ONURLU ERKEK TÜRK'LER
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 06:20:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: ONURLU ERKEK TÜRK'LER  (Okunma Sayısı 9909 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« : 30 Haziran 2011, 17:23:06 »

Çanakkale Savaşları yüzyılın son centilmen savaşları olarak değerlendirilir. Bu değerlendirme savaş ahlâkı ve kuralları açısından bakıldığında sonuna kadar doğrudur. Birinci Dünya Savaşı'nın diğer cephelerine ve bundan sonra günümüze kadar yapılan savaşlara bakıldığında neden bu savaşların "onurluca" yapıldığı anlaşılabilmektedir.


Çanakkale Cephesi'ne çıkarma yapan müttefik askerleri karşılarında yamyam ve barbar Türkleri bekliyorlardı. 25 Nisan gününden başlayarak kanlı savaşların yaşandığı bu cephede kısa sürede başarı sağlanamayınca Müttefik Kuvvetleri sekiz buçukay sürecek maceralarına başlamışlardı. Her geçen gün Türklerle Müttefik askerleri arasındaki ilişkiler artıyor, birbirlerini tanımaya başlıyorlardı.
 

Maskeli İngiliz Askerleri
 

Her iki taraf askerleri de zafer için bulundukları bu topraklarda, karşılarındaki askerlerin de kendileri gibi insan olduğunu, öldüklerini, ölürken acı çektiklerini, kan döktüklerini ve kısacası farksız olduklarını anlıyorlardı.

Başlangıçta Müttefik askerleri için, Türklere esir düşmek korkulu rüya idi. Esir düşerlerse Türklerin onlara neler yapabileceklerini hayal bile edemiyorlardı. Zaman geçtikçe yaşanan olaylar bu düşünceleri siliyordu. Yaralı müttefik askerlerine Türklerin gösterdiği ilgi, esirlere yapılan iyi muamele ve Türklerin dürüst savaşçılar olması müttefik askerlerinin bu düşüncelerini tamamen değiştirmişti.

Gazeteci C.E.W.Bean, 10 Kasım 1915'te defterine "Türkler: Yaşamın Güzel Yanları" başlığıyla, siperlerdeki bu ilginç durumu şöyle anlatıyor. :

"Son zamanlarda Türklerle iyi iletişim kuruyorduk. Siperlerine, Mısır'daki Türk savaş esirlerinden gelen ve çok iyi bakıldıklarını anlatan mektuplarıyla, sağlıklı ve mutlu olduklarını gösteren fotoğraflarını atmıştık. (Gerçi bizim askerler bunu yapmamızı pek istemiyor ama...) Her neyse, karşıdan şu yanıtı aldık: "Sadaka ile yaşayan bir adam, domuzun, lanetin tekidir. Karnımız tok olduğu gibi yedek yiyeceğimiz de bol. Ellerimizde tüfeklerle hazırız. İngilizlerin çok silah ve cephanesi olabilir. Ancak, bizim de süngülerimiz ve inancımız var. Eğer iddia ettiğiniz gibi büyük bir millet iseniz, neden üstün ilkeler doğrultusunda hareket etmiyorsunuz da, başkalarının aklını çelerek sadakatlerini bozmaya çalışıp alçalıyorsunuz?...

Çok asilce bir cevap! Bu tür çabaları yoğunlaştırıp, Türklerin teslim olmalarını sağlayabiliriz sanıyordum. Kaldı ki onlar da -ya da Almanlar-, benzer yöntemleri bizim üzerimizde denemişlerdi."

"Üç hafta kadar önce, Türklerin üç günlük bir bayramı vardı. Bizim siperlere, üzerine silinmez kalemle ve aceleyle şunlar yazılı iki paket sigara attılar: Prenez, fumez avec plaisir notre heureux énnemis. (Alın, afiyetle için mutlu düşmanlarımız)

Karşılığında biz de onlara, konserve sığır eti yolladık. Paketi, üzerinde "Bully beef non" (sığır bifteği istemeyiz) mesajı yazılı olarak geri yolladılar."

Avustralyalı bir albay ise, Ekim ayı sonunda ülkesine yolladığı mektupta, "Siperlerdeki Yaşam ve Türkler" başlığı altında durumu şöyle dile getiriyor:

"Türkler çok dürüst savaşçılar. Kahramanlık ve cesaretleri tartışılmaz. İşkence, zulüm ve dumdum kurşunu konusundaki tüm iddialar yalandır. Geçen gün, yanlışlıkla atılan bir şarapnel ile Kızılhaç katırlarından birisini öldürdüler. Anında özür dilediler. Daha önce de yaralılarımızla ilgilendiler. Onları, kıyıya bırakıp bize haber verdiler. Burada hiçbirimizin, Türklere karşı büyük bir düşmanlık beslediğini sanmıyorum..."

Öte yandan, Çanakkale Cephesinde Müttefiklerin en çekindiği şeylerden bir, Türklerin zehirli gaz kullanma olasılığıydı. Genel olarak yüksek noktaları tuttukları için ve rüzgar da uygun estiği zaman, zehirli gaz kullanılması çok büyük can kaybına yol açabilirdi. Almanların elinde bu gazdan bulunduğu biliniyordu. Batı Cephesi'nde, Fransa'da kullanmışlardı da...Özellikle İngilizlerin, zehirli gaz kullanımından endişe ettiği ve askerlere gaz maskesi dağıtıp, olası bir tehlikede neler yapılması gerektiği konusunda özel eğitim verdiklerini öğreniyoruz.

Ancak Türk subay ve komutanları, Almanların isteğine ve önerisine karşılık bu yöntemi, "mertçe ve adil" bulmayıp, savaş kurallarına da aykırı olacağı gerekçesiyle onaylamamış ve zehirli gazı, savaşın son gününe kadar kullanmamışlardır.

Çanakkale Cephesi'nde zehirli gaz kullanıldığına ilişkin haberlerin asılsız olduğu ve endişeye gerek bulunmadığı, Avustralya ve Yeni Zelanda basınında sık sık dile getirilmiştir. Örneğin, Wellington'da çıkan "Otago Times" Gazetesi, 1 kasım 1915 günü, "Savaşçı olarak Türk" başlıklı bir yazı yayınlamıştır. Yazıda aynen şunlar yer almaktadır:

"...Hastaneye ateş edilmiyor, zehirli gaz kullanılmıyor. Triumph (savaş gemisi) isabet alıp batmaya başlayınca, tekrar ateş edilmiyor. Türk, ikili oynamıyor. Bunun aksini iddia edenler Gelibolu'ya değil, en çok Mısır'a kadar gelenlerdir.

The Age adlı Avustralya gazetesi, 11 Aralık 1915'te, gene Türklerin zehirli gaz kullanması sorununu ele almış ve "gaz bombası saldırısından korkulmuyor" başlığı altında yayınlanan yorum yazısında, cepheden gelen raporlara dayanarak konuyu şöyle değerlendirmiştir.

"...Şu ana kadar bu cephede Türklerin savaş yöntemlerinin hakça olduğunu kabul etmek dürüstlük gereğidir. Türklerle Avustralyalılar arasındaki savaş mertçeydi ve sonuna kadar öyle olacağını umuyoruz. Bu savaştan önce Türk'ü hor görüyorduk. Artık öyle bir şey söz konusu değil. O'nu yendiğimizde -ki o gün uzak değildir- hepimiz onları Almanların etkisine girmekle birlikte, ahlâksızca savaş yöntemleri kullanacak kadar tötonikleşmemiş (Almanlaşmamış) olarak hatırlamak istiyoruz."

Türklerin zehirli gaz kullanmama nedenlerinden biri de yüksek noktaları tutuyor olmalarıydı. Özellikle Arıburnu'nda yukarıdan aşağı doğru atılacak gaz bombası denizden esen rüzgarla yukarılara çıkabilir ve Türk askerlerini de etkileyebilirdi. Hatta Çanakkale'nin meşhur rüzgarı, zehirli gazı yarımadanın hesaplanamayan bölgelerine sürükleyebilirdi.

Ayrıca Türklerin elinde gaz maskesi de bulunmuyordu. Herhangi bir gaz kullanımında gaz maskeleri olmadan dayanmak olanaksızdı.

Bu arada Türklerin elinde zehirli gaz bulunup bulunmadığı da araştırma konusudur. Gerçi olsaydı da bu gazın sonuç itibariyle kullanılmayacağı açıktır. Böylelikle Müttefik askerlerinin Türklere olan güvenleri boşa çıkmamış, "Türkler zehirli gaz kullanmaz, onlar dürüst savaşçıdırlar" diyerek gaz maskesi takmayarak bu güveni sürdürmüşlerdir.

Görüldüğü gibi savaşın her türlü çirkinliğine rağmen, savaşın içinde bile böylesi bir imaj yaratmak, Çanakkale Savaşları'nı yüzyılın, hatta yarınların son centilmen savaşı haline getirmiştir.

TÜRKÇE KULLANALIM KANDAŞIM! BURASI TÜRKÇÜ BİR OTAĞ!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2011, 17:31:55 »

Centilmenlik yaftası bizi uyutmanın yeni bir kolumu acaba.Bu dünyada Türk'den başka hiç kimseye centilmen olmam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Tengri_Kurt
Atsızcılar - Karaman
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 235


Türkçü- Turancılar


« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2011, 19:50:21 »

Acuna "insanlık" sıfatını veren bir ırkın torunu olmaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Henüz s.çmasını bilmeyen insanımsı itler günümüzde bize insanlık dersi vermeye kalksa da; tarih "TÜRK" olmadan hiçbir şeydir, bunu bütün acun kabul etmeye mecburdur ki; etmektedirlerde.

Tanrı Soyum'a kut versin, daim kılsın! Esenlikle...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türküz | Türkçüyüz | Atatürkçüyüz
OnbaşıUrungu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 17


Gök Girsin Kızıl Çıksın!


« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2011, 21:05:02 »

Her ne kadar bize karşı savaşan cahiller şerefsiz ahlaksız da olsa ben de Türk askerinin insanlık örneği davranışlarından gurur duyuyorum kandaşım biz de onlar gibi davransak nerede kalır bizim Ulu millet olusumuz.

Tanrım Türk soyunu budununu korusun,kut versin!
Esen kalın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BUMİNKAĞAN
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 58« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2011, 21:45:48 »

Yazıyı okudum görüşüm şudur;
Biz TÜRK lere karşı savaşana asla acımam yaralasam yine ateş ederim parçalasam doymam kanını içerim cesedini yakarım öldürme diye yalvarsa parça parça ederim asla acımam merhamet etmem nedenmi?
Çünkü o soysuz piçler geçmişte olduğu gibi bizlere asla acımadı merhamet etmedi onlara asla inanmam güvenmem ancak TÜRK kandaşıma göstereceğim merhamet öyle büyüktür ki düşmana göstereceğim vahşet akıl almaz olur kıyas kabul etmez.TÜRK acımasız olmalı düşmana sert olmalı her an tetikte olmalı gözleri kin saçmalı başka yolu yok bakışları bozkurt gibi korku salmalı.Tarihte hep gördük ihaneti artık asla acımak merhamet yok.Ne denmiş harbiye marşında "Yaklaşacak düşmana mezar olur bu yerler" daima önce biz vurmalıyız artık yetti sabrımız yok acımamız yok kinimiz çok büyük.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta, ikisi arasında insan oğlu kılınmış. İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumin Kağan, İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini töresini tutuvermiş, düzenleyi vermiş.
GöKTÜRK KÜRŞAD
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 400


TTK


« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2011, 00:00:48 »

Ben centilmen Türk olmak istemiyorum.Centilmenliği sadece kendi soyumdan olan kandaşlarıma ve akrabalarıma yaparım.Zaten centilmenlik yapacak zaman değil,enik yavruları azgınlığını yapsınlar,askerimiz centilmen davransın,böyle bir şey düşünülebilir mi?Soykırım yalanı olduğu halde inanmayan şerefsizlere centilmenliğimizle mi yaklaşalım?Hiç bir Türk bu devrin centilmenlikle geçirilemeyeceğini bilir.TTK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK,bu ülkenin yegane efendisi,yegane sahibidir.Saf TÜRK soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır;hizmetçi olma hakkı,köle olma hakkı.Dost ve düşman,hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler.                          M.Esat Bozkurt
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2011, 00:07:48 »

Centilmenliği savaşta ederim, çeçenler gibi savunmasız askerin boğazını kesmeyerek yaparım bu işi, esir aldıysam eğer adam gibi kapatırım bi hapishaneye orda çürütürüm. Savunmasız hiç bir insanı katletmem. Ama bana silah çeken kundaktaki bebek bile olsa onu da affetmem.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Altay Kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 287


« Yanıtla #7 : 01 Temmuz 2011, 01:06:16 »

"Centilmen" ne demek?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 01 Temmuz 2011, 02:11:21 »

"Centilmen" ne demek?

Yazı sanırım alıntı... Yazıyı kaleme alan kişi de, Türklerin dünyaya bizzat kendisiyle birlikte uygulamalı öğrettiği üstün hasletlerini tek kelime de toplayabileceğini düşünüp ''Centilmen'' kelimesinde karar kılmış. ''Centilmen'' kelimesine farklı anlamlar yüklenmiş olsa da, işin esası ''Saygılı, Kibar'' manasına gelmektedir. Yazarın kafasında bu söz nasıl canlandı orası ayrı konu fakat; ''Centilmen''in ihtiva ettiği anlam Türkler için yavan kalmaktadır. Türkçe veya Türkçeleşmiş bir kelime ile Türk'ün üstün hasletlerine vurgu yapılması daha doğru olurdu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Altay Kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 287


« Yanıtla #9 : 01 Temmuz 2011, 02:53:35 »

Yazı sanırım alıntı... Yazıyı kaleme alan kişi de, Türklerin dünyaya bizzat kendisiyle birlikte uygulamalı öğrettiği üstün hasletlerini tek kelime de toplayabileceğini düşünüp ''Centilmen'' kelimesinde karar kılmış. ''Centilmen'' kelimesine farklı anlamlar yüklenmiş olsa da, işin esası ''Saygılı, Kibar'' manasına gelmektedir. Yazarın kafasında bu söz nasıl canlandı orası ayrı konu fakat; ''Centilmen''in ihtiva ettiği anlam Türkler için yavan kalmaktadır. Türkçe veya Türkçeleşmiş bir kelime ile Türk'ün üstün hasletlerine vurgu yapılması daha doğru olurdu.

Evet yazı bir alıntı olabilir ama bu konu üzere yorum yapanlarında "centilmen" sözcüğünü kullanmaları beni rahatsız etti, özellikle burda bir Türkçülük otağında. Sadece bu konu içeriğinde değil, diğer konularda da bu tür yabancı kökenli sözcükler kullanılıyor, bir çok sözcüklerin arapça, farsça gibi yabancı kökenli olduğu için, yorumları anlamakta zorluk çekiyorum. Ancak bazen yabancı kökenli sözcüklerin almanca diline yakınlığı olduğundan anlayabiliyorum, "centilmen" sözcüğü gibi, bunun Türkçesi "onurlu erkek" demektir, neden burda Türkçenin yerine fransızcası kullanıldığına anlam veremiyorum!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.219 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.