Gökbayrak Taburu
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 00:32:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gökbayrak Taburu  (Okunma Sayısı 4906 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YABGU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 827


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« : 30 Eylül 2013, 11:04:00 »

Orhangazi Kurtuluş Savaşımızı en yakından yaşayan kentlerimizden biridir. 2 yıl, 2 ay, 20 gün işgal altında kalmış, neredeyse bu sürenin tümünü sürgünde geçirmiş bir kent için bu tarihin çok önemli olduğı bir gerçektir.

Cemal Gökbayrak bu tarih içinde öne çıkan kişilerden biridir. Kuvvayi Milliye içinde yer alan; sivil halkın direnişi içinde liderlik yapmış bir isimdir. Savaşın başından “Milli Ordu”nun kurulmasına kadar olan dönem içinde hep önemli bir isim olarak bilinmiştir.

1916'da gönüllü yazılarak Kafkas Cephesi'ne gitti. Bir süre Batum'da kaldı; 1919'da Bursa'ya döndü. Bursa'da “Kafkas Cemiyeti Hayriyesi”nin kuruluşunda yer aldı.

Bursa Valisi Hacim Muhittin Bey'in isteği üzerine bir milis kuvveti kurmakla görevlendirildi. Mayıs 1920'de 56.Tümen'den Mülazım (Teğmen) Mehmet ve İnegöllü Hafız Abdullah'la birlikte 111 kişilik birliğini kurdu. Komutasındaki birliği ile Orhangazi, Gemlik, İznik ve Karamürsel çevresindeki Ermeni çeteleri ve Kurtuluş Savaşına karşı olan isyancı güçleri bastırmakla görevlendirildi.

Hacım Muhittin Bey, Gökbayrak Cemal'in birliğine başarılarından dolayı “Gökbayrak Taburu” adını verdi. Tabura gök renkli bir bayrak armağan edildi. Gökbayrak Taburu Komutanlığı'nı bir süre Beşir Efendi ile birlikte yürütmüşler; daha sonra bu birliğin yönetimi tümüyle Gökbayrak Cemal Bey'e verilmiştir.

Bursa, Orhangazi, Gemlik ve İznik'in işgali sırasında işgal birliklerine ve köylere sürekli saldıran Ermeni çeteleri ile mücadelesini sürdürdü. Karamürsel'in İşgali üzerine İznikli Dr. Enis Bey çetesi ile birlikte burada görev aldı. Yunan işgaline ve iç ayaklanmalara karşı başarılı bir mücadele verdi. Kurtuluş Savaşı yıllarında Samanlı Dağları ve Karsak Geçidi'nde yerleştirdiği birlikleri ile direnişin öncü gruplarından biri oldu. 1921'de isyan eden Çerkez Ethem'den aldığı kendilerine katılmaları tekliflerini geri çevirdi.

Düzenli orduya geçilmesi ve Batı Cephesi'nin kurulması üzerine “Gökbayrak taburu” düzenli askeri birliklerle birleştirilerek orduya katıldı.

Beşir Pakalın Anıları'nda (Yarbay rütbesinde çeşitli askeri görevlerde bulunmuş bir kişidir.) Gökbayrak çetesi'nin kurmakla görevlendirildiğini, bir süre bu çetenin başkanlığını yaptığını anlatmaktadır. 56.Tümen Kumandanı Bekir Sami Bey'in Anılarında ise Beşir Bey'e Orhangazi Kuvvayi Milliye Komutanı olarak yazılmış yazılar yer almaktadır.)

 Fevzi Ergin’in Anılarında

“İstiklal Savaşı’nda buralarda (Karmürsel ve çevresinde) yalnız müstevli (yabancı) düşmanı değil, daha mühimi Kuvva-i Milliye, Kuvva-i İnzibatiye -yani Padişah kuvveti- vardı. Ve Kuvva-i Milliye henüz güvenilir, inanılır bir kuvvet olmadığı için de halk genellikle padişaha bağlı kuvvetleri benimsiyordu. Esasen Kuvva-i Milliye ve gayesine de öğrenmiş değillerdi.

İşte bu devre ve durumda iken Karamürsel ve havalisi Atatürk’ün Büyük Nutkun’da belirttiği gibi ilk taarruz, Yenişehir’den İznik’e doğru olan hareket “Gökbayrak” diye adlandırılan Yüzbaşı Cemal bey’in komutasında olan bir kuvvet İznik ve Karamürsel’i müdafaa etmek, daha ziyade hem düşmanı oyalamak, ilerlemeyi durdurmak, hem de halkı uyarmak ve mücadeleye katılmalarını sağlamak üzere Karamürsel-İznik arasında bulunan Akçat Köyü’nde karargâh kurdu.

O zamanlar düşmana mukavemet edilmezse düşman halka iyi davranıyor yollu müthiş bir propaganda silahı kullanılmaktaydı. Gökbayrak Taburu Kumandanı Cemal Bey ise, kahvelerde, meydanlarda hem halkı uyarmaya, hem de mücadeleye iştirake çağırıyor ve düşmanın bu müthiş propaganda silahını parçalamak için de baskınlar yaparak Rum ve Ermeni köylerini basıyor, bu şekilde mukavemetsiz teslimi önlemeye çalışıyordu. Diğer taraftan da silah ve cephane vererek halkın mücadeleye iştiraklerini sağlıyor ve hatta kaçanları muhakeme ediyor, gerekirse idam hükmü de verebiliyordu. Yani tam bir askeri örgüt halinde çalışmaktaydı.”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BaturKağan
Atakan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 22« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2013, 19:08:01 »

Kökten milliyetçi BURSAM
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.221 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.