ASILSIZ BULGAR SOYKIRIMI İDDİALARI...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Ocak 2021, 22:47:16


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ASILSIZ BULGAR SOYKIRIMI İDDİALARI...  (Okunma Sayısı 4113 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KARAYILAN_rh
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 78« : 02 Ocak 2010, 21:16:27 »

HA GAYRET KEFERELER...

Türkler, Ermenilere soykırım uyguladı...
Türkler, Rumlar'a soykırım uyguladı...Fener Rum Patriği, son yurtdışı gezisinde, İstanbul'da çarmıha gerili yaşadıklarını belirtti...
Sırada kim var? Sıkı durun kandaşilarım, Türkler, Bulgarlara da soykırım uygulamış!..
Breh...Breh...Breh...90'lı yılların başında, Bulgaristan'daki Türk azınlığı, Kapıkule sınır kapısına yığan onlar değil miydi? Türk isimlerini zorla değiştirip, sünneti ve sünnet düğünlerini yasaklayan onlar değil miydi?
Bunlara kim gaz veriyor? Elbette ki; ABD ve AB...Bulgaristan'ın gelişmişliği bir Orta Anadolu ilimizi bile asla geçemezken, ekonomisi berbat, alt yapısı hiç yokken, onları AB'ye kim aldırdı?
Atsız ATA'nın vasiyetini hatırlayın ve düşmanlarımızdan biri olan Bulgarları da hatırlayın...Korkarım, bu gidişle, soykırım yapmadığımız bir Avrupa Devleti kalmayacak galiba!..
Aşağıya konuyla ilgili iki alıntı koyuyorum:

Bulgarları yalanlayan tarih profesörü

Ulf Brunbauer, Sofya’da verdiği konferansta, “Osmanlı yönetimi altındaki Bulgaristan’ın tarih kitaplarında yazan hali uydurmadır. Berlindeki Doğu Avrupa Entitüsünde görevli Avusturyalı tarihçi Ulf Brunbauer, Sofya’da verdiği konferansta, “Osmanlı yönetimi altındaki Bulgaristan’ın tarih kitaplarında yazan hali uydurmadır. Bulgar isyanı sırasında Batak’ta soykırım olduğu iddiaları da asılsızdır” deyince Bulgar ırkçılar çıldırdı.

Bulgaristan’ın Osmanlı egemenliğinde bulunduğu sıralarda ülkenin Batak köyünde, 131 yıl önce yaşanan ve “Batak Katliamı” olarak adlandırılan olayı inceleyen Avusturyalı tarih profesörünün “soykırım iddiası tam bir uydurma” sonucuna ulaşması ülkedeki aşırı milliyetçileri çıldırttı. Berlin’deki Doğu Avrupa Enstitüsü üyesi tarih profesörü Ulf Brunbauer Bulgar tarihçilerin, “Osmanlı yönetimine karşı 21 Nisan 1876’da başlatılan Batak isyanı sırasında, çoğu kadın ve çocuk 5000 kişinin Batak’taki Sveta Nedelya kilisesinde Osmanlılar tarafından kılıçtan geçirildiği” şeklindeki iddialarını çürüttü. Ulf Brunbauer bununla da kalmadı, “Osmanlı yönetimi altındaki Bulgaristan’ın tarih kitaplarında yazan hali uydurmadır” diyerek Bulgar tarihçilere yüklendi. Sofya’daki bir konferansa katılan Avusturyalı profesörün bu görüşleri ülkedeki aşırı milliyetçileri çıldırttı.

“Aptal milliyetçiler”

Başını Türk karşıtı ATAKA partisinin çektiği yüzlerce kişilik grup Sofya’da konferansın yapıldığı otelin önünde Bulgar bayrakları ile eylem düzenledi. Bu sırada tarihçiye de Bulgar halkından özür dilemesini talep eden bir not iletildi. Ancak bu notu konferans sırasında alan tarihçi, “Aptal milliyetçiler” diye tepki verince grup iyice çıldırdı. Brunbauer konferansta, “Bulgaristan’ın tarihçileri Batak’taki olayları fazlasıyla abartarak, Bulgar halkı arasında Müslümanlara ve özellikle Türklere karşı nefret duyguları oluşturmaya çalışıyor. Bu da herkesin bildiği gibi Komünizm döneminde Türklere ve müslümanlara karşı uygulanmaya çalışan asimilasyon kampanyasına ilham vermiştir. Özellikle Komünizm döneminde bazı çevrelerin Bulgar-Türk ilişkilerine zarar vermek için ”hayali efsaneler“ üretip tarihsel olayları saptırdığını belirledik” diye konuştu. Irkçı ATAKA partisinden yapılan açıklamada ise “Batak olayının Bulgar halkına karşı bir soykırım olduğu” öne sürülerek, “Batak katliamını reddeden kişilere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin levadan 50 bin levaya (2500-25.000 euro) kadar para cezası verilmesini” öngören bir yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi. Bulgaristan yeni Başbakanı Boyko Borisov da bu tür bir tasarının meclise gelmesi durumunda yasa tasrısına destek vereceklerini duyurmuştu.


Bulgarların “soykırım” iddiası nereden çıktı?
Bulgar milliyetçilerinin iddialarına göre 1876’da gerçekleşen “soykırım” şöyle oldu: Bulgar isyanı sırasında Batak kenti Osmanlı’dan bağımsızlığını ilan etti. Ahmet Ağa komutasındaki 8 bin Türk askeri 17 Mayıs 1876’da Batak’ı kuşattı. İlk çatışmalarından ardından şehir yönetimi Ahmet Ağa ile müzakere masasına oturmak istedi. Batak’taki milislerin silahsızlanması durumunda Ahmet Ağa kuşatmayı kaldırma sözü verdi. Ancak isyancılar silahlarını bırakınca Osmanlı askerleri şehre saldırdı ve sadece Batak’ta 5 bin kişiyi öldürdü. Ardından Plovdiv’e saldırıp 15 bin kişiyi de birçoğunu kellesini uçurarak öldürdü.
 
 
..........
Avusturyalı tarihçi Brunbauer'e destek 

Avusturyalı ünlü tarihçi Ulf Brunbauer’in Sofya’daki konferansında “Osmanlı yönetimi altındaki Bulgar isyanları sırasında Batak’ta soykırım iddiaları asılsızdır” şeklindeki açıklamalarına Bulgaristan milliyetçi partisi Ataka’dan tepki, Türkiye’deki soydaşlardan destek geldi.

Balkan Göçmenleri Derneği Bandırma Şube Başkanı Bülent Aygün, düzenlediği basın toplantısında Berlin Doğu Avrupa Enstitüsünde görevli Avusturyalı tarihçi Ulf Brunbauer Sofya’da verdiği konferansta gerçekleri söylediğini dile getirdi. Aygün, gerçeklerden rahatsız olan aşırı Bulgar milliyetçilerinin ise düzenledikleri eylemlerle kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar ” dedi. Ataka Partisinin Batak olayının Bulgar halkına karşı bir soy kırım olduğunu içeren bir kanun teklifi hazırladığını anımsatan Aygün, teklifinde Batak olaylarını ret eden kişilere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 2 bin 500 ila 25 bin euro arasında para cezasının verilmesinin ön görüldüğünü dile getirdi.

Ataka Partisinin iddia ettiği gibi Batak’ta bir soykırımın yapılmadığını dile getiren Aygün, “5 bin kişinin katledildiği dile getiriliyor. Batak şehrinde kurulduğu günden bu güne kadar hiçbir zaman 5 bin kişi ikamet etmedi. Ayrıca Batak’ta bulunan kiliseye 3 bin kişinin sokularak yakıldığı iddia ediliyor. Batak’a ziyaret edenler bu kilisenin 60 kişiden fazlasını alamayacağını açıkça göreceklerdir.Tamamen gerçek dışı açıklamalarla dünya kamuoyu yanıltılmak istenmektedir” şeklinde konuştu.Irkçı  Ataka Partisi tarafından hazırlanan kanun teklifinin Bulgaristan meclisince kabul edilmemesi için meclis grubu bulunan partilere bir mektup yazacaklarını dile getiren Aygün, dış devletlerden sorumlu devlet bakanlığının ise konuyla ilgili gerekli çalışmalarda bulunmasını isteyeceklerini sözlerine ekledi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.162 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.