Gâzî Anteb - Müfîde Ferîd
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Eylül 2020, 23:58:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gâzî Anteb - Müfîde Ferîd  (Okunma Sayısı 3392 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Anamaslı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 10



Site
« : 23 Ocak 2011, 00:29:27 »

GÂZÎ ANTEB

 

Türkler, hürmetle eğiliniz! Anteb karşınızdadır. Onda vatan aşkının timsâlini, kendi ezelî ve fıtrî kahramanlığınızı selâmlayınız.

 

Dokuz aydır her gün Anteb, o destânına yeni bir sahife-i celâdet ilâve ediyor. Evet dokuz ay oluyor, Frenkler, garbdaki muzafferiyetleriyle mağrur, Suriye'yi kolayca ele geçirmekle mutmain, meş'ûm Sevr muahedesinin kendilerine çizdiği şimâl hududunu işgâl etmek istediler.

 

Fethedilecek yerler askersiz, topsuz, tüfeksiz, zavallı dört-beş kasaba, Osmaniye, Anteb, Urfa, Mardin idi. Fransız orduları, başta muzika, gezmeye gider gibi alaylar, şakalar içinde yola düzüldü. Bu havâlide de Suriye'de olduğu gibi, Fransız ordusu gözükür gözükmez, yerlilerin önünde hemen rükû edeceklerini zannediyorlardı. Ve hayâllerinde girecekleri beyaz kulelerin üstüne rekzedilecek üç renkli bayrağa gülerek neş'e içinde yürüyorlardı. Fakat fıstık ağaçlarının gölgesinde, billûr ırmakların kenarında yürürken, birdenbire mermi sağanağına tutuldular. "Kemalistlerin ufak bir eşkıyâ çetesi olacak!" dediler. Hâlbuki Anteb karşısında idi.

 

Ve işde, o zaman bu zamandır, o gün durdukları yerden bir adım ilerleyemediler. Dokuz aydır o küçük kasaba, dibi olmayan bir fıçı gibi Fransızların kâfile kâfile getirdikleri bütün askerleri yutdu.

 

Frenkler karşılarında topu topu bir avuç insan görüyorlardı ve bu zavallıların başı yokdu. Topu, zırhı, silâhı yokdu. Hangi kabiliyetle, hangi mucize ile bu kadar dayanabiliyorlardı. O bir avuç ahâliyi ezmek için ne mümkün ise hepsi yapıldı. Şehri muhâsara etdiler, demir tellerle ördüler, aç bırakdılar. Mahsur kalan halk, bahçelerindeki fıstıkların meyvesi ile karınlarını doyurdu, fakat dalları ile Frenkleri dövdü. O zaman Fransızlar, Arab hududlarını geçdiklerini, Türk topraklarında olduklarını anladılar. Evet, karşılarında bir avuç insan vardı. Fakat silâhsızdılar, müdâfaasızdılar, azdılar. Evet, bir avuçdular; fakat bu bir avuç Türk, Gâzî Antebliler muzaffer Fransız ordusunu tevkîfe kâfi geldi. Fransa'nın başı, Türk vahded-i milliyesinin kendi kendine hasıl olmuş fıtrî, tabiî ve kahraman bir müdâfaasına çarpıyordu. Bütün müdâfaa tertibâtı, göğüslerini dolduran Türk vatanperverliği ve İslâm imânıdır.

 

Kahraman Antebliler! Yanmış, yıkılmış enkâzı kendinize siper  yapdınız, on kişi bir tüfengi bekliyorsunuz. Birbirinizin şehâdetini müteâkib hemen öbürü, tüfengini yakalıyor. Ve yine topların, tankların hücûmuna karşı delik deşik göğüslerinizi hâil yaparak kazandığınız mevki-i şerefi kimseye vermiyorsunuz.

 

Gâzî Anteb, sen bugün yalnız cenûb hududlarını müdâfaa etmiyorsun. Cenûbdaki hukukumuzu edebî bir suretde tesbid ediyorsun. Frenkler şark sûlhünü istediler ise, İngilizleri o fikre imâle etdiler ise, başlıca sebeb sensin. Çalınmış hukukumuzun iâdesi ihtimâlini kazandıran hep sensin.

 

Biz bugün, senin yeşil ağaçlarının sâkîn gölgesinde millî târihimizin en ulvî vak'asını, en saf şehâdetini, millî kahramanlığımızın ilâhî bir timsâlini seyrediyoruz. Onun için hükûmet bugün senin yaralı ve asîl göğsüne Gâzî nişanını takarken bütün millet birden karşında huş ile, şükrânla eğiliyoruz.

 

Gâzî Anteb, dünyada bir Türk kaldıkça, senin ismin mukaddes tanınacak, dünya durdukça senin gazân, Türklüğün ebedî bir timsâli olacakdır.

 

Müfîde Ferîd
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Bizim için Hüseyin’in Kerbela’daki ölümü değil, Kür Şad’ın Çin’deki, Genç Osman’ın İstanbul’daki ve Osman Batur’un Altaylardaki ölümü daha ilgi çekici, daha acıklı ve daha şanlıdır." H. Nihâl ATSIZ

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2011, 00:32:25 »

Otağı incelemeden hızlı giriş yaptın Anamaslı. umarım otağda sürekliliğin, diğer kandaşlarının  ebedî bir timsâli olacakdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
shaman
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 137



« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2011, 00:53:04 »

Anamaslı, sana kandaşim demek isterdim ama orası biraz soru işaretiyle dolu kusura bakma.

Sürekli ülkücü ve Osmanlıcı yazarların gözüyle konuları irdeliyorsun -ya da şöyle desek daha doğru olur kopyala yapıştır yapıyorsun birkaç makaleyi- Birde Türkün gözüyle Türkçü yazarların gözüyle bu yolladığın iletileri araştırsan belki karşına farklı bir yapı çıkacak. Onun için otağı iyi incele de aramızdan erken ayrılmayasın.

Bu otağ Türk'lere ait kendini, kanını, soyunu Türk olarak görenlere ait, biz ne islamı öne çıkartırız, ne de kişilerin dinine karışırız. Hele hele dini tartışmalara yol açacak konulardan kesinlikle sakınırız. Onun için iletilerinde öne çıkarttığın Türk-İslam sentezini bir incelemeni tavsiye etmekten başka bir şey söylemek istemiyorum sana.

Tanrı Türk'ü Korusun... TÜRK zaten YÜCE'dir...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'ÜZ TÜRK'ÇÜYÜZ ATATÜRKÇÜ'YÜZ BAŞBUĞUMUZ ATATÜRK, YOL GÖSTERİCİMİZ NİHAL ATSIZ... TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN... ARKASINDA OLMASAYDI ŞANLI BİR MAZİ BU MİLLETTEN ÇIKAR MIYDI BÜYÜK BİR "GAZİ"
Anamaslı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 10



Site
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2011, 01:05:09 »

Sentezcilik neredeymiş? Makâledeki "İslâm imânıdır" cümlesi dışında İslâm'la ilgili bir şey göremedim. Müfîde Ferîd'in kim olduğunu öğren; hangi yıllarda yaşadığını öğren; aynı yıllarda Ziyâ Gökalp'ın, Mehmed Emîn'in veyâ Ömer Seyfeddîn'in yazdıklarını da oku. Makâle, bugün yazılmış bir yazı değildir. O yıllardaki yapılabilecek Türkçülük böyleydi. Daha cumhûriyetin dahi olmadığı bir dönemden bahsediyoruz.

Otağı iyi incelediğim gibi, ülkücü veyâ Osmanlıcı da değilim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Bizim için Hüseyin’in Kerbela’daki ölümü değil, Kür Şad’ın Çin’deki, Genç Osman’ın İstanbul’daki ve Osman Batur’un Altaylardaki ölümü daha ilgi çekici, daha acıklı ve daha şanlıdır." H. Nihâl ATSIZ

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.216 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.