BASK’LARIN TÜRK KÖKENLERİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Temmuz 2020, 07:07:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: BASK’LARIN TÜRK KÖKENLERİ  (Okunma Sayısı 5180 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YABGU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 827


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« : 04 Eylül 2013, 19:12:20 »

Rıza Nur, hatıratında bir ara İspanya’ya gittiğinde Basklarla ilgili ilginç bulgular saptadı. Bölgede konuşulan dilin Türkçe’ye benzerliğine dikkat eden Nur şöyle yazıyor; “Dillerini konuşurlarken bana Türkçe gibi geliyordu. Fakat bir şey anlamıyordum. Vaktiyle Macaristan’a gittiğim vakit de böyle olmuştum. Pansiyoncu kadına sekiz kelime sordum. Bunlardan üçü Türkçe çıktı. Anaya anne, babaya ata, güneşe gün diyorlar. Arabaları tıpkı bizim kağnı gibi... Bir otokara bindik. Bir çocuk bilet parası topluyor. Bir müşteri geçirdi “Hayda” diye bağırdı. Bu da Türkçe.”


Basklar, Fransa'nın güneyi ile İspanya'nın kuzeyinde yaşayan ve dilleri Hint-Avrupai olmadığı Fransızların ünlü Larousse Anpipilopedisi'nce dahi kabul edilen bir Türk boyu. Büyük tarihçi, arkeolog ve dil uzmanı Hamit Zübeyir Koşay, Bask dilinin Türkçe ile bağlantısını gösteren makalesinde şöyle diyor: "Basklar ile Türkler M.S. 3. asırda birbirlerinden ayrılmışlardır. Basklar'ın menşei meselesinin çözümü, İskitler'in menşei meselesi ile yakından bağlantılı. Mesudi Nuruci El-Zehep'te İspanya'nın kuzeyinde Araplar ile mücadele eden kavimlerden bir bölümünün İskitler olduğunu kaydeder."

Hüseyin Mümtaz: “Bask dili Türkçe’ye çok yakın”

Hüseyin Mümtaz Karadeniz isimli eserinde şunları söylüyor: “Orhan Türkdoğan H.Z. Koşay’a atfen "Avrupa Hunları'nın 5’nci yüzyılda başıboş kaldıklarını, bakiyelerinin de günümüzde Bask’lar olarak karşımıza çıktığı hususunda bazı ciddî görüşlere tanık olmaktayız. Bask’ların Asyatik bir topluluk -İskit ve Hunlar'la- bağlantıları bulunduğu ileri sürülmektedir. H.Z. Koşay’a göre günümüzde Fransa ve İspanya’da yaşayan Bask dilinin menşei sorusu hala çözülememiştir. Ona şeytan dili olarak bakılmış yahut paleolotik çağdan kalan insanların dili olarak defter kapatılmıştır. Oysa, Bask dili gözden geçirildiğinde Türkçe'ye çok yakın olduğu gözlenmektedir" diyor .

Aynı makalede biraz daha ilerde Rasonyi’ye atfen Erdel yer adları üzerinde yapılan araştırmalara dayanılarak Brasso ve Barca gibi kentlerin Peçenek yer adları ile irtibatlandırıldığı ifade edilmekte.

Yaşar Kalafat: “Bask Atilla’nın komutanı”

Pelasakalar Saka Türleri idi. Etrüskler Saka Türkleri'nin bir koludur. Etrüsk- Saka - Bask İlişkisi yeni çalışmalarla şekillenmeye gebe bir konudur. Bu bağlantı incelendikçe Türk halk inançları tarihi derinlik itibariyle yeni boyutlar kazanacaktır.
W. Mcmordie (English Idıoms And How To Use Them Oxford 1909) isimli araştırmada Türkçeyi İskit Dil Grubu'nda gösterirken, İspanyaca ve Fransa'da yaşamakta olan Baskların dili ile Güney Amerika Kızılderililerinin dilini Pasifik Okyanusu dil grubu içerisinde Turan dil grubundan göstermektedir. M.Ö. 8. yüzyılda İtalya'da tarih sahnesine çıkan Etrüsklerin Adile Ayla ve Palat Kaya Uluğ Türkistan'dan bu bölgeye gelmiş Türk soylu bir toplum oldukları, bazı batılı tarihi araştırmacıların siyasi muhafazalarla Etrüsk uygarlığını Türklüğe lişkilendirmemiş olmak için Etrüsklerin Ortadoğu halklarından olduklarında ısrar ettiklerini belirtmektedir. Daha ziyade Etrüsk dilinden hareketle Etrüsklerin Turanlı bir Türk Kavmi olduğunu anlatırken " Turan kelimesi Etrüskçeden gelmektedir. Bu kelime batı edebiyatında Venüs olarak bilinen Etrüsk sevgi Tanrıçasının isminin tanrıçalara verilmesi çok uygundur. Ayrıca eski Yunanlılar Etrüskleri Turanlı olarak bilirler ve Etrüsklere Tyrken derlerdi" demektedir. Etrüsklerin Türk olabileceğine değinerek bu konunun araştırılmasını Atatürk'ünde istediği bilinmektedir.

Adile ayda ise Etrüsklerin Türklüğünü izah ederken konuyu karşı tezleri irdeledikten sonra; dil arkeoloji ve din açısından ele almaktadır. Etrüsklerle Türklerin din müşterekliği üzerinde dururken; Türklerdeki Tengri veya Tingri'nin Etrüsk inançlarında Tinia olarak geçtiğini açıklamaktadır.Eski Türk inançlarındaki doğum üzerinde etkili olan ve çocuk ile anneyi koruyan Tanrının Aeset iken, Etrüsk dilinde Aesez'in Tanrıça olduğunu ifade etmektedir.

Ayrıca,Türk Mezarları üzerindeki höyük ve balbal'ların Etrüskleri'de de görüldüğü belirtilmektedir. Eski Türklerde Kazlara mukaddes varlık gözü ile bakıldığını Etrüskler Kaz ilahisinin bulunduğunu bu ilahenin ismi Ani iken, Uluğ Türkistan'da bazı Türk kesimleri Anne'ye Eni'de dediklerini izah etmektedir. Eski Türk inançlarında din görevlilerinin ismi kam iken, Rama'daki genç rahiplerin ismi Camillus (Kam - illus) idi. Eski Türk dini ve

Etrüsklerin inanç hayatının ölüm döneminde bir takım cin ve perilerin bulunduğunda belirtmektedir.

20 Haziran 451 yılında 200.000 kişilik ordusu ile 24 sene savaşarak aynı miktardaki Rama ordusunu yenen ve Papa'nın ricası üzerine savaşı durduran Atilla'nın Doğu Ordusunun komutanı Kursık ve batı ordusunun komutanı ise Basık idi. Basık bugünkü Bask bölgesine ordusu ile birlikte çekilmişti. Bask, Baskın, Basık, Basan, Başkan Öz Türkçe kelime idi.
Atilla'nın Bask veya Basık isimli komutanın ismi, Türk halk inançları itibariyle ilginçtir. Halk inançlarında Kırkları çıkmamış iki çocuk bir araya gelmişlerse, birisi diğerini basar. Bu olaya "basmak" denir. Çocuklardan birine "basık" diğerine "basan" denir. Bu hali önlemek için
tedbirler alınır. Basık olayını gidermek için de bazı uygulamalar yapılır.

Sadi Bayram: “Soydaşlarımız”

Sadi Bayram. Kaynaklara göre, Güney-Doğu Anadolu’da Proto-Ön-Türkler adlı eserinde Baskların Türklerle soydaş olduğunu belirten Bayram şunları söylüyor; “İnanmazsanız bakınız dillerine, lügâtlerinin etimolojisine, etnografyasına, folkloruna”

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2013, 19:33:47 »

Etrüsklerin ortaya çıkarmış oldukları alfabe bugün kullanılan latin alfabesinin kökenidir. Bu alfabenin dilimize bu kadar uygun olmasının sebeplerinden biriside budur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
0707
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 374


« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2013, 20:15:28 »

 Etrüsk dili tarihte birçok dili etkilemiş şekillendirmiştir. Hangi dil incelerseniz inceleyin Etrüsk dilinin kalıntılarını bulabilirsiniz.Hüseyin Mümtaz' ın söylediğin aksine son araştırmalara göre Bask diline en yakın dil gürcü dili olarak tespit edilmiştir.. Bu tespit dünyanın düzenini değiştirmek için siyasi bir hamle midir bilemeyiz ama bugün baskları ülke olarak tanıyan tek ülke gürcistandir...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2013, 21:13:58 »

İspanyanın bir ara Basklarla bir hayli sorunu vardı, benzetmek gibi olmasın da bizde ki k*rt sorunu gibi birsorundu. Basklara bağlı ETA örgütü baya bir kan ağlatmıştı ispanyaya.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
YABGU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 827


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2013, 21:24:58 »

NİHAL ATSIZ İLE BİR HATIRA:

Nihal Atsız, Refet Körüklü adlı bir profesör arkadaşına; 1973 yılında şu sözleri söylemiştir:

Nihal Atsız: "Dün 3 Bask genç geldi, Baskların aslen Hun soyundan gelme Türk olduklarını, İspanyollara ve Fransızlara karşı yıllardır dillerini, kültürlerini ve törelerini korumak ve istiklallerini elde etmek için mücadele verdiklerini, dünyaya bu haklı davalarını duyurabilmek için, kendilerine destek olacak yollar aradıklarını belirterek, kan bağları olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, haklı davalarına sahip çıkmamızı ve destek olmamızı istediler.

Ayrıyetten Göktuğ andam gürcücüye bezemesi kadar genel görüş olarak Ural-Altay dil ailesine girdiği hemen hemen kesinleşmiştir. Unutulmaması gerek ki Kıpçak ermenicesi diye de bir diyalektimizde var ama bu ermenileri Kıpçak yapmıyor Gülümseme .

Köptü Körgen kandaşım evet bu eta marksist leninist bir örgüt olduğu için k.rdlerle aynı örgütler grubuna girmekteler bayağı olay yaratmışlardır ispanyada.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.227 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.