KIRGIZ ŞECERELERİNE GÖRE TÜRK BOYLARI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Kasım 2020, 16:14:06


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KIRGIZ ŞECERELERİNE GÖRE TÜRK BOYLARI  (Okunma Sayısı 1601 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« : 29 Aralık 2014, 15:11:51 »



Biz de burada Oğuz tarihine geniş olarak girmeden Oğuz boylarının isimleri, isim anlamları ve şecerede belirtilen Türk’ün oluşumu ve daha sonra Oğuzdan Kırgızın oluşumu hakkında şema şeklinde belirtiyoruz. Bu şemada gösterilen Nuh oğlu Yafes’e bağlanan şecere geleneğinin bütün Türk ellerini etkilediği ve Cengiz soylu devletler başta olmak üzere Kazak,Özbek, Uygur ve Kırgız şecerelerinde de aynı şecerelerin kullanıldığını görüyoruz.

     Nitekim I. Bölümde verdiğimiz Kırgız şecerelerinde de Kırgız  Boyları Nuh oğlu Yafes kanalıyla kendilerini Oğuzların şecereleri içerisinde göstermişlerdir.O.Karatayev de Kırgızlarla Oğuzların etnik yakınlığını ve Kırgız, Oğuz boylarının isim benzerliği ile “en damga”larının yakınlığını ortaya koymuştur. O’na göre Kırgızlarla Oğuz boylarının ortasındaki etnik yakınlıklar Güney Sibir, Moğolistan topraklarında başlayıp şimdiki Kırgızistan bölgelerinde devam ettiği bellidir. Bu bilgilere de boylar kabileler boy harflerinden bilgiler delil olabilir. Kırgızistan’ın bölgesindeki Akman, Arslanbap, Bazar Korgon bölgelerindeki toponimler Oğuz-Türkmen boylarının bıraktığı izleri belirtiyor.

     Araştırmacı İ.B.Moldobayev ‘Manas’ destanı araştırmalarında Kırgız-Türkmen etnik yakınlıkları gösteren birkaç fikirleri sunuyor. Etnik bağlantıları boyların en harflerindeki benzerlikler de ispatlamaktadır. Harfler siyasi veya boy birleşmeler alanındaki önemli işlerde, özel zenginlilere, hayvanlara, özel eşyalara belge koymak için kullanılarak, bağımsızlığını belirten boy harflerine çok değerli muamele kılınmıştı. Resimdeki Kırgız boylarına Türkmen ve Eski Oğuz boy harflerinin (tamga) yakınlığı belirtiliyor.

TİMURLAN OMOROV


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.217 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.