Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => TÜRKÇÜ TARİH => Konuyu başlatan: Bozkurt58 üzerinde 17 Şubat 2018, 20:37:17Konu Başlığı: Campus Mauriacus Savaşı Öncesi Atilla'nın Ordusuna Nutku:
Gönderen: Bozkurt58 üzerinde 17 Şubat 2018, 20:37:17
Campus Mauriacus Savaşı Öncesi Atilla'nın Ordusuna Nutku:

Bu kadar çok kavim üzerinde kazandığınız zaferlerden sonra, şimdi dünyayı istilâ etmek üzere olduğunuz sırada sizi gayrete getirmeyi uygun bulmam. Çünkü bu ancak acemi komutanlara, tecrübesiz orduya karşı söylenir. Zaten savaştan başka bir şey tanır mısınız ki siz. Bir erkek için, elinde sîlâhı ile intikamını alması kadar güzel bir şey var mıdır? Tabiatın, kalbi intikam hırsıyla doldurması en büyük lütüftur. Bunun için her halükarda düşmana hücum edelim. Çünkü daima ilk hücum eden daha cesurdur. Bu birleşmiş çeşitli kavimleri önemsemeyiniz. Zaten müdafaa için birleşme de korku alametidir. Görüyor musunuz? Daha hücumdan evvel onları korku sardı. Tepelere çıkmak istiyorlar. Fakat buraları da onları kurtaramayacak. Düz yerlerde sığınacak yer arayacaklar. Bunu da başaramayacaklar. Romalıların pek beceriksiz silah kullandıklarını biliyoruz. Bunun onlar için ilk başarısızlık belirtisi olduğunu söyleyemem. Fakat toz tabakası onların aleyhindedir. Disiplinsiz bir surette birleşerek kalkanlarıyla savunma yapmak istiyorlar. Bunlara asla önem vermeyerek Alanlar ve Vizigotların üzerine hücum ediniz. Burası savaşın en çetin olacağı yöndür. Sinirler kesilince, uzuvlar düşer ve kemikler çökerse vücut kendini tutamaz. Kalpleriniz heyecanlansın, adetiniz üzere heyecanla hücum ediniz. Silahlarınızın kuvvetini, Hunların azametini gösteriniz. Eceli gelen rahat yatağında da ölür. Savaş olmamış olsa idi bu kadar kavim üzerinde Hunlar hakim olarak kalabilir miydi? Maeotis; kapalı, gizli yollarını asırlardan beri atalarımıza niçin açtı? Başarıdan eminim. Bu savaş meydanı Hunlara iyi gelecek, talih vaad etmektedir. Düşmana ilk oku ben atıyorum ki, okumun değdiğiadam ölmüş insan demektir. Zira Attila savaş yapmaktadır.

Jordanes, Got Tarihi

(https://i.hizliresim.com/6Jyg03.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Campus Mauriacus Savaşı Öncesi Atilla'nın Ordusuna Nutku:
Gönderen: Sahib Giray üzerinde 17 Şubat 2018, 21:06:42
Aynı söz Thomas R.P. Mielke'nin iki ciltli "ATTİLA" romanında bulunuyor. Romanda tarihi yanlışlar barınsa da güzel bir roman. Okuyabilirsiniz.