ÇUVAŞLAR’DA ATALARA TAPINMA
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 22:43:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÇUVAŞLAR’DA ATALARA TAPINMA  (Okunma Sayısı 267 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 01 Nisan 2018, 20:30:12 »

Eski Çuvaşlar, ölü aile üyelerinin (Çuvaşça ‘vattisem’) dünyevi işlerle ilgilerini kesmedikleri ve yaşayan kişilerin kaderlerini etkileme imkanlarının bulunduğuna inanıyorlardı. Hayattayken çok büyük saygı gösterdikleri atalar öldükten sonra canlıların her işine yardım eden kutsal heykele (ikona) dönüşürdü. Aynı anda ikonaların da ikram, hediye, eğlence ve dualara ihtiyaçları vardı.

Atalara tapınmanın ana töreninin ismi Yupa’dır. Çuvaş halk takviminde ölülerin anma ayı olarak sanılan Yupa (Ekim) ayında atalar anılırdı. Sonbaharda düzenlenen ölüler anma törenlerinde cenaze sırasında konulan geçici mezar taşı (salam kalake) yerine yupa adlı kalıcı tahta ya da taş mezar anıtı dikilirdi.

Atalara tapınma törenleri arasında defin töreni, salam kalake ve yupa dikme töreni, ayrıca ölülerin anması ile ilgili kutlamalar yer alırdı.

Dualar (hıvni) eşliğinde yapılan kurban verme törenleri atalara tapınmada büyük önem taşıyordu. Tören sırasında ateşler ve tütsü yakılıyor, kömürler üzerinde dans ediliyor, şarkılar söyleniyor, keman çalınıyordu. Özel olarak kurulan altar üzerine ölünün sembölü olan mezar taşı konulur, sonra mezarlığa dikilir ve üzerinde mumlar yerleştirilip sabaha kadar yanması sağlanırdı. Tören sırasında kullanılan mumlar, ateş ve başka unsurlar hep birlikte Evren’in yaratılmasını simgelerdi. Eski Çuvaşların inançlarına göre böyle tören düzenlendikten sonra ölü yakınlarının karşısına gelir, aile mutluluğunun korunması, bolluk içinde yaşanması içina ona ikram edilirdi. Atalara hava koşulları, tarlaların verimliliği bağlıydı.

Kalam isimli bahar ve Simek isimli yaz bayramları de atalara tapınma ile ilgiliydi.

Kalam – doğanın canlanması ile ilgili geleneksel bahar bayramıdır. Bu bayramda bütün akrabaların evleri tek tek gezilir, dua edilir, ataların ruhlarına yemek ikramları verilirdi. Atalar ile iletişimin kurulması için evde bulunan Uşa yupi isimli özel taş üzerinde mumlar yakılırdı.

Simek – mezarlıkların ziyaretiyle atalara tapınmaya adanan yaz baharıdır. Bu bayramda hamamda yıkama, pencere ve kapıları yeşil yapraklarla süsleme, börek ve krepler pişirme, kurban kesme, mumlar yakma, dua etme, ataların ruhlarına ikram etme, mezarlıkları ziyaret etme, anma şarkılarını söyleme, müzik çalma ve dans etme gibi faaliyetleri içeren törenler düzenlenirdi. İnanca göre şenlik havası ölülerin dünyasını renklendirirmiş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.07 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.