Türkçü cepheden Orhan Veli'ye bakış
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Ağustos 2020, 17:11:52


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkçü cepheden Orhan Veli'ye bakış  (Okunma Sayısı 2487 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Budurgan
Turan Çerisi
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 167


Üstünlük Türklüktedir


« : 12 Ocak 2016, 21:17:11 »

Türkçü cepheden Orhan Veli'ye bakış:

Şüphesiz ki Orhan Veli orta okulda ya da lisede karşımıza çokça çıkan bir şairdir. Gelin bir de Türkçü bakış açısıyla Orhan Veliyi inceleyelim.

Orhan Veli Kanık 1914 yılında doğmuş ve 36 yaşında ölmüş bir şairdir. Kendisi Nazım Hikmetof için Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday'la birlikte 3 gün süren açlık grevi yapmıştır. Bu eylem ülke çapında büyük yankı uyandırmıştır. Ankara'da belediye çukuruna düşmüş ve başından yaralanmıştır. Ardından İstanbul'a gitmiş ve bir arkadaşının evinde yemek yerken fenalık geçirmiştir. Hastanede alkol zehirlenmesinden dolayı tedavi görmüştür; ancak daha sonra alkol değil beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştır. O akşam komaya girmiş ve gece ölmüştür.

Şiir yazma şekli Atsız Bey'e çok terstir. Şiirde ölçü, uyak ve sanatlı söyleyişlere karşı olan Orhan Veli, her şeyin şiire konu olabileceğini savunmuştur. Atsız, O'nun hakkında doğrudan olmasa da dolaylı olarak şunları yazmıştır: ''Milli Eğitim Şurası'nda birkaç öğretmen dünkü edebiyata sövüp saymışlar, Fuzuli'yi, Baki'yi batırmışlar. Bunlar Fuzuli'den, Baki'den bir mısrayı bile anlayamayacak kadar aşağı olan cahillerdir. Onlar Fuzuli'deki dehayı, şiir inceliğini nereden anlayacaklar? Fikri ve edebi seviyeleri ancak Nazım Hikmet'i, Orhan Veli'yi ve o makuleleri anlayacak kadardır.'' gibi ağır şeyler yazmıştır etmiştir. Yani O'nun edebi yönünü eleştirmiş adeta yerden yere vurmuştur.

Kısacası Orhan Veli tamamen Türkçülüğe karşı bir fikir yapısına sahip olduğu gibi Edebi yönüyle de Atsız'la ters fikirlere sahiptir. Atsız ise şüphesiz bu konuda haklıdır; ölçüsüz şiirin yazılamayacağı gibi her hadise de şiire konu olamaz.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
vuslati
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 30


« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2016, 05:44:59 »

Atsız Atanın Orhan Veli'yi eleştirmesi Türk hece şiirine karşı olması ve şiirde her konunun işleneceğini savunması ve Türkçülüğe zıt görüşlü olmasındandır, yoksa serbest şiir yazıyor olmasından dolayı olduğunu sanmıyorum alıntıladığınız kısma göre. Serbest şiir yazanlar gerçekten de hece şiirindeki inceliği anlayamıyorlar. Türk Edebiyatında ilahiler nazım türleri arasında sayılırlar. Elde edilen İlk Uygur ilahileri de serbest şiir tarzındadır. Yani Uygur ilahileri bize serbest şiirin de hece şiiri gibi bize ait olduğunu anlatıyor sanrım. Orhan Velilerin Avrupa'dan almış olması bu durumu değiştirmez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.235 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.