BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA MEDİNE'Yİ MÜDAFAA EDEN ASKERİMİZ ÇEKİRGE DE YEDİ..
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 00:40:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA MEDİNE'Yİ MÜDAFAA EDEN ASKERİMİZ ÇEKİRGE DE YEDİ..  (Okunma Sayısı 2137 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« : 24 Ekim 2013, 23:14:30 »

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA MEDİNE'Yİ MÜDAFAA EDEN ASKERİMİZ ÇEKİRGE DE YEDİ..
BU YIL HACCA GİDEN HACILARIMIZIN KAÇI BU GERÇEĞİ BİLİYORDU?
İŞTE O GÜNLERDE OLANLARDAN BİR DEMET:

Birinci Cihan Savaşında Medine-i Münevvere-yi İngilizlere karşı savunan Fahrettin Paşa yalnız düşmanla değil, tabiatla, açlıkla da mücadele ediyordu. Sıcaklık Hicaz'da yazın içeride, odada 38 derece; dışarıda gölgede 40- 50 derece arasında değişiyordu. Arazi susuz ve çıplak kum çöllerinden ibaretti. Dağlar ağaçsız çıplak, boğaz ve geçitler sarp olup bazı yerlerinde bir kişinin dahi hareketine zor imkan veriyordu.
Fakat Fahrettin Paşa için en mühim mesele askerlerini beslemekti.Zira askerin erzağı her geçen gün azalıyordu. Açlıktan ve gıdasızlıktan ölümler başlamıştı. İstanbul'dan veya başka bir yerden yiyecek gelmesine imkan kalmamıştı. Çünkü İngilizler demir yolunu da tahrip etmişlerdi. Çaresiz kalan Fahrettin Paşa askerine çekirge yedirmeye mecbur olmuştu.Ancak Anadolu'dan gelen askerler çekirge yemezlerdi.Bu sebeple çekirgenin çok iyi tanıtılması ve sevdirilmesi gerekiyordu. İşte bunun için 7 Haziran'da askeri birliklere çekirge ile ilgili bir tamim gönderdi. Bu tamimde özetle şöyle deniliyordu;

Çekirgenin Serçeden Ne Farkı Var?
Çekirgenin serce kuşundan ne farkı var? Yalnız tüyü yok. O da serce gibi kanatlı ve
uçuyor. Bitki ile besleniyor. Serçe gibi huysuz, serçe gibi asabi. Yediği şeyleri itina ile seçiyor ve temiz şeyleri yiyor. Hem de tiryaki ve keyif sahibi. Tütün ve limondan pek zevk alıyor.

Hicaz, Asir, Yemen ve Afrika Araplarının baslıca gıdası çekirgedir. Bedeviler sağlamlıkların ve zindeliklerini çekirgelere borçludurlar. Çekirgeyi develerde büyük bir zevk ile yiyorlar.

Çekirgeleri doktorlarımıza incelettirdim. İnceleme neticesinde çekirgeden yüksek sitayişle bahsettiler, şifa ve gıda özelliklerini saymakla bitiremediler. Ancak ziraata zarar veriyor diye çekirgeye niçin bu kadar düşman oluyoruz.Bir çok hayvanda ekinlerimizi tahrip etmiyor mu? Çekirge hem gıda hem de şifadır. Av etleri gibi bunlardan da istifade etmeliyiz. Yediğimiz sebzelerin birçoğundan da faydalı olduğu anlaşılmıştır.
Çekirge her iklimde yenilebilir. Yenmesi Sünnet-i Seniyye'dir. Cenab-ı Peygamber Hadis-i şeriflerinde "iki ölü ve iki kanlı bize helal oldu" İki ölü; çekirge ile balık, iki kanlı ise; karaciğer ve dalaktır.

Çekirgenin kesin şifa özellikleri; Dizlerinin bağı çözülenlere, zayıflara, bünyevi hastalıklara ve basurlara büyük tesiri vardır.Romatizma için iksir gibidir. Şifa özellikleri bilhassa yumurtasında toplanmıştır. Biz maalesef bunları çukurlara gömerek üzerlerine kireç döküp ziyan ediyoruz.
Çekirge Yemekleri:
- Toplanan çekirgeler çiroz gibi güneşe serilir, iki üç gün kadar güneşte kurutulur. Ayakları ve başı koparılır. Kalan beden kısmı bir parça yağ ile kavrulur ve kavurma gibi yenilir.
- Sıcak su ile haşlanır. Baş ve ayakları temizlenir, hemen pişmek üzere olan pirinç ve bulgur pilavına karıştırılır.
- Haşlanmış çekirgeler tabağa konularaktan üzerine zeytin yağı ve limon gezdirilir.
- Çekirgenin kavrulan kısmı havan içinde toz haline getirilir ve et konservesi şeklinde kutularda dağarcıklarda saklanır.

Büyük bir dikkat ve ihtimamla, kendime mahsus titizlik ile yaptırdığım tecrübelerde tıbbi kıymeti anlaşılan ve yenmesi sünnet olan çekirgeye yan gözle bakmak ve ondan tiksinmek, en hafif tabir ile nimetin kadrini bilmemektir. Dün karargah sofrasında "Çekirge tavası vardı". Arkadaşlarımla beraber pek zevkle yedim ve bunları "dil konservesi 'nden daha iyi buldum. Hele zeytin yağı ve limon suyu ile salatası pek nefis oluyor.
Velhasıl dün çekirgeyi bahçelerden kovup uzaklaştırmak tedbirini düşünürken, bugün çekirge geliyor mu? diye yollarını gözlüyorum. Hangi mıntıkaya çekirge düşerse tarif ettiğim şekilde bana da çekirge gönderilmesini arkadaşlarımdan rica ederim.

Hicaz Seferi Kuvvetler Kumandanı
Fahreddin
EVET ÇÖL KAPLANI FAHRETTİN PAŞA BÖYLE DEMEK ZORUNDA KALMIŞ. ASKERİMİZİ MEDİNE'Yİ PEYGAMBERİN TORUNU OLDUĞUNU İDDİA EDEN VE İNGİLİZLERDEN PARA ALIP OSMANLI'YA İSYAN EDEN ŞERİF HÜSEYİN'E KARŞI SAVUNUYORDU... HACILARIMIZIN KAÇI BUNU BİLEREK ORAYA GİTTİLER... BİLDİKLERİNİ HİÇ SANMIYORUM, ONLAR HAYALİ ŞEYTANA TAŞ ATTILAR, LEBBEYK DİYE SLOGAN ATTILAR, HURMA VE ZEMEZEMİ YÜKLENİP GELDİLER... "ALLAH KABUL ETSİN" DİYEMEYİZ, ALLAH KABUL ETMEZ...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2013, 09:14:34 »

 Kandaş, çok güzel bir ayrıntıya parmak basmışsın. Bu konuda malesef, bizim millette araplığı kutsama, arapçayı kutsama bir ibadet edasıyla sayılıyor. Yanımda hapşıran hacı enişteme çok yaşa dediğimde kabul etmiyor da o elhamdülillah diyecekmiş, ben de yerkamüllah gibi bir şey diyecekmişim. Oraya şeytan taşlamaya gidenler, o firavun arapları taşlasalar, Tanrı katında daha büyük bir ibadet yapmış sayılır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.239 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.