Doğu Türkistan Devlet Arması İle İlgili
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ekim 2020, 05:26:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Doğu Türkistan Devlet Arması İle İlgili  (Okunma Sayısı 5857 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« : 01 Mayıs 2011, 19:22:11 »

Kandaşlar, Doğu Türkistan Devlet Arması'nı hepimiz görmüşüzdür. Ama aklımıza başka bir şey gelmiş olabilir. Tıpkı benim aklıma geldiği gibi... Armada dikkat çeken şey ise Osmanlı Tuğrasıdır. Diğer ilginç olan şey ise Osmanlı Tuğrası şeklinde yazılan "Bismillahhirrahmanirrahim" yazısıdır. Aslında bunda bir gariplik yok, fakat niye Osmanlı Tuğrasına benzer bir şekidle yazıldı? İşte bu yüzden böyle bir başlık açma gereği duydum.


Gördüğünüz arma böyle ve bu devletin resmi armasıdır.

Şimdi bu armanın özelliklerine bakalım.

Hilal yayının sağında ve solunda dokuzar adet nokta olan, hilalin ortasında stilize edilerek yazılan, “Bismillahhirrahmanirrahim”; hilal yayının kesiştiği yerde üç yıldız ve altta noktaları bağlayan kurdeleden ibarettir. On sekiz nokta, Doğu Türkistan’da yaşayan on sekiz Türk boyunu temsil etmekte, üç yıldız ise tarihte Doğu Türkistan’da kurulan Göktürk, Karahanlılar, ve Uygur devletlerini sembolize etmektedir.


Şimdi biraz daha derine inelim.Şu ana kadar pek de bilinmeyen bir sefer aslında Çin seferi. Osmanlı'nın son dönemlerinde vuku bulması ise apayrı bir ilginçliktir. Hani şu "hasta adam" dönemi var ya işte tam da bu döneme tesadüf ediyor bu öksüz sefer. Öksüz bırakılmasının muhtemel sebebi ise hafızalarımızda Osmanlı'nın son dönem resminin, toprak kaybetme, haremde sefahat ve gerici istibdattan ibaret olduğu şeklindeki bilinçli olarak yapılan yanılsamadır. İşte bu yanılsamadan dolayıdır ki, Osmanlı'nın son dönemini hakkıyla analiz etmekten aciziz.
Aslında herşey 1873 Haziranında Doğu Türkistan'dan gelen bir heyetle başlıyor. Bu sıralarda Seyyid Yakup Han Çin'e karşı bağımsızlık mücadelesi vermektedir. Ellerinde Yakup Han'ın ve halkının yeryüzündeki müslümanların koruyucusu olan padişahın engin kanatları altına sığınmak istediklerini belirten bir mektupla Hoca Töre (Yakup Han'ın yeğeni) ve heyeti Abdülaziz'in huzuruna çıkar. Özellikle elçinin mektubu okuduktan sonra, sözlü olarak, ülkesinin içinde bulunduğu vahim durumu anlatması ve askerî yardım talebinde bulunması üzerine Abdulaziz'in direktifiyle derhal yardım hazırlıklarına başlanılmıştır. Bütün alet edevatıyla birlikte 6 adet Krupp topu, 2 bin tüfek ile kapsül ve barut imaline mahsus tezgah ve sair aletler Türkistan'da zorda olan kardeşlerimiz için hazırlanır. Bu aletlerin nasıl kullanılacağı da düşünülmüştür elbette. Mermi imal etmeyi bilmeyen ve hayatlarında ilk defa bu topları kullanacak olan Doğu Türkistanlılara yardımcı olmak ve onları nizamı bir savaşa hazırlamak için Enderunlu Murad Efendi'nin başkanlığında bir askeri heyet de Kaşgar'a gönderilecektir.
Çok zorlu bir yolculuktan sonra nihayet Kaşgar'a varmışlar ve müslümanların sevgi gösterileri ve gözyaşları arasında şehre girmişlerdir. Seyyid Yakup Han'ın 100 pare top atışıyla selamladığı Osmanlı yardım heyeti, bu gelişiyle Orta Asya İslam alemine adeta yeni bir hayat aşılamıştır. Doğu Türkistan a gönderilen Türk bayrağı, Kaşgar semalarında dalgalanmakta, hutbeler de Osmanlı padişahı adına okutulmakta ve basılan paralarda da Osmanlı hakimiyeti açıkca belirtilmektedir. Daha sonraları, 1908'de yine Çin'deki Müslümanların eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için, üzerinde sadece Türk bayrağı dalgalanan "Pekin Hamidiye Üniversitesi" (Darü'l Ulum'il Hamidiye) açılmıştır. Buradaki ilginçlik ise bizim "Kızıl Sultan" diye tanıdığımız Abdülhamit Han'ın Çin'deki Müslümanların eğitimini bile düşünmesidir.


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turk-tarihi/ii-abdulhamit-ve-turkistan/


Sanırım armadaki Tuğra'ya benzeyen “Bismillahhirrahmanirrahim” yazısı bu yüzden var.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2011, 14:37:22 »

Osmanliya bagliliklarini bildirdikten sonra Osmanli Tugrasini kullanmaya baslamislar.
Bunun yaninda bugünkü Dogu Türkistan bayragida rengi disinda Türk bayragi ile aynidir.

Birbirimize binlerce km uzakta olsakta, bin küsür yil bazi nedenlerden dolayi ayri düsmüs olsakta her zaman en kötü günümüzde birbirimize destek olmusuz.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2011, 19:17:41 »

Şimdi ise Doğu Türkistan'ın kanayan yarasına bir yudum suyu bile çok gören bir iktidar ile uğraşıyoruz...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.277 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.