ALTAYLILARIN DİNİ İNANÇLARI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 22:50:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ALTAYLILARIN DİNİ İNANÇLARI  (Okunma Sayısı 269 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 01 Nisan 2018, 20:28:49 »

Hatırlanacağı üzere, ilk Türk kabileleri Altay bölgesine M.S. 1. binyılın başında gelmiştir. O dönemde Altay’da İskit kabileleri yaşıyordu. Kavimler Göçü’nden sonra Türkler bu bölgede çoğunluğu teşkil etmiştir.

Altay dil grubu yıllarca süren ateşli bilimsel tartışmalara konu olmuştur. Altay dili Türkçe’den Japonca’ya kadar dünyanın çok dilini etkilemiş oldu. Bu diller günümüzde Altay dil grubuna aittir.

Başta Altaylılar panteist görüşlü Paganlardı, dini ise şamanizm’di. Bu dini inancına göre iki Tanrı var – Ulgen ve Erlik. Ulgen – gökyüzünde yaşayan iyilik tanrısı, Erlik – yeraltı dünyasının hükümdarıdır.

Altaylıların inançlarına göre dünyada çok sayıda türlü ruhlar yaşar. Doğanın her nesnesinin kendi ruhu var, adı Eezi. Her dağ içinde kendi Tuu-Eezi, nehir veya denizde Su-Eezi, ağaçlar, kayalar, taşlar, göllerde de ruhlar yaşar.

Altay seyahati yapılırken yerli sakinlerin dini inançların yansıması hemen hemen her yerde görülür. Yol kenarında veya bozkır ortasında taştan yapılan oboo isimli piramitlere rastlanır. Taşlar arasında renkli kurdeleler kıyra görünüyor. Tüm step halkları için böyle piramitler ritüel bir önem taşır, özel kutsal yerlerin işaretidir onlar.

Bu kurdeleler dağ boğazlarında, kutsal sayılan hemen bütün dağ su kaynakları yanında yer alır. Onlardan en ünlüsü Dağlı Altaysk şehrinin yanındaki Gümüş Su isimli kaynaktır. Dağlara çıkan herkes yanında durur. Kaynaktaki su şeffaf, çok güzel, yanındaki ağaçların dalları ise kıyra ile süslü.

XX. yüzyılın başında Altay’da biraz değiştirilmiş buddizm olan burhanizm dininin mensupları ortaya çıkmışlardır. Onlar Altay’a gelecek ve onu yabancı işgalcilerden kurtaracak Beyaz Burhan’ı beklerlerler. Burhanizm’e göre Burhan’ın geldiği haberini bütün Türk halklarının deper verdiği kutsal kişi Han Oyrot verecek.

19. yüzyılın sonunda Altay’a Ortodoks misyonerler gelmiştir, onlar Hıristiyanlığ’a girmiş putperestler için uygun hayat koşullarını yaratmıştırlar. Ta bu yüzden Ortodoks kilisesi Altayların çoğu arasında hızla popülerlik kazanmıştır.

Günümüzde Altaylıların dini Burhanizmin değerleri ve beklentileri, Ortodoksluk kuralları, şamanizm gelenekleri ve inançlarının buddizm unsurları ile karışımıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.064 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.