Ankara Savaşı Yıldırım Bayezid -Timur Han
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Haziran 2018, 22:34:26


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ankara Savaşı Yıldırım Bayezid -Timur Han  (Okunma Sayısı 101112 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tanrının Kılıcı
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 233« : 07 Ocak 2009, 18:20:39 »


Ankara Savaşı
Osmanlı sultanı Yıldırım Bayezid Han ile Timur Han'ın, Ankara'da yaptıkları savaş (1402).
Yıldırım Bayezid Han; Niğbolu zaferiyle Rumeli'de Osmanlı hâkimiyetini tesis ettikten sonra, Anadolu'da birliği sağlamak için harekete geçti. Bu niyetle Aydın, Menteşe, Karaman ve İsfendiyaroğulları beyliklerine son verdi. Ancak bu beyliklerin başındaki beyler, Asya'da kuvvetli bir devlet kurup, batıya yönelen Timur Han'a sığındılar. Aynı şekilde Timur Han'ın, hükümdarlığına son verdiği Karakoyunlu beyi Kara Yusuf ile Tebriz hükümdarı Ahmed Bey de Yıldırım Bayezid Han'a sığınmış, Erzincan beyi Mutahharten de akrabalarını Yıldırım Bayezid Han'a göndererek yardım istemişti. Timur Han'a sığınan Anadolu beyleri, Osmanlı sultanı hakkında; Timur Han'ın önünden kaçan beyler de Yıldırım Bayezid Han'a Timur'la ilgili olmadık şeyler söyleyip kötüleyerek, her iki Müslüman Türk hükümdarının arasını açtılar, iki taraf da karşılıklı kendilerine sığınanları müdafaa ettiler. Timur Han, Yıldırım Bayezid Han'a mektup göndererek kendisine sığınanların iadesini istedi. Bu mektuplarda her iki hükümdarın birbirlerine hakaret dolu sözlere yer verdikleri, ilim adamları arasında kabul görmemektedir. Bugün, bilinen hakaret dolu mektupların sahte olduğu ispatlanmıştır. Yıldırım Bayezid Han, Timur Han'ın isteğini kabul etmeyince savaş kaçınılmaz oldu.

Timur Han, kuvvetli bir ordu ile, Anadolu içlerine doğru harekete geçti. Bunu haber alan Yıldırım Bayezid Han da, İstanbul kuşatmasını kaldırarak, kuvvetlerini Bursa'da toplamaya başladı. Bursa'dan hareket eden Osmanlı ordusu, iki koldan yürüyerek Ankara önüne geldi. Bu sırada Timur Han, Sivas'ı ele geçirmişti. Onun, Sivas'ta olduğunu haber alan Yıldırım Bayezid Han, ağırlıklarının bir kısmını Ankara'da bırakarak Akdağmadeni ve Kadışehri dağlık mıntıkasında mevzi almak istedi. İki ordunun öncü kuvvetleri Sivas ve Tokat bölgelerinde karşılaştılar ise de, Osmanlı sultanı, Sivas ile Tokat arasındaki geçitleri tuttuğundan, burada muharebe yapmayı kendisi için tehlikeli gören Timur Han, Kayseri'ye doğru yürüdü. Timur Han, Yıldırım Bayezid Han'ı kendisine doğru çekmek istediyse de duruma vâkıf olan Yıldırım Bayezid Han, bu oyuna gelmedi ve yapacağı taarruzun zamanını bekledi

Timur Han, Kırşehir üzerinden hızla Ankara önlerine gelerek kaleyi kuşattı. Kale muhafızı Yakub Bey, kaleyi şiddetle müdafaa etti. Timur Han, Osmanlı ordusunun geleceğini tahmin ettiği yolu iyice tahkim etti. Osmanlı ordusu ise onun hiç beklemediği taraftan ve tahmininden çok erken, Ankara önlerine geldi.

Osmanlı ordusunun merkezinde Yıldırım Bayezid Han bulunuyordu. Yanında sadrazam Çandarlı Ali Paşa, şehzade İsa, Mustafa ve Musa Çelebiler yer alıyordu. Sağ cenahta bulunan Anadolu birliklerine vezir Timurtaş Paşa, sol cenahta yer alan Rumeli birliklerine Şehzade Süleyman Şah kumanda ediyordu; ihtiyat kuvvetlerinin başında da Şehzade Mehmed Çelebi bulunuyordu. Sol cenahın ihtiyat kuvvetlerini, Sırbistan despotu ve Sultan'ın kayın biraderi Stefan Lazareviç'in kumandasında yirmi bine yakın zırhlı Sırp askeri meydana getiriyordu. Merkez ihtiyatında Karakoyunlular, sağ cenahın ihtiyatında Kara Tatarlar denilen Türkleşmiş Moğollar yer alıyordu. Ayrıca Süleyman Şah'ın kumandasında akıncı kuvvetleri de vardı. Osmanlı askerinin sayısı yetmiş binden fazla idi.

Timur Han, ordusunun merkezinde yer almıştı. Torunu Muhammed Mirza, zırhlı ve atlı olan Mâverâünnehir askeri ile ihtiyatta idi. Diğer torunları Pir Muhammed ve İskender Mirza, Muhammed Mirza'nın yanında yer alıyorlardı. Sağ cenaha üçüncü oğlu Miranşah, sol cenaha ise dördüncü oğlu Şahruh Mirza kumanda ediyordu. Zırhlı otuz iki fil, ordunun önünde dizilmişti. İkiye ayrılmış olan merkez kuvvetlerinin sağ tarafına Timur Han'ın ikinci oğlu Ömer Şeyh Mirza, sol tarafına ise Emîr Celâl İslâm kumanda ediyordu. Akkoyunlu sultanı Osman Bey ile Emîr Cihan Şah'ın tümenleri, sağ cenahın önünde yer almıştı. Mutahharten Bey, Karamanoğlu, Aydınoğlu, Menteşeoğlu, Germiyanoğlu, Saruhanoğlu ve Candaroğlu, sağ cenahta yer almışlardı. Çağatay sultanı Mahmud Han, Timur'un yanında idi.

Muharebe günü sabah namazından sonra Yıldırım Bayezid Han, askerlerine veciz bir hitabede bulundu. Fakat karşı taraf da Sünnî Müslüman ve Türk olduğu için, askerin, Hıristiyan ordularına karşı gösterdiği başarıyı gösteremeyeceği ortada idi.

İki ordu, Ankara'nın kuzeydoğusundaki Çubuk ovasında, 28 Temmuz 1402 tarihinde karşılaştı. Burada, o devrin en büyük kumandanlarından ikisi arasında tarihin en büyük savaşlarından biri oldu. Fil görmemiş Osmanlı atları ürktü. Osmanlı ordusundaki Kara Tatarların, aniden Timur tarafına geçip, Rumeli sipahilerinin arkasından ok atmaya başlamaları, Osmanlının taarruz gücünü kırdı. Bu sırada Osmanlı ordusundaki Karaman, Candar, Germiyan, Aydın, Menteşe ve Saruhanlı sipahileri karşı tarafta bayrak açmış olan beylerini görünce, Timur Han'ın tarafına geçtiler. Yıldırım Bayezid Han'ın yanında az bir asker kaldı. Osmanlı ordusunun bir kısmı geri çekildi. Kara Timurtaş ve Firuz paşalar, birlikleri tamamen bozuluncaya kadar dayandılar. Yıldırım Bayezid Han, gün batarken üç bin kişi ile Çataltepe'de muharebeye devam ediyordu. Burada süren üç saatlik vuruşmadan sonra, mağlûbiyeti anlayınca etrafındaki askerleri yararak kurtulmak istedi. Yıldırım Bayezid Han'ın atı yaralanınca, oğlu ile beraber, Çağatay hanı Sultan Mahmud Han'ın kumanda ettiği birlik tarafından esir alındı.

Timur Han, kendisini iyi karşıladı ve tesellide bulundu. Bir Osmanlı padişahına yaraşır şekilde, izzet ve ikramda bulundu. Timur'un, Yıldırım Bayezid Han'a iyi davranmadığı iddiaları uydurmadır. Ancak, esaret zilletini çekemeyen Yıldırım Bayezid Han, kederinden ve nefes darlığından kırk dört yaşında vefat etti. Timur Han, ölüm haberini alınca; "Yazık oldu, büyük bir mücahid kaybettik" demekten kendini alamadı.

Ankara Savaşı, Orta Çağ'ın en büyük meydan muharebesidir. İki yüz binden fazla Türk askeri, birbiri ile savaşmıştır. Anadolu topraklarında iki Müslüman devlet arasında yapılmış olan büyük meydan muharebelerindendir. Ankara Savaşının önemli neticeleri arasında; Anadolu Türk birliğinin parçalanması, Bizans ve İstanbul fethinin elli yıl daha uzaması ve Osmanlı Devleti'nin gelişmesinin en azından yarim asırdan daha fazla gecikmesi sayılabilir.

Timur Han, Ankara Savaşında kırk bine yakın zayiat vermiştir. Halbuki o, bu muharebeye kadar altı binden fazla kayıp vermemişti. Buna, Osmanlı ordusundaki sevk ve idarenin mükemmeliyeti sebep olmuştur. Bazı tarihçiler, Yıldırım Bayezid Han ile savaştığı için Timur Han'ı haksız olarak kötülemekte, harp sahasında olanları, zulüm ve ortalığı kana boyamak şeklinde bildirmektedir. Halbuki bunun iki devlet arasında bir hâkimiyet savaşı olduğu unutulmamalı, bu savaş, tarafsız bir şekilde ele alınıp değerlendirilmelidir.

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TANRININ KILICI
ATSIZCI
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2010, 17:35:19 »

Mektuplaşmalarda geçen bazı yazışmalar.


Beyazıt: " Osmanlı askerleri de, ne kıpçak ülkesi tatarı gibi sıradan insanlar, ne de hint toplulukları gibi başı boş, sere serpe avare kalabalıklar değildirler. Osmanlı askerleri, Irak ve horasan askerleri gibi hamiyetsiz ve perişan olmayacak kadar onurlu askerlerdir. Yine sen, Osmanlı askerlerini şam ve haleb (memlûk) askerlerine de benzetmeyesin. "


Timur: "  Bizi ve askerimizi kâfir, dinsiz, sapık itikatlı mezhep sahibi ve çirkin âdetleri bulunmakla itham etme. Bizim askerimiz babadan ataya müslüman ve Türk çocuklarıdır. Niçin hidayete layık olmasınlar? Kaldı ki, Osmanlı’nın askerleri çoğunlukla kâfirlerden devşirme olduğu açıktır! "
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ERGENOKON
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2010, 17:51:24 »

Timurhan Keşke gelmişken çekilmeseydi ufkunu batıya çevirseydi Osmanlıdan çok daha büyük bir ipratorluk kurabilirdi. İstanbul'u o sıralar çok kolay fetih edebilirdi. Osmanlıyı egemenliği altına alsaydı  bu topraklarda  %100 Türk soylu insanlar yaşardı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
turatbek_aytmatov
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 725


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2010, 18:18:12 »

Özbe öz boyca atam olan Timur ile ne kadar gurur duysam azdır. Biz Kırgız Türklerinin en çok kullandığı adlardan birisidir. Ayrıca en büyük hatası Anadoluyu terk etmek olmuştur. Eğer ki Anadoluda kalsa idi Burada şu an Moğol Kırgız Kazak Tatar ve Oğuz Türkleri bir arada yaşayacak ve Türkistanla büyük bağı olan bir İmparatorluk olacaktı belkide.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 426


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2010, 18:34:45 »

Tarih keşkelerle dolu denilir.

Hiç sevmesemde bu kelimey, keşke bu savaş hiç olmasaydı diye düşündüm hep.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
NoYaN-oLCay
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2010, 19:14:11 »

Timur Han eğer anadoludan çekilmeseydi... Evet harika bir bugün yaşayabilirdik... Timur Han'a katil ve katliamcı gözüyle bakanlar bok çukurundaki zavallılardır bence... Bana göre en büyük hatası anadoludan çekilmek değil ÇİN'e yapacağı saldırıya kadar yaşayamamak olmuştur... Anadoluyu beyliklere ayırarak gideceğine Osmanlı'nın en güzel yaptığı iş olan sancak sistemi gibi Oğullarından birini Anadoluya Beyler Beyi gibi atayarak gitseydi belkide kendisi uçmağa vardığında burada daha köklü bir TÜRK İMPARATORLUGU kurulabilirdi...

Esenlikle...
TTK...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BAYCU NOYAN
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2010, 20:39:52 »

Bir yıldırım'ın bir de Başbuğ Timur'un temsili resimlerine baktığımızda herşey anlaşılacaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ötüken delisi
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 6« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2010, 01:58:50 »

Arkadaşlar hepimizin içinde bir uktedir aslında keşke Timur hiç gitmeseydi batıya açılsaydı Osmanlının yerini alsaydı vs...  Emir TİMUR gelmiş geçmiş en büyük TÜRK lerden birisidir ve dahi bana göre Yıldırım Beyazıt Handan daha makbuldür,lakin işi tarafsız bir şekilde ele alırsak Timur gibi büyük hükümdarların kurmuş oldukları devlet hiç bir zaman geniş zamanlı olmamıştır.O büyük komutan Ankara savaşı gibi bir savaştan galip çıktığı halde devletin sağlam temeller üzerinde durmamasından dolayı kendi vefatından sonra devam edememiştir.Aynı örneği dünyanın gelmiş geçmiş en büyük topraklarına hükmeden büyük hakan Cengiz Handada görmekteyiz.Osmanlının temeli sağlamdı ki bir fetret devrini atlattı ve buna rağmen yükselişini sürdürdü.

Genel itibarı ile büyük çoğunluğumuz EMİR TİMUR HANI,YILDIRIM HANDAN daha fazla severiz ki bende daha fazla seviyorum.Yalnız bizim bu sevgimiz neticesinde bazı arkadaşlarımızda YILDIRIM HAN a kötü gözle bakılma ve nefret duygularının yeşerdiğinide gözlemlemekteyiz.İşte yanlışa düştüğümüz nokta budur.Birisini daha fazla sevebiliriz lakin diğeride bizimdir.Bizim olana nefret duymak,kötü gözle bakmak heleki TÜRKÇÜ düşünceye sahip bizlere kesinlikle yakışmayacaktır.

İki cihan hakanınında mekanları uçmak olsun.

Esenlikler dilerim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TIEN SAN
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2010, 02:39:08 »

 Burada asil tartisilmasi gereken,iki Türk hükümdarinin ,birbirleri ile savasmasindan,kimin karli ciktigi hususudur. Tarihcilerin degerlendirmesine bakilacak olursa,Yildirim Bayezitin,savasi kaybetmesi,Istanbulun fethini,50 sene geciktirmistir.  Bu durumda,savas,dogu roma imparatorluguna,yani bizansa yaramistir. Timur kendisine savasmak icin,bir düsman ariyorsa,o dönemin,rus prensligini,veya cinlileri,tercih etmesini umardim. Osmanlinin savasi kaybetmesinin,sadece Türk düsmanlarinin,ekmegine yag sürdügünü,kimse inkar edemez Netice itibari ile,savasi sadece ,Yildirim Bayezit degil,Osmanli imparatorlugunu zayiflattigi icin,Timurda kaybetmistir. Cünkü savasan taraflarin ordulari Türk soyludur. Osmanli ordusunda,devsirme askerlerin bulunmasi,ordunun Türk ordusu oldugu gercegini degistirmez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TürkcüKasirga
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2010, 03:26:44 »

Gücünün dorugunda iken, Osmanli'ya degilde Türklügün azili düsmani Cin'e ve Rus knezlerine sefer düzenleseydi bugün Türk dünyasinin durumu bambaska olacakti.
Bu savasin tahribati sanildigindan cok daha büyük olmustur. Osmanli'nin gecirdigi fetret devri hacli Avrupa'nin en az 50 sene rahat nefes almasina sebep olmustur. Altin Ordu devletinin yikilmasi Rusya'nin önünü acmistir.
Timur yönünü Anadolu'ya degilde Cin'e cevirseydi belkide bugün Dogu Türkistan bagimsiz olacakti.
Ankara savasi Türk dünyasin da sonun baslangici olmustur. Bu tarihten sonra Rus'lar büyüyerek Türk ülkelerini bir bir yutmaya baslamislardir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.064 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.