Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türk Edebiyatı => Konuyu başlatan: Türk Çerisi üzerinde 20 Ekim 2013, 12:50:22Konu Başlığı: Türkçe'nin Zihinlere Etkisi
Gönderen: Türk Çerisi üzerinde 20 Ekim 2013, 12:50:22
Californiya Üniversitesi Psiko-dil Bölümü, benim de katıldığım 2 sene süren bir araştırma yaptı; 2 yaş 8 ay dan 3 yaş 8 aylığa kadarki çocukların dil öğrenme becerileri üzerinde çalıştılar… Aileler, anne-babaların üniversite mezunu olduğu kesimlerden seçilmişlerdi. Araştırma 5 ülkede (İtalya, Yugoslavya, Japonya, Amerika ve Türkiye) yapıldı. Araştırma çerçevesinde 4 ayda 1 çocuklar ziyaret ediliyor, her ziyaret 6 saat sürüyordu. Çocuklara uygulanan testlerin en zor kesimi 3lü formlardı, yani “kediyi gören tavuk horozu döver” gibi formlar… Bu 3lü formları Amerikalı çocuk (İngilizce) 5 yaşında, Yugoslav (Sırpça) çocuk ancak 7,5 yaşında kurabilirken, Türk çocukları 3 yaşta başarabiliyorlardı.

Bence, Türklerin en büyük icadı Türk dilidir. Türk dilinin kelime türetme biçimleri ve ses uyumları diğer dillere göre çok daha üstündür; söz gelimi “kilim” veya “halı” gibi bir kelimeyi bilmeyen çocuk, daha önce görmüş olduğu halının kaldırılmış olduğunu gördüğünde “Nerede buranın basısı?” diye yeni bir kelime türetip, derdini anlatmıştı. Üstelik, tam biz bu araştırmayı yürütürken, ilkokullara Amerika’dan ithal “fiş sistemi” getirilmişti. Maalesef, Türkiye’de gerçek dil bilimcilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Alev Alatlı