Anadolu Selçuklu Devleti 1.sayfa
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Ağustos 2020, 11:41:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anadolu Selçuklu Devleti 1.sayfa  (Okunma Sayısı 4616 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Başak kız
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 56


ZAFERE GİDEN YOLDA ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR..


« : 18 Eylül 2009, 15:44:43 »

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ


 

            Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1075'te kuruldu. 1071'deki Malazgirt Savaşın' dan sonra Türkler' in yerleşmeye başladığı Anadolu toprakları,1318'e kadar varlığını sürdüren Anadolu Selçuklu  Devleti'nin egemenliğinde bir Türk yurdu haline geldi.

            Süleyman Şah,babasi Kutalmiş' in Alp Aslan ile giriştigi taht mücadelesinde yenilerek öldürülmesi üzerine kardeşleri ile birlikte 1064'te Diyarbakir- Urfa yöresine sürülmüştü. Alp Aslan’in ölümünden sonra çikan karişikliklardan yararlanarak Anadolu'nun içlerine girdi ve Konya'yi alarak batiya dogru ilerledi.

1075'te İznik' i ele geçirince Anadolu Selçuklu Devleti'ni kurdu;İznik' i de başkent yaptı. Böylece Bizans'ın sınır komşusu olan  Süleyman Şah bir süre sonra bu devletin taht kavgalarına karışmaya başladı.1078'de Botaniates'in tahta çıkmasına yardımcı olduğu için karşılığında Batı Anadolu'yu aldı. Anadolu Selçukluları'nın güçlenmesi Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ı tedirgin ediyordu.1078'de ordusunu Süleyman Şah' ın üzerine gönderdiyse de Anadolu Selçukluları'nı yenmeyi başaramadı Anadolu'daki egemenliğini ve gücünü giderek arttıran Süleyman Şah Bizans'taki taht kavgalarından yararlanarak devletinin sınırlarını genişletti. Bizans 1081'de yapılan bir antlaşmayla Maltepe'yi sınır olarak kabul etmiş,böylece Anadolu'yu Süleyman Şah'a bırakmıştı. bunun üzerine Abbasi halifesi de aynı tarihte Süleyman Şah'ın hükümdarlığını tanıdı.

            Daha sonra Güney ve Güneydoğu Anadolu'ya yönelen 1.Süleyman Şah 1082'de Adana ve Tarsus kentleriyle birlikte bütün Kilikya'yı ele geçirdi;1084'te Antakya'ı aldı. Anadolu Selçukluları'nın yayılmasını önlemek isteyen Musul Emiri Müslim,Süleyman Şah'ın üzerine yürüdüğünde yalnızca savaşı değil yaşamını da yitirdi. Bu zaferden sonra Süleyman Şah,Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın kardeşi ve Suriye meliki olan Tutuşun topraklarındaki Haleb’e yöneldi. Ama 1086'da Tutuşun ordusuna yenilerek yaşamını yitirdi. Oğulları Kılıç Arslan ile Kulan Arslan da tutsak düştüler. Süleyman Şah doğu seferine çıkarken yerine Ebu'l-Kasım'ı  bırakmıştı.Melikşah,Süleyman Şah'ın ölümünden sonra Anadolu

Selçukluları'nı denetim altına alabilmek umuduyla Porsuk Bey komutasındaki bir orduyu İznik üzerine gönderdi.Ama Bizans ile anlaşan Ebu'l-Kasım'ın direnmesi karşısında Porsuk Bey'in kuvvetleri geri çekilmek zorunda kaldı.Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın ölümünden sonraki karışıklıklardan yararlanarak tutsaklıktan kurtulan Kılıç Arslan 1092'de Anadolu Selçuklu tahtına oturdu.1.Kılıç Arslan'ın ilk işi Bizanslılar'ı Marmara kıyılarından uzaklaştırmak oldu.Ardından Bizans'la anlaşarak,Izmir yöresinde giderek güçlenen Çaka Bey'i ortadan kaldirdi.Bati sinirlarini böylece güven altina aldiktan sonra doguya yöneldi.1096'da Malatya'yi kuşatti.Kuşatma devam ederken Haçli ordularinin Anadolu'ya dogru ilerlemekte olduklarini haber alinca kuşatmayi kaldirmak zorunda kaldi.

             Anadolu'nun ve arkasından da Filistin ve özellikle Kudüs'ün Müslümanlar tarafından fethi,Bizans imparatorlarının papalar nezdindeki girişimleri,yavaş yavaş Avrupa'da Müslümanlara karşı bir hareketin başlamasına neden oldu.Özellikle Bizans imparatoru 1.Alexios Komnenos'un 1091 yılında Papa 2.Urbain'e başvurarak yardım istemesi ve onunda çalışmaları sonucunda tarihin en büyük askeri harekatı  olan Haçlı seferleri başlamıştır.Haçlı orduları 1096 yılında guruplar halinde Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden hareket ettiler.Bizans imparatoru Alexios Komnenos,gelen Haçlı birliklerini süratle Anadolu'ya geçiriyor ve onaları Türkler'e karşı tahrik ediyordu.

Pierre l'Ermit yönetimindeki çapulcu Haçlı grubu İzmit yakınlarında Kılıç Arslan'ın kardeşi  Davud tarafından yok edildiler.Fakat kısa bir süre sonra,kontların,düklerin ve şövalyelerin yönetimindeki  düzenli Haçlı birlikleri gelince,Türkler geri çekilmek zorunda kaldılar. Haçlılar Anadolu Selçuklu Devleti'nin merkezi İznik' i  kuşattılar. Kuşatma devam ederken Kılıç Aslan yetişti,ancak sayı ve donatım bakımından  çok üzüntü olan Haçlı kuvvetleri karşısında,düşmana ağır kayıplar verdirmesine karşın kuşatmayı kıramadı.Kuşatmanın uzamasını daha büyük kayıplara mal olacağını  fark eden Türkler,Bizans imparatoru ile anlaşarak kenti ona teslim ettiler (-Haziran-1097-).

Kılıç Arslan da harp taktiğini değiştirerek Eskişehir'e doğru çekilmeye karar verdi.Haçlılar'ın ilerleyişi karşısında Danişmend Gazi  ve Kayseri hakimi Emir Hasan ile ittifak yaparak onların kuvvetleriyle birlikte Eskişehir Ovası'na çıkan vadiyi tuttu.Eskişehir Ovası'nda Temmuz ayında cereyan eden  bu meydan savaşında her iki taraf da kahramanca döğüştü.Fakat düşmanın ezici üstünlüğü  ve özellikle Türk silahlarının zırhlı şövalyelere tesirsizliği karşısında Kılıç Arslan daha fazla kayıp  vermemek için savaş alanını  terk etti.Bundanböyle onlarla meydan savaşı yerine,onların geçeceği bölgelerde  su kuyularını  kapatarak,ekinleri tahrip ederk ve yerleşme alanlarını boşaltarak yıpratma taktiğine baş vurdu.Haçlılar Orta Anadolu'yu geçerken çok kayıp verdiler.                                                                                     Kılıç Arslan, Danişmend Gazi ve Emir Hasan ile birlikte Ereğli'de   yeniden Haçlılar'ın karşısına çıktı,fakat yine başarılı olamadı. Haçlılar'ın İznik'i ele geçirmesi üzerine Konya'yı kendisine merkez yapan Kılıç Arslan,bu sırada harekete geçen Bizans İmparatoru Alexios'a karşı gerekli kuvvetleri göndermemiş ve Eskişehir-Antalya hattına kadar olan topraklar Bizans'ın eline geçmişti.Bu arada uzun bir kuşatmadan sonra Antakya,Haçlilar tarafindan ele geçirilerek burada bir kontluk kuruldu.Bununla beraber Antakya kontu Bohemond'un Danişmendliler tarafindan tutsak edilmesinden sonra 1101 yilinda harekete geçen Haçli birliklerini birbiri arkasindan Amasya yakinlarinda ve Ereglide yok edildi.(1102)

            Haçlılar'a karşı kazanılan bu son zafer,Selçuklular'ın sarsılan güvenini, kazandırdığı gibi Haçlılar'a ve Bizanslılar'a Anadolu'dan geçmenin zorluklarını gösterdi. Bununla beraber Haçlılar'a karşı ittifak yapmış olan Kılıç Arslan ile Danişmend Gazi'nin  arası açıldı.Danişment Gazi,Kılıç Arslan'ın uğraşından yararlanarak Malatya'yı ele geçirdi(1102).Bu arada Bohemont'dan alınan fidye sorunuda aradaki soğokluğuda iyice arttırdı.Sonunda 1104 yılında Danişmend Gazi'nin ölümü üzerine Kılıç Arslan iki ayrı kuşatmadan sonra Malatya'yı zaptetti(2-Eylül-1106).

            Bundan sonra Bizans İmparatoru ile barış yapıp batı sınırlarını güvence altına aldıktan sonra Harran'ı ve Suriye meliki Dokak'ın elinde bulunulan Meyyafarikin'i ülkesine kattığı gibi Diyarbakır ve Musul bölgelerine de egmen oldu.Bu gelişmeler karşısında Emir Çavlı,Artık Oğlu ve Melik Rıdvan,Kılıç Arslan'a karşı ittifak yaptılar.İki taraf Habur Irmağı üzerinde karşılaştı.Temmuz 1107 tarihinde meydana gelen savaşta Kılıç Arslan'ın birlikleri yenildi;kendisi de tutsak olmamak için  atıyla birlikte Habur Irmağı'na daldı,fakat zırhların ağırlığı nedeniyle boğuldu.Sultan 1.Kılıç Arslan Anadulu Selçuklu Devleti'nin kurucusudur.Bütün ömrü Bizans,Haçlılar ve Anadolu'da Türk birliğini sağlamak için mücadeleyle geçmiştir dönemin Müslüman ve Hıristiyan kaynakları onun adil ve cesur bir hükümdar olduğunda birleşirler.

     Kılıç Arslan'ın ölümü sonucunda Anadolu'da yeni bir bunalım dönemi başladı.sonunda üstünlük Danişmendliler'in eline geçti.Bir süre boş kalan Anadolu Selçuklu tahtına 1110'da 1.Kılıç Arslan'ın oğlu Şahin Şah oturdu.Kardeşi Mesud ile iktidar kavgası ile geçen altı yıldan sonra tahtı Danişmendliler'in  desteklediği 1.Mesut' a bıraktı 1.Mesut yitirilen toprakları geri alma için Antalya,Batı Anadulu ve Marmara çevresine sürekli akınlar düzenledi.Bir süre Danişmendliler'in gölgesinde kalan bu sultan,1142'de Danişmendli Mehmet Bey'in ölümü üzerine çıkan taht kavgalarından yararlanarak Anadolu'da yeniden üstünlük sağladı.1146'da Konya önlerine Bizans ordusunu yendi ve Anadulu'ya düzenlenen 2.Haçlı Seferi'nin kuvvetlerini bozguna uğrattı.Bu zaferler Anadulu Selçuklu Devleti'nin gücünü arttırdı.

          1.Mesut ölmeden önce ülkesini üç oğlunun arasında paylaştırmış ve tahtını 2.Kılıç Arslan'a bırakmıştı.Ama onun ölümünden hemen sonra oğulları arsında taht kavgaları başladı.Bundan yaralanmak isteyen Danişmendliler,Bizanslılar,Musul Atabeyi Nureddin Mahmud Zengi ve Ermeni Dere Beyi Toros birleşerek Anadolu Selçuklu Devleti'ni dört yandan kuşattilar.Güç durumda kalan 2.Kiliç Arslan bütün düşmanlariyla ayni andan baş edemeyeceginin farkindaydi.Danişmendliler'e yenilmiş doguda ve batida toprak yitişmişti.Bunun için önce Bizans ile barişi saglamanin yolarini aradi ve Istanbul'da üç ay kalarak  bir antlaşma imzaladi.Daha sonra Şahin Şah ile Danişmendler'in birleşik ordularini yenilgiye ugratarak 1175'te Danişmendliler'in varligina son verdi.

        Anadolu Selçukluları'nın Anadolu'da birliği sağlayarak güçlenmesi Bizans'ı tedirgin etmeye başlamıştı.Öte yandan Bizans sınırlarına yığılmış olan Türkmenler bu devletin topraklarına sürekli akınlar düzenliyorlardı.Bu akınları ve Danişmendliler'den alınan bazı kalelerin kendilerine verilmemesinin bahane eden Bizans büyük bir orduyla Anadolu'ya yürüdü.2.Kılıç Arslan 1176'da Sandıklı ile Dinar'ın doğusunda Miryokefalon denen bir vadide Bizans ordusunu pusuya düşürerek bozguna uğrattı.Barış isteyen Bizans İmparator'u Eskişehir'deki askeri üslerini kaldırmayı ve yüklü bir tazminat ödemeyi kabul etti.

            Malazgirt'ten sonra Miryokefalon'da ikinci kez büyük bir yenilgiye uğrayan Bizans artık Türkler'i Anadolu'dan çıkartabileceği umudunu tümüyle yitirdi.O tarihten sonra sürekli savunmaya geçerek elinde kalan son toprakları korumaya çalıştı.

           2.Kılıç Arslan Miryokefalon Savaşı'ndan sonra doğuya yönelerek Malatya'yı aldı,ardından batıya doğru ilerledi.Ege ve Marmara kıyılarına kadar uzanarak bir çok kaleyi ele geçirdi.Ama artık iyice yaşlanmıştı.Bu yüzden 1186'da ülkesini  onbir oğlu arasında paylaştırarak bu bölgelerin yönetimlerini oğullarına bıraktı.Kendisi sultan olarak Konya'da oturuyordu.Ne var ki,çok geçmeden oğulları arsında veliahtlık kavgaları başladı.Bu sırada Anadolu'ya giren 3.Haçlı  Seferi orduları da Konya'yı kısa bir süre işgal ederek Filistin'e geçti

            1192'de 2.Kılıç Arslan'ın ölümünden sonra oğullarından 1.Gıyasettin Keyhüsrev tahta çıkmasıyla da,1196'da yerini ağabeyi 2.Süleyman Şah'a bırakmak zorunda kaldı.Ülke içinde birliği sağlayan 2.Süleyman Şah  Menderes havzasını ele geçirdi ve Eerzurum'u alarak Saltuklular'ın varlığına son verdi.1204'te hastalanarak öldüğünde Anadolu Selçuklu Devleti yeniden eski gücüne ulaşmıştı.

  3.Kılıç Arslan'ın çok kısa süren hükümdarlığı sırasında Anadolu topraklarına 4.haçlı seferi düzenlendi.Bu orduların işgal edip yağmaladıkları İstanbul'dan kaçan Bizanslı bir ailenin Karadeniz kıyılarında kurduğu Trabzon Rum İmparatorluğu Karadeniz'deki  ticaret yollarını kesmişti.Boşalan tahta ikinci kez çıkan 1.Gıyaseddin Keyhüsrev Trabzon'a bir sefer düzenleyerek bu yolu yeniden Anadolu Selçukluları'na açtı.Daha sonra Avrupa ve Mısır'a yönelik ticaretin önemli liman kentlerinden biri olan Antalya'yı aldı.Rusya ile  Mısır  arsındaki ticaretin Anadolu üzerinden yapılması devlete ve tüccarlara  büyük bir gelir sağlıyordu.

 Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki girişimleriyle Anadolu birliğini güçlendiren 1.Gıyaseddin Keyhüsrev,siyasal örgütlenmede büyük bir yenilik yapan Anadolu Selçukluları'nda merkezi devlet yönetimini başlattı.O tarihten sonra şehzadeler merkezi yönetime bağlı birer vali durumuna getirilerek devletin bölünmüşlüğüne son verdi.

 Alıntıdır       
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.192 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.