MUSEVİ TÜRKLER-KARAYLAR(KARAIMLER)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Ocak 2021, 12:57:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: MUSEVİ TÜRKLER-KARAYLAR(KARAIMLER)  (Okunma Sayısı 9400 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kankaan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 42« : 17 Kasım 2010, 19:52:44 »

Kırım halklarından olan Karaim Türkleri, Çarlık döneminde çok önemli bir tabakayı oluşturuyordu. Özellikle yetiştirip, imal ettikleri tütün ve mamulleri ile dünyaca tanındılar. Ancak 1917 devrimi ile mallarına el konulan Karaim Türkleri önemleri yitirmeye ve nüfus olarak azalmaya başladılar.


Karayların kökleri Alta ailesinin Türk gurubuna aittir. Etnik grup olarak şekillenmeleri Kırım da oldu. Karayların bir kolu uzantı olarak Hun Türkleri ve Hazar Türkleri kabileleri arasında yer aldılar. Kırım da Sarmato-Alanlar ve kısmen Gotlar arasında asimile oldular. Karay Türk boyları arasında; Kırklar, Uzunlar, Naymanlar, Kara lar, Sarı lar ve daha sonraları ise, diğer Türk etnoslarıyla müşterek kökleri bulunduklarına dair çalışmaların mevcudiyeti biliniyor.


Karadeniz havzasında kuzey ve kuzeydoğu merkezli bir Türk devleti (İmparatorluğu) kuran Hazarlar da "Gök Tanrı" inancının yanı sıra Müslümanlık, İsevilik ve Musevilik de vardı. Karay Türkleri Musevi Hazarların günümüze gelen hatıralarıdır. Hazar Türklerinin başkenti, bugün Dağıstan Cumhuriyeti nin, başkenti Mahaçkale ye 5 km. mesafede idi. Kırım daki Karay Türkleri kimliklerini muhafaza ederken, Dağıstan Karayları Yahudiler arasında eridiler. Dağıstan daki inanç katmanlaşmasının irdelenmesinde "Karaizm" özel önem taşır. Adlandırılışlarını açıklarlarken tekil olarak Karai, Kerai ve çoğul olarak da Karailer ve Karaite olarak bilindiklerini söylerler. Doğru ismin Kırım Karay Türkleri, Kırım Karayları ve Karaylar olduğunu açıklarlar.


Karayların yaşamakta oldukları topraklarında nüfus dağılımlarına gelince, 1246 yılından beri Kırım da etnik bir grup olarak yaşıyorlar. Ayrıca bir bölümü de Prens Danila Galitski nin daveti üzerine batı Ukrayna nın Galiçiya bölgesine ve XIV. yüzyıldan itibaren de Prens Vitovt ile birlikte geldikleri Litvanya da yerleşti. Kırım dışındaki Karay Türklerinin halen büyük çoğunluğu Ukrayna da yaşamakta olup, buradaki nüfusları yaklaşık olarak 300 kişi civarındadır. Kırım daki 800 Karay la birlikte toplam nüfusları 1.100 civarındadır. 1914 yılı itibariyle bölgedeki Karay nüfusu 12.000 civarında idi.


Haçlı seferlerinden sonra zayıflamaya başlayan Karaylık inancı sadece Türk kökenli cemaat içinde varlığını sürdürdü. Karaimler, zamanla, Beyaz Rusya nın başkenti olan Minsk in yanı sıra, Vilna, Grodno ve Kovno taraflarına da yayıldılar. Polonya nın güney kesimlerinde yaşayan Türk topluluklarının bir bölümü Tatar Türklerinden, diğer bölümü ise Karaim Türklerinden oluşuyor.


Günümüzde Kırım ve Doğu Avrupa nın dışında sadece İstanbul ve Kahire’de çok küçük birer Karay cemaati kaldı. Ermenistan, İran, Irak, Suriye, İspanya, Kuzey Afrika, Çin ve Balkanlar daki Karay cemaatleri küçüle küçüle sonunda yok oldular. Bunlardan önemli bir kısmı Avrupa ülkelerine göç etti. 1970 yılı için verilen tahmini rakamlara göre İsrail’de 7.000–13.000 Karay yaşıyor. 1979 yılında Polonya’da 1.000 civarında Karay olduğu ifade ediliyor. Litvanya’da bu gün 160 Karay yaşıyor. Karaylar bu ülkeler dışında, Amerika, Avustralya, İngiltere, Belçika, İsviçre gibi ülkelere dağıldılar.


Karay nüfusunun süratle azalışının sebepleri arasında, açlık, savaşlar ve korumasız halk oluşlarının yanısıra, asıl amil Sovyetler Birliği döneminde uygulanılan Ruslaştırma politikasıdır. Sovyetlerin milliyetler politikası Karay Türklerini bitirmiştir. I. Dünya Savaşı nda Sovyetler adına harbe katılan 700 Karay Türkü nün 500 ü subaydı. Bunların büyük çoğunluğu savaşlarda öldü, ailesine dönebilen pek az Karay vardı. Günümüzde Karay Türkleri ortadan kalkmak üzeredir.


Karay Türklerinin azalan nüfus, dil, kültür, ulusal kutsallar, karmaşık sosyo-ekonomik durum gibi birçok hayati problemleri vardır. Öncelikli problemler; Karayların Kırım da yönetime katkılarının sağlanılması, Karay varlığının yasal temelinin oluşturulması, Karay ulusal kutsiyetlerine uygun statülerin verilmesi Karayların dini ve kültürel binalarının geri verilmesi, Karay sosyo-kültürel programlarının gerçekleştirilmesi imkânlarının verilmesi; Karay milli kütüphanesi, etnoğrafya ve açıkhava müzelerinin kurulması, diğer ülkelerdeki Karay Türkleri ile ilişkilerinin sağlanılması göç ettirilen Karayların geri dönmesinin sağlanılması, Karay maddi kültür envanterlerinin sağlanılması, Karay Türk sanatının canlandırılması, folklor ve edebi ürünlerin toplanması, hazırlanması ve yayımı gibi hususlardır.

Karaim Türkleri, Musevi inanışını benimsemekle birlikte, diğer dinlerinde varlığını kabul etmekte olup, Türkçe Tevrat a sahipler. Karaim Türkleri, Museviliğe inandıkları için İsrail ile çatışma içerisindedir. İsrail, Museviliğin merkezinin Kudüs oluğunu ve kitaplarının tek olduğunu, Museviliğin çeşitlendirilmemesi gerektiğini iddia ederek, Ukraynalı yetkililer vasıtasıyla Karaim Türkleri üzerinde baskı kurup, çeşitli yasal ve azınlık haklarını almalarını engellemeye çalışıyor. 

KAYNAK:www.hazaria.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan;
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan.

Ziya Gökalp
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2012, 15:16:57 »

KARAY TÜRKLERİ= HAZAR TÜRKLERİKöprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Türk-Tatarlar [Törk-Tatarlar]İzlemenizi öneririm.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #2 : 23 Mart 2012, 15:37:22 »             İzlenmez mi hiç Tayeçem bu yayınlar en değerli paylaşımlardır. Türklük kalesinin nasılda bir ulu çınar gibi acuna yayıldığını gösteren bir göstergedir. Buradan çıkan sonuç şu ki ; bizler bir gün etken olursak Bu kandaşların hepsini bulup çıkaracak ve özüne döndürecek çalışmaları yapmalıyız. Onlarla bütünleşecek her türlü yöntemi uygulamalıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2012, 15:37:49 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Özü Türk - (Karaim- Karaylar-Khazars- Qarays) Part 2
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2012, 15:40:37 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Özü Türk - (Karaim- Karaylar-Khazars- Qarays) Part 3
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2012, 16:06:04 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Özü Türk - (Karaim- Karaylar-Khazars- Qarays) Part 7
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2012, 16:18:35 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Özü Türk - (Karaim- Karaylar-Khazars- Qarays) Part 8
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Otuzikilü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


Deli, Terekemeyi gördüğünde akıllanır.


« Yanıtla #7 : 23 Mart 2012, 16:57:44 »

Bu musevi Türkler gerçekten Hazarların soyundansa aynı zamanda Hazar hükümdar ailesinin devamı olmalılar.Çünkü benim bilidiğim musevilik sadece hanedan içinde yayılmıştı.Keşke Hazar kağanlarının mezarlarının yeri bilinmiş olsada genetik yakınlık araştırılsa. Benim bildiğim Hazar-Bulgar-Hun yönetici aileleri arasında Attila'ya kadar giden bir bağ var.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YABGU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 827


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #8 : 23 Mart 2012, 17:12:23 »

Dogrulunu nekadar arastirsamda tam sonuca varamadigim bir bilgi okumustum bir donem bir tarihcinin kitabinda. Rivayet odurki II. Selimin Annesi Hurrem sultan bir Hazar yahudisi idi ortodoks olarak bilinsede lanse edilsede yahudi oldugu kanitlanmistir. Cocuklarinida Türk usullerine gore yetistirmesi Tarihcinin en cok dayanak buldugu yerdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2012, 17:38:04 »

 Hürrem, karaim miydi, soyları Hazarların hükümdarlarına mı giriyordu gibi ayrıntılardan ziyade, artık bugün Hazar Türklerinin sessiz sedasız yokoluşları. Vatanımda, it sürüsü gibi üreyerek, dört yanımı istila edenler için, asimile oluyorlar diyerek ayağa kalkan dünya, Karaimler gibi, Tuvalar gibi, Çuvaşlar, Hakaslar gibi gerçek kültürel ve fiziksel soykırıma maruz kalan Türkler için gözlerinizi kapatmanızı ben çok iyi anlıyorumda, kendi ırkımdan olanların sırf müslüman değil diyerek bu özü Türk kardeşlerimizi dışlamalarını hatta hiç bilmediklerini anlayamıyorum. Üzgün
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.18 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.