TÜRKÇE"nin AZERİ VE TÜRKMEN"ce Karşılığı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ocak 2021, 14:59:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKÇE"nin AZERİ VE TÜRKMEN"ce Karşılığı  (Okunma Sayısı 5106 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
K A L K A N
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.926


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« : 12 Mart 2010, 00:13:53 »

TÜRKÇE"nin AZERİ VE TÜRKMEN"ce Karşılığı


AÇMAK - KAPAMAK
________________________________________
Türkiye T. Kapı açık. Dükkan kapandı. Radyoyu açar mısınız? Televizyonu kapatınız ! Uyuyamıyorum. Elektriği yakar mısınız ? Lambayı söndüreyim mi ?

Azeri T. Gapı açıktır. Dükkan bağlandı. Radionu açarsınız mı ? Televizoru söndürün. Yatabilmirem ! Işığı yandırarsınızmı ? Lampanı söndürüm, yohsa yoh ?

Türkmen T. Gapı açık. Dukkan yapıldı. Radionu açarmısıngız ? Televizyonu yapıng. Uklap bilemok ! Elektriği yakar mısıngız? Çıranı söndüreyim mi ?
ADRES
_________________________________________
Türkiye T. Siz nerede kalıyorsunuz? Ben otelde kalıyorum. Siz nerde oturuyorsunuz? Benim evim Ankara'da. Adresinizi verir misiniz ?

Azeri T. Siz harada kalırsınız? Men mehmanhanada galıram. Siz harada yaşayırsınız ? Menim evim Gence'dedir. Adresinizi mene verirsinizmi ?

Türkmen T. Siz nirede galyarsıngız ? Men mihmanhanada galayrım. Siz nirede yaşayırsıngız ? Mening öyim Marı'da. Adresingizi berermisingiz ?

AİLE, AKRABALAR
__________________________________________
Türkiye T. baba, anne, çocuk, kız abla, ağabey, kardeş dayı, amca, teyze yenge ,dede, nine gelin , damat, görümce kaynana, kayınbaba, yeğen

Azeri T. ata, ana, usag, gız böyük bacı, böyük kardaş, bacı-gardaş dayı, emi, hala gelinbacı, baba, nene gelin, küreken, baldız gayın ana, gayın ata, kardaş kızı( oğlu)

Türkmen T. kaka, ece, çağa, kız eceke-uya ,aga, gardaş dayı, aga, dayza yenge, dede, mama gelin, giyevi,
gayın ekeci gayın ene, gayın ata, yeğen


ALIŞVERİŞ
__________________________________________
Türkiye T. Çarşıya çıkalım Satıcı çok nazikti. Siz alıcının kabalığına bakmayın. Bunu kaça satıyorsunuz ? Fiatını indirirseniz bunu almak isterim.

Azeri T. Bazara gedek Satıcı çoh mehribandır. Alıcının kabudluğuna fikir vermeyin. Bunu neçeye satarsınız ? Gıymetini aşağı salsanız , bunu alaram.

Türkmen T. Bazara gideling.
Satıcı köp sıpayıdı (nezikti) Siz alıcınıng edepsizliğine bakmang. Munı neçe satyarsıngız ? Bahasını kemelsengiz, munı almak isleyerin

AT
__________________________________________
Türkiye T. Ata binmeyi seviyor musunuz ? Atın yürüyüşleri için hangi (ne gibi)  sözler var? Rahvan, tırıs, yürük, dörtnala, doludizgin Atın yaşlara göre adlarını söyleyin ! Atın dişisine kısrak, erkeğine aygır derler.

Azeri T. At sürmekten hoşunuz gelirmi ? Atın yerişi üçün hansı sözler var ? Yorğa,yortma, dörtnala, çaparag. Atın yaşına göre adlarını deye bilersiniz mi? Atın dişisine gısrak, erkegine ayğır deyilir.

Türkmen T. Ata müngmeği söyyermisingiz? Atın yörişleri barada ne hili sözler bar ? Yorğa, yıldam-çapğır, yüvrük çaman. Atıng yaşlara göre atlarını aydıng ! Ating urkaçısına baytal ,erkeğine ayğır diyirler.

AYAKKABICIDA
_________________________________________

Türkiye T. Ayak ölçümü alır mısınız ? Bu ayakkabıdan çocuğun ayağına göre var mı ?  Bu biraz dar. Bir numara büyüğü lazım. Bu bol. Bir numara küçüğünü rica ederim. Bundan başka hangi renkte var ?

Azeri T. Ayağımı ölçersiniz mi ? Bu ayaggabıdan uşağın ayağına göre var mı ? Bu biraz balacadır. Bir nömrö büyük lazımdır. Bu böyüktür. Hahiş edirem bir nömre balacasını verin. Daha hansı rengde var ?

Türkmen T. Ayağımıng ölçeğini alarmısıngız? Şu ayakgabtan çağank ayagına bolcağı barmıı? Bu biraz dar. Bir nomer ulısı gerek. Bu ging-ulı. Bir nomer kiçiğini bereysang. Mundan başka haysı rengleri bar ?

AYLAR
_________________________________________
Türkiye T. Ocak, Şubat ,Mart, Nisan ,Mayıs, Haziran Temmuz ,Ağustos, Eylül Ekim,Kasım,Aralık

Azeri T. Yanvar,Fevral,Mart Aprel, May,İyun İyul, Avgust,Sentyabr Ogtyabr,Noyabr, Dekabr

Türkmen T. Yanvar, Fervral, Mart Aprel, May, İyun İyul, Avgust,Sentyabr Ogtyabr,Noyabr, Dekabr
BAKKALDA
________________________________________
Türkiye T. Yakında bakkal var mı ? Bana bakkaldan ekmek getirir misin? Bir kilo şeker istiyorum. Yarım kilo yemeklik yağ verin. Unun kilosu kaçtan?

Azeri T. Bu yahınlarda erzag dükanı varmı? Dükandan mene çörek getirersinizmi? Hahiş edirem bir kilo gend verin. Yarım kilo kere yağı istiyrem. Unun kilosu neçeyedir.

Türkmen T. Golayda bakgal barmı? Manga bakgaldan çörek getirip bilersingmi? Bir kilo şeker isteyerin. Yarım kilo iymeklik yag bering. Unıng kilosı neçe?

BAŞSAĞLIĞI
________________________________________
Türkiye T Babam vefaat etti.  Başınız sağolsun. Kardeşinizi nezaman kaybettiniz ? Bir hafta önce. Rahatsızlığı neydi ? Kanserdi.

Azeri T. Atam rehmete getdi. Allah rehmet elesin. Gardaşınız ne vaht keçinib? Bir hefte evvel. Hesteliyi ne idi ? Herçenk idi.

Türkmen T. Kakam aradan çıkdı. Yatan yeri yağtı bolsun. Doğaningiz haçan yogaldı? Bir hepte ozal. Neme yetmezçiliği bardı ? ( Keseli nemedi? ) Rak keseline duçar bolupdı.

BAYRAMDA
________________________________________
Türkiye T. Bayramınız kutlu olsun. Kurban bayramı. Ramazan bayramı. Dini bayramlar. Bayram namazı kılınacak. Bugün milli bağımsızlık bayramı.

Azeri T. Bayramınız mübarek olsun. Gurban bayramı. Oruclug. Dini bayramlar. Bayram namazı gılınacag. Bu gün milli istiglal bayramıdır.

Türkmen T. Bayramıngız gutlı bolsun. Gurban bayramı. Remezen bayramı. Dini bayramlar. Bayram namazo okalcak. Bu gün milli garaşsızlık bayramı.

BERBERDE
________________________________________


Türkiye T. Saçlarımı kestirmek istiyorum. Saçımı boyatmak istiyorum. Sakal traşı ücreti nekadar? Tırnak makası var mı? Tırnaklarım çok uzamış. Kesmem gerek.

Azeri T. Başımı gırhdırmag isteyirem. Saçlarımı renglemek isteyirem. Üzü neçeye gırhırsınız? Dırnağ gayçısı varmı ? Dırnağlarım çok uzanıb, gerek tutam.

Türkmen T. Saçlarımı kestirmek isleyerin. Saçımı boyatmak isleyerin. Sakgalı neçe beceryersingiz? Dırnak kesyen gayçı bar mı? Dırnaklarım ösüpdir. Kesmeğim gerek.
CANKURTARAN
________________________________________
Türkiye T.
Acele cankurtaran çağırınız !
Yaralı var !
Fazla kan kaybediyor !
Aranızda doktor var mı ?
Dikkat edin ! Galiba kemik kırılmış !
Herhalde kolu çıkmış.

Azeri T.
Te'cili yardım maşını çağırın !
Yaralı bar !
Çoh gan gedir !
Aranızda hekim varmı?
Ehtiyatlı olun ! Deyesen sümüyü sınıb !
Deyesen kolu cıhıb.

Türkmen T.
Tiz kömek maşını çağırıng !
Yaralı bar !
Ondan köp gan akyar !
Arangızda doktor (vraç) barmı ?
Dikgat eding ! Süngk dövülen yalı !
Golu çıkan yalı .
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.177 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.