HAKASLAR’DA SU KÜLTÜ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 13:56:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: HAKASLAR’DA SU KÜLTÜ  (Okunma Sayısı 507 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 01 Nisan 2018, 20:33:03 »

Hakaslar günümüzde de Orta Alem’in (İnsan Dünyası) ruhları ile ilgili inançlardan kaynaklanan adetler ve törenleri korumaktadırlar. Söz konusu her şeyden önce doğa güçleri ve olaylarının sahip ruhlarına (dağ, su, ateş ruhları) inançlarıdır.
Birçok başka halklar gibi Hakaslar da doğa ve yaşadıkları topraklardan kendilerini asla ayrı tutmazlardı. Ana toprakları ile bağlantıları o kadar güçlüydü ki adetler ve törenler yapılırken Üst (Gökyüzü) ve Alt (Yeraltı) Alemlerin yüce tanrılarından daha çok doğa güçleri tanrılarına dua ederlerdi. Günümüzde de Hakaslar’da doğa ve insana dair geleneksel animizm (canlıcılık) inançları yaygındır.

Hakasların geleneksel dini mitolojik sisteminde önemli yer tutan kültlerden biri Sug eezi isimli su sahibi kültüydü. Hakaslar bu ruhun iki anlam taşıdığına inanırlardı. Bir taraftan o genelde su gibi mevcut olan her şeyin başlangıcı, bereketlik, temizlik ve korumanın simgesiydi. Öbür taraftan o düzensizlik ve şekilsizlik anlamını da taşıyordu ve kontrol edilemeyen güç olarak insanlar için bir bakımdan tehlikeli olabilirdi. Su, düzenlenmesi Uzay’a dönüştürülmesi gereken kaosun en kapsamlı sembolüydü. Şekilsizliğin içinde gelecek şekiller var, yeni hayat, yeni oluşum yer alıyor. Başka alemin sınırı anlamına gelen nehir aynı anda onun zamansızlığının simgesiydi. O geçmiş, şimdiki zaman ve geleceği birleştiren bir yolun sembolüydü.

Su sahibinin bütün su kaynaklarının yaratıcısına inanıldığı için insanlar ona düzenli olarak kurban verirlerdi. Aynı zamanda başka güçlü ruhlar gibi su sahibi tek anlamda iyi kalpli ya da kötü sayılmazdı. O taşkın düzenleyebilir ya da insanı nehirde boğabilirdi, ama şefalı su ile kaynakları yaratan yine O’ydu.

Su karakterinin evrenselliği onun Hakasların modern mitolojisinde başlıca yer tutmasının sebebidir. Mesela Hakasların ruh ve su ile ilgili modern mitolojik inançları su şeklinde betimlenen ‘halkın ruhu’ fikrinde yansıtıldı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Buga Yaktu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 4.155


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2018, 21:18:08 »

Eski Türkler de hayatın kaynağının su olduğunu kabul ediyorlardı. Su kültü, kutsallığı  Çingiz Yasalarına bile konu olmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.104 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.