Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türk Edebiyatı => Konuyu başlatan: Dodurga-Avşar-Eymür üzerinde 18 Ocak 2010, 12:34:02Konu Başlığı: Virgül mü nokta mı?
Gönderen: Dodurga-Avşar-Eymür üzerinde 18 Ocak 2010, 12:34:02
Esenlikler andalar.
Ben bir hikaye yarışmasına girmek için bir eser kaleme alıyorum ama dil bilgisinde biraz acemiliğim var. Okuldayken de zaten hiç sevmezdim.
Elimden geldiğince bütün kuralları öğrenmeye çalıyorum ama takıldığım bir nokta var.
Alıntı cümleleri için Türk Dil Kurumu şöyle bir örnek veriyor:
“Akıl yaşta değil baş­tadır.” atasözü yüzyılların tecrübesinden süzülüp gelen bir gerçeği ifade etmiyor mu?
Elimdeki bütün romanlarda ise alıntı cümlesinin sonundaki bütün noktalar virgüle dönüşmüş yani bu şekilde:
“Akıl yaşta değil baş­tadır,” atasözü yüzyılların tecrübesinden süzülüp gelen bir gerçeği ifade etmiyor mu?
 Hikayemin içindeki alıntılar romanlardaki gibi virgüllü mü yoksa Dil Kurumunun istediği gibi noktalı mı olmalı? Dil bilgisinden anlayan kardeşler yardımlarını esirgemezlerse sevinirim.
Esen kalın.


Konu Başlığı: Ynt: Virgül mü nokta mı?
Gönderen: Işbara Kağan üzerinde 18 Ocak 2010, 15:08:05
 Dil kurumunu esas almanı öneririm kandaşım.
 Umarım yarışmayı kazanırsın kandaşım. Tanrı yardım etsin!!!


Konu Başlığı: Ynt: Virgül mü nokta mı?
Gönderen: Dodurga-Avşar-Eymür üzerinde 18 Ocak 2010, 15:55:24
Ben de öyle düşündüm ama gördüğüm bütün kitaplarda tam tersi hem de bilgisayarım nokta koyduğum da bir sonraki kelimeyi büyük harfle başlatıyor o zaman da ben yalnış bir şey mi yapıyorum diye telaşlanıyorum  :(


Konu Başlığı: Ynt: Virgül mü nokta mı?
Gönderen: Nene_hatun üzerinde 21 Ocak 2010, 20:43:47
Dodurga Kandaşım;
Öncelikle katılmayı düşündüğün yarışmada sana başarılar dilerim. Umarım iyi bir sonuç alır da bu sitedeki herkesin göğsünü kabartırsın. Ben de 30 yılı aşkın bir süredir yazı yazmakta olan bir ağabeyin olarak, sana bu konudaki görüşlerimi açıklamak isterim.

1.) Bilimsel eserlerde, sunumlarda, tezlerde ve arştırma yazılarında, bir başka yazardan ve eserden alıntı yaptığın zaman, alıtının hemen sonuna numaralandırma yöntemini uygulayıp, sayfanın ya da bölümün sonunda, o alıntıylı ilgili bilgi vermek zorundasın.
Örnek: 33.) Hüseyin Nihal Atsız/Ötüken Kitapevi-Ank.1960/Sy.133-134 gibi.

Hikâye ve romanlardaki alıntılarda, dip not ve bölüm ya   da sayfa sonunda açıklama pek uygulanmaz.Bu bir şekilde roman ya da hikâyedeki kahramanın roman içindeki söyleminden anlaşılır, buna orada yer verilir. Yapılan alıntılar genellikle geçmiş zamandan yapılır.
Örnek: Rahmi, bir an için kendini Cumhuriyetin ilk yllarında buldu. Ata'nın kurduğu bu büyük eserin, yabancılaşma hayranı kişiler tarafından, nasıl da yavaş-yavaş eritilmeye çalışıldığını anımsadı. Yakup Kadri'nin "Çankaya" romanında olduğu gibi;
...
hissetti.
Yukarıdaki verdiğim örnekteki noktalı yerlere bahsedilen romandan alıntı yapılır.
Değerli andam;
Bizler yazı yazmaya başladığımızda, bilgisayar olmadığından, daktilo kullanır ve alıntı yapılacak yerlerde, daktilo şeridinin kırmızısını kullanırdık...Bu,  o yazıyı baskıya hazırlayacak olan sayfa sekreterinin, dizgi elâmanının işlerini kolaylaştırmak için uyguladığımız bir yöntemdi. Dizgi elâmanı, kırmızı renkli alıntılı yerleri, değişik punto ve harf karakteriyle dizer, baskıdan sonra son şeklini alırdı...
Şimdi gelelim, kullanacağın alıntıyı, kendi hikâyenin içinde nasıl kullaman gerektiğine:
Alıntıda kullanacağın kısım yalnızca bir eser adı değilse:
"...Faik, onun böyle olmasını istiyordu!.." şeklinde olmalıdır. Yani alıntıdan önce 3 nokta, yaptığın alıntı cümle sonu ya da ortası hiç farketmez bitirirken de 3 noktalı olmalıdır. Artık bilgisayar var, alıntıları bold yapıp kalınlaştırabilir ya da kullandığın karakterin italiğine çevirip, alıntıya belirginlik kazandırabilirsin.Bu zorunlu değildir ama basılacak eserin ham dizgi aşamasında hem de okuyan açısından takibinde büyük kolaylıklar sağlar.
Türk Dil Kurumu'nu izleye devam et. Bol bol Sait Faik oku..Unutma ki, iyi yazmanın ön koşulu, fazlaca okumaktan geçer. Ayrıca böyle bir konuyu sorup-öüğrenmek için gösterdiğin çabayı da takdir ettiğimi bilmeni isterim...
Esenlikler dilerim.
KARAYILAN-rh


Konu Başlığı: Ynt: Virgül mü nokta mı?
Gönderen: Dodurga-Avşar-Eymür üzerinde 22 Ocak 2010, 19:22:17
Yardımın için çok sağ ol Nene Hatun kardeş.