonradan merkezi Ankara'ya nakledilerek adı Türkiye Milliyetçiler Birliği'ne çevrilen) Türkçüler Derneği'nin genel başkanlığını devraldı...

1960 yılında tek evladı, 15 yaşındaki oğlu Afşın'ı kaybedince üzüntüden felç geçirdi ve uzun tedavilerden sonra ancak kısmen iyileşebildi...

Türkçü dergilerde çok sayıda makalesi yayınlandı, ayrıca "Türklük Sevgisi", "Irkımızın Kahramanları", "Tarihte - Türk İtalyan Savaşları", "Afşın'a Mektuplar" ve "İsmet İnönü İle Hesaplaşma" adlarını taşıyan beş tane kitabı vardır.

Sançar Beğ'in de ömrü aynen ağabeyi Atsız Ata gibi tabutluklara, zındanlara, işkencelere, mahkemelere, sürgünlere, baskılara ve mahrumiyetlere göğüs gererek Türkçülük yolunda uğraş vermekle geçti...

Hayatını Türklüğe adamış bu büyük Türkçü, 1975 yılının 22 Şubat günü, Atalarının önünde yağız yere diz vurmak için Uçmağa vardı.

1944 Türkçülük Davalarında, mahkeme heyetine karşı yaptığı savunmanın son cümlesinde haykırdığı gibi:

"Türk Irkı Sağolsun!"

HAKKINDA YAZILANLAR

NEJDET SANÇAR (1910 - 1975)

Nejdet Sançar öldü demek, Türkçülük cephesi en iyi savaşan tümenini kaybetti demektir. Bu boşluğu ve ön saflardakilerin yıpranmışlığından doğan açığı ikinci, üçüncü sırada hedefe doğru yürüyenler dolduracak, yürüyüşe bir an bile ara verilmeyecektir.

Gerçek insan için hayat, savaştır. Biz bu dünyaya hayvanlar gibi zevketmeye değil, bir görev yapmaya geldik. Bu görev, dirliğimiz boyunca, son günümüze ve gücümüze kadar sürecek Türkçülük savaşıdır. Ölenleri toprak ananın kucağına, tarihin şeref yaprağına, Tanrı'nın esirgenliğine bırakarak Kızılelma'ya doğru ilerlemek olan Türkçülük savaşı..

Nejdet Sançar böyle öldü. Öldüğü gün, yazı makinesinde, ikinci ve geniş basımını hazırlamakta olduğu "Tarihte Türk-İtalyan Savaşları"nın bir sayfası takılıydı.

Belki kimsenin bilmediği acılar içinde yaşayan, yoksulluk devirleri geçiren Nejdet Sançar'ın kaybı benim için bir kardeş kaybından daha ileri, bir ülküdaş kaybetmenin ızdırabıdır.

Afşın, Nejdet Sançar'a karşı sırayı bozduğu gibi, Sançar da bana karşı sırayı bozdu. En büyük kanun ölüm sıra diye bir şey dinlemiyor.

İkinci, üçüncü saftakiler ilerdeki yerlerini çabuk alsınlar. Zaman çok azaldı.

Artık yalnız kaldığımız zamanlardaki bazen ciddi ve kederli, bazen şaka ile karışık konuşmalar bitti. Şimdi ben ona arasıra içimden hitap ediyor, fakat cevabını alamıyorum.

Şu satırları, 1944 davasında Sançar'ın yaptığı savunmanın son cümlesiyle bitireyim:

Türk Irkı Sağolsun....

NİHÂL ATSIZ, Ötüken Dergisi, 11 Mart 1975
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BABRAK
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 448


Tanrı'nın Öfkesi


« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2008, 12:42:52 »

Türk Irkı Sağ Olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Felsefemdir kitâb-ı imânım,
Taparım kendi ruhumun sesine,
Secde eyler hakikâtim her an,
Kalbimin ateş-i mukaddesine!...
İldeniz İlbey
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 7


« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2008, 01:35:50 »

Nejdet Sançar olacak, düzeltiniz lütfen.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
IŞBARA ALP
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2008, 17:00:21 »

İldeniz gardaşım,  J  harfi hiç bir öz Türkçe kelimede kullanılmadığı için bunu bazı TÜRKÇÜLER gibi bizde bilerek böyle kullandık,Anlayan kandaşlarımız zaten ne demek istediğimizi anlamaktadır.
 
 Hiçbir öztürkçe sözcüğün içinde J sesi bulunmamasına rağmen, yabancı dillerden özellikle Fransızca ve Farsça'dan dilimize girmiş sözcüklerde geçer. J harfi, İngilizce'de C, Almanca'da Y, İspanyolca'da ise H olarak okunur. Türkçe'de Lâtin harflerine geçilirken, Fransızcadaki işlevi ile alınmıştır. Psikoloji, Jartiyer gibi sözcükler Fransızca kökenli iken, Jale, Müjgân gibi isimler, Farsça kökenlidir

Elimizden ne gelirse bu yolda onu yapabilirmiyiz umuduyla çalışıyoruz,ilgin için teşekkürler.

Böyle değişiklikler aradabir yapılabilirmi acaba,çünkü Başbuğumuz Kemal ATATÜRK,Kemal adını kullanmadığını,yerine KAMAL'ın K sını imzalarında kullandığını,yaverinin anılarında okuduk, Nedeni Kemalin Türkçe bir kelime olmamasıdır.Esenlikler dilerim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İldeniz İlbey
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 7


« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2008, 05:43:05 »

Kardeşim maksadım burada seni eleştiri yağmuruna tutmak değil. Sadece uyarıcı olarak bir şeylerin yanlış yazılmasına karşıyım. Nejdet Sançar'ın kimliğinde ne yazıyorsa odur gerçek olan. Vikipedi'den aldığın bilgiler her ne kadar doğru olsa da kimsenin adını kafana göre değiştiremezsin değil mi?
Sonra dile bu kadar önem veriyor iseniz aşağıdaki cümlede bulunan imla hatalarını görünüz. Bunlar yapılmaması gereken çok basit şeylerdir. Bahane kabul etmiyorum baştan söyleyeyim.


''Böyle değişiklikler aradabir yapılabilirmi acaba,çünkü Başbuğumuz Kemal ATATÜRK,Kemal adını kullanmadığını,yerine KAMAL'ın K sını imzalarında kullandığını,yaverinin anılarında okuduk, Nedeni Kemalin Türkçe bir kelime olmamasıdır.Esenlikler dilerim.''
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börüteçene
BÖRÜTEÇENE
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 15« Yanıtla #5 : 24 Ağustos 2011, 21:58:05 »

Necdet SANCAR beğin nüfus kayıtlarındaki adı Ahmet Necdet SANCAR  şeklindedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK IRKI SAĞOLSUN
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 24 Ağustos 2011, 22:02:43 »

Necdet SANCAR beğin nüfus kayıtlarındaki adı Ahmet Necdet SANCAR  şeklindedir.


Atsız Ata bir makalesinde Necdet yazımını eleştiriyor ve ''Hayır, doğrusu Nejdet'tir!'' diyordu diye anımsıyorum. Burada nüfus kağıdına mı yoksa bu söze mi itimat edelim demek ciddiyetsizliğinde bulunuyor değilim, ancak bu söz sebebiyle her zaman ''Nejdet'' demek bana daha iyi gelmiştir.

Ortak kullanım oluşturmaya çalışmak her zaman faydalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 24 Ağustos 2011, 22:32:09 »

Çağımız, milliyetçilik çağıdır. Yükselmek ancak, milliyetçilik yolundan giden milletlerin hakkıdır. Onun için Türklerin, bütün varlıklarıyla sarılacakları tek fikir, Türk milliyetçiliği, yani Türkçülüktür. Bu gerçeği anlayamayan devlet adamı değil, adam bile sayılamaz.

Nejdet Sançar

Mekanın Uçmağ Olsun Bozkurt!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 24 Ağustos 2011, 22:42:31 »

Nejdet Sançar Savunması

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Nejdet Sançar Türkçülük Davası Savunması


Beni beraat ettirin demeyeceğim çünkü benim için suç olarak gösterilen şey bu toprakları, bu ırkı sevmekten başka birşey değildir.

Yurdumu ve ırkımı seviyorum, onun içindir ki Türk ırkçısıyım.

Bu sevginin manasını anlamayanlara sözüm yok.
Eğer bu günahsa beni mahkum ediniz. Bu mahkumiyeti övünçle kabul ederim, şeref sayarım.

Sizden adalet bekliyorum da demeyeceğim çünkü bu mahkeme adil değilse, o zaman büsbütün manasızdır.
En büyük mahkeme olan tarihin huzurunda alnı açık bir Türk oğlu olarak, hiç endişem yok.
On ayı doldurmakta olan ve büyük kısmı tahta masalarda yatmakla geçen hürriyetsizliğimi, millet yolunda çekilmiş, şerefli bir felaket olarak sayıyorum.

Duvarlar, ezilmiş hayvanların kan lekeleri ve rengini kaybetmiş, köpeklerin bile yatmayacağı pis hücrelerde geçen haftalarım içinde bir ışık sızacak kadar küçük deliği olmayan, tavanı basık bir inde, hayır bir in değil, mezarda, ışığa güneşe ve hayata hasret çekerek geçirdiğim günlerim, uykusuz gecelerim, yarın benim için acı fakat övünçlü hatıralarım olacaktır.
Bunlardan yılmış değilim. Bilakis bahtiyarım.

Yuvamın dağıtılmış olmasına, eşimin bir Türk anası olmak şerefini kazanacağı günlerde çektiği dayanılması güç ızdırapları ve akıttığı gözyaşlarını unutmamış olmama ve bugün hayat kavgasında minimini yavrusuyla tek başına kalmış olmasının ruhunda yarattığı fırtınalara rağmen bahtiyarım.

Türk'ü sevdim, seveceğim.
Ama bunun sonunda ızdıraplar varmış, felaketler varmış, hatta karşılaşılacak türlü kahpelikler doluymuş.
Hepsi kabul!

Türk Irkı sağolsun!

N. Sançar
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 30 Ağustos 2011, 22:48:59 »

Bütün Türkler Bir Ordu

Bütün Türkler bir ordu… Bu dört kelime, Türk soyunun ülküsünü dile getiren sözlerin en güzellerinden birisidir. Büyük fikir adamımız Ziya Gökalp'in bir manzumesinden çıkarılıp bir ülkü parolası haline getirilen bu söz, hiçbir karşılık beklemeden Türklüğe hizmet eden on binlerce aydın Türk’ün de parolasıdır.

Nejdet Sançar
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.06 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.