HAKASYA’DA ŞAMANİZM
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Ağustos 2020, 06:03:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: HAKASYA’DA ŞAMANİZM  (Okunma Sayısı 285 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« : 20 Mayıs 2018, 22:39:20 »

Hakaslar’ın geleneksel inançlarına göre insanın birkaç tür ruhu var.

Hakaslar’ın geleneksel inançlarına göre insanın birkaç tür ruhu var. Hayatın sonunda insanın ağzından uçup giden bir ip şeklinde betimlenen birinci ruh – tın (ruh-nefes) insanda ta ölümüne kadar bulunuyor. Hut isimli ikinci ruh türü hayatta olan insanın tam kopyası. İnsanın özünü oluşturan bir usur daha – sune isimli ölmüş insanın ruhu. Canlı insanlar dünyasında varlığını takırdı veya ağlama sesleriyle belirler. Hakaslar bu ruhu uçan girdap şeklinde betimlerler.

İnsanın olumsuz, kötü tarafının özelliklerini taşıyan haran ruhu ölünün evinde kalan ve akrabalarında hastalıkların meydana gelmesine neden olan bir ruh. Başka bir ruh türü – uzut- vefat eden insanın tamamen ölüler dünyasına giden ruhu. Ayrıca Hakaslar insanın hagba (koruyucu ruh) ve huyah (insanı ve evini koruyan iç güç) gibi unsurlarını özel bir gruba ayırırlar.

Hakasların geleneksel inançlarında önemli yer tutan şaman (ham) halkın kültürel geleneklerinin korunmasında en büyük rol oynuyordu. Hakas toplumunda şamanlar birçok dini törenlerin düzenlenmesinden sorumlu olan dini adamlar grubuna aittiler. Şamanın başlıca görevi insanlar ve ruhlar dünyaları arasında meydana gelen dengesizliği ortadan kaldırmak amacıyla başka dünyaya yol bulmaktı. Bu başlıca görevden şamanın başka vazifeleri de kaynaklanıyordu, bu arada kaçırılan ruhu iade etme, insan ya da hayvanın ruhunu koruma, ruha ölüler dünyasına eşlik etme v.s.

Şamanın güç kaynağı ‘güç hayvanı’, ‘totem hayvanı’ olarak adlandırılan koruyucu ruhuydu. Genellikle şaman koruyucu ruhunu gece saatlerinde açık havada beklerdi. Ruh hayvan, kuş, balık arasıra insan görünüşünü alıp şamanın karşısına çıkardı. Koruyucu ruh ile görüşme şamana her hangi güce sahip olma imkanını verirdi. Ruh hamı hastalıklar ve düşman güçlerinden korur. Koruyucu ruha kavuşmuş şaman çeşitli hastalıklar tedavi edebilir ve kehanetler yapabilirdi.

Şaman çeşitli tedavi yöntemlerini uygulardı. O hastalığın hem nedeni hem de ilacı olan yardımcı ruhları toplayabilirdi. Bundan sonra hastanın vücudundan hastalığı emerek çıkarmaya başlardı. Hastalığın nedeni olan enerji şamanın ağzında bulunan ve onu hastalığın içine girmesinden koruyan yardımcı ruhlar tarafından yok edilirdi. Başka durumlarda şaman hastanın ruhunu iade etmek ya da onun koruyucu ruhunu bulmak için ölüler dünyasına inerdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.253 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.04s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.