Ankara Savaşı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Ekim 2020, 19:02:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ankara Savaşı  (Okunma Sayısı 5945 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tunga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 129« : 18 Mayıs 2010, 14:17:50 »

Ankara savaşı tarihteki en şiddetli çarpışmalara sahne olmuştur.Dünyanın en kanlı savaşlarından biridir.

Bayezid Temurdan kaçıp kendisine sığınan Karakoyunlu ve Celayirli Beylerini Temur a vermemiştir.Bunun üzerine Temurla Bayezid in arası açılmıştır.

Orta Asyada geniş bir coğrafyada güçlü bir devlet kuran Temur O dönemde Padişah olan Birinci Bayezid i tehdit etmiş ve Osmanlılardan kendisine bağlanmasını istemiştir. O sıralarda Avrupa da seferde olan Bayezid in Temura cevabı sert olmuştur.Bu durum karşısında öfkelenen Temur hızla Anadoluya girmiş ve Batıya doğru ilerlemeye başlamış anadoluda girdiği şehirleri yakıp yıkmış,halkı kılıçtan geçirmiştir.Buna haber alan Bayezid yıldırım hızıyla geri dönmüş ve Temur u Ankara dolaylarında yakalamıştır. Timur'un Osmanlılara ait Sivas'ı alması, halkını öldürerek kenti yakıp yağmalatması,Osmanlı ve Moğol ordularının Ankara'da karşı karşıya gelmesi sonucunu doğurdu.

I. Beyazid, adına yaraşır süratiyle geldiği Çubuk Ovası'nda, Timur'un ordusunu, atları besiye bırakılmış, askerleri dinlenmeye çekilmiş, dağınık ve emniyetsiz bir şekilde karşısında buldu. Tüm Vezirleri ve Paşaları hemen saldırıp imha hareketine girişmeyi istemişse de o bunu reddetmiştir . "Bırakın Tatar Ordusu toplansın,adet üzere savaşalım" dedi ve konakladı.

Temur un ordusu çok disiplinli ve zamanının en kuvvetli ordusuydu.Temur un Fillerle desteklenen ordusu Bayezid'inkinden daha kalabalık ve askeri malzeme bakımından daha güçlüydü.Sayıca Osmanlı ordusundan çok daha üstündü.Bu durum karşısında Bayezid i ikna edemeyen vezirler her ihtimale karşı  I. Beyazid'in  büyük oğlu; Emir Süleyman'ı,Osmanlı Devleti'nin devamı için savaş alanından kaçırdılar. Diğer oğulları yanında kaldı.

Osmanlı ordusunda yeralan kara tatarlarda bu durum karşısında Bayezid in yenileceğini düşünüp taraf değiştirdi. Üstüne birde savaş sırasında Menteşeoğulları, Germiyanoğulları, Saruhanoğulları Beyleri ve kuvvetleri, ihanet ederek karşı tarafa geçtiler.Bir tek Sırp müttefikleri Bayezid'i sonuna kadar terk etmediler.I. Beyazid elinde kalan en sadık 10.000 kişilik askeriyle kahramanca saldırdı. Moğol-Tatar Ordusuna müthiş zararlar verdirdi.Bayezid savaşı kazanmak üzereyken Osmanlı Akıncılarıyla baş edemeyen Temur taşıma amaçlı getirdiği Filleri savaş meydanına sürdü ve hile yaparak durumu lehine çevirdi.


 I. Bayezid'in oğullarından Süleyman Çelebi, Mehmed Çelebi ve Sadrazam Çandarlı Ali Paşa kuşatmayı yararak kaçmayı başardılar. Üç yüz kişi kalıncaya kadar çarpışan I. Bayezid ise sonunda tutsak düştü.

Yıldırım Bayezid yanındaki Paşalarının "Çıkmayınız akşama kadar dayanırız, gece olunca da geri çekiliriz" şeklinde ki tüm uyarılarına rağmen  çıktı , çarpıştığı bir sırada  Moğol askerlerinin gürz darbesiyle atından düşürüldü ve yakalandı. Yıldırım'in oğullarından sonuna kadar çarpışan Mustafa Çelebi ve Musa Çelebi de aynı anda tutsak düştü.

 Savaş sonrası Timur ve tumenleri Bursa ve İznik'i ve sonra İzmir'i ele geçirdiler; talan edip, yakıp yıktılar.Anadoluda ki tüm Türkmenleri kılıçtan geçirdiler.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BAYCU NOYAN
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2010, 14:16:59 »

Ankara Savaşı dünya tarihinin gördüğü 5. büyük meydan savaşıdır. Tam 14 saat sürmüş ve kesin Türk galibiyeti ile sonlanmıştır.

Bilenler vardır Bayezid Han'ın ordusunun sağ yanını Lazerevic adında bir Sırp, sol kanadını ise Mustafa  adında bir arap devşirmesi tutuyordu.

Ayrıca hava alanına ve bir yerleşim yerine adını veren Esenboğa Timur'un fil müfrezesinin kumandanıdır. Asıl adı İsen Buğa'dır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çiççi
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 13« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2010, 16:32:13 »

Sırp Kralı Lazareviç çok az sayıda ki askeriyle Osmanlıya destek vermiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Mazisini hor gören milletler şerefsiz insanlardan mürekkep bir topluluk olur.
ArslanYürekliTürkmen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 295


Ergenekon'dan doğduk , Börteçine Ularken


« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2010, 18:12:32 »

Ankara Savaşı dünya tarihinin gördüğü 5. büyük meydan savaşıdır. Tam 14 saat sürmüş ve kesin Türk galibiyeti ile sonlanmıştır.

Bilenler vardır Bayezid Han'ın ordusunun sağ yanını Lazerevic adında bir Sırp, sol kanadını ise Mustafa  adında bir arap devşirmesi tutuyordu.

Ayrıca hava alanına ve bir yerleşim yerine adını veren Esenboğa Timur'un fil müfrezesinin kumandanıdır. Asıl adı İsen Buğa'dır.

Böyle yaparak Bayezid Han'ı aşağılayacağını düşünüyorsan yanılıyorsun.Bayezid Han'ın hataları olabilir.Ama şanlı Türk kanının gereği olarak savaşı sonuna kadar sürdürmüştür.Kendi adamlarının hainliğine rağmen yanında kalan birliklerle savaşı sonuna kadar sürdürmüştür.Esen kalın.TTK!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'ün Dini Türkçülüktür.
 
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.241 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.