Birinci Dünya Savaşı sonlarında Fransa’daki toplama kamplarında sivil Türk esirl
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Kasım 2020, 22:14:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Birinci Dünya Savaşı sonlarında Fransa’daki toplama kamplarında sivil Türk esirl  (Okunma Sayısı 2825 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 07 Ağustos 2009, 00:48:16 »

Birinci Dünya Savaşı sonlarında Fransa’daki toplama kamplarında sivil Türk esirler
Ocak 1915’ten itibaren Fransa’daki Türk asıllı Osmanlı vatandaşları tutuklanıp toplama kamplarına gönderildiler.


Bu sivil Türk esirleri 30 Ekim 1918’e kadar La Chartrouse Garaison ve Pontmain’deki toplama kamplarında yaşadılar.
Arkadaşımız Ali Özuyar bu sivil esir Türklerin öykülerini araştırdı...
Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa İngiltere ve Rusya’da yaşayan ‘İttifak Devletleri’ grubunun [Almanya Osmanlı ve Avusturya-Macaristan imparatorlukları ile Bulgaristan] vatandaşları büyük bir tehdit altındaydı. Aynı tehdit ‘İttifak Devletleri’ grubunun sınırları içinde yaşayan ‘İtilâf Devletleri’ vatandaşları için de geçerliydi. Ancak uygulama devletten devlete değişiyordu...
Savaş başladığında önce İngiltere ardından da Fransa ve Rusya sınırları içinde yaşayan Alman Osmanlı ve Avusturya-Macaristan uyruklu sivil yabancıları ‘potansiyel’ casus olarak görüp dikenli tellerin ardına hapsettiler.
İlk sivil esir kampı İngilizler tarafından kuruldu. Ardından Fransa ve Rusya da ülkelerindeki ‘yabancı’ sivilleri ‘düşman’ sayarak yaşam koşulları hiç de elverişli olmayan toplama kamplarında enterne etmeye başladılar.
İtilâf Devletleri grubunun bu politikalarına ilk tepki Almanya’dan geldi: Almanya misilleme olarak ülkesinde yaşayan yaklaşık beş bin İngiliz’i tutukladı ve Berlin yakınlarındaki ‘Ruhleben Sivil Esir Kampı’na yerleştirdi.
İngiltere Fransa ve Rusya’nın ‘yabancı düşmanlara karşı’ uyguladığı bu politikaya bire bir mukabele etmeyerek konuya daha esnek bir biçimde yaklaşan devletler ise Avusturya-Macaristan ve Osmanlı imparatorlukları oldu.
Her iki imparatorluk da sınırları içinde yaşayan yabancılar için esir kampı toplama kampı tarzı girişimlere baş vurmadı. Ancak söz konusu yabancıları gözetim altında tutarak kendilerinden bulundukları yerleri terk etmemelerini istedi. Şüpheli gördüklerini ise sürgüne gönderdi...
Savaş başladığında Fransa’da yaklaşık on bin; bazı kaynaklara göre de sekiz bin Osmanlı vatandaşı bulunuyordu. Ermeni Rum Süryani Yahudi ve Maruni asıllı Osmanlı vatandaşları bunların büyük çoğunluğunu oluşturuyor.
Türk kökenli Osmanlı vatandaşları ise azınlıktaydılar ve tehdit altında olanlar da onlardı. Çünkü dönemin Fransız Hükümeti Ermeni Rum Yahudi Süryani ve Maruni asıllı Osmanlı vatandaşlarına; “kendi milliyetlerini ispat” ve ikamet ettikleri yerlerdeki tanınmış bir Fransız vatandaşından sertifika getirmek suretiyle çalışma ve oturma izni veriyordu.
1915’in ilk ayından itibaren Fransa’daki Türk asıllı Osmanlı vatandaşları tutuklanmaya ve ardından da toplama kamplarına gönderilmeye başlandı. Bu sivil Türk esirleri; La Chartrouse Garaison ve Pontmain’deki toplama kamplarına yerleştirildiler...
La Chartrouse kampı Arles kenti civarında Bouches-du-Rhône bölgesindeki Saliers’de kurulmuştu ve çok sonraları II. Dünya Savaşı yıllarında 1942 ilâ 1944 arasında Vichy Fransa’sında bu toplama kampı Fransız çingeneleri için de kullanıldı...
Pirene Dağları’ndaki [Hautes Pyrénées] Garaison kasabasında eski ve büyük bir manastırda ve çevresinde kurulan Garaison Kampı’nda ise daha çok Alman kökenli aileler interne edilmişti.
Fransız devlet adamı Pierre Mendès France’ın savaş günlüklerinde de yer alacak olan bu toplama kampı 1914 ilâ 1919 arasında kesintisiz faaliyet halindeydi. Çok sonraları Nobel Barış Ödülü de alacak olan Afrika âşığı Dr. Albert Schweitzer de birkaç ayını Garaison’daki toplama kampında geçirecekti...
Enterne edilmiş sivil Osmanlı vatandaşı Türklerin büyük çoğunluğu Pontmain’deki kamptaydı. Batı Loire bölgesinde Mayenne Vadisi’nde yer alan Pontmain Kampı’ndaki sivil esirler olumsuz kamp koşullarına rağmen İngiltere’dekilere esirlerden daha şanslıydılar. Çünkü en azından aileleriyle birlikte enterne edilmişlerdi...
1917 Şubat’ında Fransa’daki sivil Türk esirlerin sayısı 324’e yükseldi. Osmanlı Arşivi’ndeki belgelere göre Pontmain’deki kampta 150 Türk esirin yanı sıra 2 evli Türk çifti ile 3 Türk ailesi bulunuyordu.
Olumsuz kamp koşullarında Türk esirlerini en çok zora sokan para idi. Dönemin Fransız Hükümeti enterne edip her türlü özgürlüklerini ellerinden aldığı bu siviller için herhangi bir ödemede bulunmuyordu.
Pontmain Kampı’ndaki bu durum Osmanlı basınında da yankılandı. Tanin gazetesi “Fransa’daki Düvel-i Merkeziye Tebaası” başlığıyla Türk esirlerin içinde bulundukları sıkıntıları kamuoyuna duyurdu.
Bu habere ilk tepki Osmanlı topraklarındaki Fransız çıkarlarını ve Fransız vatandaşlarını himaye eden Felemenk Sefareti’nden geldi. Sefaret gazetedeki haberin asılsız olduğunu öne sürerek Fransız Hükümeti’nin böyle bir şey yapmayacağını bir yazıyla Osmanlı Hariciye Nezareti’ne bildirdi... Bu kamp da 1914’ten 1920’ye kadar faaliyet gösterdi.
Osmanlı Hükümeti Pontmain’de esir tutulan Osmanlı tebaası için 1916 yılında İstanbul’daki ABD Sefareti aracılığıyla esirlere dağıtılmak üzere 12 bin 826 Fransız Frangı [50 bin Osmanlı Kuruşu] göndermiş; ancak bu miktarın tamamı esirlere dağıtılamamıştı.
Amerika’nın 1917 yılında İtilâf Devletleri safında savaşa girmesi üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler kesildi. Dönemin Amerikan Hükümeti sivil Türk esirlere yardım için gönderilen ve elinde kalan paranın [7 bin 541 Fransız Frangı] yarısını İspanya Sefareti’ne devretti. İspanya Sefareti aracılığıyla da Pontmain’deki sivil Türk esirlerine aylık bağlandı.
Buna göre tek başına olan sivillere 10 eşiyle birlikte bulunanlara 20 ve kamptaki üç aileye de 30’ar Frank aylık bağlandı.
Savaşın son yılında Pontmain Kampı’ndan ülkelerine dönen iki Avusturya vatandaşının Viyana’daki Osmanlı Elçiliği’ne gönderdikleri mektuplarda da “Müslüman-Türk esirlerin sefalet ve ihtiyaç içinde bulunduklarından” bahsedilerek “insanlık dışı ve tahammülü imkansız” davranışlarla karşılaşan Fransa’daki bu esirlerin durumlarının iyileştirilmesi gerektiğinden söz ediliyordu.
Bu tür bilgiler doğrultusunda harekete geçen Osmanlı Hariciye Nezareti de bütçesinden para ayıramadığından daha önceleri Meclis-i Vükelâ’nın almış olduğu karar uygulandı. Harbiye Nezareti ve seferberlik bütçesinden Pontmain’deki sivil Türk esirlerine para yardımı yapıldı.

Tarih ve Toplum Dergisi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dr.azerkan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2009, 10:57:57 »

Peki kam kandaşım bu esirlerin sonu ne olmuştur acaba?ayrıca yazıyı okurken şu cümle dikkatimi çekti...
''Bu habere ilk tepki Osmanlı topraklarındaki Fransız çıkarlarını ve Fransız vatandaşlarını himaye eden Felemenk Sefareti’nden geldi. Sefaret gazetedeki haberin asılsız olduğunu öne sürerek Fransız Hükümeti’nin böyle bir şey yapmayacağını bir yazıyla Osmanlı Hariciye Nezareti’ne bildirdi... ''
osmanlı kendi bayrağı altında yaşayan azınlıkların haklarını savunma yetkisini kimlere vermiş?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2009, 15:28:47 »

Esirlerin sonu ne olacak azerkan şu an DOĞU TÜRKİSTANDA ne oluyorsa aynısıda onlara olmuştur,ümmetçi osmanlının şimdiki çıraklarından ne farkı vardıki.Türk soylu ölmüş yok olmuş kimin umurunda aman dinlerine yada başka biyerlerine bişey olmasında Türk umurlarındamı ki.Birde kardeşim yiğitlik yapmak için güç lazım,eee osmanlı kendi götünün derdine düşmüş oradaki üç beş kişi onlara göre önemlimiki.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.227 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.