Kürtleşen Türk boyları (Farslaşan Türk boyları)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Ağustos 2020, 19:57:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kürtleşen Türk boyları (Farslaşan Türk boyları)  (Okunma Sayısı 10095 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« : 25 Mart 2012, 20:53:17 »

Gazeteci Macit Gürbüz, ”Kürtleşen Türkler” isimli kitabında ilginç asimilasyon örneklerine yer verildi. Yazar, asimilasyonun Türklüğün adeta kaderi olduğunu ileri sürüyor.

Kürtleşen TürklerGürbüz’ün, Selenge Yayınları’nda çıkan ”Kürtleşen Türkler” adlı araştırma kitabında, Selçuklulardan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına kadar bir çok Türk boyunun mezhep çatışmaları ve iskan politikaları nedeniyle Kürtleştiği iddiaları yer alıyor. ”Asimilasyon adeta Türklüğün kaderi olmuş” diyen Gürbüz, kitabı ile ilgili yaptığı açıklamada, 3 yıl süren araştırma sonucu 400′ü aşkın kaynaktan derlediği bilgilerle Türkiye’de bu alanda yapılan ilk çalışmayı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Kaleme aldığı konunun çok hassas olduğunu ve kitabının bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılanacağını anlatan Gürbüz, ”Ben tarihi kaynaklara dayanarak bir gerçeği gözler önüne sermeye çalıştım” diye konuştu.

KİTAPTAN BAZI ÖRNEKLER

Osmanlı-Safavi çekişmesinin Anadolu birçok Türk boyunun Kürtleşmesine neden olduğu anlatılan kitapta, Orta Çağın Türklere bıraktığı başlıca mirasın Kürtleşen milyonlarca Türk olduğu vurgulandı. Güney Doğu’da bulunan Zazalar’ın kendilerini Sümerler’in devamı saydıkları hatırlatılan kitapta, 120 aşiretten oluşturuldukları ileri sürelen Zazalar’ın çoğunun Beyler, Kubatlı, Pınarlı, Hörmekli, Karaballı gibi Türkçe adlar taşıdığına dikkat çekildi.

Yüzlerce aşirete sahip Karakeçili aşiretinin Anadolu’nun birçok yöresinde yaşadıklarını, batıdakilerin kendilerini Türk, doğudakilerin ise Kürt saydıkları ifade edilen kitapta, aşiretin tarihi kaynaklarda ”Ekrad-ı Aşiret-i Karakeçeli” olarak isimlendirildiğini ve ”Bozuluş Türkmenlerindendir” diye yer aldığı savunuldu.

GAGAUZ TÜRKLERİ

Gagauz Türklerinin bir bölümünün baskılar nedeniyle Anadolu’ya göç etmek zorunda kaldığı ifade edilen kitapta, Gagauzların önce Trakya’ya yerleştiklerini, daha sonra Talas’a göç ettikleri belirtilerek, buradan da Erzurum’un Hınıs ilçesine geldikleri kaydedildi. Hınıs ilçesinde Karaçoban beldesini kuran Gaguzların burada Kürtleştiği ileri sürüldü. 16. yüzyılda Mardin Sancağı’nda yaşayan Türk kökenli aşiretlerin zaman içinde Kürtleştiğinin kaynaklarda yer aldığı belirtilen kitapta, Pinyanişi aşiretinin ileri gelenlerinden Ahmet Koç’un Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’a aşiretini anlatırken, ”Aslımız Orta Asya’dan geliyor” dediğine işaret edildi.

Kürt tarihi yazarı Bitlis’li Şeref Han’ın Şerifname adlı eserinde Tunceli ve yöresinde hükümdar ve beyliklerin soy bakımından Türkmen olduklarını ve Turani ırkından geldiklerini ifade ettiği belirtilen kitapta, Şeyh Sait İsyani’nın elebaşlarından Seyit Abdulkadir’in Diyarbakır’da kurulan mahkemenin üyelerinden Ali Saip Bey’in ”Seyitlik nereden geliyor?” sorusuna ”Abdulkadir Geylani ahfadındanım. Aslen Kürt değilim, Kürdistan’da yerleşmişim” dediği aktarıldı.

OSMANLI KAYITLARI

Osmanlı arşivlerinde Hınıslu ve Çemişgezeklü oymaklarının Kürt olduğunun kayıt altına alındığını, fakat Hınıslu Oymağı’nın yerleşim adlarının Ayğut, Kara Güne, Deli Budak adlarının Divan-u Lügatit Türk’de yer aldığına dikkat çekilen kitapta, İran’ın Horasan bölgesindeki Kürtleştirilen Türklerin öyküsünü Müge Çetinkaya’nın kaleme aldığı hatırlatıldı.

YAŞAR KEMAL TÜRKMEN ASILLI İDDİASI

Ünlü romancı Yaşar Kemal’in Kürt olarak bilindiğini fakat Türkmen asıllı olduğu iddia edilen kitapta, Prof. Dr. Orhan Türkdoğan’ın saha araştırmaları sırasında elde ettiği bilgilere yer verildi. Yaşar Kemal’in ailesinin Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu Söğüt’ten Van’ın Erciş ilçesine yerleştiği anlatılan kitapta, Türkdoğan’ın Orhan Kemal’in amcası Mehmet Kemal ile yaptığı söyleşinden de bir bölüm yer almakta.

KİTAP HAKKINDA BİLGİ

Talihte Türkler kadar çabuk asimile alan başka bir millet tanımadım”. Merhum Alpaslan Türkeş böyle diyordu. Merhum Prof. Dr. Mehmet Eröz ise. Pozantı ilçesi yakınında “Kürt köyü” diye gösterilen üç köye vardığında, halkın tamamen Türkçe konuştuğunu, ama belli ki Osmanlı’dan beri hırpalanmışlığın verdiği buruklukla “Eskiden Türklük, simdi Kürdük” dediklerini içi yanarak naklediyordu.

Hiçbir etnolog dili etnik işaret olarak kabul etmez. Eğer dili etnik işaret kabul edersek, İbrani’ce bilmeyen Musevileri, Ermenice bilmeyen Ermenileri, Çerkezce bilmeyen Çerkezleri nereye koyacağız? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ayrı şey, Türk olmak tamamen başka bir şeydir. Çünkü Türk olunmaz, Türk doğulur. Aynı şekilde Kürt olunmaz, Kürt doğulur. Herhangi bir insanın herhangi bir dili konuşuyor olması, onun o dili konuşan halktan olmasını gerektirmez.
Okuma yazma bilmeyen halkların çok çabuk dil değiştirdiklerini kaydeden Rus tarihçisi Gumilev, muhatabına şöyle diyor ve eserinde: “Pekâla, dedim kendisine, benim anam çocukluğunda altı yaşına kadar Fransızca konuşmuş, Rusça’yı ise daha sonra okula başlayıp, sokaklarda kız arkadaşlarıyla oyun oynarken öğrenmiş. Demek o günlerden sonra Fransız değil, Rus olmuştur. Peki bu durumda altı yaşma kadar Fransız mıydı?.. İrlandalılar 200 yıl boyunca kendi dillerini unutarak İngilizce konuştular, ama sonra isyan edip İngiltere’den koptular.. Eğer dili esas olarak hüküm verirsek, bu iki yüz yıl boyunca onlar gerçekten İngiliz iniydiler?”

Tarih şuurunu sahip olmayan halklar yok olup gitmeye mahkumdur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #1 : 25 Mart 2012, 20:58:53 »

Yaptığımız araştırmalar, toplumların dillerinin değişmesinin pekâlâ mümkün olduğunu göstermektedir. Şimdi bu konuyu somut örneklerle açıklamaya çalışalım.

Ziya Gökalp, “Tarihte belirli sosyolojik şartlara göre, bazı Kürt ve Türk aşiretleri, hatta bazen bir aşiretin bir bölümü, diğerine dönüşmüştür.” demektedir. Gökalp, Kürtleşen Türkmenlerden birisinin de Karakeçili aşireti olduğunu belirterek, “Nitekim Urfa’daki Karakeçili aşireti (mensupları) Şafii ve Kürtçe konuşuyorlar. Orta Anadolu’dakiler (ise) Bektaşiliğe yakın ve Türkçe konuşuyorlar. Ankara’da Karakeçili kasabası var, Kırıkkale’de, Eskişehir civarından Karakeçili aşireti var onlar ise Türkçe konuşuyorlar ve bir tek kelime Kürtçe bilmiyorlar. Hanefi mezhebini benimsemişler.”[1] demektedir. Dolayısıyla Orta Asya’dan gelen ve üç coğrafi yöreye dağılan Karakeçili aşireti, üç farklı özellik kazanmıştır. Yani aynı aşiretin mensuplarının bir kısmı Türkçe konuşuyor, Kürtçe bilmiyor; bir kısmı da Kürtçe konuşuyor, Türkçe bilmiyor.

Dil değişmeleri hakkında pek çok örnekler veren Faruk Sümer de “Karakeçililer gibi, yine Urfa’da Dögerlü adlı Türk aşireti Kürtleşmiştir, Kürt kökenli İgirmi-Dört ise Türkleşmiştir.”[2] demektedir.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ise, 1500-1600 yılları arasındaki Osmanlı tahrir kayıtlarına dayanarak; “Bugün kendini Kürt olarak bilen bazı ailelerin 16. yüzyıl kayıtlarına göre Türkmen olduğu görülüyor.”[3] demektedir.

Osmanlı kayıtları dışında, yabancı bilim adamları ve Kürt tarihçileri de Kürtleşen Türkmenlerden bahsetmektedirler.

Mesela Bitlisli Şerefeddin Han, (1597) Tunceli ve yöresindeki beyliklerin soy bakımından Türkmen olup, Selçuklu hükümdarı Melikşah’a dayandıklarını söylemektedir.[4] Şerefeddin Han ayrıca, Kürtçenin nasıl meydana geldiğinden bahsederken de “Kentlerde ve işlenmiş topraklarda yaşayan ve Acemler (Arapça bilmeyen barbarlar) ile Perslerden oluşan yerli halklara komşu olarak yaşadılar. Orada kendi (ana) dillerini terk etmişler ve dilleri barbarca (Acemce) olmuştur. Böylece her tür Kürt için kendilerine özgü bir dil oluşmuş, buna Kürtçe denmiştir.”[5] demektedir. GökTürk
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #2 : 25 Mart 2012, 21:02:48 »

A) Kürtçenin Kurmancanın Ortaya Çıkması

Türkmenlerin Anadolu’ya gelirken ilk durak olarak kullandıkları, Horasan ve Doğu Anadolu’da özellikle şehir dili olması sebebiyle Farsça, bölgeye gelen toplumların dili üzerinde diğer dillere göre daha etkili olmuştur. Farsça, önce kelime, sonra da gramer unsurları bakımından burada yaşayan Türklerin dillerini sömürmüştür. Selçuklular döneminde Farsçanın resmi dil olması ve Osmanlılar döneminde de Türkçeyi yaygınlaştırma hedefi veya politikasının bulunmaması sebebiyle Farsçanın bu etkisi günümüze kadar devam etmiştir.[8] Bölgede Farsçadan sonra en önemli dil Arapçadır. Sıralamada bu dilleri Türkçe takip etmektedir. Neticede bu üç dilin bir arada konuşulduğu bölgede Osmanlıcanın terkibinden oluşan, yeni bir lehçe olan Kurmanca ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de Kurmancaya “Doğu Anadolu Osmanlıcası” denilmiştir.

B) Kürtçeyi/Kurmancayı Oluşturan Kelimelerin Kökeni

Kürtçe/Kurmanca, Osmanlıca gibi ağırlıklı olarak, Türkçe, Farsça ve Arapça terkibinden meydana gelmiş karma bir lehçedir. Bu konuda yapılan tüm araştırmalar bunu doğrulamıştır.

Şöyle ki;

Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY, Kurmanca lehçesi için “Doğu Anadolu Osmanlıcasıdır.” demektedir.[9] GÜLENSOY, hazırladığı etimolojik çalışmada da Kürtçe içindeki 7000 dolayında kelimenin Türkçe olduğunu tespit etmiştir.[10]

Yusuf Ziyaeddin Paşa tarafından hazırlanan Kürtçe-Türkçe Sözlük’te yer alan 5900 kelimenin, %22’sinin Farsça, %21’inin Arapça, %17’sinin Türkçe, %8’inin özel isim ve %33’ünün de Süryanice, Ermenice, İtalyanca, Rusça, Yunanca, Fransızca ve kaynağı tespit edilemeyen dillerden geldiği ortaya çıkmıştır.[11]

Rusya Bilimler Akademisi tarafından hazırlanan Kürt Dilinin Etimolojik Sözlüğü’ne göre de Kürtçenin söz varlığının % 99’dan fazlasının kökeni başka dillere aittir. Başka dillerden gelen kelimelerin; % 40.96’sı Arapça, %39.09’u Farsça (<Farsça %29.23, Eski İranca %8.85 ve Fars Ağızları %1.11), %14.96’sı da Türkçedir (Azerice<%0.23). Bu üç dilden alınan kelimelerin toplamı yaklaşık olarak % 95’tir. % 2’lik Ermenice kelimeyi de katarsak bu oran %97’ye yükselmektedir. Daha küçük oranlarda kelimesi olan dilleri de katınca bu oran %99’u geçmektedir.[12
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #3 : 25 Mart 2012, 21:04:54 »

Atasını bilen kendini bilir     Türkiye
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #4 : 25 Mart 2012, 21:46:38 »

 Atasını tanımayan da k.rt peşinde koşar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #5 : 27 Mart 2012, 21:41:49 »

Tengiz :

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR." M.K. ATATÜRK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
HiTiT_TÜRKi_KRAL
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #6 : 27 Mart 2012, 22:03:48 »

Tengiz :

Tarihimizde kurduğumuz devletler arasında, "Türk" adını taşıyan ilk siyasi teşekkül Göktürk Devleti değildir. Akkad çivi yazılı belgelerinden öğrenildiğine göre, günümüzden yaklaşık 4200 yıl önce Doğu Anadolu'da kurulmuş olan Hitit Türki Krallığı, "Türk" adını taşıyan en eski Türk devletidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK MİLLETİ! SEN ANADOLU DENEN YERE SONRADAN GELME DEĞİL, İLK YERLEŞİP MEDENİYET KURANLARIN ÇOCUKLARISIN" BU MEMLEKET, DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA ÜMİT ETMEDİĞİ, BİR MÜSTESNA MEVCUDİYETİN YÜKSEK TECELLİSİNE YÜKSEK SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7.000 SENELİK TÜRK BEŞİĞİDİR."
TURANIST5050
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 17« Yanıtla #7 : 29 Mart 2012, 14:15:29 »

İdris-i Bitlisi'yi tanıyor musunuz?
500 yıl geriye gittiğinizde Alevi Türkmenlerin kesildiğini...
Türklerin nasıl Kürtleştirildiğinin hikayesi!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DÜNYA TÜRK OLSUN YOKSA YOK OLSUN
YABGU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 827


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #8 : 29 Mart 2012, 14:50:30 »

Kürt lesmisse Kürt lesmistir ManKurtlar TürK budununa en cok zarar verenlerdir savunulacak bir Taraflari yoktur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 29 Mart 2012, 14:57:49 »

Bu kürtlerinde ne b.k olduğu belli değil. Biri çıkar pkklı kürtler ermeni der, güya kürtleri aklayacak, birİ kalkar kürtlerin soyunu Oğuzlara dayandırır. Tamam kürtleşmiş Türkler olabilir. Napalım yani zaten kürtleşmişse bizden değildir. Alıp bağrımıza mı basalım.? Kürt kürttür. Olmayan soylarını araştırıpta bize bir faydası olmayacak boş işlerle uğraşmanın bir alemi yok.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.266 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.