Büyük İskender Makedondur. Cengiz Han Moğoldur.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Nisan 2020, 17:03:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Büyük İskender Makedondur. Cengiz Han Moğoldur.  (Okunma Sayısı 13585 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alp_Nusret
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 19« : 15 Eylül 2013, 11:09:01 »

 Yılmaz ÖZTUNA

BÜYÜK İSKENDER HEYKELİ ATİNA İLE MAKEDONYA'YI GERDİ

Makedonya’nın başkenti Üsküb’ün en mutena meydanına dikilen dev İskender heykeli.

Yazarlık hayatımda okuyucularımdan en fazla soru aldığım bir konu Cengiz Han Türk mü Moğol mu? muammasıdır. Şimdi de Büyük İskender Yunanlı mı Makedon mu? furyası başladı. Zira Makedonya Cumhuriyeti, başkenti Üsküb’ün en mutena meydanına muazzam bir İskender heykeli dikti ve... Atina’da kıyamet koptu. Yunanistan, bir Yunan olan İskender’in Makedonya ilgisi nedir, ne demektir yaygarasına başladılar. Malûm Yunanistan, Makedonya’nın hem NATO’ya, hem Avrupa Birliği’ne üyeliğini engelliyor. Makedonya, Yunanistan’ın bir eyaletinin adı olmakla, bir devletin de adı olamazmış! Dostumuz Yunanlılar’ın bu çeşit fantezi ve fantastik iddialarına biz Türkler alışığız ama böyle bir girişim gerçekten sınırları aştı.
Efendim, Milâd’dan önce 4. asrın adamı olan İskender’le, 13. asrın başlarının şahsiyeti Cengiz’in ille alâkasını bulmaya zorlanırsam, benzerlik şudur: İkisi de, bütün insanlık tarihinin en büyük iki cihangiri, kıt’alar aşan büyük askerleridir. İskender Yunanistan’dan kalkıp bütün Anadolu’yu İranlılar’dan alarak Mısır’a, İran’a, Türkistan’a, Hindistan’a kadar bizzat gitti. Cengiz, Çin ile Orta Avrupa arasında cihangirlik yaptı. İskender’in ölümü (M.Ö. 323) ile Cengiz’in ölümü (1227) arasında tam 1550 yıl var.

BÜYÜK İSKENDER BİR MAKEDONDUR

Büyük İskender bir MAKEDON Hükümdarıdır

Büyük İskender, bir Ârî ırk olan ve bugünkü Makedonlar gibi bir Slav Bulgar ırkı olmayan Eski Makedon ırkındandır. Fakat Yunanca konuşan, Yunanlı’laşmış bir hanedana mensuptur. Hocasının Aristo olduğunu söylemek, İskender’in hangi kavimden olduğunu net şekilde açıklar. Aristo, gerek Antikite’de, gerek Hristiyan ve Rönesans Avrupası’nda ve gerek başlangıcından günümüze İslâm dünyasında en büyük bilge (üstad, hoca) kabûl edilen emsalsiz bir filozof, mütefekkir, bilgindir (klasik İslâm literatüründe Aristo hâce-i evvel, Eski Yunan felsefesini Arapça’ya nakleden Türk asıllı Fârâbî ise hâce-i sânî sayılır).
O halde İskender, açık ve kesin şekilde Makedon’dur. Bir millete mensubiyet için o milletin kanından gelmek asla gerekmez, milliyet kültürle oluşur. Ama bu, kökeni ve taht şehri kendi topraklarında bulunan İskender’i Makedonya Cumhuriyeti’nin sevip benimsemesine de asla ve kat’â engel değildir. Ancak at üzerinde kılıç çeken Üsküb’deki heykeli anlaşılan Yunanistan tarafından tehdit şeklinde algılandı. Halbuki günümüzün Makedonya devletinin Yunanistan’dan bir talebi yoktur.

MAKEDONYA 1912’DE OSMANLI’DAN AYRILDI

Osmanlı Makedonyası denen bölge, 1912 sonunda Türkiye’nin elinden çıktı. Sırbistan’la Yunanistan arasında paylaşıldı, birkaç ilçe Bulgaristan’a verildi. Osmanlı Makedonyası “Vilâyât-ı Selâse = 3 Eyalet” denen 96.400 kilometre kare, Ege Denizi’ne çıkışlı bir coğrafya bölgesi idi. 1910’a doğru 4.2 milyon nüfus içeriyordu. Şu 3 eyalet: Selânik 35.000 km2, 1.415.000 n. (28 ilçeli 4 sancak = il) + Manastır 28.500 km2, 1.061.000 n. (23 ilçeli 5 sancak) (Manastır 3. Ordu’muzun merkezi idi) + Kosova (merkezi Üsküb) 32.000 km2, 1.726.000 n. (32 ilçeli 6 sancak). Manastır eyaletimiz, aşağı yukarı bugünkü Makedonya Cumhuriyetidir. Selânik eyaletimiz Yunanistan’dadır. Kosova (Üsküb) eyaletimiz de bugünkü Kosova Arnavut Cumhuriyeti’dir.
İskender’den sonra gelen Romalı Sezar, cihangir olarak İskender’i geçemedi. Tıpkı Cengiz’den 2 asır sonra gelen Timur’un -Moskova ile Delhi ve Çin arasındaki askerî faaliyetine rağmen- Cengiz’i geçemediği gibi...

CENGİZ HAN BİR MOĞOLDUR

Cengiz Han bir MOĞOL Hükümdarıdır

1908’den sonra pek çok Türk’e adını vermekle beraber Cengiz, bir Moğol hükümdarıdır. Göktürk hâkanlarından inen, dolayısıyla Mete Oğuz Han’ın kutlu kanını taşıyan bir aileden gelen Cengiz’in dedeleri Moğol’laşmışlardı, Türkçe değil Moğolca konuşuyorlardı. Ancak Cengiz’in 4 oğlundan üçünün muhteşem Çağatay, Altınordu, İlhanlı, Kırım gibi namlı Türk devletlerinin hükümdarlarının babaları olması, üstelik Cengiz’in ordusunda çok Türk bulunması, Gökalp ekolü tarihçilerimiz ve politikacılarımızın onu benimsemesine sebep oldu. Meşrutiyet’ten sonra bir Osmanlı şehzâdesine bile Cengiz adı verildi ki bizim Enver’in eşi Nâciye Sultân’ın ağabeyi Osmanlı albayı Şehzâde Abdülhâlim Efendi’nin oğludur.

MOĞOLİSTAN’IN SİMGESİ

Biz Türkiye’de Cengiz heykelleri yapsak, Moğolistan sevinir mi, yadırgar mı bilmiyorum. Bugün Moğolistan’da Cengiz, Özbekistan’da Timur; Türkiye’de Atatürk ne ise odur. O ülkeler Cengiz ve Timur heykelleri ile doludur. Timur’un Semerkand’daki muhteşem türbesi, bizim Anıt Kabri’miz gibidir. Cengiz’in mezarı ise bilinmiyor, -Attila’nınki gibi- gizlenerek gömülmüştür. Her ikisi de hiçbir arkeolojik araştırmada henüz bulunamadı. Attila ise Türk’tür. Attila ve Cengiz pagan’dır, zaten Attila, Peygamberimiz’den 2 asır öncedir. Cengiz’in 1 oğlunun nesli Budist, diğer 3 oğlunun nesilleri ise Sünnî-Hanefî-Mâtürîdî Müslüman olmuşlardı ki Selçuklu ve Osmanlı’nın mezhebidir.

Çocuk yaşta okuyucularım da var. Bu kadar özel isim akıllarında kalmayabilir. Özetliyorum: Büyük İskender Safkan Makedon'dur ve Cengiz Han Safkan Moğol’dur. Moğollar, bir Türk boyu değildir, Moğolca bir Türk lehçesi değildir. Keza Türkçe ile akraba olduğu nazariyesi bugün tutulmuyor. Ancak Türkçe ile Moğolca birbirlerine kelime alıp vermişlerdir ki kelime alış verişinin dil akrabalığı ile ilgisi yoktur (tay ekli bütün kelimeler ve ulus gibi bazı kelimeler Moğolca’dan alınmıştır).
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp_Nusret
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2013, 11:09:21 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Cengiz Han, Moğollar ve Timur Türk mü? Prof. Dr. Ahmet Taşağıl
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Boran
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2013, 11:31:39 »

1- Türklerle Moğollar iki kardeş millettir. Altay grubu denen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir. Türkçe ve Moğolca eskiden tek dil olup ancak Hunlar çağında iki ayrı dil haline gelmiştir. "Hun - Türk münasebetleri" adlı tebliğ ile bunu iddia ve ispat eden Türk, Moğol ve Çin dilleri bilgini Von Gabain olmuştur. (İkinci Türk Tarih Kongresi, s. 895- 911, İstanbul, Kenan Matbaası).

2- Moğol kelimesini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollar'a (yani Moğolca konuşan boy ve uruklara) ne dendiği kesinlikle belli değildir. Sekizinci yüzyıla ait Orkun yazıtlarında görülen "Otuz Tatar" ve "Dokuz Tatar" adlı birliklerin Moğol olduğu ileri sürülmüşse de bu, bir faraziyeden ibaret kalmıştır: Çünkü bugün Moğolistan denilen eski Gök Türk ülkesinin ancak onuncu yüzyıldan başlayarak Moğollar'la dolduğu ortaya konduktan sonra Sekizinci Yüzyılın Otuz Tatar ve Dokuz Tatarlar'ın da Türk olduğu kendiliğinden belli olmuştur. Gök Türkler çağında adı geçen "budun"lardan Moğol olduğu kesinlikle bilinen ancak Kıtaylar'dır ki daha sonraki zamanlarda da tarihe Moğol olarak geçmişlerdir.

3- Fakat Çengiz'in "Moğol" topluluğu etnik değil, tıpkı "Osmanlı" tabiri gibi siyasî bir isimdir ve aralarında Türkçe konuşan veya Türk olan boylar ve uruklar da vardır.

4- Eserini On Birinci Yüzyılda yazan Kaşgarlı Mahmud, Tatarlar'ı, ayrı lehçeleri olan bir Türk kavmi olarak göstermiştir.

5- On Üçüncü Yüzyılda Büyük Çengiz İmparatorluğunu gezen Marko Polo, "Tatar" kelimesini Türkler'le Moğollar'ın ikisini birden kapsayan bir deyim olarak kullanmıştır.

6- Türkler'in kendileri de "Tatar"ı Türkler'in bir parçası ve belki de Doğu Türkçe'siyle konuşan Türkler olarak saymışlardır. Âşıkpaşaoğlu, tanınmış tarihinde Süleymanşah'la birlikte Anadolu'ya gelen Türkleri "elli bin miktarı göçer Türkmen ve Tatar evi" olarak kaydeder.

7- Osmanlı padişahlarından II. Murad zamanında, hicrî 843'te yazılıp tarafımdan yayınlanan bir tarihî takvimde Çengiz, Ögedey, Güyük, Mengü, Hülegü, Abaka, Keyhatu gibi Müslüman olmayan Çengizli kaanlar rahmetle anılmıştır. (Osmanlı Tarihine ait Tarihî Takvimler, s. 92-94, İstanbul 1961, Küçük aydın Basımevi). Yani On Beşinci Yüzyıl ortalarına kadar Türkiye'de aydınlar arasında bir Tatar düşmanlığı, Müslüman olmayan Türk'e düşmanlık diye bir şey yoktu. Bu müsamahakârlık Doğu Türkleri'ni veya Tatarlar'ı yabancı saymaktan, Çengiz Hanedanını millî bir hanedan saymaktan ileri geliyordu. Umumî bir müsamaha olsaydı aynı hoşgörürlük Bizanslılara, Ermeniler ve Gürcülere, Batılılara karşı da gösterilirdi.

8- Türkler'le Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber Çengiz Han, Moğol değil, Türk'tü. Çengiz'in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Profesör Zeki Velidi Togan, 1941'de yayınladığı "Moğollar, Çengiz ve Türklük" adlı küçük eserinde, (s. 18) ve 1946'da yayınladığı "Umumî Türk Tarihine Giriş" adlı büyük ve değerli eserinde (s. 66) Çengiz Kaan'ı 1221'de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi, Çengiz'in eski Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şatolar ise, bilindiği üzere eski Gök Türkler'den inen büyük bir uruktur. Çengiz'in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır. Çengiz'in aile adı olan "Börçegin", "Börü Tegin'in Moğolca söylenişinden ibaret olduğu gibi "Çengiz" kelimesi de "Tengiz" yani "Deniz" kelimesinin Moğolca söylenişinden başka bir şey değildir. Türkçe'de "t" ile başlayan kelimelerin Moğolca'da "ç" ile başladığını Altay dilleri uzmanları söylemektedir.

Çengiz'in ailesi hiç şüphesiz eski Türk devlet geleneğine uygun olarak çok eski zamandan beri Moğollardan bir kısmı üzerinde (belki de Moğollaşmış Türkler üzerinde) beğlik eden bir Eçine Hanedanı kolu idi. Bu hanedanda Türk geleneklerinin devam etmekte olduğu Çengiz'in oğullarından Çağatay ve Ögedey'in adlarından gözükmektedir. "Çağa" ve "Öge" bilindiği üzere, Türkçe kelimelerdir.

9- Aksak Temir Bek'in bir Barlas gibi olması ve Barlasların Moğol uruğu sayılmasında Temir'in Türklüğüne engel değildir. Temir'in ailesi de Çengiz ailesinin bir kolu olup Barlas uruğu üzerinde beğlik etmiştir. Ruslar tarafından Temir'in mezarını açmak suretiyle yapılan incelemeler onun da uzun boylu ve beyaz tenli olduğunu ortaya koymuştur ki eski Arap ve Fars edebiyatlarındaki Türk tavsifine tamamen uygundur. Üstelik Temir'in anadili de Türkçe'dir.

10- Ne Çengiz ne Temir Bek, Aryanî tipinde değildi. Klâs.k Türk tipi bazı sahtekârların iddia ettiği gibi Hind Avrupa tipi olmayıp Çinlilerle Aryanîler arasında orta bir tiptir. Mezarlardan çıkan kafatasları, eski heykeller, eski duvar resimleri ve tarihî tavsifler bunu gösterdiği gibi Arap ve Fars şiirlerinde de çekik gözlü Türk güzellerinin övülmesine dair birçok örnek vardır. Milâdî 1114'te, yani daha Çengiz'in ve Moğollar'ın ortaya çıkmasından ne kadar önce ölmüş olan Zemahşerî'nin bir Türk güzeli hakkında yazdığı şu şiirlere bakın:

"O ne kutlu bir gündü ki Yâfes kızlarından güzel ve cilveli bir kıza malik olmuştum. O güzel gözleri her ne kadar dar ise de sihir kârlık bakımından geniştir. Baktığı vakit gözlerinin karası görünürse de güldüğü zaman bu siyahlığın hepsi kaybolur."

Atsız Ata' nın Makalesinden Alıntıdır.

Atsız Atamız bize bu durumu yıllar önce açıklamış gereksiz bir tartışmaya girip birbirimizi kırmanın manası olmadığı için konu kilitlenmiştir.

ALIN OKUYUN, BU KONUNUN TAM YETKİLİSİNDEN YANİ ATSIZ ATA DAN

  İşbara Kağan 10 Ocak 2010
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
0707
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


« Yanıtla #3 : 15 Eylül 2013, 13:29:35 »

Hadi İskender tamam da Cengiz Han' a Sadece Moğol olarak belirtilmesi abestir. Koyduğun izletide  aynı programda Ahmet Taşağılı' ın  '' 13 yüzyıla kadar Türkçe ile Moğolcayı ayırt edemeyiz'' diye vurgu yapmasını niye görmediniz?
 Programın tamamını şurdan izleyebilirsiniz:
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Hunlar, Göktürkler, Moğollar - Prof. Dr. Ahmet Taşağıl - Eski Türk Tarihi - Teketek 7.12.2009
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #4 : 15 Eylül 2013, 15:48:33 »

CENGİZ HAN BİR MOĞOLDUR

Cengiz Han bir MOĞOL Hükümdarıdır

1908’den sonra pek çok Türk’e adını vermekle beraber Cengiz, bir Moğol hükümdarıdır. Göktürk hâkanlarından inen, dolayısıyla Mete Oğuz Han’ın kutlu kanını taşıyan bir aileden gelen Cengiz’in dedeleri Moğol’laşmışlardı, Türkçe değil Moğolca konuşuyorlardı. Ancak Cengiz’in 4 oğlundan üçünün muhteşem Çağatay, Altınordu, İlhanlı, Kırım gibi namlı Türk devletlerinin hükümdarlarının babaları olması, üstelik Cengiz’in ordusunda çok Türk bulunması, Gökalp ekolü tarihçilerimiz ve politikacılarımızın onu benimsemesine sebep oldu.

Cengiz Han'ın Moğol olduğunu kabul etmediğim gibi, moğolların Türk'ten ayrı bir unsur olduğunu da kabul etmiyorum.
Daha Cengiz'in torunlarının kurduğu devletlerin adını dahi bilmeyen bu adam, diyesim geldi ama yine de hizmetlerine binaen saygıyla analım.
Kubilay devletini unutmasına atıfta bulunuyorum.


Abdülaziz dönemini anlatan kitabında da, Ebuzziya Tevfik'in "Yeni Osmanlılar Tarihi" adlı torunu Ziyad Ebuzziya tarafından bugünkü
Türkçeye çevrilen 3 ciltlik muhteşem hatırattan (ç)alıntılarla doludur.

1- Türklerle Moğollar iki kardeş millettir. Altay grubu denen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir. Türkçe ve Moğolca eskiden tek dil olup ancak Hunlar çağında iki ayrı dil haline gelmiştir. "Hun - Türk münasebetleri" adlı tebliğ ile bunu iddia ve ispat eden Türk, Moğol ve Çin dilleri bilgini Von Gabain olmuştur. (İkinci Türk Tarih Kongresi, s. 895- 911, İstanbul, Kenan Matbaası).

Ben İkinci Türk Tarih Kongresi'ne ve orda sunulanlara itibar edemiyorum. Yabancı insanların bilgileri verileri dayatıldı gibi.
Zeki Velidi Togan orda yoktu ikinci kongrede, bu 1937'de yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde çok sayıda yabancı akademisyen
ve konuk hali hazırda orda bulundu. Halbuki Asya Tarihini ilk inceleyen ve bunu kaynak kitap eden Türk, Togan beğdir. (1911)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Erlik Tanrıöğen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 875


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2016, 22:59:34 »

Makedonyalı Iskender diye bilinen adamın Makedon olduğunu kanıtlayan bir yazı. Düşünün yani.

Bir de Spartalı Kilon'un nereli olduğunu bulsalar keşke. Veya Miletli Timotheus'un. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk-Gücü
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 26« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2018, 22:21:48 »

Cengiz Han Moğoldur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Adanalı
Türk-Gücü
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 26« Yanıtla #7 : 23 Mayıs 2018, 22:23:40 »

İkisi de büyük askeri dehalardır. ama farklı toplumlardan çıkmışlardır. Cengiz han moğollar için çok zeki birisi olarak o konuma gelmiştir. o dönem moğolları yağmur yağınca savaşı bırakan cahil bir kitleye sahip. Cengiz han bunların yanında çok akıllı davranmıştır. ancak iskender filozofların çağında ortaya çıkmış doğal olarak iyi bir eğitim almıştır. makedonya gibi görece daha akıllı bir halkın başında daha bilgili birisi olarak yükselmiştir. kendi toplumlarına göre ikisi de zeki, ancak birbirlerine göre iskender daha zekidir. Cengiz han askeri açıdan büyük bir kıyıma imza atmıştır. intikamını çok sert alan bir hükümrandır. sen bana on kere vur ben sana bir kere vurayım diyen kişi Cengiz han oluyor burada. genel olarak geçtikleri yerde canlı bırakmazlar. itaat olduğunda ise ağır şartlara ve vergilere zorlarlar.

iskender hakkında aşırı bilgim yok ancak iskender ile Cengiz han savaşsalar her türlü Cengiz han yener. doğu orduları her zaman daha güçlüdür. adetleri ve töreleri daha keskindir. daha zor şartlarda yetiştikleri için daha dayanıklılardır.

Cengiz han Türk değil moğoldur. ancak moğolları adam etmek için Türklerin teşkilat yapısını, Türklerin eğitim bilgisini kullanmıştır. moğollar o dönem için bir avuç unsurdur. moğol devletinin ordusunun ve halkının büyük çoğunluğunu Türkler oluşturmuştur. sonrasında dörde bölünen devletlerin 3'ü Türk devleti diye anılır bu yüzden. dolayısıyla Cengiz han Türk değildir ama bir Türk devleti bırakmıştır geriye.

ayrıca Cengiz han Türk düşmanı değildir. yendiği Türk toplulukların hataları vardır. ve dünya hakimiyeti için yenmek zorunda olduğu devletler Türklerden oluşuyordu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Adanalı
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 9.081


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #8 : 23 Mayıs 2018, 23:42:59 »

Senin bildiğin yanıldığına yetmezken burada akıl veriyorsun Adanalı, yapma bunu!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 655


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« Yanıtla #9 : 24 Mayıs 2018, 01:52:21 »

İkisi de büyük askeri dehalardır. ama farklı toplumlardan çıkmışlardır. Cengiz han moğollar için çok zeki birisi olarak o konuma gelmiştir. o dönem moğolları yağmur yağınca savaşı bırakan cahil bir kitleye sahip. Cengiz han bunların yanında çok akıllı davranmıştır. ancak iskender filozofların çağında ortaya çıkmış doğal olarak iyi bir eğitim almıştır. makedonya gibi görece daha akıllı bir halkın başında daha bilgili birisi olarak yükselmiştir. kendi toplumlarına göre ikisi de zeki, ancak birbirlerine göre iskender daha zekidir. Cengiz han askeri açıdan büyük bir kıyıma imza atmıştır. intikamını çok sert alan bir hükümrandır. sen bana on kere vur ben sana bir kere vurayım diyen kişi Cengiz han oluyor burada. genel olarak geçtikleri yerde canlı bırakmazlar. itaat olduğunda ise ağır şartlara ve vergilere zorlarlar.

iskender hakkında aşırı bilgim yok ancak iskender ile Cengiz han savaşsalar her türlü Cengiz han yener. doğu orduları her zaman daha güçlüdür. adetleri ve töreleri daha keskindir. daha zor şartlarda yetiştikleri için daha dayanıklılardır.

Cengiz han Türk değil moğoldur. ancak moğolları adam etmek için Türklerin teşkilat yapısını, Türklerin eğitim bilgisini kullanmıştır. moğollar o dönem için bir avuç unsurdur. moğol devletinin ordusunun ve halkının büyük çoğunluğunu Türkler oluşturmuştur. sonrasında dörde bölünen devletlerin 3'ü Türk devleti diye anılır bu yüzden. dolayısıyla Cengiz han Türk değildir ama bir Türk devleti bırakmıştır geriye.

ayrıca Cengiz han ürk düşmanı değildir. yendiği Türk toplulukların hataları vardır. ve dünya hakimiyeti için yenmek zorunda olduğu devletler Türklerden oluşuyordu.
Türk'ün T'sini büyük yaz bidahakine !!! Yazını ben düzeltim!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.123 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.