Kürtleşen Türkmenler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Ocak 2020, 16:49:09


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kürtleşen Türkmenler  (Okunma Sayısı 4528 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Akıncı Beği
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 72« : 05 Kasım 2010, 01:34:18 »

Türkmenler veya göçebe Oğuzlar, Sir Derya’da ve Maveraünnehir’de devlet kuran Büyük Selçuklu İmparatorluğununda tohumlarını atan bir soyun çocuklarıdır.Tarihi gelişim içerisindeki alın yazıları , diğer soydaşlarına nazaran farklı bir çizgi izlemiş , hem Selçuklu hemde Osmanlı içerisinde devletin soylu birer unsuru olması gerekirken sürekli ikinci planda kalmışlardır. Ünlü Koçi Bey Risalesinde “ Çingene,Yahudi,Dinsiz,Mezhepsiz,Kalleş,Ayyaş, Şehir Oğlanları” arasında yer almışlardır.

Türk soyuna mensup olan kavimler arasında meydana gelen bu tür anlaşmazlıklar , çogu kez ya devletin başına büyük felaketler getirmiş veya Türk devletini yıkmak için bekleyenlerin hile ve oyunlarına alet olmak durumuna düşülmüştür.Tarihi gelişim içerisinde Orhun Yazıtlarındaki ibret verici sahnelerden , Osmanlının yıkılışına kadar gelip dayanan bu zinciririn izlenmesinde bu gerçeği gözlemlememiz mümkündür.

Çin milleti hilekar ve sahtekar olduğu için, aldatıcı olduğu için, küçük kardeşi büyük kardeşe düşürdüğü için.....


Gerek Büyük Selçuklu gerekse Anadolu Selçuklu devletlerini kuran bir soyun çocukları olmakla gurur duyan Türkmenlerin “ gulam “ ve “Enderun” zihniyeti için sürekli feda edilmeleri tarihi bir olgudur.Tarihi mizansen ,içerisinde Anadoluya son gelişte bu coğrafyaya Türkmen ülkesi adının verilmesine sebebiyet vermelerine karşın bir türlü yerleşik hayata geçememeleri , Osmanlı toplum düzeyinde sosyo-politik bütünleşmeyi engellemiştir.

Osmanlı toplum yapısının bu dualist durumu ; sosyal , kültürel, ekonomik ve siyasi yapıların bütünleştirilememesi Türkmenlerin Kürtleşmesi denen olguyu başlatmıştır.Bunun sebebini Oğuzlar ile Göçebe Oğuzlar arasındaki tarihsel itilaf larda aramak belki mümkündür.Fakat bunun geçerliliği sürekli olarak savunulamaz.

Batı kültüründe çağdaş sosyolojinin kurucusu kabul edilen Durkheim metodolojisini ülkemizde ilk uygulayan Ziya Gökalp’tir.Gökalp’in deyişiyle “ Kürtleşen Türkler” kendisi tarafından etnografya ve lengüistik ve antropolojik bilimlerden yararlanarak kaleme almış olduğu “ Kürt aşiretleri hakkında ictimai tetkikler” adlı incelemesinde ortaya koymuştur.

Bu verilerin ışığında “ Kürtleşen (Farisi) Türkler “ meselesi ile toplumumuz karşı karşıyadır.Gökalp’e göre iyi bir etnografın , ilkel aşiretlerdeki dini, siyasi ve kavmi nitelikteki grupları tanımlaması gerekir.Çoğunlukla siyasi bir topluluğun içerisinde çeşitli soylar bulunur.Hatta bunlar başka başka dinlere mensupta olabilir.Örnek olarak ; “ Meyilli kabilesi içerisinde Avdan,Bekare,Haidi gibi Arap kökenli aşiretlerin bulunması. Türkan gibi esasen Beydili boyuna mensup ve Türk olduğu bilinen fakat Kürtçe konuşan ,fakat Türkçe konuşan Dennan, Şarkıyan gibi yezidi mezhebine bağlı Kürt aşiretler zikredilebilir.Bunun gibi Kürtlerin tasnifi yapılırken siverekte yaşayan Milli ve Karakeçili aşiretlerine değinen , Karakeçilinin ismindede anlaşılacağı üzere Bursada yaşayan Karakeçilinin bir koludur. Fakat Türkçeyi unutarak Kürtleşmişlerdir.Viranşehirdeki Milli aşireti Kürt olmakla beraber içlerinde oğuz boylarından karakeçili kabilesine mensup, Türkanlar gibi Kürtleşmiş kabilelerde bulunur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Birgün bütün dünyadaki Türklerle Çin seddinde buluşacağız. Başbuğ Atatürk
Akıncı Beği
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 72« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2010, 01:35:05 »

Asimilasyon konusu iki turlu olusur. Birincisi; "devsirme ve Turklestime" v.s. gibi; toplum zorla ve caresizlik icinde birakilarak; hakim milliyetin milliyetine dogru; her turlu devlet ve hukumet kurumlariyla ve de sivil kuruluslar eliyle, ayni zamanda da; yasam ve iliskilerin zorlamasiyla, asimiliye edilmeye calisilir. Bu bir politikadir. Bunun en insanlikdisi olani; soykirim eliyle, bir millitin yok edilme girisimlleridir. Digerinde ise; asimiliye edilecek kisinin kendi milliyetini ortaya cikarmasina cesitli dusunce ve davranislarla, kanun ve yasaklarla v.s. izin verilmemeye calisilir.

Bunun disindaki asimilasyon ise; bir cesit gonullu asimilasyondur. Avrupa'ya sonradan yerlesmis; milli kokene sahip; toplumlarda gorulur. Bu toplumlar zamanla ve nesiller degistikce; her seferinde daha cok asimiliye olarak; bulunduklari ulkeye uyum saglarlar. Buradaki asimiliyenin temeli; uyum saglamadaki yasanan mucadeledir. Cunku uyum saglamak ne kadar uzun surer ve gecikirse; o toplum kisisinin, o yabanci ulkedeki yasam ve iliskileri o kadar cok acili ve sancili olur.

Ayrica nesiller degistikce ve yasam ve iliskinin icerigi de degistikce; toplumlar, kultur, anane, gelenek, etik ve yasam iliski standartinda da; eskinin degerlerine gore asimiliyeye ugrarlar. Iste o yuzden;" Ben oglumdan geri, babamdan ileriyim" sozu gecerlidir. Iste bu asimilatif degisimdir ki; iki neslin birbiriyle olan iletisimini de zorlastirir. Cunku, dunyaya bakis acilari degismektedir. Ortak zevkler, degismektedir. Ortak hobiler degismektedir. Ortak yasam ve iliski algisi degismektedir. Asimilasyon; zorla da, gonullu de uygulansa; bir uyum ve degisimin adidir.

Bu konuda da; karsi cikisin altinda; tutuculuk, gericilik, muhafazakarlik, eski degerlere sahip cikma v.s. yatar. Halbuki; zaman akisi icinde her turlu kisinin kisiligini olusturan ve toplumlari olusturan her turlu deger; degisime ugramaktadir. Bu degisime ayak uydurum ve bu degisime karsi direnim, kisinin tum dunyaya bakis acisini da veren bir olgudur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Birgün bütün dünyadaki Türklerle Çin seddinde buluşacağız. Başbuğ Atatürk
Akıncı Beği
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 72« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2010, 01:35:49 »

Bu hususta tarihi belgelere dayanarak , Ruha(ŞanlıUrfa) sancağı defterlerinden elde edilen bilgilere göre Döğerler arasında , Bayram, Gündoğmuş ve Satılmış gibi Türkçe isim taşıyanlarda görülmektedir ve hatta Karkı gibi bazı Oğuz boyları adı almış kimselerede raslanır.Döğerli kabilesi 1747 tarihinde Milli adlı kürt aşiretinin hucumuna uğramış ve bundan o zamanın Halep valisi Ragıp paşa’nın müdahalesi ile kurtulabilmiştir.Döğerli kabilesinin Urfanın kuseydoğusunda bulunan yurdu son zamanlara kadar kendi adıyla anılmaktadır.Bunun gibi Maraş ve Gaziantep yöresindeki , Tilkiler ve Kızılkaplanlarda Kürtleşmiş Alevi Türkmenlerdir.Aynı zamanda Van yöresinde bir çok köy halkının Kürtleştiği aşiret ağalarının tarihsel belgelerinde kayırlıdır, Zilan deresinde, şehrpazar, Doğancı, Hasanabdal,Boynuzlu, çakırbey,Kumlubudak, Gökdoğan köyleri tamamen Türk’tür.


Bunun gibi Bozulus Türkmenlerinde ,kürt adıyla anılan oymak Kürt Mihmatlu, bu oymak Aydın’a yerleşmiştir.Yerleşim yerlerine Türkmen mahallesi denilmektedir.
Toroslarda yaşayan Yörükler üzerinde yapılan saha araştırmasında , “Kürtlerin menşei ve Türkmenlerin Kürtleşmesi “ adlı doktora tezinde Toroslarda Akseki ile hadim arasında Kürtler denilen Yörükler bulunmaktadır.Bu insanların söylemi ; Kebdimize kürt denilmesine akıl erdiremiyoruz ve biz Yörüğüz ötesini bilmeyizdir.

Türkmenlerin Kürtleştirilmesiyle ilgili batılı araştırmacıların önemli çalışmalarıda bulunmaktadır.Bunlardan en önemli isim Gunnar Jarring , Afganistan Türkleri üzerine yapmış olduğu incelemede , “Mukri” Kürtlerin Tumanoviç’e dayanarak , Gölken Türkmenleri ile ilgisi olduğunu düşünmektedir.

Akşehir yöresindeki kadıoğlu köyü 1891’de 8 kürt ailesi tarafından kurulmuş ve ataları Türkistandan gelen Türklerdir.Bu bölgeye gelmeden önce bir müddet iranda yaşamışlar ve Farisiler bunlara inek besleyen anlamına gelen “Gavestiya” demişlerdir.W Ruben’e göre kürt boy ve oymaklarındaki bu değişim Farisi etkisindeki yabancılaşımdan kaynaklıdır.

Bazende devletin , yerleştirme politikasyla ilgili olarak, Türkmen oymaklarının kürt oymaklarına bağlanmaları sonucu Türkmenler Kürtleşmiştir.

Bir çok araştırmacı , Türkmenlerin Kürtleştirilmesi sürecinde

1-Osmanlı İmparatorluğunun Alevi Türkmenlere uyguladığı sert polika
2-Ekonomik tesirler
3-Türklerin , kürt dilini çabuk öğrenmesi

Gibi sebeplerin rol oynadığı görüşündedirler. Kürtlerin kökenini araştıran Şeref han (Ölm.1604) Şerefname’sinde Kürtlerle ilgili ; Türkistan hükümdarının İslam peygamberine gönderdiği heyette Buğduz adlı elçi bulunur , bu elçiye kabilesi sorulduğunda kürt topluluğundan olduğu cevabını vermiştir.


Görüşmeler sonrasında aktarılan kayıtlatara göre , Peygamber kaba saba bu elçiye –salat ve selam onun üzerinde olsun-kürtlere beddua ederek : Yüce Allah bu topluluğu , kendi arasında ittifaka ve birleşmeye muvaffak etmesin; yoksa birleştikleri taktirde, onların elleriyle dünya yok olur.
Oğuz-eli’nin yaşadığı tarihten beşyüzyıl sonra yazılmış olan destanların yine XVI yüzyılın ikinci yarısında Türk kültürü taşıyan Kürtler arasında niye yayılmış olduğu görülmektedir.

Bazı araştırmacılar bu noktadan çıkışla Kürtlerin kökenini Türklere bağlamaktadır.Son yıllarda bir İngiliz antropoloğunun Güney Azerbaycan’da yaptığı araştırmalarda “ Senekli Oymağı” adı verilen ve Türtçe konuşan bir kürt oymağı tespit etmiş Türk kültürü almış Farisiler olduğunu tespit eder.

Anadoluda kürt diye anılan, Türk boyları vardır.Bunlar hem Türk’tür hemde kendilerine kürt derler.Kanuni döneminin ilk yıllarında Beğ-dili kabilesi 40 oymaktan biri 204 nüfuslu (kürt) oymağıdır.Bu tür örnekler çoğaltılabilir.

Tarih sahnesinde Türkmenlerin yaşadığı bu dramatik Farisileşme yeni bir üst yapı doğurmuştur.Tıpkı , Uygur,Hazar ve diğer Türk kavimlerinin Maniheizm,Budizm,Hristiyanlık ve Müslümanlık gibi çeşitli din ve lisanları kabul ederek yeni bir köprü oluşturmuştur.Türkmenlerin Kürtleşmesi kültürel erozyonuda beraberinde getirerek Türk Töresinden uzaklaşmayı doğurmuş , mezapotamyanın ilkel ve vahşi kültürü alınmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Birgün bütün dünyadaki Türklerle Çin seddinde buluşacağız. Başbuğ Atatürk
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.05 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.