Paganist dönem Türk Tanrıları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Nisan 2020, 13:14:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Paganist dönem Türk Tanrıları  (Okunma Sayısı 16860 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
turatbek_aytmatov
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« : 25 Ekim 2010, 21:45:11 »

Türk mitolojisinde bulunan tanrılardır.

Adad,
Adakutay,
Adar,
Ağaç Han,
Ağada,
Ağilim,
Aiyanar,
AkHan,
Ak Toyun,
Alasbatır,
Alda,
Altay Han,
Amal,
Aman,
Ammezzad- du,
Ammun,
Ammunki,
Ancazin,
Andarkan,
Ank,
An'har,
Anu,
Anunnaki'ler,
Arah,
Ardini,
Ardis,
Ark-hu,
Arsi,
mela,
Arunas,
Aş-kesapa,
Aştabi,
Ayata,
Ay Han,
Babar,
Balala,
Baran- batır,
Bunçak,
Hutuh,
Gölpön Ata,
Dağ Han,
Darak,
Demir Han,
Deniz Han,
Devi (Kali),
Dingir,
Ea (Enki, Ank),
Ea,
Enki,
Enlil,
Enme'arru,
En Urta,
(En-zu),
Erlik Han,
Kara Han,
Gibili (Girsu)
Gizida,
Goğa,
Gök Ejderha,
Gök Han,
Gök Tanrı,
Gramadevate,
Gud,
Gudatu,
Gudea,
Gün Han,
Haldi,
Halkı,
Hama-nni,
Haniş,
Hapantalliyas,
Harziş,
Haşameli,
Haşenil,
Huban,
Hurbi,
Hutran,
Hu- tuini,
igigiler,
ilu,
in,
ir,
ira,
iragal (Nerga),
irşirra'lar,
iskur,
işmekaralı,
itoga,
Kabrides,
Kali (Devi),
Kambarata,
Kumruşapa,
Karakaplumbaga
Karsa,
Kaşku,
Kayadan,
Kayra (Kara Han),
Ka-Zal,
Kergiday,
Kuhumban,
Kındakarbu,
Kırsa- mas,
Kızıl Kaplan,
Kızıl kuş,
Kuday,
Kumarbi,
Kusuk,
Kuday
Lagamal (El-Et),
Lama,
Lirgal Narada,
Lugal,
Lugal Banda,
Lugan Kurkura,
Magan Silkilak,
Malahay,
Manyos,
Mergen Minki,
Mucera,
Mummu,
Mut,
Nabu,
Nahhunt,
Nalaini,
Nan nar,
(En-zu),
Napirtu,
Napsa,
Naruti,
Nergal,
Nerik,
Nin girsu,
Nin,
gişzida,
Ni-nip,
Nin Karak,
Nin marki,
Nin Uraş,
Nudimmu,
Oba,
Odine,
Oğan,
Okto Han,
Ongol,
Orangay,
Öze Gök,
Özen Han,
Panintmri,
Papsukkal,
Piva,
Pushan,
Ra-mman,
Rudra,
Sabıray,
Sarı (Kara) Han,
Sarru,
Saspunas,
Sebitu,
Selardis,
Sin,
Sotrol,
Suiyesi,
Sulikatte,
Suma,
Sustuganah,
Şamaş,
Şandaş,
Şapak,
Şara,
Şar-rumma,
Şimege,
Şullat,
Şumukan,
Takiti,
Talay Han,
Tarhan,
Tarhunza,
Tarila,
Telepinu,
Temti,
Tengere Kaan,
Teşup,
Tinia,
Tiriyas,
Tirs,
Tor,
Toyer,
Tuiyesi,
Turani,
Turko,
Turmuş,
Turun,
Uduran (Huduran),
Ugus (Tugus),
Ulu Toyun,
Upurkupak,
Uraş,
Utu,
Ülgen,
Yalpagan,
Yarri,
Yeşil Han,
Yıldız Han,
Zabba-ba,
Zas Hazuna,
Zit Ariyas,
Zu.

Ay Ata: Türk inanışına göre gökyüzünün ikinci katında oturan ay tanrısı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
ŞAMAN OĞUL
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 33


HAKAN AKTAŞ


« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2010, 07:37:45 »Mesele inanç oldu mu, herkes bilgiç kesilir! Bir bakmışsınız kul hakkı yiyen, çalan-çırpan herif saf, temiz, masum kesilerek size dinî ithamlar vermeye kalkışmış. Sanki dinde varmış gibi bir de kendini ilah yerine koyarak adeta emirler yağdırır olmuş. Eminim ki siz de birçok yerde rastgelmişsinizdir, dinî konularda yaşanan bu tür tartışmalara...

Günümüzde en çok yaşanan bu tür tartışmalardan biri Yaratan’ın adı hakkındadır. Özellikle Allah-Tanrı kavram kargaşası oluşturulmak için sanki özel bir çaba harcanır! Nedense Tanrı demenin günah olduğu lanse edilir. Hem de bir o kadar da saçmadır, bunu savunmaya çalışırlarken kullandıkları şeyler. Bu herifler, ilk olarak, Yaratan’a sadece Kur’an’da geçen isimlerden birini kullanabileceğini söyler. Bunu söylerken de, Kur’an’da yer almayan Hûda gibi ifadeleri kullanmaktan çekinmezler. Diğer bir şey de Tanrı’nın Türkçe olması mevzusudur. Tanrı, Kur’an’da geçmez, bu yüzden kullanılması uygun değildir, günahtır derler. Arapça olarak indirilen bir kitapta, Türkçe kelime geçmesini beklerler. Bu iddaaları maddeleyip, birer birer öylesine çürütelim ki;
1 - Tañrı adı Türkleriñ eski dini olan Kökteñri inancından gelen bir addır, bu nedenle kullanılması uygun olmaz.
2 - Tañrı adı, 99 Güzel Ad (Esmâ’ûl Hûsnâ) içinde olmadığından kullanılması uygun olmaz.
3 - Tañrı adı “İlâh” karşılığıdır, çünkü dişil biçimi Tanrıça sözcüğü vardır…

Bu iddialara yanıt verelim;

1 - Tañrı adınıñ eskin (arkaik) biçimi Teñri‘dir, bu ad bugün tüm Türk Dilleriñde söyleyiş (telâffuz) farklılıklarıyla bulunmaktadır, Oğuz Öbeği Türk dillerinden; Azerice Tanrı, Türkmence Tañrı, Gagauzca (Gök Oğuzca) Tanrı, Kıpçak Öbeğinden Kırgızca Téñgir, Hakasça Téñir, Tıvaca Deer, Sahaca (Yakutça) Tangara… Tañrı adınıñ, Kökteñri inancından geldiği için kullanılması câiz değil ise, Zerdüştlük inancından gelen Farsça sözcükleri kullanmak nasıl câiz olmaktadır?Bu bakış açısıyla değerlendirirsek, Mazdaizm’den gelen şu sözcükleri de kullanmak câiz olmamalı; Hüdâ, Abdest, Namaz, Oruç, Peygamber…

2 - Tañrı adı Türkçe olduğu için Güzel Adlar arasında olmaması olağandır, Hüdâ ve Yezdan adlarının da olmaması gibi, Öte yandan Mevlâ ve Rab da Arapça olmasına karşın Güzel Adlar arasında değildir.

3 - Tañrı adı, bütün eski yazıtlarda, her zaman “tekil” olarak kullanılmıştır, hiçbir yerde “Teñriler” gibi “çoğul” bir kullanım yoktur.Oysa Hudâ adınıñ Eski Farsça kaynaklarda Hudâyân “Hüdâlar” biçiminde çoğul kullanıldığı olmuştur.

Öte yandan, Türkçe’de, hiçbir Altay dilinde (ve Ural dillerinde) olmadığı gibi ism-i müennes / feminen / dişil ad yoktur, Türkçe’niñ yapısı gereği zaten Teñri’niñ dişili olamaz. Peki bu Tanrıça kelimesi nereden gelmiştir? Sözcüğüñ en eski örneği olarak “1955” tarihi verilmiş, yâni 1955′te “uydurulmuş” bir sözcüktür “Tanrıça”.Doğal olarak eski yazıtlarıñ hiçbirinde böyle bir sözcük bulunmamaktadır.Slav dillerinde “dişil eki” +içe‘dir; Sırpça kral > kraliçe, patron > patroniçe, Rusça çar > çariçe …

Görüldüğü gibi, ekin özgün hâli +içe iken > +ça‘ya dönüştürülerek, tam bir “uydurma” örneğiyle ortaya Tanrıça sözcüğü çıkarılmıştır.Özetleyecek olursak, Tanrıça, Tanrılar, Tanrıçalar gibi kullanımlar yañlıştır, bu sözcüklerin yerine, Türkçeleri olmadığı için mecbûren ilâh, ilâhlar, ilâhe, ilâheler sözcüklerini kullanmalıyız.”Yunan ilâhları, Yunan ilâheleri” gibi…

Ayrıca bu herifler, şu sureyi de bilmezler;
“ De ki: “İster Allah diye çağırın, ister acıyıcı diye çağırın, ne diye çağırırsanız çağırın en güzel adlar Allah’ınkilerdir.” (İsra, 110)

Hâlâ Allah’a, Yaratan’a, Tanrı denilemeyeceğini iddia eden varsa ne diyeyim.

Allah, akıl-fikir versin.
[/color]
Ha şöyle kandaşım, okuyabilelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ŞAMAN OĞUL
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 33


HAKAN AKTAŞ


« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2010, 07:40:30 »

Normalde Tanrılar diye birşey yoktur. Bu yunan mitoloklarının uydurmasıdır.  Birden çok Tanrı olmaz. Ama çeşitli Türk dillerinde Tanrının birçok sıfatı ve adı olabilir, nasılki araplarda esmaül hüsna varsa!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2010, 12:41:37 »


Ay Ata: Türk inanışına göre gökyüzünün ikinci katında oturan ay tanrısı.


Bizim eski inancımızın sadece Gök Tanrı olduğunu biliyorum. Türk'ün Tanrısının tek olduğunu biliyorum; fakat ay tanrısıda var diyorsun, biraz kafam karıştı şimdi. Ben yunanlılarla dalga geçiyordum adamların ilahları dağ başına oturduğu için; ama aynısı bizde de varmış Ha? Umarım doğru değildir bunlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gök Yeleli Asena
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 183


Gök Çeri


« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2010, 15:52:36 »

Başlık ile içerik arasındaki çelişkidir buna sebep olan; Karmaşa buradan kaynaklanıyor bana kalırsa çünkü ;

Alıntı
Paganist dönem Türk Tanrıları
diye başlık açar altına paganist döneme ait kaynagı ve güvenilirliği belirsiz olan isimleri sıralayarak işte budur mantığı ile birşeyler yazarsanız ve ümmetçilerin el ilah (illah)  putuna neden Tanrı demelerini gerektiğini anlatmaya çalışırsanız okuyanların hali ile kafası karışır!!

Günümüzde El- İlah (illah) putuna allah deyip tapınanlara neden yaratıcılarına arapça isimler verip anlamadıkları bir dilde ibadet ettiklerini sorarsanız ya bir cevap alamazsınız ya da kendilerinin bile ne olduğunu anlamadıkları oradan buradan kulağa çalınma sözler ile cevap vermeye çalışırlar! Bu hepimizin bildiği bir gerçektir!  Dolayısı ile arabın sefil  inancı ile şerefli ırkımın tarihindeki inançları kıyaslamak gereksizdir! Neden derseniz soysuzların kızlarını uğursuzluk gibi çeşitli bahaneler ile kızgın çöl kumlarına gömdükleri , Helvadan put yapıp ona tapınarak acıktıklarında bu putları yedikleri dönemlerde yüksek ırkım tek Tanrı'ya GÖK TANRI'ya inanıyordu!! Gerçek olan budur.. Yine Türk tarihinde asla yalavaç göremezsiniz ! Çünkü ırkımız asla diğer soysuzlar gibi sapkınlık batağına düşmemiştir!!! Gerçek budur!!! Ümmet sentez afyonu ile beyni uyuşmuşlar girdikleri dönülmez yolda tamuya kütük olsunlar!!!

Türk mitolojisi Türk halklarının eski ortak inancı Tengricilikten öğeler taşır. Bunların bazıları sonradan islami öğeler ile değiştirilmeye çalışılsa da ilk günlerdeki saflığı ve hali ile günümüzde varlığını devam ettirmektedir.

Türk mitolojisi, birçok araştırmacıya göre aynı Tengricilikte de olduğu gibi tektanrıcı bir temelden, zamanla çoktanrıcı bir biçime doğru gelişmiştir.Ayrıca tarihi Türk halklarının temasa geldikleri Zerdüştlük, Mani dini ve Budizm’de Türklerin mitolojisinde izler bırakmıştır.

Hülasa ;

Önemli olan Türkçülüğün inanç değil soy esaslı olmasıdır! Türk soylu değerli kandaşlarımızın ümmet sentez afyonuna düşmemeleri milli şuuru yitirmemeleridir.


TTK


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük dün bir kaynaktı, bugün bir çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde yabancı duygu ve düşüncelerden gelen bütün engeller yıkılacaktır. - Türkçülük insanlara hiç bir vaatte bulunmuyor, maddi veya manevi bir şeyvermiyor. Yalnız istiyor... Fedakarlık ve feragat istiyor. ATSIZ
TürkcüKasirga
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2010, 16:25:25 »

Aslinda Anadolu Türkleri bugün dahi atalar dinini öyle yada böyle Islama uyarlayarak yada Islam inanci diyerek farkinda olmadan günlük hayatlarinda yasatiyorlar.

Bir kac kisa örnek verecek olursam; Ilkbaharda Cemre düsme olayi tamamen GökTanri inancindaki "Yer, Gök, Su" inanisinin günümüze yansimasidir. Cemre önce havaya (Göge) sonra topraga (Yer) en son olarak (Suya) düser. Bundan sonra ilkbahar (yenigün) baslar. Yaylaya cikacak olanlar bu asamadan sonra hazirliklara baslarlar.
Cocuklugumda hep merak ederdim, bozkirin yamaclarinda, dag baslarinda, yol kenarlarinda taslar neden üst üste yigilir diye daha sonralari ögrendim ki bunlar GökTanri inancindan günümüze kadar gelen inanisin yansimasiymis..Ha birde bu yol kenarlarinda ki yigili taslarin altinda uzun boylu birisinin yattigina inanirdik..Buda eski Türk dininin icerisinde olan bir inanismis..
Yine bir cok dag zirvesindeki "yatirlarin" neden bu kadar yükseklerde oldugunu merak eder dururdum,  arastirip ögrendikce  GökTanri inancindan günümüze kadar geldigini hayretle ögrenmistim.  Hala bu daglarin zirvesindeki yatirlar ziyaret edilir kurbanlar (adak) kesilir. Yine bu yatirlari ziyaret esnasinda yaninda bulunan iki tasin ortasindan gecerdik..Buda günahlardan arinmamiz icin yapilirmis..
Her sene yapilan "Yagmur duasinin" da GökTanri inancindan geldigini sorsaniz bizim köyde bir Tanri kulu bilmez..Özellikle yagmur duasi esnasinda kücük cocuklara toplattirilan siyah taslar bu ritüelde önemli yer tutar..
Ya hastaliga sifa icin gidilen Ocakliktaki duaci..? Oda, Orta Asyadaki kamin günümüzde dualari arapca okuyan ocakcidan baskasi degildir, bunuda bizim köydeki Ahmet amcaya Mehmet amcaya sorsak Islamin geregi der keser atar, ne oldugunu tam olarak bilmez..

Daha neler neler..Üzücü olani, siyasal islamin son 20-30 yildir köylerimize girmesiyle birlikte bu inanclarimiz büyük tehdit altina girmistir..Bugün hala estek köstek yasatilsada eskisi gibi degildir..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
turatbek_aytmatov
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2010, 19:21:17 »

Aslinda Anadolu Türkleri bugün dahi atalar dinini öyle yada böyle Islama uyarlayarak yada Islam inanci diyerek farkinda olmadan günlük hayatlarinda yasatiyorlar.

Bir kac kisa örnek verecek olursam; Ilkbaharda Cemre düsme olayi tamamen GökTanri inancindaki "Yer, Gök, Su" inanisinin günümüze yansimasidir. Cemre önce havaya (Göge) sonra topraga (Yer) en son olarak (Suya) düser. Bundan sonra ilkbahar (yenigün) baslar. Yaylaya cikacak olanlar bu asamadan sonra hazirliklara baslarlar.
Cocuklugumda hep merak ederdim, bozkirin yamaclarinda, dag baslarinda, yol kenarlarinda taslar neden üst üste yigilir diye daha sonralari ögrendim ki bunlar GökTanri inancindan günümüze kadar gelen inanisin yansimasiymis..Ha birde bu yol kenarlarinda ki yigili taslarin altinda uzun boylu birisinin yattigina inanirdik..Buda eski Türk dininin icerisinde olan bir inanismis..
Yine bir cok dag zirvesindeki "yatirlarin" neden bu kadar yükseklerde oldugunu merak eder dururdum,  arastirip ögrendikce  GökTanri inancindan günümüze kadar geldigini hayretle ögrenmistim.  Hala bu daglarin zirvesindeki yatirlar ziyaret edilir kurbanlar (adak) kesilir. Yine bu yatirlari ziyaret esnasinda yaninda bulunan iki tasin ortasindan gecerdik..Buda günahlardan arinmamiz icin yapilirmis..
Her sene yapilan "Yagmur duasinin" da GökTanri inancindan geldigini sorsaniz bizim köyde bir Tanrinin kulu bilmez..Özellikle yagmur duasi esnasinda kücük cocuklara toplattirilan siyah taslar bu ritüelde önemli yer tutar..
Ya hastaliga sifa icin gidilen Ocakliktaki duaci..? Oda, Orta Asyadaki kamin günümüzde dualari arapca okuyan ocakcidan baskasi degildir, bunuda bizim köydeki Ahmet amcaya Mehmet amcaya sorsak Islamin geregi der keser atar, ne oldugunu tam olarak bilmez..


Daha neler neler..Üzücü olani, siyasal islamin son 20-30 yildir köylerimize girmesiyle birlikte bu inanclarimiz büyük tehdit altina girmistir..Bugün hala estek köstek yasatilsada eskisi gibi degildir..

TGRT FM DENİLEN YOBAZ YUVASI RADYO KANALI her sabah İslam ve Toplum diye bir program yayınlıyor burada osman ünlü adı ile çıkan şahıs sizin yukarıda saydığınız bütün ata kültürlerimizin batıl olduğunu, halkın bunu yapmakla bidat işlediğini ve bunlardan vazgeçmesi gerektiğini hergün anlatıyor millete. Ben böyle arapçı İslamcıların sıfatına tüküreyim!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
BozkurtKursad
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 94« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2010, 21:27:35 »

Başlık ile içerik arasındaki çelişkidir buna sebep olan; Karmaşa buradan kaynaklanıyor bana kalırsa çünkü ;

Alıntı
Paganist dönem Türk Tanrıları
diye başlık açar altına paganist döneme ait kaynagı ve güvenilirliği belirsiz olan isimleri sıralayarak işte budur mantığı ile birşeyler yazarsanız ve ümmetçilerin el ilah (illah)  putuna neden Tanrı demelerini gerektiğini anlatmaya çalışırsanız okuyanların hali ile kafası karışır!!

Günümüzde El- İlah (illah) putuna allah deyip tapınanlara neden yaratıcılarına arapça isimler verip anlamadıkları bir dilde ibadet ettiklerini sorarsanız ya bir cevap alamazsınız ya da kendilerinin bile ne olduğunu anlamadıkları oradan buradan kulağa çalınma sözler ile cevap vermeye çalışırlar! Bu hepimizin bildiği bir gerçektir!  Dolayısı ile arabın sefil  inancı ile şerefli ırkımın tarihindeki inançları kıyaslamak gereksizdir! Neden derseniz soysuzların kızlarını uğursuzluk gibi çeşitli bahaneler ile kızgın çöl kumlarına gömdükleri , Helvadan put yapıp ona tapınarak acıktıklarında bu putları yedikleri dönemlerde yüksek ırkım tek Tanrı'ya GÖK TANRI'ya inanıyordu!! Gerçek olan budur.. Yine Türk tarihinde asla yalavaç göremezsiniz ! Çünkü ırkımız asla diğer soysuzlar gibi sapkınlık batağına düşmemiştir!!! Gerçek budur!!! Ümmet sentez afyonu ile beyni uyuşmuşlar girdikleri dönülmez yolda tamuya kütük olsunlar!!!

Türk mitolojisi Türk halklarının eski ortak inancı Tengricilikten öğeler taşır. Bunların bazıları sonradan islami öğeler ile değiştirilmeye çalışılsa da ilk günlerdeki saflığı ve hali ile günümüzde varlığını devam ettirmektedir.

Türk mitolojisi, birçok araştırmacıya göre aynı Tengricilikte de olduğu gibi tektanrıcı bir temelden, zamanla çoktanrıcı bir biçime doğru gelişmiştir.Ayrıca tarihi Türk halklarının temasa geldikleri Zerdüştlük, Mani dini ve Budizm’de Türklerin mitolojisinde izler bırakmıştır.

Hülasa ;

Önemli olan Türkçülüğün inanç değil soy esaslı olmasıdır! Türk soylu değerli kandaşlarımızın ümmet sentez afyonuna düşmemeleri milli şuuru yitirmemeleridir.


TTK

İletileri okudum ve Hakan Aktaş'ın yazısı otağda yeni olanlar için kafa karıştırıcı nitelikte olduğu için yazı rengini değiştirdim. Esen Kalın. TTK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2010, 21:33:23 »

Türk'ün Gök Tanrısı tektir! Bizim Tanrımız yunanlıların ilahları gibi dağ başına oturmaz, insanlarla savaşmaz!  Esenlikle...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.416« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2010, 23:38:56 »

Hepinizin dediği gibi Türk'ün Tanrısı tekdir. Ancak pagan kültürlerinin hepsinde (bizimki de dahil) kutsal varlıklar haliyle yüceltilmiş ve zamanla Tanrı gibi görülmeye başlanmıştır. Melekler, şeytanlar,cinler vs. Bu da zaman içinde unutulduğundan, sonraki gelen nesliller  bu varlıkları Tanrı olarak grmeye başlamışlarıdr. Ayrıca belirtmek istediğim bir şey var ki Paganizm Türklerde asla var olmamıştır. Çünkü paganizm putperestlik dediğimiz çok tanrılı bir dindir. Bildiğimiz gibi Türklerin inanıp adaklar sunduğu tek Tanrı Gök Tengridir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.065 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.