DOLGAN ŞAMANLARI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Temmuz 2020, 14:01:42


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: DOLGAN ŞAMANLARI  (Okunma Sayısı 365 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 01 Nisan 2018, 20:18:35 »

Rusya’nın en kuzeyinde yaşayan Türk dili konuşan Dolganlar da şamanının özel giysisi, tefi ve tokmağı vardır. Tef yuvarlak bir tahta kasnağın bir veya iki yanına geyir derisinden bir örtü geçirilerek yapılan ve parmak vuruşlarıyla çalınan müzik aleti. İçine genellikle metal çıngıraklar takılırdı. Şaman tef yapmak için ruhlara hangi ağaç kullanması gerektiğini sorardı. Genellikle tef şaman ruhlarının yaşadıkları inanılan su yanındaki karaçamdan yapılırdı. Tef şaman tarafından ruhların çağrılması ve bir araya getirilmesi için kullanılırdı. Şamanın hayatı boyunca toplam olarak üç tefe hakkı vardı. Tef üzerindeki deride çatlağın oluşması yakında meydana gelecek uğursuzluğun alametiydi. İkinci tefin yırtılması şamanın akrabalarından birinin yakında öleceği anlamına gelirdi. Tefin üçüncü kez yırtılması halinde şaman ölürdü.

Şamanın tokmağı genellikle huş ağacından yapılırdı. Üzerinde insan yüzü resmi vardı, boncuklarla süslüydü. Tokmak, şamanın ruhları çağırdığı yardımcı ruhun oturduğu yeri sanılırdı. Tokmağın yardımıyla ruhların toplanıp toplanmadığı kontrol edilirdi. Çok güçlü şamanların ağaç, kemik ve boynuzdan yapılan üç tokmağı vardı.

Dolgan şamanının giysisi Evenkilerin kıyafetine çok yakın. Şamanlar onun ayrı parçalarını ruhların talimatları üzerine diktirirlerdi. Şaman kıyafetlerini kadınlar yaparlardı. Şamanın ölümünden sonra onun giysileri mezarının yanında bırakılır, tefi delinip mezarına yakın ağaca asılırdı.

Şaman giysisinin en önemli unsuru önlüktü. Ona birkaç geyik kuyruğu takılırdı. Şapkasına düşmanlara karşı bir silah sanılan geyik boynuzları resimleri yerleştirilirdi. Şam giysisine kutsal bir güç vermek amacıyla yardımcı ruhları çağırıp onları kıyafetteki resimlere yerleştirirdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.