Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => TÜRKÇÜ TARİH => Konuyu başlatan: Erlik Tanrıöğen üzerinde 29 Aralık 2013, 21:48:20Konu Başlığı: Izlanda ve Amerika'ya Türk Deniz Seferleri
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 29 Aralık 2013, 21:48:20
1627 senesinde Küçük Murat Reis Cezayir Limanı'ndan 15 pâre gemi ile yelken açıp, Cebelitarık'tan çıkmış ve kuzeye, soğuk ve sisli denizlere yönelmişti. Aslında Türk korsanlarının daha önceki yıllarda da Atlas Okyanusu'na açılıp özellikle Kanarya adalarına seferler düzenledikleri bilinmektedir. Örneğin Koca Murat Reis emrindeki 2-3 parçalık küçük bir filo ile 1585 senesinde Cebelitarık boğazından çıkıp Kanarya takım adalarından bazılarını talan etmiş, Lanzarotto adası valisini ve yakınlarını esir almıştı. Daha sonra, o günlerin adeti olarak, aracılar sayesinde bu esirlerden bazıları fidye alınarak serbest bırakılmıştır. Fakat Küçük Murat Reis'in filosu bu sefer daha uzak ve zorlu sulara yönelmişti; kuzeye! Atlas Okyanusundaki Av Sahaları! Bu filo önce İspanya, Portekiz ve Fransa kıyılarını izleyip kuzeye çıktı ve daha sonra İngiltere Adası'nın Bristol Körfezinde bulunan Lundy adasını işgal edip kendilerine üs edindiler ve etrafa dehşet saçtılar. Lundy adası yaklaşık 5 yıl boyunca ana üs olan Cezayir ile daha kuzey sular arasında bir ara deniz üssü olarak hizmet gördü. Buradan denizlere açılan Osmanlı korsanları daha sonra İrlanda, İskoçya, Hollanda, Danimarka, Norveç ve İzlanda'ya seferler düzenledi. Bu sayfayı hazırlarken konuyla ilgili bulabildiğim tek Türkçe kaynak olan Selim Sırrı Altıer'in "Osmanlı Bahriyesi'nin Yelken Devri ve Türk Korsanları" adlı kitabından yoğun olarak faydalandım. Kendisine Türk Denizciliğine yaptığı bu önemli katkılar için ayrıca teşekkür ederim. Bunun yanında genelağ üzerindeki bir miktar yabancı kaynakta da bu konuyla ilgili bazı bilgiler bulabildim.


Bugünkü bilgilerimiz ışığında; İngiltere'nin güneybatısındaki Bristol Körfezi ağzında bulunan Lundy Adası'nda üstlenen Küçük Murat Reis'in 15 parelik ufak donanmasının bir filosu zaman zaman İskandinav kıyılarına uzanmadan evvel İrlanda Adası'nın İrlanda Denizi'ne bakan meskûn limanlarının tamamını, Faröe Adaları, İzlanda ve Grönland sahillerindeki fiyordlar içinde gizli meskûn iman şehirlerini, dönüşte Viking sularındaki Shetland adalarında ikmal yaparak Norveç limanlarını, İsveç ve Danimarka sahil şehirlerinden bazılarını oradan Manş Denizi'ne sahili olan İngiliz prens ve kontluklarına ait limanları, kaleleri topa tutarak bastıklarını, pek çok gemi batırıp, 800 esirle payitaht İstanbul'a avdet ettiklerini biliyoruz.


İşte bu denizcilerin Amerika kıtasına ilk ayak basan Türkler olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Örneğin, bir İngilizce kaynakta rastladığım bilgiye göre Avrupalılar tarafından 1497 senesinde bulunan Newfoundland adasının etrafındaki sularda 1500'lü yılların ikinci yarısından itibaren yoğun Türk Korsan hareketleri görüldüğünden bahsediliyor ki bu ada Kanada'nın hemen doğu kıyısında bulunmaktadır. Ayrıca haritası ancak 1941 yılında hazırlanabilen Antarktika kıtasının kıyılarının Piri Reis'in ünlü dünya haritasında yüzlerce yıl öncesinden doğru olarak çizilmiş olduğunu düşünürsek henüz deniz tarihimiz hakkında çok fazla bilinmeyen olduğunu rahatlıkla tahmin edilebilir.


Kaynaklar

1. * Osmanlı Bahriyesi'nin Yelken Devri ve Türk Korsanları, Selim Sırrı Altıer


2. Cebelitarık Boğazı ve Batı Akdeniz ve Avrupa Haritaları; Kitab-ı Bahriye, 1521-1524, Pirî Reis


ALINTIDIR.


Konu Başlığı: Ynt: Izlanda ve Amerika'ya Türk Deniz Seferleri
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 29 Aralık 2013, 21:50:46
Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Hollanda asıllı Küçük Murat Reis, kahraman Türk leventlerine bu seferde önderlik etmiştir.

Türkçüler bu olayı nasıl yorumlamalıdır? Komutanlardan birinin devşirme olduğu bu gibi seferlere Atsız nasıl bakmaktadır?


Türk'ün büyüklüğü ve azameti karşısında ezilerek milletimizin hizmetine giren yabancı kimselerin hükmü ne olmalıdır?


Konu Başlığı: Ynt: Izlanda ve Amerika'ya Türk Deniz Seferleri
Gönderen: Mergen7 üzerinde 29 Aralık 2013, 21:59:41
Paylaşım için sağolun kandaşım.Ben de bir iki şey ekleyeyim.

İzlanda Avrupa'da hamam kültürü olan iki ülkeden biri.Bir diğeri bildiğim kadarıyla Finlandiya.Bunlara bu kültürün Türkler tarafından getirildiği iddiaları var.

İkinci olarak da Amerika kıtası yakınında Atlantikte abd'ye bağlı Turks-Coıcos adaları.Enver Paşa da zamanında bu konu ile ilgili araştırma yapmış.Ben de kendi çapımda küçük birkaç şey araştırmıştım internetten.Sadece kısa bilgileri derleyip beş on satır bir şeyler derlemiştim.Türk denizciliği dünyanın birçok yerinde bulunmuştur.


Konu Başlığı: Ynt: Izlanda ve Amerika'ya Türk Deniz Seferleri
Gönderen: Mergen7 üzerinde 29 Aralık 2013, 22:08:50
Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Hollanda asıllı Küçük Murat Reis, kahraman Türk leventlerine bu seferde önderlik etmiştir.

Türkçüler bu olayı nasıl yorumlamalıdır? Komutanlardan birinin devşirme olduğu bu gibi seferlere Atsız nasıl bakmaktadır?


Türk'ün büyüklüğü ve azameti karşısında ezilerek milletimizin hizmetine giren yabancı kimselerin hükmü ne olmalıdır?


Atsız atanın devşirmeler konusunda belirttikleri ile ilgili az bir tahminim olsa da yeterli bir bilgim yoktur.O konuda bir şey diyemem.Kendi görüşüm ise kimseyi kendimize tam olarak benzetemeyiz çünkü aynılık ırksal bir kavrama dayanmak zorundadır.Kendi ırkımızdan değilse şüpheyle yaklaşmak zorundayız çünkü zorda kalınca satma,arkadan vurma olasılığı büyüktür.

Ancak büyük oranda benzemişse ve sadakatine az da olsa güvenilebilecekse ve Türk'e hizmet ediyorsa şüpheci yaklaşmak ve izlemek şartıyla hizmet etmesinde sorun yoktur.Hiç hizmet etmemesinden veya başka bir ırka hizmet etmesinden iyidir.Fakat aynı göreve bir Türk'ün gelmesi daha doğru olur.