AKSUVAR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 04:08:26


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AKSUVAR  (Okunma Sayısı 1369 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« : 22 Aralık 2014, 18:34:19 »

 Hun hanedanlığı yıkıldıktan sonra, yeni hanedanlığın buyruğunu kabul etmeyen Türk kavimlerinin bir kısmı,Volga nehrini aşarak, batı'ya çekilmişlerdir. Bazılarıda Batı Türkistan'a gelerek, devletleşmişlerdi. Bunlara Ak Hun yahut, Orta Doğu Hunları denildi. 5. yüzyılda Ak Hun Kaan'ı olan Eftal nedeni ile Eftalitler de denildi.

  Ak Hunları iki büyük kabile oluşturur. Uarlar ve Hunlar. Yönetimde daha çok bu iki Türk boyunun sözü geçerdi. Kısa sürede genişleyen Ak Hunlar Hazar denizinin Kuzey ucuna kadar ilerleyip, Toharistan ve Afganistan'ı buyruklarına bağladılar. Daha sonra İranda kuvvetli bir devlet olan Sasaniler üzerine akınları arttırdırlar.Türk akınlarından yılan Sasaniler barış istedi ve 358 yılında Sasanilerle bir antlaşma yapıldı. Fakat Türkler baskıyı kesmediler. O zamanki Acem şahı ölüp yerine Behram Gor geçince seferler yeniden başladı (430).

 Türkler seferleriyle Acemleri yıpratırken, Sasani şahlığına Behram Gor'un yerine İkinci Yazgirt geçti. Bu arada Ak Hunlarında başına Aksuvar geçti. Aksuvar Han, Sasanilere akınları hızlandırdığı gibi iç işlerinede karışmaya başladı. İkinci Yazgıt'ı tahttan indirip, Firuz'u İran şahı yaptı. Karşılığında her sene vergi ve Tirmiz ile Vasgirt'i aldı.

  Fakat alçak Acem yine alçaklığını yaptı. Aksuvar Han'a "kızım " diye bir cariye gönderdi. Bunu anlayan Aksuvar Han, Firuz'un yolladığı komutanlarını çldürdü. Bundan son derece korkan Firuz, Ak Hun tehlikesini daha fazla yaşamamak için büyük bir sefer düzenledi.

  Fakat şair, sanatkar, halıcı güzel kelam etmesini bilen Acem savaş konusunda ne kadar toy olduğunu ve kahramanlıklarının ancak Firidevsi'nin Şahnamesinde kaldığını ispatlarcasına Aksuvar Han'ın hazırlıksız yakalandığını baskın yaptıklarını düşünerek ilerliyordu.

     Aksuvar Han Acem ordusuna dağlık dar bir geçitte görünüp geri çekilince, Acem Şah'ı bunu Türklerin korkaklığına hamlederek ordusunu ileri sürdü. Bu arada Acem ordusunun arkasına dolanan Türk Tümenleri Acemlere saldırınca, önde kaçtığı sanılan Türk Tümenleride aniden yüz geri edip Acem ordusunun içine daldı.İki ateş arasında kuşatılan Acem Şah'ı Firuz, Aksuvar Han'a haberci yolayarak "her şartı kabul ediyorum yeterki çemberi açın "dedi.

 Fakat Aksuvar, Acem ordusunu bu kadar kolay bırakmadı. Acem elçiye "Gelsin,ordusunun önünde ayaklarıma kapanıp, özür dilesin ancak o zaman çemberi kaldırırım "dedi. Aksuvar Han'ın bu teklifi Sasani Şah'ına iletilince Firuz Şah Acem Milletinin kıyamete kadar yüzünde leke olacak "kabul" kararını verdi.

   Bu bir erkeğin yapamıyacağı iştir fakat günümüzde bile en çok eş cinselliğin olduğu ülke olan İran'ı düşünürsek,dedeleri Firuz için çok zor bir karar olmasa gerek. Firuz, Türk ve Acem askerlerin önünde  Aksuvar'ın ayakları önünde diz çökerek özür diledi.
 
  Türk tarihinden bu şanlı satır , Türk'ün bütün düşmanlarına karşı bir tehdit olarak canlılığını korumaya devam edecektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.225 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.