Motun kaa'nı Ateş başında bir Kurt mu anlatsın?Topsakallı Gregori mi anlatsın?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Ocak 2021, 12:15:45


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Motun kaa'nı Ateş başında bir Kurt mu anlatsın?Topsakallı Gregori mi anlatsın?  (Okunma Sayısı 4014 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589



« : 23 Şubat 2010, 19:45:54 »

Asya milletlerini ilk kez avucunda toplayan büyük hükümdar.
Uraltu:İlk kez değil.

Çin Seddi'ni ilk aşan Hun soyunun büyük Hakan'ı...Babasından bile gelse  adaletsizliği kabul etmeyen Han Yabgu'su... Büyük Okyanus'tan Hazer’e  Keşmir'den Kuzey Sibirya'ya kadar Asya'yı kaplayan toprakları avucunda tutan adam: Mete Han.

Osmanlı tarihçileri  kendisini Oğuz Han olarak tanıtırlar.
Uraltu : Büyük bir yanılgı.

Osmanlıların da kökeni olan Oğuz boyu  birçok imparatorluğa ve cihangire kaynaklık etmiştir. Oğuz boyundan gelen Mete Han'ın doğduğu tarih belli değildir. M.Ö. 209'da tahta çıktığı bilinir. 35 yıl Asya'ya hükmettikten sonra M.Ö. 174'de ölmüştür.

Babası  Hun imparatorluğunun kurucusu Teoman (Tuman)'dı. Teoman Han  son karısından olan oğlunu tahta geçirmek istiyordu. Oysa  Hanlığın beyleri ve Mete  buna razı değildiler. Böyle bir tercih  hem törelere uygun düşmüyor  hem en yeteneklinin başa geçmesi faziletine gölge düşürüyordu. Mete Han  babasının veliahtlık kararını reddetti. Kendisini destekleyen beylerle birlikte 10.000 kişilik bir ordu kurdu ve babasının üzerine yürüdü. Kanlı savaşlarda Teoman Bey de  sevdiği karısı da  genç veliaht da öldüler. Böylece rakipsiz olarak Mete  Han ilan edildi. (M.Ö.209)

ÖNCE BÜTÜN TÜRKLERİN BİRLEŞMESİNİ SAĞLADI

Mete  "Birlikten kuvvet doğar" felsefesine inanmıştı. Onun için Asya'daki bütün Türklerin birleşmesi gerekti. Önce bunu sağladı. Sonra Türklerin yakın akrabası sayılan Tunguzlar'ı ve Moğollar'ı bir araya getirdi.

Uraltu : Moğol’lara yıllarca kaanlık yaptı moğollar askerliği acımasızlığı amansızlığı ve savaşçılığı sertliği adaleti bilgeliği gibi ulu sıfatlarından dolayı onu çok sevdiler kendi boylarından olmadığı halde ona büyük bağlılık gösterdiler. O yüzden Moğollar onu kendi lehçelerinde bulunan bir kelimeyle andılar ona Cengiz han dediler.O gün bu gün Cengizhan ve Mete(Mu-tun) farklı biri imiş gibi algılanmakta ve bu batı’nın çelişki yaratmasıyla daha da artmıştır.

Böylece o çağda  hiç bir devletin önünde duramayacağı büyük bir ordu kurmuştu. Güneyde Hindistan'a kadar bütün Asya topraklarını imparatorluğuna kattı. Batıda Hazer Denizi'ni sınırları içine aldı. Kuzeyde bütün Sibirya'yı ele geçirdi. Artık Mete'nin karşısında bir tek güç kalmıştı: Çin.

Çin  Çin Şeddi diye anılan aşılmaz bir taş duvarla korunuyordu. Mete orduları  bu taş duvarı aştılar ve Çin'e girdiler. Pateng Kalesi'nde Çin İmparatoru'nu  320.000 kişilik ordusu ile kuşattı. Mete'nin askerleri kaleye kuş uçurtmuyorlardı. Sonunda kaledekilerin yiyecekleri tükendi. Bugün bile Çinli ihtiyarların söyleyip kuşaktan kuşağa aktardıkları şu şarkı  o zamanlar söylenmişti:

Çinli şairler şu mısralarla bu olayı şiire döktüler.

Pateng Kalesi'nde Felaket!
İnsanlar Yedigün ekmeksiz
Kalmadı yay çekecek kuvvet
Öyle bir halkı düşünemezsiniz.

Bu ünlü kuşatmanın kaç gün sürdüğü iyice bilinmiyor. Fakat imparator  Sonunda amana geldi. Kuzeydeki Çin vilayetlerini Türklere bırakmaya ve yıllık vergiye bağlanmaya razı oldu. Kuşatma kaldırıldı.

HUN İMPARATORLUĞU

EN UZUN YAŞAYAN TÜRK İMPARATORLUĞUDUR

Mete'nin kurduğu Hun İmparatorluğu  Osmanoğulları'nın kurduğu imparatorluktan sonra  en uzun yaşayan Türk imparatorluğudur.
Uraltu Peynirünya kurulalı Türk var olalı en uzun yaşamış Türk imparatorluğu değildir.Sadece bildikleri tarihe göre ölçmüşler.

Not :ben buraya gülme işareti koymadım o işaretlerden pek hoşlanmam koymayıda bilmem kaldırmayıda bilmiyom orda iki nokta üst üste var bu da nerden çıktı bilmiyom bunu dikkate almayın.Gülüncek bir halt yok burda.
 
Batılı tarihçiler  Hunları çirkin  vahşi  canavar gibi gösterirler. Bu kesinlikle doğru değildir. Dünyanın hiçbir döneminde uygar olmayan milletler  uygar milletleri hakimiyetleri altında tutamamışlardır. Eğer Hunlar  Batılıların iddia ettikleri gibi çadır uygarlığını yaşayan göçebe bir topluluk olsaydı  500 yıl yaşayamaz  dünyayı avucunda tutamazdı. Saraylarını tahtadan yapmaları  bir Asya geleneği idi. Çinliler de o tarihlerde saraylarını tahtadan yapıyorlar ve taş kullanmayı uygarlık saymıyorlardı.

Uraltu :Hun çadır imparatorluğu değildir.Düşmanın beni canavar gibi görmesinden daha doğal ne varki?Büyük zırvalık mantıksız bir Gavur palavrası.

Mete'nin babası Teoman  sağlığında imparatorluğunu çocukları arasında bölüştürdü. Böylece Büyük Hun İmparatorluğu  Asya Hunları  Volga Hunları  Avrupa Hunları ve Hindistan Hunları olmak üzere dörde bölünmüştür. Batı'da Antik devri kapatan Attila  Avrupa Hunları'nın başında idi. Hindistan Hunları  6. yüzyıla kadar egemenliklerini kendi bölgelerinde sürdürdüler.

Uraltu : Teoman İmparatorluğu bölüştürmedi bu da yanlış.
Teoman İmparatorluğu bölüştürcek kadar yaşamadı.Çinli karıdan edindiği piçini başa geçirmek istediği için Atam Mutun tarafından oklandı.İyi düşünün bir Türk soylusu asla okla infaz edilmez Mutun atası olan bu adamı Tanrıya ve Türke ihanet etti olarak saymış onu okla öldürerek asilliğini tanımadığını göstermişti.Türklükte söz konusu Türklük çıkarları olunca bir Türk babasını bile tanımaz.İmparatorluğun bölüştürülmesi Motun dan sonra oğulları’nın ve yağıların işidir.  

Yirminci yüzyılda yapılan araştırmalar Hunların uygar bir millet ve devlet olduğunu kesin çizgileri ile ortaya koymuştur. Edebiyatları  mimarileri vardı ve çeşitli tekniği biliyorlar ve kullanıyorlardı. Orta Asya'ya yerleşik bir toplumdu. Toprağı sürüyorlar  ekiyorlar ürün alıyorlardı.Tahtadan evleri vardı. Hayvanları için ahır yapmasını biliyorlar  siteler kuruyorlardı.

Uraltu :Daha fazlası bile vardı tabi bilcekler gerzek avrupa’lılar ne sandınız.

DÜŞMANLARINA KARŞI DEĞİŞİK SAVAŞ TAKTİKLERİ UYGULUYORLARDI

Çağın en yüksek savaş aletleri ellerinde idi. Düşmanları peşlerine düştükleri zaman geriye dönmeden ok atmada üstlerine yoktu. Düşmanlarına karşı savaş alanının elverdiği şartlar içinde değişik stratejiler kullanabiliyorlar  düşmanlarını şaşırtıyorlar  yitirilmiş savaşları zafere çevirmenin kafa ve seciye üstünlüğünü hemen her vuruştukları yerde gösteriyorlardı.

Zaferden dönen orduları  genç kızların şarkılarla  şiirlerle karşılamaları uygar bir gelenekti. Tiyatro zevkleri vardı. Bugün de geleneksel tiyatro olarak bilinen orta oyunu  o günlerin tiyatrosudur.

Mete Han'ın zaferlerini övmek için söylenmiş Oğuz Destanı  dünyanın en ünlü destanlarından biridir.
Uraltu :Oğuz destanı’nın mete ile bir ilgisi yoktur birkaç şey benziyor diye ilgili saymışlar.Bu iki Ulu atam arasında neredeyse bin yıl vardır.

Oğuz Destanı  Mete'nin doğuşunu şöyle anlatır:

"Günün birinde Ay Kağan'ın gözü parladı  bir oğlan çocuk doğurdu.

Çocuğun yüzü mavi  ağzı ateş kırmızısı  gözleri ela  saçları  kaşları kara idi. Güzel perilerden daha güzeldi. Anasının sütünü bir emdi  bir daha emmedi. Yiyecek istedi  konuştu.Doğduktan kırk gün sonra yürümeye  ata binmeye başladı. Ayakları kurt ayağı  beli kurt beli gibi idi. Vücudun her yanı tüylüydü. İşi gücü ata binmek  ava gitmekti."

Uraltu :Hangi ilim bilmez hangi cahilin işi dir bu bilemem ama günümüzden çok önce yaşayan bir takım gayri Türk tarihçinin işi olsa gerek çorbalama da uzmandır’lar bu it’ler bu hikaye Oğuz’a aittir.Mete’nin hikayesi bu değil.


Hun Türkleri  dünyanın en büyük ilk Türk imparatorluğunu kurmuş  Mete  Attila gibi kahraman hükümdarları ile adını tarihe çivilemiş bir topluluktur. Çağlarının en uygar insanları idiler.

Uraltu :Uygar değil bilge ve asil olucak uygarlık görecelidir bu gün uygarlık diye yağımıza boyun eğmemiz öğretiliyor bize.Siz Motun Kaa’nı bir de Reis'den dinliyeceksiniz.Aklın sınırları’nı aşan bir bilgeliğin bir savaşçı'nın hikayesidir bu.
Ölüme direnen.Doğacağı yıllar önce yıldızlarla bilinip öldürülmek için daha doğmadan önce plan kurulan bu Ulu Kurt’u anacaksak eğer ateş başında,gece soluğunda,Kurt ayazın’da iki çamçak kımız bir avuç tütün içerek Şamanca ırlayıp, yüksek dille göklere seslenip, vecd halinde konuşmak lağzım.Yoksa kafada bir fransız beresi suratta bir top sakal ağızda pipo yok mihrim yok üstad gibi yalama laflarla entel tarihçi pozları çekerek frenkçe değil.Yağını ağzından atasını öğrenmek ne fena şey.Oysa ne güzeldir Ataları tanımak bir kurd'un ağızından bir kurt edasıyla dinlemek Kurt Gibi Kurt olarak Türk gibi Türk olarak.
Esen bolun
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tanrının Kılıcı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 233



« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2010, 20:27:26 »


Bir Ay Kağan'ın bir oğlan çocuk daha doğurmasını bekleyeceğiz demek ki Uraltu anda
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TANRININ KILICI
ATSIZCI
MoTuN
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2010, 21:54:55 »

Siz Motun Kaa’nı bir de Reis'den dinliyeceksiniz.

Uraltu...
Reis'ten Ne Zaman Dinleriz... Sen O Ateş Başındaki İki Çamçık Kımızlı Geceyi Bize Yaşatırsın Kandasım Burada...
Sabırsızlıkla Bekliyorum...
Esen Bulasın...
TTK...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SELENGA
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2010, 22:24:03 »

Alıntı
Uraltu :Uygar değil bilge ve asil olucak uygarlık görecelidir bu gün uygarlık diye yağımıza boyun eğmemiz öğretiliyor bize.Siz Motun Kaa’nı bir de Reis'den dinliyeceksiniz.Aklın sınırları’nı aşan bir bilgeliğin bir savaşçı'nın hikayesidir bu.
Ölüme direnen.Doğacağı yıllar önce yıldızlarla bilinip öldürülmek için daha doğmadan önce plan kurulan bu Ulu Kurt’u anacaksak eğer ateş başında,gece soluğunda,Kurt ayazın’da iki çamçak kımız bir avuç tütün içerek Şamanca ırlayıp, yüksek dille göklere seslenip, vecd halinde konuşmak lağzım.Yoksa kafada bir fransız beresi suratta bir top sakal ağızda pipo yok mihrim yok üstad gibi yalama laflarla entel tarihçi pozları çekerek frenkçe değil.Yağını ağzından atasını öğrenmek ne fena şey.Oysa ne güzeldir Ataları tanımak bir kurd'un ağızından bir kurt edasıyla dinlemek Kurt Gibi Kurt olarak Türk gibi Türk olarak.

Uraltu !

İlgi ile okuyor,büyük haz alıyorum..Yazmak için uğraşmamışsın,gayet temiz ve düşünmeden anlık dökmüşsün herşeyi..Sadelik,doğruluk bu olsa gerek..Yapmacık değil ve gayet doğal..


Alıntı
Not :ben buraya gülme işareti koymadım o işaretlerden pek hoşlanmam koymayıda bilmem kaldırmayıda bilmiyom orda iki nokta üst üste var bu da nerden çıktı bilmiyom bunu dikkate almayın.Gülüncek bir halt yok burda.


Hay yaşayasın sen !

Tanrı'da seni güldürsün neşen bol olsun..



Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589



« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2010, 02:05:45 »

Gece soluğu Ateş başı kurt ayazı ik çamçaklık kımız sohbeti gökteki cenk  acuna düşmeden evvel gelecektir.
Ataları anmadan harbemi girilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2010, 16:40:42 »

Sen çok yaşa Uraltu...
İki nokta üstüste işaretiyle D harfinin arasına bir boşluk bırak o zaman kalkar..
YANLIŞ OLAN Peynir doğrusu : D

Yazını çok beğendim kandaşım esen kal...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.162 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.