Hun Dili ve Yazısı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Ağustos 2020, 03:40:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hun Dili ve Yazısı  (Okunma Sayısı 5125 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« : 10 Mart 2015, 17:14:55 »

W.Barthold'a göre Türk dilinin gelişim aşamaları şu şekilde incelenmektedir: Çin kaynaklarında pek fazla olmamakla birlikte; bu kaynaklar Hun diline ait bazı kelime, unvan ve isim nakletmişlerdir. Ne yazık ki, sayıları 30-40 kadar olan bu kelimeler, Hun dilini aydınlatmak için yeterli değildir. En eski Türkçe bakiyeler olarak kabul edilen ve Türk dili tarihinde çok önemli yer edinen bu kelimelerden başlıcaları M.Ö. II. yüzyılda Çin kaynaklarında geçen gök ve tanrı (tengri) anlamındaki chen-li, bununla ilişkili olarak "Tanrı kutu" anlamına gelen ve şanyü için kullanılan "T'eng-li Ko-to/ch'engli ku-t'u, şanyünün oğlunun (tegin'in) taşıdığı unvan olan ve Türkçe "düz,doğru,âdil" anlamına gelen t'o-k'i, kız anlamına gelen ki-ts'u, demir (tieh-fa) ve kılıç (king-lu)tır.

Asya Hunlarının yazıları hakkında yine Çin kaynaklarında bilgiler yer almaktadır. Hunların bir mesaj iletmek istediklerinde bir tahta parçası üzerine "Hu yazısı" ile yazdıkları ve Uygurların ataları Kao-kü'ler : "Çince yazarlar fakat Hunca da yazarlardı... Klasikleri Hun dili ile okurlardı..." gibi ifadeler geç devre ait bazı yıllıklarda Hunların yazıları olmadığına dair verilen bilgileri çürütmektedir.

     Noin-Ula ve Moğolistan'daki bazı kurganlar ile Baykal Gölü bölgesinde Hunlara ait olan 20 tane kazılmış yazı karakteri bulunmuştur. Bu yazı karakterlerinin Orhun-Yenisey Türk alfabesi ile aynı, bazılarının ise benzer olması Hunların yazısının Türk runik alfabesinin kaynağı olduğunu göstermektedir.

      T.Çakar'a göre eski Çin kaynaklarından (Shih-chi ve Han) Hun dilinden Çinceye aktarılarak yazılmış olan Hun adları ve unvanlar; VIII. yüzyıla ait eski Türk yazıtlarındaki kelimelerle bir devamlılık arz etmektedir. Bu kelimelerden bazıları (kut (kut-u ), şan-yü (ch'an-yü), yolluk (yu), bilge (t'u-ch'i) ve bagşı (po-hsü)'dır. Çok geniş bir coğrafyada büyük bir boylar birliği olarak yaşayan Hunların ortak bir Türk-Hun dili kullandıkları ve hatta bu dili Çinlilerin dahi bildiği tarihi kaynaklardan açıkça anlaşılmaktadır. Bu dilin, daha sonraki yüzyıllarda da tüm Türk milleti arasında bazı küçük değişikliklerle (lehçe gibi) konuşulduğu Türk yazıtlarındaki benzerliklerden anlaşılmaktadır.

Dr. Gözde SazakFacebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.928


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2016, 13:10:55 »

Hun dili ve yazısı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.208 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.