Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => TÜRKÇÜ TARİH => Konuyu başlatan: ATATÜRK Askeri üzerinde 19 Haziran 2012, 08:39:09Konu Başlığı: Altın Elbiseli Adam-İlk Türk Yazısı
Gönderen: ATATÜRK Askeri üzerinde 19 Haziran 2012, 08:39:09
1970 yılında, Kazakistanın Esik kasabasında açılan bir kurganda, tarih için, özellikle Türk Tarihi için
çok önemli belgeler bulundu.

Esik Kasabası'nda bir garaj yapımı için bir höyüğün düzelmesi gerekiyordu. Bunun için çalışan bir buldozerin kepçesi bir taşa çarptı. Bu taş yontulmuş işlenmiş bir taş olduğu için çalışmayı durdurdular.
Hemen arkeologlar olay yerine çağırıldı. Bu taşın Türk hükümdarlar ve aileleri için yapılan mezarlardan biri olduğu anlaşıldı. Gerekli izinler alındıktan sonra mezarın içi açıldı.

Mezarın içindeki eşyalar göz kamaştırıyordu. Çeşit çeşit altınlar değerli madenler bulunuyordu. ama bunların en dikkat çekeni altın bir elbise idi. Üstelik bu elbise öyle sıradan bir elbise değildi. Taçlı başlığında tuğlar ve oklar belindeki kemerin solunda bir kama sağında birkılıç asılıydı. Çizmesinden başlığına, çorabından kemerine ve silahlarına kadar herşey saf altındı. Elbisede tamı tamına 4.800 parça altın bulunmuştu. Ve bu mezar o güne kadar ki (Mısır firavunu Tutankamon'un Mezarından sonra) en çok altın bulunan mezar bu idi. Bu mezarın sahibine Altın Elbiseli Adam denildi.

Mezarın bir kenarında bulunan altınları gölgede bırakan, yarısı kararmış gümüş bir kap. bu kabın özelliği üzerinde bulunan Orhun alfabesindeki harflerle yazılmış 26 harf ve 2 satırlık yazı idi. (Anlamı: Tigin 23' ünde öldü, Esik halkının başı sağolsun.)

Ve bu eserlere lazerle radyo-karbonik analiz yapıldı ve kurganında ki eşyaların M.Ö. 5. yüzyıla ait olduğu ortaya çıktı.

Alıntıdır...